Sayfa 1/3 123 SonSon
21 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Deniz Kirliliği ve Sebepleri

 1. #1
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Deniz Kirliliği ve Sebepleri

  Deniz Kirliliği ve Sebepleri
  Yazdır E-posta
  Yazar suyla
  Salı, 25 Mart 2008
  Ülkemizin üç tarafı denizlerle çevrili olduğundan deniz kirliliği hayati önem taşımaktadır. Denizlerin taşımacılık ve turizm amacıyla kullanılması, evsel, endüstriyel atıkların arıtılmadan veya kısmen arıtılarak denize verilmesi, deniz kazaları sonucu meydana gelen petrol akıntıları, akarsulardan denizlere ulaşan tarımsal atıklar, kirlenmeyi meydana getiren başlıca etkenlerdir. Deniz kirliliğine sebep olan atıklar belirli bir zamanda, bir bölgedeki kirlenme yoğunluğuna bağlı olarak insan sağlığına ve çevreye olumsuz yönde etki etmektedir.

  Deniz kirliliğine sebep olan diğer faktörleri şöyle sıralayabiliriz:
  Deniz kıyılarında bulunan kent merkezleri ve sanayi tesislerinden çıkan ve arıtılmadan denize boşaltılan atıklar.
  Tarımsal alanlarda erozyon sonucu akarsularla denize karışan toprak ve diğer kirleticiler. (Tarım alanlarından her yıl önemli miktarlarda toprak, erozyon yoluyla denizlere taşınmaktadır. Denizlere sadece toprak değil, tarımsal faaliyetler sonucu akarsulara karışan pestisit ve gübre gibi kimyasal atıklar da taşınmaktadır.)
  Denizlerde kurulmuş bulunan platform ve boru hatlarından oluşan sızıntılar.
  Gemiler ve diğer deniz araçlarından oluşan kirlilik (petrol, yağ atıkları, zehirli sıvılar, pis sular , çöpler vb.)

  Deniz kazaları neticesinde önemli miktarlarda petrol döküntüsü suda birikmekte ve canlı ortamını tehdit etmektedir. Özellikle büyük petrol tankerlerinin kazaları sonucunda binlerce ton ham petrol denize dökülmektedir. Ham petrol taşımacılığı, petro-kimya sanayii ve organik kimya sanayiindeki gelişmeler kara, hava ve denizlerdeki kirlilik miktarını artırmıştır. Plastik maddelerin karadan ve gemilerden denize bırakılması, plajlara ve denizin doğal yaşamına ciddi zararlar vermektedir.

  Denizlerimizdeki kirlilik durumunu daha iyi anlamak için Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz'in kirlilik durumlarına kısaca değinmekte fayda vardır.

  Karadeniz'de Kirliliğin Sebepleri:

  Karadeniz'in bazı bölgelerinde yapılan araştırmalar sonucunda; koliform bakteri sayısı, organik madde miktarı, bulanıklık gibi kirlilik unsurlarının normal değerlerin üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Trabzon'da yapılan bir araştırmaya göre; deniz kirliliğinin sebepleri önem sırasına göre şöyledir;
  Kanalizasyon,
  Çöp ve atıklar,
  Erozyon,
  Doğu Karadeniz Bölgesinde kara yolu ulaşımının deniz kıyılarından gerçekleştirilmesi,
  Sanayi kuruluşlarının olumsuz etkisi..


  Marmara Denizi'nde Kirliliğin Sebepleri:

  Marmara Denizi; özellikle Haliç ve izmit Körfezi başta olmak üzere, fiziksel ve kimyasal kirleticilerin etkisinde kalmıştır.

  Giderek artan kentsel ve endüstriyel faaliyetler sonucu, bazı kirleticiler sınır değerlerin üzerine çıkmıştır. Bunlara ilaveten Haliç'te dere ve yamaçlardan gelen erozyon kalıntıları kirliliği artırmaktadır.

  Ege Denizi'nde Kirliliğin Sebepleri:

  Ege Denizi'nde ortaya çıkan en önemli kirletici kaynaklar; B. Menderes, Meriç ve Gediz Nehirleri ile Çanakkale Boğazı ve izmir şehrinden ileri gelen kentsel ve endüstriyel atıklardır, izmir Körfezi'nde petrol rafinerilerinden birisinin bulunması ve yoğun deniz trafiği de, petrol ve diğer petrol ürünleriyle körfezin kirlenmesine yol açmaktadır.

  Akdeniz'de Kirliliğin Sebepleri:

  Deniz yolu taşımacılığı, Mersin'deki petrol rafinerisi ve iskenderun Körfezindeki iki adet petrol boru hattı terminali önemli kirletici unsurlardır. Bununla birlikte Akdeniz'de kirlilik oranı, Marmara ve Ege Deniz'ine göre daha düşüktür.


  Su kirliliğinin en önemli etkenlerinden olan evsel ve endüstriyel atık suların arıtılması ile ilgili ülkemizdeki durum şöyledir;

  Endüstriyel işletmelerde arıtma tesisine sahip işletmeler sadece %9'dur.
  Arıtma tesisi bulunmayan kuruluşlardan; özel sektörün oranı %16 iken, kamu sektörünün oranı ise %84'tür.
  Ülkemizde faaliyette bulunan organize sanayi bölgelerinden sadece %14'ünde arıtma tesisi bulunmaktadır.
  Ülkemizdeki turistik tesislerin %81'inde arıtma tesisi bulunmamaktadır.
  3215 belediyenin bulunduğu ülkemizde 141 belediyede kanalizasyon sistemi vardır, bunun da sadece 43 tanesinde arıtma tesisi bulunmaktadır. Bir başka ifade ile kanalizasyon sularının %98.67'si hiç arıtılmadan ırmaklara, göllere ve denizlere bırakılmaktadır.
  Ülkemizdeki endüstri kuruluşlarının %98'inde arıtma tesisi bulunmamakta, olanların bir kısmı ise yetersiz veya çalışamaz durumdadır.
  Endüstrinin ürettiği zehirli ve ağır metaller ihtiva eden atık sulara gelince; yılda 930 milyon metreküp endüstriyel atık suyun sadece %22'si arıtılmakta, %78'i ise arıtılmaksızın doğrudan göl, ırmak ve denizlere verilmektedir.

  Kirli su; içerisinde insan sağlığına zararlı, patojen mikroorganizmalar bulundurmaktadır. Kirli suyun çeşitli yollarla içme ve kullanma sularına karışması ve sulamada kullanılması sonucunda tifo, dizanteri, sarılık, kolera vb. bulaşıcı hastalıklara yol açmaktadır. Bu sebeple içme ve kullanma sularının ilgili kurum ve kuruluşlarca sürekli kontrol edilmesi, kirlenme sebeplerinin ortadan kaldırılması ve dezenfekte edilmesi sağlanmalıdır.


  not : suyla com dan alıntıdır.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 2. #2
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.340
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart

  işte abi denizlerimizin kirliliği gözler önünde neden kirli olduğunuda hepimiz biliyoruz. ama aynı şekilde kirletmeye devam ediyoruz. bence çok büyük cezalar olmalı bu denizlerin temizliği için gemiden yağmı boşalttılar direk gemiye el konulacak. veya tekneden tekneye el konulacak
  denize göle çöpmü attılar 10.000 ytl ceza bu ve denetimci çok olucak.illa sahil güvenlik gibi birimler değilde mesela bizim k.çekmece benim gibi 3-5 kişiye verecekler fotoğraf makinası kamera bak nasıl yakıyorum canlarını sandalla çıkanları bile öttürürüm valla elini suya sokmaya korkarlar:)
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 3. #3
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  barış bizim bibi balıkcılık forum sitelerinin içeriğinde çevresel olaylar gündeme gelerek, gönüllü çevreciler oluşmalı diye düşünüyorum, mesala sen bu konuda çok iyi bir gönüllü olabilirsin.
  tabiki sitede balıkcılığımızı ve avlarımızı unutmayacağız, onlarıda paylaşacağız, bizim site bu konularda biraz ayrıcalıklı olmaya başladı gibime geliyor, tüm üye arkadşlar duyarlı.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 4. #4
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.340
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart

  evet abi dediğin gibi sitede üye olan arkadaşlarımız abilerimiz denizlerimiz konusunda duyarlı. bence bütün balık yakalamayı sevenler, denize girenler, denizin manzarasını seyredenler, deniz kenarında gezmeyi sevenler, denizin havasını soluyanlar, denizden geçimini sağlıyanlar yani deniz bulunan yerlerde oturanların hepsinin duyarlı olması lazım
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 5. #5
  igurlen

  Standart

  bu konuda başvurabilceğiniz kaynakları yazıyorum teker teker(1988 YILINDANİTİBAREN ÇEVRE SAĞLIĞI GÖREVİNİ YÜRÜTTÜĞÜM İÇİN KANUN VE YÖNETMELİKLERİ SİZİN İÇİN BAŞLIKLAR ALTINDA TOPLADIM)

  SAHİL GÜVENLİK KOMUTANLIĞI,LİMAN BAŞKANLIKLARI,İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRLÜKLERİ,İLÇE SAĞLIK GRUP BAŞKANLIKLARI,KIYI ŞERİDİNDE BİR ÇOK ZABITA AMİRLİKLERİNE BAĞLI BİRİMLER
  KONU İLE İLGİLİ OLARAK İLGİLENMEK ,RAPOR TUTMAK,FOTOĞRAFLAMAK,VİDEOLAMAK SURETİYLE
  ŞİKAYETTE BULUNABİLİRLER

  01-ÇEVRE KANUNU (26.04.2006 Tarih ve 5491 Sayılı Kanunla Yapılan Değişiklikler İşlenmiştir..)
  26.04.2006 -
  02-Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği 21/01/2004-25353
  03-Gemilerden Atık Alınması ve Atıkların Kontrolü Yönetmeliği 26/12/2004-25682
  04-Su Kirliliği Kontrolu Yönetmeliği 31/12/2004-25687

  DİĞERLERİ İSE

  1-Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Yakıt ve Atıklara İlişkin Tebliğ (Dış Ticarette Standardizasyon 2005/3)
  2-Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Kimyasallara İlişkin Tebliğ (Dış Ticarette Standardizasyon 2005/3)
  3-Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği Suda Tehlikeli ve Zararlı Maddeler Tebliğinin Yürürlükten Kaldırıldığına İlişkin Tebliğ
  4-ÇEVRENİN KORUNMASI YÖNÜNDEN KONTROL ALTINDA TUTULAN ATIKLARA İLİŞKİN TEBLİĞ (Dış Ticarette Standardizasyon: 2006/3)
  5-Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Kimyasallara İlişkin Tebliğ (Dış Ticarette Standardizasyon: 2006/6) 31.12.2005/26040
  16 Çevrenin Korunması Yönünden Kontrol Altında Tutulan Yakıtlara İlişkin Tebliğ (Dış Ticarette Standardizasyon: 2006/7)

 6. #6
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.340
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart

  İsmail abi şikayatte bulunabilirler derken adam denize tekneden çöp atıyor. ben bunu fotoğraflasam götürsem bunlara fotoğrafıyla sunsam. bu görevliler o denizi kirleten için ne yapabilirler. yoksa ben mi yanlış anladım, sadece gemilerden boşaltılan yağ mazot gibi şeylerden mi bahsediyoruz
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 7. #7
  Çevre Dostu muratsadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  656
  Tecrübe Puanı
  177

  Standart Aradaki farka bir bakın..

  Bunlar kirlenmiş bir denizden..

  Bunlar da kirlenmemiş bir deniz'den çıkanlar..Takdir sizin..  En son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde,en son balık tutulduğunda,
  Beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak.
  Kızılderili Şef Seattle

 8. #8
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.340
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart

  işte fark gözler önünde
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 9. #9
  USTA BALIKÇI geveze - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  35
  Mesajlar
  371
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart

  Peki abi bizim burda hemen göl kıyısında bir restorant açıldı. Hemen yanından bütün pisliği lağımı oraya akıyor. Göl kıyısında hemen 5 metre yanından göle boru döşemiş ve oraya akıtıyor ne yapmamız lazım. Bunu fotoğraflayıp ilgili birimlere versek yeterli olurmu. Çok lüks biyer bizim buradaki çok yetkili bir şahsa vermemiz lazım ki ilgilensin yoksa burdaki mercileri kafa kola alacak kapasitede gibi geliyor bilmem anlatabildim mi:)
  Hasan Kıskanç
  Küçükçekmece/İstanbul
  17.03.1984
  A rh+

  Marmara Kazan Ben kepçe:)


  Hasan.kiskanc@hotmail.com

 10. #10
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  murat farkı çok güzel ortaya koymuşsun.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Deniz Meteorolojisi
  By Hıcaz in forum Metoroloji
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 21.03.09, 15:07
 2. Deniz Kirliliği
  By Hıcaz in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 19.03.09, 12:15
 3. Bogazlarda ve denizlerimizdeki kirlilik
  By Hıcaz in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 01:37
 4. Deniz kirliliği
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 01:13
 5. İDO'dan deniz kirliliği sergisi
  By aFaLa in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 07.03.09, 11:14

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM