Deniz Salmonu (Köhler)

Deniz salmonları morinagiller ailesine aittir ve morina bağlığı ile yakın akrabadır. Ancak uzun gövdeleri çok daha zariftir. Deniz salmonunun rengi inci grisidir ve ağzı siyahtır. Sırtı vücudunun geri kalan kısmından daha koyudur. Karın bölgesi beyazdır. Belirgin alt çenesi çok karakteristiktir. Deniz salmonları en çok sürü olarak yaşamayı sever ve soğuk ya da ılıman suları severler.

Deniz salmonları avcıdır ve genellikle ringa ve çaça balığı ile beslenirler, bu balık avlarını büyük mesafeler boyunca takip edebilir. Genç balıklar ise başka balık türlerinin yumurtalarını yemeyi sever. Deniz salmonları 70 cm ye kadar uzayabilir. Ancak istisna durumlarında 130 cm ye kadar uzayanları da vardır. Yaklaşık 25 yıl yaşarlar.

Uluslararası terimler Uluslararası terimler
Lat: Pollachius spp.
D: Seelachs
GB: Saithe
F: Lieu noir
E: Carbonero
I: Merluzzo nero
T: Deniz salmonu

Besin Değerleri Besin Değerleri
Deniz salmonu 100 g (yenebilir kısmı)

Enerji:
344 kilojul

Temel Kompozisyon:
Su 79,5 %
Protein 18,3 %
Yağ 1,9 %

Yağ asitleri:
Çoklu doymamış 480 mg

Kolesterol:
39 mg

Mineraller:
Sodyum 81 mg
Potasyum 374 mg
Kalsiyum 14 mg

Eser elementler:
İyot 200 µg
Fosfor 300 mg
Demir 1 mg
Selenyum 31 µg

Vitaminler:
Vitamin A 5,6 µg
Vitamin B1 88 µg
Vitamin B2 350 µg

Bulunduğu yer Bulunduğu yer
Deniz salmonunun ana yaşam alanı Kuzey Atlantik denizidir. Burada İzlanda, Norveç ve Kuzey denizinde ve İngiltere’ nin çevresinde bulunmaktadır. Norveç ve Fransa’ nın yanı sıra Farör Adaları, İngiltere ve Almanya da önemli av ülkeleri arasında yer almaktadır.
Avlama Yöntemleri Avlama Yöntemleri
Deniz salmonları sürütme ağları ile yakalanmaktadır. Ancak ticari balıkçılıkta bazen ayaklı ağ ya da olta da kullanılmaktadır.
Ekonomi Ekonomi
Deniz salmonları biz de en sevilen yemeklik balıklar arasında yer alır ve Alman ticari balıkçılar tarafından da büyük miktarlar da avlanmaktadır. Buna bağlı olarak yerel balıkçılık sektörü için de çok önemlidir.
Tat Tat
Deniz salmonları çok güçlü baharatlı lezzeti ile karakterize edilmektedir.
İpuçları İpuçları
Bu sevilen balık yerine alternatif olarak morina balığı, barlam balığı, mezgit ya da kızıl levreği kullanılabilir. Deniz salmonunun eti bilhassa balık köftesi yapımında mükemmel şekilde kullanılabilir.
Sezon Sezon
Normalde deniz salmonu tüm yıl bulunabilir. Ancak ana av dönemi Ekim ile Şubat ayları arasındadır.
Hazırlanışı Hazırlanışı
haşlamak

fırınlama

kızartma

tütsüleme

ızgara

kızartmak
kaynak