Deniz Temiz-3'ü denize indirdi

Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi tarafından TURMEPA'ya hibe edilen ‘Deniz Temiz-3’ isimli katı atık toplama teknesi, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç tarafından denize indirildi.31 Temmuz 2010

Eklenti 5625

Koç, “Atık tesisi olmayan yerlerde deniz kirliliği çok yüksek. Torunlarımıza iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak, ekmek kazandığımız denizlere sahip çıkmalıyız” dedi. TURMEPA/Deniztemiz Derneği'ne hibe edilen katı atık toplama teknesinin denize indirilme töreni Netsel Marina'da yapıldı.

Eklenti 5626

Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Müdürü Çağla Bikhan, katı atık toplama teknesi hakkında teknik bilgi verdi. Ardından Koç Holding Şeref Başkanı ve TURMEPA Onursal Başkanı Rahmi Koç, deniz temizliğinin önemi hakkında konuşma yaptı.

Temiz deniz ve temiz çevre bilincinin geniş kitlelere yayılması için herkesin destek vermesi gerektiğini anlatan Koç, atık tesisi olmayan yerlerde denizlerin kirli olduğunu söyledi. Koç, şöyle dedi:

“Torunlarımıza iyi bir gelecek bırakmak istiyorsak ekmek kazandığımız denizlere sahip çıkmalıyız. Göcek koylarında başlattığımız deniz temizleme çalışmalarına Marmaris'i de dahil ettik. Artık kendi teknelerimizle atık toplama çalışmalarımızı yapabileceğiz. Maalesef tüm çalışmalarımıza rağmen denizler süratle kirlenmektedir. Kirliliğin yüzde 90'ı karadan. Marmaris'te atık tesisleri olduğu için kirlilik teknelerden olmaktadır. Güzelim koylar çöplerle dolmuş, kötü manzara veriyor. Bunun önüne geçmek için eğitime büyük önem vermemize rağmen yetişemiyoruz. Denizler ekmek kapısıdır. Ekmek kapılarını çok iyi muhafaza etmeliyiz. Turizmde denizden ekmek kazanmaktadır. Bu kaynağı herkesin sahip çıkarak koruması çok önemlidir.”

Rahmi Koç'un ardından söz alan Muğla Valisi Fatih Şahin, göreve başlamasından 2 ay geçtiğini ve karış karış incelemelerde bulunduğunu söyledi. Muğla'nın, tatil beldeleri ve içinde barındırdığı yeşil ile mavinin her tonuyla, dünyada eşi benzeri bulunmadığını belirten Şahin, “Bu eşsiz güzellikte yaşayan ve ekmek kazanan herkes, çevresine sahip çıkmalıdır. Doğayı ve denizi korumak tek devlet imkanları ile olmuyor sivil toplum kuruluşları dahil tüm insanlara büyük görev düşmektedir” dedi.
..................