4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Denizde Can Ve Mal Koruma Kanunu değişti

 1. #1
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Denizde Can Ve Mal Koruma Kanunu değişti

  DENİZDE CAN VE MAL KORUMA HAKKINDA KANUNDA DEĞİŞİKLİK


  Taşıma haddinden fazla yolcu ve yük taşıyan ticaret gemileri, seyre çıkamayacak. Kurallara uymayan gemi donatanlarına, 250 YTL ile 25 bin YTL arasında idari para cezası kesilecek.

  TBMM Genel Kurulunda, Denizde Can ve Mal Koruma Hakkında Kanunu ve Limanlar Kanununda değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifi kabul edilerek, yasalaştı.

  Yasayla, “küçük deniz aracı”, “denize elverişlilik belgesi”, “gemi”, “ticaret gemisi” ve “yolcunun” yeniden tanımı yapıldı.
  Adı, tonilatosu (2.83 metreküp) ve kullanma amacı ne olursa olsun, denizde kürekten başka aletle yola çıkabilen her araç, gemi olarak nitelendirilecek.

  Menfaat sağlamak amacıyla denizde kullanılan her gemi ticaret gemisi; yolcu gemileri hariç, tam boyu 24 metreden küçük olan her türlü ticaret gemisi de küçük deniz aracı sayılacak.

  Kanunla, gemilerin limanlardan kalkmadan önce her türlü teçhizat ve donanıma bakılması şartına da sınırlama getiriliyor ve gemilerin limanlardan ayrılırken tabi olacakları bürokratik işlemler azaltılıyor.

  -SÜRELİ DENİZE ELVERİŞLİLİK BELGESİ-

  Geminin denize elverişli olmadığının herhangi bir şekilde anlaşılması veya limandan ayrılmasını engelleyecek başkaca bir bilginin Liman Başkanlığına ulaşması halinde, limandan çıkabilecek.

  Denetleme sonunda durumu yönetmeliğe uygun olduğu anlaşılan ticaret gemisine “süreli denize elverişlilik belgesi” verilecek.

  Denize elverişlilik belgesi olmayan veya belgesinin süresi biten ticaret gemisine çıkış izni verilmeyecek ayrıca, herhangi bir sebeple tekne, makine ve genel donanım gibi esas kısımları kaybetmiş olan ticaret gemisinin belgesi, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından iptal edilecek.

  Belge süresi içinde, yolculuğun devamı sırasında herhangi bir sebeple yönetmeliğine uygun durumunu kaybetmiş olan ticaret gemisi, ticari işleminin tamamlanacağı limana kadar yolculuğuna devam edebilecek. Böyle bir ticaret gemisi, hiçbir ticari işlemde bulunmaksızın, yolculuğunu tamamladığı limandan onarılabileceği en yakın limana gidebilecek.

  -SEFER YAPAN GEMİLERE KOLAYLIK-

  Denizcilik Müsteşarlığı, küçük deniz araçları ve balıkçı gemileri ile bitişik iki liman veya Marmara Denizi içindeki tüm limanlar arasında sürekli veya düzenli sefer yapan gemiler ve acil durumlarda kullanılacak gemiler için basitleştirilmiş uygulamalar getirebilecek, istisna veya muafiyetler tanıyabilecek.

  Bordalarına yükleme markası konmamış veya gemi sertifikalarında ve denize elverişlilik belgesinde belirtilen taşıma haddinden fazla yolcu ve yük taşıyan ticaret gemilerinin yolculuğuna izin verilmeyecek.

  Yolculuğuna izin verilmemiş, denize elverişlilik belgesi almamış, denize elverişlilik belgesi idare tarafından iptal edilmiş ve belgesinin süresi geçmesine rağmen sefere çıkan ticaret gemisi, derhal seferden çekilecek.

  -İDARİ PARA CEZALARI-

  Kanunla, gemi donatanlarına verilen idari para cezalarında indirime gidiliyor.
  Buna göre, gemi donatanına; 150 GT'ye (groston) kadar olan gemi için 250 ile 500 YTL'ye, 150 GT'den 500 GT'ye kadar olan gemi için 500 YTL'den 1.000 YTL'ye, 500 GT'den 1000 GT'ye kadar olan gemi için 1.000 YTL'den 2.000 YTL'ye, 1.000 GT'den 3.000 GT'ye kadar olan gemi için 2.000 YTL'den 5.000 YTL'ye, 3.000 GT'den 10.000 GT'ye kadar olan gemi için 5.000 YTL'den 10.000 YTL'ye, 10.000 GT'den büyük gemi için ise 10.000 YTL'den 25.000 YTL'ye kadar idari para cezası verilecek. Gemiyi sevk ve idare eden kaptana, bu cezaların üçte biri, ayrıca verilecek.

  -İDARİ PARA CEZALARINI LİMAN BAŞKANLIĞI KESECEK-

  Geminin alıkonulduğu tarihten itibaren 30 gün geçmesine rağmen, kaptan veya donatanın yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde gemi; limanın bulunduğu yerin mülki amiri başkanlığında, ilgili liman başkanı ve deniz ticaret odasının temsilcisinin bulunduğu bir komisyon tarafından ihale mevzuatı hükümlerine bağlı olmaksızın satılacak.

  Kanun, idari para cezalarını kesme yetkisini, Sahil Güvenlik Komutanlığından Liman Başkanlığına devrediyor.

  -MASRAFLAR DONATANDAN-

  Gemi sertifikalarında ve denize elverişlilik belgesinde belirtilen taşıma haddinden fazla yolcu ve yük ile yolculuk yapan gemi derhal seferden alıkonacak.

  Gemideki fazla yolcu ve yükün gideceği yere götürülmesi için gerekli bütün masraflar donatan tarafından karşılanacak. Ayrıca gemi donatanı ve kaptana çeşitli idari para cezaları verilecek.

  Su Ürünleri Kanunu kapsamında faaliyet gösterenlere daha önce kesilen cezalar terkin edilecek.

  Tasarının yasalaşmasından sonra, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, birleşimi, yarın saat 13.00'de toplanmak üzere kapattı.

  DenizHaber.Com
  BüleNt
  İSTANBUL


 2. #2
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.694
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  bül4ent güzel bir haber yakalamışsın, teşekkürler, özellikle cezaların indirilmesi sevindirici.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 3. #3
  USTA BALIKÇI
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1.344
  Tecrübe Puanı
  231

  Standart

  cezaların indirilmesi güzel haber. artık evrak için donatım için ceza bile kesilmiyor galiba. sahil güvenlik biz balık yakalarken geliyor kontrole ama evrak sormuyorlar bugünlerde. can yeleği can simidi yangın söndürücü sağlık çantası gibi şeyler soruyorlar. teknesinde bulunmayanları bunları yanınızda bulundurarak çıkın diyorlar.
  BARIŞ AYDOĞAN
  24.05.1981
  K.ÇEKMECE/İST
  AB rh+

  ince misina büyük balık, usta işi

  barisaydogan1981@hotmail.com


  Bende 1 Lira Vardı,
  Sende 1 Lira vardı.
  Paraları değiştirdik yine 1 liramız var.
  Bende 1 bilgi, Sende 1 bilgi vardı.
  Bilgileri değiştirdik, şimdi sende 2 bende 2 bilgi var...
  İşte Paylaşım Ruhu Budur

 4. #4
  TAYFA küçükbalıkçı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Yaş
  25
  Mesajlar
  373
  Tecrübe Puanı
  59

  Standart

  paylasımın için teşekkürler abi.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Denizde tehlike işaretleri
  By Hıcaz in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.03.09, 01:26

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM