Açık denizde avlanırken misinanızın dibe inmesi çok kritik bir noktadır.

Eğer çapa atmış bir tekneden avlanıyorsanız, başarılı olmak için yeminizi, muhtemelen balıkların sıklıkla bulunduğu, deniz dibine indirmeniz gereklidir. Eğer kurşununuz dibe değmemiş ise “acaba neden hiç balık vurmuyor” diye merak ederek gününüzü balıksız geçirebilirsiniz.

İlk yapmanız gereken, “o anki koşullara göre kurşununuz yeterince ağır mı?” sorusunu yanıtlamak. Hafif bir akıntıda 150 gram kurşun rahatlıkla işinizi görebilir. Fakat akıntının şiddeti arttıkça, dibi bulabilmek için ağırlığınızı arttırmanız gerekecektir. Sert akıntılarda 300–350 gramlara kadar kurşun kullanmanız gerekebilir.

Gün ilerledikçe, kurşun ağırlılığınızın yeterli olup olmadığını belli aralıklar ile kontrol etmelisiniz. Değişen akıntı koşulları ile baş edebilmek için artan ağırlıklarda çeşitli kurşun ve ekstra ağırlıklar yanınızda bulundurmalısınız.

Çoğunlukla kullandığımız yöntem, takımımızı yavaşça suya indirip, kurşunun dibe vurduğunu hissetmek, adeta o çarpışma sesini duymaktır. Şayet misina makineden boşalmaya devam ediyor ve o çarpmayı hissedemiyorsak ağırlığımızı arttırmamız gerektiğine kanaat getirebiliriz.

Çarpmayı hissettikten sonra, akıntının misinanızı bir o kadar daha sürüklemesine müsaade edin ve daha sonra kamışınızın ucunun ara sıra kaldırıp tekrar kurşunun dibe çarpmasını hissedin. Böylelikle kurşun ve dolayısı ile takımınızla aranızdaki teması kaybetmemiş olursunuz ve iğnenizin nerede olduğunu bilirsiniz. Ayrıca bu kontrol hareketi, yeminizin daha cazip hareketini ve balıkların iğnenize yönelmesini sağlar.


Kaynak: Discovery Realtime TV