7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Denizde ne değişti?

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.695
  Tecrübe Puanı
  933

  Standart Denizde ne değişti?

  Denizde ne değişti?  Lüfer avı miktarı 1 yılda 3122 tondan 7389 tona çıktı. Bunun alınan tedbirlerle ilgisi var mı? En geniş kapsamlı lüfer araştırması gösterecek.
  Haber: EMEL ALPTEKİN / Arşivi
  İSTANBUL - Slow Fish İstanbul dün ‘müjde’lerle başladı. Etkinliklerin açılışında konuşan ve ardından lüferle ilgili kapsamlı bir sunum yapan Doç. Dr. Adnan Ayaz, 2011 yılından bu yana tutulan lüfer miktarının neredeyse 2 katına çıktığını söyledi. 2011 yılında tutulan lüfer miktarı 3122 tonken bu rakam 2012 itibarıyla 7389 tona ulaştı.


  BALIKSEVER İSTERSE...

  2011 yılı, balıkseverlerin hafızasında lüferle ilgili kampanyaların etkilerinin görüldüğü yıl olarak kazınmıştı.

  -Fikir Sahibi Damaklar-Slow Food 2010 yılında, lüferlerin hiç değilse bir kez üremeden avlanmamasını içeren ‘İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın’ kampanyasını başlattı. Kampanya, Greenpeace’in tüm türleri içeren‘Seninki Kaç Santim’ kampanyasıyla birlikte çığ gibi büyüdü.

  -2011 yılında Tarım Bakanlığı, lüferde av limitini 14 santimden 20 santimetreye çıkardı.

  -Ardından, balıkların yumurta bıraktıkları kıyıların korunması için 24 metreden sığ sularda gırgırla av yasaklandı. Ve elbette büyük gürültü kopardı.

  -Son olarak ‘balıkçılıkta bindiği dalı kesmek’ anlamına gelen aşırı kalabalık filo sorununa el atıldı. Teknesini denizden çekecek balıkçılara teşvik verildi.  TESADÜF MÜ?

  Lüfer avında görülen sevindirici artış tesadüf mü, yoksa bu 3 kritik adımın sonucu mu? Çanakkale Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayaz’a göre “Olabilir, ancak kesin bir şey söyleyemeyiz...” Balık avında yıldan yıla av miktarı artış ve azalışlarının çok fazla sayıda değişkene bağlı olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Ayaz bazen 30-40 yıla yayılan uzun soluklu araştırmalar yapılmadan denizlerdeki değişimler hakkında kesin konuşulamayacağını söylüyor.

  Yine de Türkiye, bu konuda 2010 yılı öncesine göre bir adım önde. Çünkü Boğaz’ın Sultanı, adına bayram düzenlenen lüfer, 2013 itibarıyla ‘Çanakkale Boğazı’ndan Hopa’ya Lüfer (Pomatomus Saltatrix) Popülasyonunu İzleme Projesi’ ile ilk kez yakın takibe alındı. Doç. Dr. Ayaz, Tarım Bakanlığı’na bağlı TAGEM’in 3 yıl sürecek projesinde, Çanakkale Boğazı ile ilgili kısmı yürütüyor.

  Projeyle lüferin üreme boyu, göç yolları, alınan önlemlerin etkileri ‘net’ olarak gözlenebilecek. Yani Türkiye, sadece kendi sularında değil, dün Slow Fish İstanbul etkinliklerine konu olan Tuna’dan Adriyatik’e, Akdeniz ve Karadeniz çanağında balık neslinin devamını dert edinenler için bilgi üretir hale gelecek. Vira bismillah!


  BALIKLARIN EFENDİSİ Mİ?

  Türkiye’de bugüne kadar yürütülen en kapsamlı lüfer araştırmasında, Saros Körfezi ve Güney Marmara civarını inceleyecek olan Doç. Dr. Adnan Ayaz’ın sunumundan bazı notlar:

  -Balıkçılık sezonu her yıl lüfer bolluğuyla değerlendiriliyor.

  -Balıkçıların Türkiye’de avcılığı için hazırlık yaptığı tek balık, lüfer.

  -Avcılığı özel bilgi ve ve beceri gerektiriyor.

  -Sevilir.

  -Lüfer Bayramı yeni. Ama şenliği eski. 1900’yü yıllarda Ağustos ayında lüfer şenlikleri yapılıyordu.

  - Sultan Abdülaziz ve 2. Abdülhamid, Boğazın sultanına düşkünlükleriyle bilinen sultanlar.

  - Lüfer, uğruna gümüş zoka döktürülen bir balık.


  NEREDE YAŞAR?

  Boğaz’da ‘efendi’, ama lüfer Kuzey ve orta Pasifik dışında tüm denizlerde, kıtasal kenar ve haliçlerde göç eden bir tür. Akdenizin kuzeyi, Karadeniz ve Azak Denizi mesken tuttuğu yerler.


  TÜRKİYE’DE HAKKINDA NE BİLİYORUZ?

  Şunu: Bunca sevilen, hakkında fırtınalar koparılan, ekonomik olarak da çok ciddiye alınan bu türle ilgili kayıtlara geçmiş 1 doktora tezi, 3 bilimsel makale, 1 TÜBİTAK projesi ve balık kampanyalarının ardından başlatılan TAGEM projesi var.


  NOT: Slow Fish İstanbul etkinliklerini Boğaziçi Üniversitesi ağırlıyor. Güney Kampüs’te 1980’lerin sonundan günümüze ‘yeşillik’ artmış. Ortam, orta sahanın kel olduğu dönemlere kıyaslanırsa neredeyse tropik orman. Kedi sayısı patlamış. Köpek sayısı da fena değil, ama onlar herhalde kedi baskısından in yokuşu-çık yokuşu nöbetindeler. Otomobil sayısı, haliyle artmış. Ancak sevindirici bir gelişme, bisiklet sayısı da öyle...  BALIK ÜRETİMİ (ton/yıl) [Kaynak: TÜİK]
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Apr 2011
  Mesajlar
  236
  Tecrübe Puanı
  76

  Standart

  bilimsel arastirmalara gore demekki yasaklar amacina ulasiyormus boy kucultmekle bu kadar cogaliyorsa yasak boyunu biraz daha uzatmak la balik dahada cogalcak hersey kuralinda bilim insanlarinin soyledigi gibi hic olmazsa bir kere havyar doksun diyorlar ama ne yazikki tezgahlarda yine defneler cinekoplar sistem eskisi gibi devam allah balikcinin yardincisi olsun

 3. #3
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Oct 2012
  Mesajlar
  68
  Tecrübe Puanı
  21

  Standart

  Orta karadeniz sinop samsun arasi lüfer artişi yok hiç olmadi geçen yil biraz oldu bu yil yok her yilayni yerlerde oluyo bu balik bati karadenizde av veriyor doğudaçok az neden bizim sularimiza göçetmiyor bilen varmi

 4. #4
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  20 cm / 24 mt = balıkda artış sağlamışdır.

  Ömer arkadaş samsun için soruyor bende ŞARKÖY için sorayım bari.
  Çok enteresandır MÜREFTE - ŞARKÖY - GELİBOLU kıyı hAttında LÜFER / PALAMUT girmiyor bu sene !? arkadaşlarla görüşüyorum : dedim havada bulutlarımı seyrediyorsunuz karşınızda (biga/k.biga/aksaz/çardak/lapseki ) millet balığı kırıyor siz yok diyorsunuz !!? nasıl iş anlamadım gitti !?

  Takip ettiğim kadarıyla son günlerde devamlı BATI/LODOS akıntısı var gibi acaba bu etkenmidir !?
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 5. #5
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Mesajlar
  386
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  bi soru da benden kendini stk diye lanse eden yurtdışı destekli yaptıgı toplantılar aldığı emirler belli olan adını dahi gerçek anlamda yazamayan kişilerin lüferden başlayarak denizle ilgili birden alim kesilmesini herşeyi kitapta olduğu gibi sanan birisinin neyapmaya çalıştığını merak ediyorum bilen varmı mı neden
  damağıma lezzetli balık değecek
  balıkçıyı düşünüyor
  masumca istek gibi laflar dışında

 6. #6
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Çok haklısın Fatsalı,

  Bunlar dışarıdan aldıkları emirle içerideki hainleri örgütleyip araştırma adı altında lüfer etiketliyor,oysa onlar etikette değil hepsi bomba sırası gelince patlatacaklar !

  Anlayamayacak ne var,sadece balıkçıyı değil kendisini düşünüyor ki bundan balıkçıda faydalanacak.Mesela adam yazmış tavuk döner+yarım ekmek+ayran = 2,5 Tl esas bunu anlamakta zorlanılmalı,oysa bu toplantıda yapıldığı üzre o ne idüğü belirsiz döner yerine bir soğuk zinciri kurulsa hamsili pilav 12 ay aynı rakamlara satılabilir olsa bu sağlıklı besinimi tüketmek doğru döner adı altında satılan o garaip besini tüketmekmi doğru olacaktır ? 12 ay talep olan hamsininde fiyatı sabit kalıp balıkçı faydalanmayacakmıdır ?

  Neden analitik düşünüp zaten var olan hareketi söndürmek yerine hazır balık gündemde beleş reklam varken bundan yararlanmayı düşünmeyip her işte fesatlık arıyoruz ? Bende bunu anlamam,bilen banada anlatsın ...
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 7. #7
  Amatör Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Oct 2010
  Mesajlar
  93
  Tecrübe Puanı
  31

  Standart

  Dönemsel olarak bazı balıkların popülasyonu artış veya azalış gösterebilir. 3-4 yıllık bir sürede bu popülasyon artış eğilimine girerse evet başarılı oldu denilebilir. Kaldıki eldeki veri yakalanan balık miktarıdır balığın stok miktarı değil.
  Kadem
  1972-İstanbul
  A (RH +)

  Rapala / Çapari / Yemli / Spin

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Hayat Denizde Başladı, Denizde Bitmesin!
  By aFaLa in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.07.12, 01:30
 2. Karadeniz'in iklimi değişti
  By yeşil in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 24.01.12, 21:14
 3. Denizde Can Ve Mal Koruma Kanunu değişti
  By LüFerCi in forum KANUNLAR
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 26.07.08, 21:41
 4. Denizde Can Ve Mal Koruma Kanunu değişti
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 17.07.08, 10:14
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 24.02.08, 19:12

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM