2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Denizdeki değerlerimize sahip çıkalım

 1. #1
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  186

  Standart Denizdeki değerlerimize sahip çıkalım

  2010 Yılında bir arkadaşımın verdiği bir kağıt birşeyler ararken elime geçti.
  İleri teknoloji kullanılarak yapılan, eloktronik cihazlarla donatılan gemilerle yapılan avcılık, reislerin ihtiraslarıyla bütünleşince iç sular niteliği taşıyan Ege, Marmara ve Karadeniz'deki balık stok ve türlerini tükenme noktasına sürüklemiştir. Özellikle Marmara ve Karadeniz'in üremek ve olgunlaşmak için kullanan Uskumru, Kalkan, Kolyoz, Lüfer, Palamut, Torik, Kılıç, Kırlangıç, Kefal, Sardalya, Orkinos, Morina, İstavrit, Hamsi, Mırlan, Karides v.s milli servet balıklarımız. Üstün teknoloji karşısında hapishaneye dönüşen bu denizlerde aşırı avlanma neticesi stokları tükenmiş bir çoğunun nesli tükenmiştir.
  Devletimiz tarafından içdeniz, göl ve akarsularımızda sürdürülebilir avcılık için doğal yaşamı desteklemek için koyulan kurallar, kaideler, tedbirler önlemler, caydırıcı cezalar uygulama alanı bulamamıştır. Avcı kendi kural ve kaidelerini, istediğini uygulamış avlama adına herşeyi meşrulaştırmıştır. Ekosistemde yer alan bütün canlılar yer alınmış, derinlik yasağı, boy yasağı, bölge yasağı, mevsim yasakları, cihaz yasakları, tekne boy ve makine güç yasakları, hiç önemsenmemiş dikkate alınmamış, yaşam adına özellikle balığa bir şans tanınmamıştır. Stokların eriyeceği öngörülememiştir. İlgili tarım bakanlığımız, su ürünleri fakültelerimiz, su ürünleri kooperatiflerimiz bu çok saydığımız balık türlerini, ağlarımızda, dükkanlarımızda, tezgahlarımızda, sofralarımızda, restorantlarımızda, kısaca denizlerimizde görmek istiyorsak, balığa bir şans tanımalıyız. Doğal koruma alanları belirlemeliyiz. Hiç birşey için geç kalınmamıştır. Olumlu emareler elde edilene kadar, verimsiz hale dönüşen denizlerimizi faal pozisyona getirmek için köklü tedbirler acilen şimdi alınmalıdır.
  ACİLEN ALINMASI GEREKEN OLMAZ İSE OLMAZ TEDBİRLER:
  1-Su ürünlerinde özellikle balıkçılık alanında uzmanlaşmış gerekli uygulamaları hayata geçirecek donanım bilgi ve becerilere sahip kişiler işbaşına getirilmelidir.
  Bu kişiler özellikle ve öncelikle çekirdekten yetişmiş öz eleştiri yapabilen meslek erbabı kişiler olmalıdır.
  2-Marmara ve Boğazlar acilen deniz ekosistemi için doğal koruma alanı ilan edilmeli ve avcılığa kapatılmalıdır.
  3-Orkinos avcılığı yapan tekneler hariç diğer balıkçı gemilerine TARAMALI SONAR cihazı diğer balıkçı gemilerinden derhal şimdi sökülmelidir.
  4-Marmara, Karadeniz ve Ege denizi konumu itibariyle dünya denizlerinin iç denizleri sayılır. Bu kapalı denizlerde avcılık yapmak için %70 ek külfet yükleyen, 70 mt.'ye varan 3 ana makineli lüks gemilere kesinlikle ihtiyaç yoktur. Her türlü avcılıkta en fazla 20 mt. tek ana makinalı tekneler kullanılmalıdır. Yakıt, bakım, zaman israfının önü derhal alınmalıdır. Gereksiz hava kirliliğinin önü alınmalıdır.
  5-Trol, gırgır, uzatma ve her çeşit avcılıkta kullanılan ağların boylarına kesinlikle düzenleme yapılmalı ve ekosistemin muhafazasına destek olacak ölçüler ebatlar getirilmelidir. Düzenli ciddi sıkı takibi yapılmalıdır.
  6-Ada ülkesi sayılabilecek ülkemizin insanı için en önemli değerli organik besin maddesi olan balık ve su ürünleri hakkında bilgilendirme ve kültürel etkinliklere sürekli yer verilen programlar yapılmalı ve iletişim organları düzenli kullanılmalıdır.
  7-Karadeniz ve Marmara'da ışıklı avcılığa tenezzül edenlerin gemileri anında yeddi emine alınmalıdır.
  8-Denizlerimizde her çeşit balık avcılığında bir yada iki yıllığına dönüşümlü bölge yasakları getirilmeli acilen uygulanmalıdır.
  9-a)Denizlerimizde çalışma saatleri düzenlenmeli haftada bir gün çalışma yasağı getirilmelidir. Günlük trol çalışma yasağı 10 saatle sınırlandırmalıdır. Ayrıca gırgır avcılığınada günlük çalışma saatleri belirlenmelidir.
  b) yahut kota uygulamasına geçmelidir.
  10-Marmara ve Karadeniz sahillerinde kirliliğe sebiyet verecek her türlü atığın denize intikalini engellemeye çok büyük hassasiyet gösterilmeli gönüllü müffettişler tahsis edilmelidir.
  11-Marmara ve Boğazlar, jeolojik, meteorolojik yapısı itibariyle her çeşit deniz canlılarının soylarının devamı için yaratılış gayesi olarak doğal koruma alanı olmuştur ama teknoloji karşısında bu özelliğini kaybetmiştir. Doğal özelliğinin uygulanması için avcılığa kapatılmalıdır.
  12-Taramalı sonar cihazının teknelerden sökülmesi balıkçılar arasındaki fırsat eşitliğini yeniden tesis edecektir. Yaydığı yüksek elektromanyetik dalgaların deniz canlılarına verdiği zararlar nedeniyle acilen teknelerden sökülmelidir. Bu işlem denizlerimizdeki ekosistemin yeniden tekamülüne en büyük katkıyı sağlıyacaktır.
  SONUÇ: Yeryüzünde insan yüzünden nesli tükenmeye yüz tutan canlılar için yine insanoğlu tarafından doğal koruma alanları tahsis ediliyor. Bu açıdan Marmara ve Boğazlar bize Allah'ın bir lütfudur. Derhal en önemli milli servetlerimizden olan balıklarımız için acilen doğal koruma alanı ilan edilmelidir. Gereğinin yapılmasını saygıyla arz ederim.
  Türkiye tülina ve kılıç avcıları, derneği başkanı, Şaban Bostan
  -------------------------------------------------------------------------
  Yazanlara teşekkür ettikten sonra biraz çitileyelim.
  İç denizlerin ifadesi, Marpol 73/78 Sözleşmesinde zikredilen Özellikli Duyarlı Deniz Alanları,, Baltık Denizi, Kızıldeniz, Basra Körfezi, Akdeniz (Ege, Marmara Akdeniz diye geçiyor bildiğiniz gibi su yolu açık olduğu için) ve Karadeniz.
  1.ci şık kim M.Koş, A. çiçekmi, Tanrı esnafı ülkemizi, balıklarımızı gelecek nesli korusun. Kim gelecek kim gelmeli !!??
  2-Aynı gibi görünsede eksik ve yanlış tabir, Endüstriyel balıkçılığa kapanmalıdır. En doğru tarifi OLTA İLE AVCILIK dışında ava kapatılmalıdır. 10 senedir davul çalıyoruz. Birinci ve ikinci Biyolojik koridor.
  3-Tam puan doğru tespit, (taramalı sonar) hemen sökülmesini 2002'de söylemişiz yüzlerce imza ile birlikte, Ankara evlere şenlik.
  4-Doğru tespit biz 25mt. dedik o 20 mt. demiş biz daha toleranslı söylemişiz.
  5-Oda tamam 2002'de onuda yazdık
  6-Ada ülkesi, yada iki kıta 7 tarafımız deniz tv. programları balıkçılık ve çevre konusunu oda 2002'de yazıldı.
  7-Marmara, Karadeniz EKSİK,, Tüm Türkiye karasularında yasaklanmasını 2002'de yazdık. Sahil güvenlik tüm tekne teçhizata el koyma, Ateş açma dahil tam yetkiyle donatılmalıdır. Bozcaada, Gökçeada, Saroz, Edremit Körfezinde lamba yakarsa Marmara, Karadeniz Uskumruyu rüyasında bile göremez bunların hepsini yazdık sonuç tın tın..,,8 sene geçti 88 yere verdik tık yok. Boğaz ışıkmışta v.s kokoşu okudunuz.
  8- Dönüşümlü, Karadeniz ve belki Güney Ege, Akdeniz için olabilir.
  9-b) kota , onuda 2002'de yazdık.
  10- Deşarj çevre konusunu detaylı yazdık, 2002'de
  11- Marmara ve Boğazlar avcılığa kapatılmalı derken, gırgıra diyeceksin, trol zaten yasak ne, nasıl pas geçiyorum..,,
  12-Taramalı Sonara izin verenleri, gücünü 3 kat artırılmasına vesile olanları kime havale edelim!!?? Taramalı Sonar OKYANUSLARDA orta su trolü için,, dikkat edin,,,hem taramalı, HEM OKYANUS, hem orta su trolü yanyana,,,
  Sadece Marmara değil Akdeniz, Ege, Marmara, Karadeniz'de iç deniz statüsünde..,,
  Sonuç: Bu bölümü zaten M.O.S.K. 5 bölümde yazdık. İsimde hiç yabancı gelmedi,,

  Bu yazıyı getiren arkadaş burdanmı aldı bilmem boynum tutuldu, kızamık çıkardım, oh nihayet bitti. Bir kağıt daha var çocuk yarın sabah Bgsı. alırım dedi bakalım. Vakit bulursam yazarım..Saygılar..,,
  Baba Yalçın

 2. #2
  Amatör Balıkçı Pomatomus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2010
  Mesajlar
  77
  Tecrübe Puanı
  18

  Standart

  <iframe title="YouTube video player" class="youtube-player" type="text/html" width="640" height="390" src="http://www.youtube.com/embed/i5mMI8t7vV0" frameborder="0" allowFullScreen></iframe>

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Cevap: 9
  Son Mesaj: 17.01.12, 18:28
 2. abanta sahip çıkalım!!!
  By kaptan nazan in forum Magazin
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 20.05.10, 07:40
 3. Cevap: 16
  Son Mesaj: 09.04.10, 06:52
 4. Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.10.09, 14:52
 5. 1163 sayılı kooperatifler yasası
  By LüFerCi in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 11.09.09, 07:59

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM