Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) denizlerde doğal alanı yok eden en tehlikeli 18 türün posterini hazırladı. Poster günlük yaşamımızda kullandığımız teneke kutu naylon torba pil ve pet şişe gibi ürünlerin denizlerde aslında korkunç canavarlara dönüştüğümü gösteriyor.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı her yıl tüm dünyada 8 milyon ton atığın okyanuslara ve denizlere döküldüğüne dikkat çekti. WWF gelecektede bugün olduğu gibi kanalizasyon sularının %99,85ininarıtılmadan denizlere bırakılması durumunda kıyı ve denizlerde yaşamın yok olacağını vurguladı. WWF denizlerimizdeki doğal alanı yok eden en tehlikeli 18 türü belirledi.Yüzlerce yıl yok olmuyorlar

Denizi nasıl kirlettiğimizi anlatan ve mizahi bir görünümle hazırlanan posterde balık şekli verilmiş prezervatifler ahtapot görünümündeki kağıt torba ve deniz yıldızı şeklindeki sigara izmaritleri yer alıyor. Posterde 18 tür kirletici kaynakları deniz canlılarını etkileme yolları ve doğada kaybolma süreleriyle birlikte anlatılıyor. Posterde tehlikeli türlerin yaşam süreleri ve davranış biçimlerinede yer veriliyor. İşte yok ediciler:

Prezervatif
Kaynağı:Tuvaletler, plajlar, tekneler ve çöplükler.
Davranış biçimi:Deniz canlıları tarafından yutulması ciddi sindirim sorunlarına yol açar.
Ortalama yaşam süresi:30 yıl

Plastik damacana
Kaynağı: Plajlar, tekneler,tahliye kanalları ve çöplükler.
Davranış biçimi:Dip yapısı ve canlılar üzerinde ciddi hasarlara yol açar.
Ortalama yaşam süresi:400-600 yıl.

Pil
Kaynağı:Plajlar, tekneler, tahliye kanalları ve çöplükler.
Davranış biçimi:Pillerden çıkan sıvılar canlılar için çok zehirlidir.
Ortalama yaşam süresi:2000 yıl

Gazoz kapağı
Kaynağı:Plajlar, tekneler ve çöplükler.
Davranış biçimi:Yutulması halinde deniz canlılarının sindirim organlarında kesiklere yol açar.
Ortalama yaşam süresi:300 yıl

Yiyecek ambalajı
Kaynağı:Plajlar, tekneler ve çöplükler.
Davranış biçimi:Deniz canlıları üzerinde ölümcül hasarlara neden olur.
Ortalama yaşam süresi:20-30 yıl.

Plastik torba
Kaynağı:Plajlar, tekneler, tahliye kanalları ve çöplükler.
Davranış biçimi:Denizanasına benzediği için başka denizanaları tarafından yenilebilir ve boğulmalarına sebep olur.
Ortalama yaşam süresi:35-60 yıl.

Sigara izmariti
Kaynağı: Tuvaletler,plajlar,tekneler ve çöplükler.
Davranış biçimi:Bazı deniz canlılarında sindirim sorunlarına yıl açar.
Ortalama yaşam süresi:10 yıl.

Cam şişe
Kaynağı:Plajlar, tekneler ve çöplükler.
Davranış biçimi:Kesiklere ve yaralanmalara neden olur.
Ortalama yaşam süresi:1000 yıl.


Su altında canlı kalmayacak
Denize atıldıktan sonra ortalama 200 ile 2000 yıl arasında ancak yok olabilen ve bu arada tüm deniz canlılarını yok eden diğer 10 ürün ise şöyle: plastik şişe, aliminyum kapak, karton kutu, plastik parçaları, kağıt torba, plastik halka, hijyenik kadın pedi, mazot ve makine yağları, teneke kutu ve aliminyum folyo.

Atılan her sigara izmaritinde nikotin bazlı kimyasallar, katran, arsenik, kadmiyum gibi ağır metaller, aseton, siyanid ve benzer 3900 kimyasal kirletici ve öldürücü maddeler bulunur.

Denizdeki bu izmaritler çoğu zaman martılar, balıklar gibi canlılar tarafından yutulur ve zavallı canlıların eziyetli ölümüne sebep olur. Bilerek ve zalimce zevk uğruna canlı katledilir.Yavru balıklar ve yumurtalar için sigara izmaritlerinin etkisi kesinlikle ölümcül. ( toxic)

Sigara izmaritleri kesinlikle ( sentetik polimer selüloz aseteattan mammuller ) geri dönüşümlü değiller. Yani doğa onları eritemez.

200 sigara izmaritindeki toplam nikotin dozu bir insanı rahatlıkla hemen öldürebilir. Denize neler yapabileceğini siz düşünün.

Bu yazıyı okuyan Allah aşkına bu mubarek Ramazan Bayramı günü kendine söz versin ki; bundan sonra denize veya kıyısına sigara izmariti atmayacak, attırmayacak.. Diğer canlılara ( Allah'ın yarattığı tüm canlılara ) bilerek zarar ve eziyet vermeyecek.

Kardeşim izmaritini sallamadan önce kaç yaşama zarar vereceğini bir düşün.