Burhaniye'de denize yapay resif atıldı
Burhaniye Belediyesi ile Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nin ortak geliştirdiği proje kapsamında denize yapay resifler atıldı.Burhaniye Belediyesi ile Ege Üniversitesi (EÜ) Su Ürünleri Fakültesi'nin ortak geliştirdiği proje kapsamında denize yapay resifler atıldı.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca da onaylanan projede üretilen beton resiflerden 100 tanesi, balıkların yuva yapması için denizin dibindeki yerlerini aldı.
Düzenlenen törene Burhaniye Kaymakamı Ali Uslanmaz, Belediye Başkanı Fikret Akova ve Yrd. Doç. Dr. Ali Ulaş da katıldı. Edremit Körfezi'nde çok azalan balık varlığının bu sayede gelişeceğini, projeye en çok balıkçıların sahip çıkmasını istediğini belirten Başkan Akova, resiflerin denize atılacağı yerlerin, fakülteden bir ekip tarafından belirlediğini söyledi. Yaptıkları işi bir çeşit "deniz TOKİ'si" olarak adlandıran Akova, "Denize atılan barınaklara, büyük balıklar giremeyecek. Böylece küçük balıkların korunma, gelişme ve büyüme alanı olacak. Edremit Körfezi'nin Burhaniye İskelesi sahili yakınındaki taşlık bölgeye, ilk etapta 100 tane yapay beton resif atıldı. Toplam 350 resif var, kalanı da birkaç gün içinde denize atılacak. Bu projeyle balıkların üremesi yanında kıyı erozyonunu da engellemiş olacağız." dedi.
Çalışmalar esnasında sualtının görüntüleri ve fotoğraflarının da çekileceğini belirten Akova, körfeze kıyısı olan diğer belediyelerin de projeye sahip çıkmasını istedi. Fikret Akova, böyle bir projeyle Japonya'nın, balık varlığını iki yılda altı kat artırdığını sözlerine ekledi. EÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Ulaş ise, çeşitli malzemeler kullanılarak, belirli amaçlar doğrultusunda deniz tabanına yerleştirilen yapılara yapay resif dendiğini ifade ederek, "Bunlar basitçe, denizde bulunan doğal kayalık ve mercan resiflerinin taklit edilmesinden ibarettir. Sualtında yapılacak nitelikli ve çevreci oluşumlar hem kaynakların artmasına hem de turizm sektörüne büyük katkılar sağlayacaktır." şeklinde konuştu.
www.DenizHaber.Com.tr