Denizi kirleten 13 gemiye 560 bin TL ceza

Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü tarafından oluşturulan Deniz Birimi, geçen yıl denize sintine boşaltan 13 gemiye toplam 560 bin 187 TL ceza uyguladı.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Antalya Büyükşehir Belediyesi deniz mücavir alan sınırları içerisinde kalan sahillerde, deniz araçlarından kaynaklanan deniz kirliliğinin önlenmesi amacıyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Deniz kirliliği kontrolü için oluşturulan deniz birimi Göynük Çayı ve Beşgöz Deresi arasında denetim yapıyor. Denetimler sırasında 5589 gross tonluk MV Ya Kareem adlı yük gemisinin çevresinde sintineden kaynaklı deniz kirliliği tespit edildi. Alınan numunelerin analizinde kirliliğin gemiden kaynaklandığı anlaşıldı. Gemiye 47 bin 308 TL idari para cezası uygulanırken, cezanın tahsiline kadar seyrüseferden men kararı verildi.

Açıklamada, son bir yıl içerisinde denizi kirlettiği için cezalandırılan gemi sayısının 13'e ulaştığı, denize sintine boşalttıkları saptanan bu gemilere toplam 560 bin 187 lira ceza uygulandığı bildirildi.

Yetkililer, deniz kirliliği ile ilgili şikayetlerin anında değerlendirmeye alındığını belirterek, Antalya Körfezi'nin karadan ve denizden kirlenmeye karşı korunması konusunda Büyükşehir Belediyesi'nin gerekli çalışmaları kararlılıkla yürüttüğü ifade ettiler.

Bu mücadelede gemi acentelerinin ve halkın duyarlılığının önemine dikkat çeken yetkililer, vatandaşların bu konudaki şikayetlerini 249 52 00 ve Alo 181 no'lu telefonlara iletebileceklerini hatırlattı.