3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: “Denizin çobanlar

 1. #1
  BALIKÇI BEYAZ MARTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Yaş
  51
  Mesajlar
  620
  Tecrübe Puanı
  84

  Standart “Denizin çobanlar

  “Denizin çobanları”, “Boğaziçi'nin bekçileri”, “Denizin elmasları”... Orkinoslara yüzyıllar içinde takılan pekçok başka tanımlama, aslında denizlerin en muhteşem canlılarından biri olan bu balığa karşı duyulan hayranlığı kanıtlıyor.

  "Thunnusthynnus" yani mavi yüzgeçli orkinoslar, 700 kiloluk ağırlık ve 3 metre uzunluğa varabilen cüsseleri ile adeta bir at gibi atağa geçebilecek bir hızda yüzerler ve inanılmaz mesafeleri katederek yaşamlarını geçirirler. Orkinos yüzyıllar boyunca, bölgedeki ülkelerin hemen tümünün yaşam kaynağı olan Akdeniz'in sembollerinden biri olarak görülmüştür.

  Bunların yanında deniz yaşamında besin zincirinin en tepesindeki yırtıcılardan olan orkinosun Akdeniz ekosistemi içinde oldukça önemli bir yeri vardır. Bu balıkların popülasyonlarının değil yokolması, önemli ölçüde azalması bile alt türlerin de varlığını ciddi ölçüde tehdit eder. Bu durum, hem ekosistemin dengesi hem de özellikle kıyı balıkçılığı açısından son derece ciddi bir tehdit oluşturur. Buna en güzel örnek, açık denizlere gidemeyen kıyı balıkçılarının orkinosa denizin çobanı tanımlamasını küçük türleri kıyıya yani balıkçılara doğru kovalaması nedeniyle vermiş olmalarıdır.


  Ancak bu saygı uyandıran özeliklerinin yanında mavi yüzgeçli orkinos aynı zamanda çok zengin ve lezzetli bir gıda olarak deniz ürünleri pazarında önemli bir yer tutuyor. Ünlü Japon mutfağı, her yıl yaklaşık yüzbinlerce ton orkinosu suşi ve saşimi (çiğ balık) yapmak için tüketiyor. Her yıl çok sayıda orkinos, tam da yumurtlama dönemlerinde ve alanlarında avlanarak bu endüstrinin kurbanı haline geliyor.

  Bu türün korunmasından sorumlu bir komisyon mevcut : Uluslararası Atlantik Orkinosunu Koruma Komisyonu (ICCAT). Bu komisyona üye 45 ülke, hem ticari hem de ekolojik anlamda bu türün devamlılığını sağlamakla yükümlüler. Ancak gelinen nokta, bu kurumun ve üye ülkelerin bu sorumluluğu yerine getiremediklerini açıkça ortaya koyuyor. ICCAT'in kendi oluşturduğu bilimsel komitesi ise son yıllarda çok ciddi uyarılarda bulunarak avlanma kotasının radikal biçimde azaltılması gerektiğini, aksi takdirde türün tamamen kaybolacağını tekrarlıyor. Ancak kendi bilim komitesinin önerilerine kulak tıkayan ülkeler sorumsuzluklarına devam ediyor ve Akdeniz'in geleceğini tehdit ediyorlar. İlgili raporlar: Tüm Orkinoslar nereye gitti?

  Greenpeace 2007 raporu ''korsan ganimeti'' için (PDF)

  Bugün Türkiye'nin Akdeniz kıyısındaki yerel balıkçılar, bir zamanların 'denizlerin çobanı' adını verdikleri orkinosların tükenme aşamasına gelmesinin ne demek olduğunu biliyorlar ve bu duruma tepki göstermek için düzenledikleri imza kampanyası ile Bakanlığa en azından yumurtlama zamanları ve alanlarında avlanılmaması için talepte bulunuyorlar.

  Akdeniz’in bu eşsiz canlıları için zaman tükeniyor. Greenpeace, orkinos ve benzeri türlerin aşırı avlanmasına ve sömürülmüş durumdaki denizlerimizin iyileştirilebilmesine uzun vadeli çözüm olarak, acil olarak dünya denizlerinin yüzde 40'ını koruyacak bir deniz rezervleri ağının oluşturulmasını talep ediyor ve bu konuda tüm dünyada kampanya yürütüyor.

  Greenpeace, Uluslararası Atlantik Orkinosunu Koruma Komisyonu (ICCAT)'in 2007'deki toplantısında da “Orkinoslar ve Zaman Tükeniyor” mesajıyla oradaydı. Ancak ICCAT bir kez daha mavi yüzgeçli orkinosları kurtarma konusunda başarısız olmuş ve toplantıda orkinoslar için kurtarıcı bir karar alınmamıştı.

  Ve 17-24 kasım 2008'de bu komisyona üye ülkeler yalnızca mavi yüzgeçli orkinosları değil, tüm bölgede kontrolden çıkmış olan balıkçılığın geleceğini kurtarmak için bir kez daha toplandılar ve son şanslarını kullandılar. Ve Greenpeace Akdeniz'in geleceğini kurtarmaları için ülkelere sorumluluklarını hatırlatmak için yine oradaydı. Bir yandan da bu durumdan sorumlu Akdeniz korsanlarına yönelik baskılarını sürdürdü.

  Ancak artık oyun bitti ve ICCAT'e taraf ülkeler bu son şanslarını yitirdiler. Aldıkları yeni karar, bilim komitesinin tavsiye ettiği maksimum 15,000 tonluk toplam av miktarı önerisini gözardı ederek 2009 için 22,500 tonluk bir miktarı onaylayarak kendi gelecekleri ile beraber orkinoslar için de bir yıkım kararına imza attılar. Bundan sonra orkinoslar için tek kurtuluş yolu “tehlike altındaki türler” için hazırlanmış olan başka uluslararası anlaşmaların devreye girmesidir.
  Yazdır Gönder Ara
  Bu sitede arayın Ara Katılın!Greenpeace’ten düzenli haber almak için isminizi ve e-postanızı belirtin!
  İsminiz:Your name
  Email Adresiniz:Your email address
  GSM numarası:Your Mobile
  Şu anda yapabilecekleriniz.
  Kömürden Kurtul, İklimi Kurtar
  Facebook sayfamıza katılın
  Greenpeace mağazasını ziyaret edin
  E-posta listemize katılın.
  Çevre için bağış yapın.
  ülke
  Dünyadaki web siteleriDünyadaki diğer Greenpeace web sitelerini seçin Dünyadaki web siteleri International Argentina Australia Austria Belgium Brazil Canada Chile China Czech Republic Denmark Fiji Finland France Germany Greece Hungary India International Israel Italy Japan Lebanon Luxembourg Malta Mexico Netherlands New Zealand Norway Pacific Papua New Guinea Philippines Poland Russia Slovakia Spain Sweden Switzerland Thailand Turkey United Kingdom USA
  Ali Kahraman
  İSTANBUL/Üsküdar


 2. #2
  Çevre Dostu muratsadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  656
  Tecrübe Puanı
  177

  Hangi Bakanlığa?...

  Bugün Türkiye'nin Akdeniz kıyısındaki yerel balıkçılar, bir zamanların 'denizlerin çobanı' adını verdikleri orkinosların tükenme aşamasına gelmesinin ne demek olduğunu biliyorlar ve bu duruma tepki göstermek için düzenledikleri imza kampanyası ile Bakanlığa en azından yumurtlama zamanları ve alanlarında avlanılmaması için talepte bulunuyorlar.
  Akdeniz’in bu eşsiz canlıları için zaman tükeniyor. Greenpeace, orkinos ve benzeri türlerin aşırı avlanmasına ve sömürülmüş durumdaki denizlerimizin iyileştirilebilmesine uzun vadeli çözüm olarak, acil olarak dünya denizlerinin yüzde 40'ını koruyacak bir deniz rezervleri ağının oluşturulmasını talep ediyor ve bu konuda tüm dünyada kampanya yürütüyor
  .
  Ali arkadaşım,Öncelikle aramıza hoş geldin.
  Paylaştığın yazıyı,Greenpeace 2007 raporu'nu zevkle okudum.Özellikle Denizin Çobanları olarak tanımlanan Orkinosların durumu ilgimi çekti.
  Makalede:
  ''Bugün Türkiye'nin Akdeniz kıyısındaki yerel balıkçılar, bir zamanların 'denizlerin çobanı' adını verdikleri orkinosların tükenme aşamasına gelmesinin ne demek olduğunu biliyorlar ve bu duruma tepki göstermek için düzenledikleri imza kampanyası ile Bakanlığa en azından yumurtlama zamanları ve alanlarında avlanılmaması için talepte bulunuyorlar.''denmekte

  İşte noktada büyük umutsuzluğa kapıldım.Çünkü imza kampanyası ile Bakanlığa baş vurulmuş..
  Yok arkadaşım..bakanlık bakmaz,bakamaz ve bakmayacaktır..
  Zaten baksaydı,ne çevre,ne deniz ve akarsularımız,ne de Orkinos bu halde olurdu..
  -Peki ilgili Bakanlık neye bakar?..Derseniz..
  -Söyleyemem..suç olur.

  En son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde,en son balık tutulduğunda,
  Beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak.
  Kızılderili Şef Seattle

 3. #3
  BALIKÇI BEYAZ MARTI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Yaş
  51
  Mesajlar
  620
  Tecrübe Puanı
  84

  Standart

  sana katılıyorum arkadaşim teşekkürler
  Ali Kahraman
  İSTANBUL/Üsküdar


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM