Kirlilikten başta carettalar, Akdeniz foku ve 50 balık cinsi tükenme tehlikesi ile karşı karşıya.

Türkiye’nin denizlerinin en çok kara atıklarıyla kirlendiği, bu kirliliğin, canlıların sayı ve türlerini giderek yok ettiği belirtildi.

Deniz Temiz Derneği (TURMEPA) Genel Müdürü Levent Ballar, Türkiye’deki arıtma tesislerinin yetersizliği olduğunu, evsel ve endüstriyel atıkların, denizlerdeki kirliliğin yüzde 44’ünü oluşturduğunu söyledi.

Ballar, deniz canlılarının sayı ve türlerindeki azalmanın, büyük oranda deniz kirliliği, kaçak avcılık, deniz altında avlanma gibi etkilere bağlı olduğunu belirtti.

Akdeniz ve Ege kıyılarının, “caretta caretta” ve deniz kaplumbağaları türleri ile “Akdeniz foku” nun yaşam alanları olduğunu kaydeden Ballar, “Öncelikle bunların nesli tehlikede” diye konuştu.

Karadeniz çöp deniz
Türkiye’nin kıyısının bulunduğu denizlerden en kirlisinin Karadeniz olduğu tespit edildi.

Deniz Temiz Derneği Başkanı Ballar, “Karadeniz’e en fazla kirlilik Tuna Nehri’nden gelmektedir. Tuna Nehri Karadeniz’deki kirliliğin yüzde 48’ine neden olmaktadır. Ayrıca komşu ülkelerin atıkları da burayı kirletmektedir” dedi.

Ballar, "bir iç deniz olan Marmara’nın da giderek kirlendiğini ifade etti; Boğaz trafiğinin yoğunluğu, nüfus artışı sebeplerden bazısı " dedi.