2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Denizlerimizde su ürünleri avcılığının sorunları ve çözüm önerileri.

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart Denizlerimizde su ürünleri avcılığının sorunları ve çözüm önerileri.

  Denizlerimizde su ürünleri avcılığının sorunları ve çözüm önerileri.

  * Denizlerimizde su ürünleri stoklarının büyüklükleri tam olarak belirlenmediğinden avcılığın planlanmasında önemli sorunlar yaşanmaktadır.Tüm ekonomik türler aşırı avcılık tehdidi altındadır.

  * Avlanan ve pazarlanan balık miktarını ortaya koyacak bir sistem getirilememiştir. Bu nedenle av istatistikleri ve pazarlanan su ürünleri miktarlarının doğruluğu konusunda tereddütler mevcuttur.

  * Av araçlarının birçoğunda seçicilik sorunları yaşanmaktadır. Bu da hedef dışı türlerin ve üreme olgunluğuna erişmemiş bireylerin avlanmasına neden olmaktadır. Yapılan seçicilik araştırmalarının uygulamaya geçirilme oranı yok denecek kadar azdır.

  * Bazı türlerin üreme zamanları ve üreme bölgeleri tam olarak bilinmediğinden koruma güçlüğü yaşanmaktadır.

  *Büyük balıkçı gemilerinin açık deniz balıkçılığına yönelmeleri sağlanamamıştır.Zaten az olan avlanma sahalarında avlanmaları neticesinde balık stoklarının azalmasında önemli rol almışlardır.

  * Kaynakların ve ekosistemlerin korunmasında genellikle balıkçılar ve balıkçı kitlesinin dışındaki toplumlarda çevre korunmasının öneminin kavranılmadığı görülmektedir.

  * Balıkçıları destekleyen bir kuruluş olmaması, kooperatif ve birliklerin güçsüz olmaları nedeniyle balıkçılar kabzımallarla ön anlaşmalara girmekte, borçlanmakta ve gerçekçi fiyat oluşumu engellenmektedir.

  * Balık satış yerleri ile ilgili standartları içeren yönetmelik henüz uygulamaya geçirilememiştir. Bu da sağlıksız ve kayıt dışı pazarlamaya yol açmaktadır.

  * Su ürünlerinin korunmasına yönelik hazırlanan sirkülerdeki yasakların takibinde sorunlar yaşanmaktadır. Deniz kontrolleri Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yürütülsede koruma kontrol hizmetleri yeterince yapılamamakta, alınan yasak kararları izlenememektedir.

  * Kontrol ve denetimlerde İlçe birimlerinde bu konuda istihdam edilmiş personel sayısının azlığı veya yokluğu nedeniyle hizmet ve denetimler büyük ölçüde aksamaktadır.

  *Üreme boyuna gelmeyen türlerin avlanması serbes bırakılmış olması nedeniyle bu türler yok olma sürecine girmiştir.

  Çözüm Önerileri:

  * Denizlerimizde bulunan su ürünlerinin stokları belirlenmeli, bireysel ve tekne için verilen avcılık ruhsatları tür ve av sahası belirtilerek yerel balıkçılar korunmalıdır.

  * Balıkçılıkla ilgili olarak yaşanan sorunların ve dağınıklığın önlenebilmesi için kooperatif, birlik ve üst kuruluşları güçlendirilmeli, güçlenmeleri için desteklenmeli, karar mekanizmalarına aktif katılımları sağlanmalıdır.

  * Balıkçılık yönetimi tüm boyutları ile ele alınmalı, doğal kaynakların kullanımında sürdürülebilirlik prensipleri yanında sosyal ve ekonomik boyut da göz önünde tutularak alınan kararlara tüm tarafların katılımı sağlanmalıdır.

  *Su ürünleri konusunda yürütülen çalışmalar izlenmeli, istenmeli ve uygulamaya konmalıdır.

  * Kullanılmakta olan av araçlarına gerek stokların korunmasına katkı sağlayacak ve gerekse avlanması tamamen yasak olan koruma altındaki türlerin avlanmasını önleyecek birtakım yeni donanımlar eklenmesi zorunlu tutulmalı ve bu konuda destek sağlanmalıdır.

  * Üreme sahası olarak bilinen yerler hassas alanlar olarak ağ avcılığına tamamen kapatılmalı,

  *Denizlerimiz için yönetim planları hazırlanmalı ve balıkçılık faaliyetlerinin kontrol altına alınarak balıkçıların sıkı bir şekilde denetlenmesi gerekmektedir.

  *Denizlerimizi balıklandırma çalışmaları için bilimsel bir kurul oluşturulmalı,balıklandırma için uygun türle seçilerek balıklandırma faliyetleri yapılmalı

  * Kooperatifçilik ve işleyişi ile balıkçılık konusunda uygulamalı eğitim çalışmaları yapılmalıdır.

  * Koruma kontrol hizmetleri ile görevli ve yetkili kılınanlar arasında koordinasyon sağlanarak, hizmetlerin etkin bir şekilde yürütülmesi sağlanmalıdır.

  * Kaynakların ve ekosistemlerin korunması açısından tüketicilerin de duyarlılığını arttıracak faaliyetlere önem verilmeli ve bilinçli bir tüketim toplumu oluşturulmalıdır.

  *Su kirleticiler için tedbirler alınmalıdır.

  *2/1 Numaralı Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğ de belirtilen avlanma boyları ile ilgili maddede Üreme yaş ve boyuna gelmeyen balık cinslerinin avlanma boyları yeniden belirlenmelidir.

  *Aşırı ve kaçak avcılık, hedef dışı av ve av araçlarının neden olduğu habitat tahribatlarının önlenmesi ile ilgili olarak özellikle FAO Sorumlu Balıkçılık Uygulama kodları esas alınarak yönetici ve balıkçılar eğitilmeli ve koruma-kontrol uygulamaları etkinleştirilmelidir

  *Yasaklara uymayan balık avcılarının, üreticilerin ruhsatları iptal edilmeli

  *Su ürünleri kanununda yer alan para cezaları ve gerekli cezalar kaçak avcılık yapanları caydırıcı nitelikte olmalı

  *1380 sayılı Su ürünleri kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı acilen hayata geçirilmeli

  *Su ürünleri sektörünün sorunları ile ilgilenecek bir genel müdürlük mevcut değildir. AB uyum yasaları çerçevesinde su ürünleri için genel müdürlük oluşturulması önerilmiştir. Su ürünleri sektörünün sorunları ile daha yakından ilgilenecek bir su ürünleri genel müdürlüğü kurulmalı.

  *Sektörle ilgili eğitim veren Fakülte mezunlarının mevcut idari yapıda ve gelecekte oluşturulması planlanan organizasyondaki ilgili birimlerde istihdam edilmelerine öncelik verilmelidir.

  Aklıma gelenler bunlar arkaşlar ilave edilecek varsa belirtiniz.
  Saygılarımla.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  272
  Tecrübe Puanı
  39

  Standart

  Buranaki kardeş, merhaba,,
  Hepsi iyi güzelde şu stok tespiti, beni çileden çıkarıyor,,
  Zaman kalmadı, masaya yumruk vurulup anayasa yazılacak..,,uzun diye detaya girmiyorum.,, Hep birlikte şunu literatürden çıkaralım..,Türler çöktü, Orkinos, Uskumru,Kolyoz, Torik, Kofana, Lüfer diğerlerini sıralamıyorum..,,

  Yapılacaklar, belli, gerekçeleri belli , alınacak sonuçlar belli, sadece bir delikanlı Başbakan çıkacak gel bakalım, sen çok konuştun gel bakalım sana tam yetki hiç kimsenin gözünün yaşına bakmıyacaksın, bu denizleri önce 10 sene önceki, sonra 20-30 sene önceki durumuna getir diyecek, varya işte o benim işim, 50 yıl tüyü bitmemiş yetimin hakkına tulum çıkaranlara tulum çıkarttırmazsam namerdim..,isterse benim adım bile geçmesin,, denizi et yaparım, sonrada tüm sahillerde işsiz esnaf kalmaz, stokları patlatırım (kirlilik kısmı hariç) bir kuruş para harcamayacağı gibi, o biçim devlete gelirde getittiririm,, A'dan Z'ye tek eksik kalmadan her konuda, sadece tür çeşitliliğine göre bazı türlerin yatak yapma süreleri daha farklı olur, aşama aşama gidilir. İnşallah bir devlet büyüğünün kulağına giderde çağırırlar. 50 yıl tüm hükümetleri uyuttular, bazılarına daha hükümet olmadan ayar çekiyorlar,,Benim anlamadığım sayıları azınlık oldukları halde, bizim siyasetçiler bunu nasıl göremiyor, en çok buna hayret ediyorum,,
  Bu siyasetçileri kafakola almak, balık tutmaktan, daha büyük maharet,,,kestim.
  Baba Yalçın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Eksik tellefon ve emailleri tamamlar mısınız?
  By kenane in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.09.10, 01:29
 2. İstanbul SU ÜRÜNLERİ KOOPARATİFLERİ
  By kenane in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 8
  Son Mesaj: 07.09.10, 04:52
 3. 2/1 numaralı tebliğin deişmiş son şekli
  By ramazan özkaya in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03.09.10, 21:54
 4. Su Ürünleri Yönetmeliği
  By LüFerCi in forum KANUNLAR
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.10.09, 14:53
 5. Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.10.09, 14:52

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM