3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Denizlerimizin Yeni Belası Balon Balığı

 1. #1
  su koop baskanı
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  197
  Tecrübe Puanı
  52

  Standart Denizlerimizin Yeni Belası Balon Balığı

  Akdenizde Balıkçılarla yaptığımız toplantılarda ve ikili konuşmalarda adeta isyana varan şekilde tepki gösteriyorlar tepkinin sebebi ise son günlerde gittikçe çoğalan balon balıkları yüzünden denize parageti atamadıklarının lüferden daha çok misinalara ve ağlara zarar verdiği ve yakalanmasının ve karaya çıkarılmasının 2/1 numaralı ticari amaçlı Su Ürünleri Avcılığını düzenleyen tebliğin 17 nci maddesinin 3 ncü bendi ile taşıdıkları toksit nedeni ile yasaklandığı için sahil güvenlik tarafından teknede bulunduğunda cezai işleme tabi olduklarının ancak;araştırmalarına göre kuzey ve güney kıbrısta bu balığı yakalayana 2 € verildiği ve bu balığın akdenize geçmesinin ve çoğalmasının iki nedeni olduğunu birincisi orkinos balıklarının vazgeçmediği bir yem olduğu orkinos balıklarının azalması ile ters orantı gösterdiği yani orkinos azalırken balon balıklarının çoğaltığının ayrıca diğer sebebinde kızıl denizden nil üzerinde yapılan bir baraj nedeniyle o bölgede suların değişiklik göstermesi ile yumurtlayamadığından akdenize geçtiği ve buraya adepte olduğu ayrıca bulunduğu ortamda başka balıkların bulunmasına müsaade etmediğini çok yırtıcı bir balık olduğunun beyan etmişlerdir.
  Bu beyanların ne kadar doğru veya yalnış olduğu merkezi birliği olarak araştırmaya su ürünleri fakültelerinin görüşlerini almak için yazı yazmaya başladık bu konuda bilgisi olan elinde belge olan herkesin yardımına ihtiyacımız var herkesin katkılarını bekliyorum şimdiden katkılarınız için teşekkür ederim.

 2. #2
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  BU BALIĞA DİKKAT EDİNİZ.. BALON BALIĞI  Balon balığı olarak bilinen bu tür Kızıldeniz'den Doğu Akdeniz ve Türkiye sularına giren balık zehirlidir. Bu nedenle yemeden önce dikkat ediniz. Balığın bazı özellikleri aşağıdadır.

  Lagocephalus sceleratus (Gmelin 1788)

  İngilizce: Elongated puffer


  Familya Özellikleri;


  İki ayrı yan çizgiye sahiptir. Altta olan yan çizgi deri katlanmasının altında bulunur.
  Kuyruk sapı dardır.
  Kuyruk yüzgeci hilal şeklindedir.
  Burnun her iki tarafında az gelişmiş bir papilla ile birlikte iki adet burun deliği bulunur.
  Vücudun gerisinde pul bulunmaz
  Tüm okyanuslarda bulunur.  Tür özellikleri;

  · Şişkin olmadığı hallerde uzun ince bir vücut yapısına sahiptir.

  · Başta, başın arkasında ve vücudun gerisinde kuyruğa kadar dikenler bulunur.

  · Dorsal Yüzgeç Işınları 11-13, Anal yüzgeç Işınları 9-12, Pektoral yüzgeç ışınları 16-18 adettir.

  · Tüketilmesi açısından zehirli bir türdür.

  Habitat özellikleri;
  kayalıklarında bulunur.
  Demersaldir. 10 ila 50m derinliklerde bulunur.(100m’de tespit edilmiştir.)

  Beslenmesi;
  Bentik omurgasızlarla ile beslenir.

  Üremesi;
  Yumurtalar ve Larvalar pelajiktir.

  Dünya üzerindeki dağılımı;
  İndo-Pasifik kökenli bir türdür. Kızıldeniz'den Akdenizde Süveyş Kanalı yoluyla göç etmiştir. Türkiye ve İsrail tarafından birçok birey yakalanmıştır

  Kaynak

  2. Tetrodotoksin: Balon balığı (Tetrodon spadiceus), kirpi balığı (Diodon hystrix) gibi balıkların ovaryum ve testislerinde tetrodotoksin adı verilen çok güçlü bir toksin bulunmaktadır. Tetraodontiformes türlerine bağlı olan balıkların tüketilmesinden doğan zehirlenmeler en şiddetli olan deniz mahsulü zehirlenmeleridir. Toksin miktarı bu balıkların üreme dönemlerinde artmakta ve bu sırada gonadlara yakın kas dokuya bile difüzyonla geçebilmektedir. Japonya’da bu balıklar çiğ olarak (fugu) tüketilmektedir. Yine bu ülkede ölümle sonuçlanan gıda zehirlenmelerinin yaklaşık %60’ının nedeninin bu balıklar olduğu bildirilmektedir. Tetrodotoksin farklı hayvan türlerinden izole edilebilmektedir. Bu hayvan türleri; Kaliforniya semenderi, papağan balığı, Atelopus cinsinden olan kurbağalar, ahtapot, denizyıldızı, maymunbalığı ve yengeçtir. Bu toksin ısıl işlemlere dirençli olup, pişirme sırasında parçalanmamakta buna karşın alkali ortamlarda parçalanabilmektedir. Suda çözünebilen tetrodotoksin, bilinen bütün balık toksinleri içinde en öldürücü olanıdır. İnsanlar için hesaplanan letal doz (LD) 1 mg’ın altındadır. Bu toksin, bir perhidro-şinazolin molekülüdür ve çok sayıda -OH grubu içermektedir. Tetrodotoksinin etkisi, sinirlerde iletişimi engellemek şeklinde açıklanmaktadır. Tetrodoksin zehirlenmesindeki semptomlar, genellikle balık tüketiminden 10-45 dakika sonra ortaya çıkmaktadır. Bu tür zehirlenmeler kirpi balığının tüketiminden veya tetrodotoksin üreten diğer hayvan türlerinin tüketiminden uzak durmak suretiyle önlenir.


  Kaynak


  AKDENİZ'DE ZEHİRLİ BALON BALIĞI UYARISI (Tatilde av cıkanlara dikkat)
  « : Temmuz 06, 2007, 02:11:55 pm »

  AKDENİZ'DE ZEHİRLİ BALON BALIĞI UYARISI

  Kızıldeniz'den Süveyş kanalı üzerinden Akdeniz'e göç eden, fiyatı ucuz olduğu için tüketimi artan balon balığının denizlerimizde de bulunan “lagocephalus sceleratus” türünün, üreme dönemi olan yaz aylarında öldürücü zehir salgıladığı ve bu türün bu dönemde kesinlikle yenilmemesi gerektiği bildirildi.

  Küresel ısınmanın da etkisiyle sıcaklık oranı artan Kızıldeniz'den, Süveyş kanalını geçerek Akdeniz'e göç eden 65 balık türü ve su canlısı bulunuyor. Bu türler arasında, kurbağa ya da kirpi balığı da denilen tetraodontidae familyasındaki 6 tür balon balığı da yer alıyor.

  Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve Türk Deniz Araştırmaları Vakfı Bölge Temsilcisi (TÜDAV) Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balon balığının 6 türünün Akdeniz ve Ege kıyılarında arttığını belirterek, yaz aylarında üreme dönemine giren lagocephalus sceleratus türüne karşı uyarılarda bulundu.

  Antalya kıyılarında da yoğun olarak avlanan bu türün, yaz aylarındaki üreme döneminde yavrularını korumak için bir tür zehir olan tetrodoksin salgıladığını bildiren Gökoğlu, balıkçılar ve tüketicilerin çok dikkatli olması gerektiğini söyledi.

  “KESİNLİKLE YENMEMELİ”

  Ölümlere ve felce neden olabilen bu türün fiyatının ucuz olması nedeniyle tüketiminin arttığına işaret eden Gökoğlu, bu nedenle İsrail'de ölümler meydana geldiğini, Türkiye'de de bu balıktan yiyen kedilerde ölümler görüldüğünü belirtti.

  Kılçığı az, eti lezzetli bu balığın üreme döneminin sona ermesinin ardından kış aylarında tüketilebileceğini ifade eden Gökoğlu, lagocephalus sceleratus türünün zehirli dönemiyle ilgili Tarım ve Köyişleri Bakanlığı kanalıyla balıkçıların da eğitilmesi gerektiğini vurguladı.

  Gökoğlu, tropikal iklim balıklarından olan, ancak küresel ısınmanın etkileri ile besin alanlarının uygun olması nedeniyle Akdeniz ve Ege'ye göç eden balon balığının diğer türlerinde ise yaz ya da kış aylarında zehir bulunmadığına dikkati çekti.

  DİĞERLERİNDEN AYIRAN ÖZELLİKLERİNE DİKKAT

  Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, 6 tür arasında zehirli olan lagocephalus sceleratus türünün kendine özgü özellikleriyle diğerlerinden ayırt edilebileceğini belirterek, balıkçılar ve balık tüketen vatandaşlara şu uyarılarda bulundu:

  “Yaklaşık 2,5-3 kiloya ulaşabilen zehirli balon balığı türünün gözlerinde ovallik, sırt yüzgecinde ağaç kökü görünümüne benzeyen 10-13 arası ışın, anüs yüzgecinde 8-12 arası ışın, vücudunun sırt kısmında yeşilimsi, kahverengi ve siyah noktalar bulunuyor. Bu türde ayrıca ağızdan, kuyruk yüzgecine kadar gümişi bantlar yer alırken, karın kısmı beyaz, gözlerinin önünde gümüş renkli leke ve göğüs yüzgeci tabanı siyah renkli.”

  Bu türün bahar ayları sonunda ve yaz döneminde kesinlikle yenilmemesi gerektiğini hatırlatan Gökoğlu, Ağustos ayı sonundan itibaren tüketilebilecek bu balığın o dönem ve kış aylarında da derisinin yüzülmesi ve iç organlarının ayıklanarak tüketilmesi gerektiğini vurguladı. Gökoğlu, balıktan olası zehirlenmenin kusma, şok ve ani felçle ortaya çıktığını sözlerine ekledi.

  Öte yandan, balon balığı türlerinin 5 YTL'den satıldığı, lezzetli ve uzun olması nedeniyle daha fazla tercih edildiği öğrenildi.

  Kaynak
  Balıkçılarıın korkulu rüyası:Balon Balığı

  Bu balık Akdeniz'de
  18/04/2008 - 00:03
  Sıcak denizlerin zehirli balığı olarak bilinen balon balığı, son yıllarda Akdeniz'de de görülmeye başladı. Süveyş Kanalı'nı geçerek Akdeniz'e ulaştığı belirtilen balığın çok zararını gördüklerini belirten 10 yıllık balıkçı Burhan İbrik, “Yaklaşık 1.5 yıldır bu balık bizim için büyük sorun olmaya başladı.

  Balon balığı ağdaki veya oltadaki balıklarımızı yiyor. Özellikle savunmasız haldeki balıklara saldırıyor. Değişik bir diş yapısı var, olta ve ağlarımızın misinalarını kesiyor” dedi. Böyle giderse yakında balon balığının denize giren insanlara da zarar vermesinden korktuğunu söyleyen İbrik, artık Akdeniz'in bilinen balıklarının azaldığını da belirtti.

  İbrik, “Eskiden tuttuğumuz balığın şimdi yüzde 1'ini bile tutamıyoruz. Özellikle mercan ve barbunya balığı bölgemizde çok çıkıyordu önceden. Şimdi 5 kilo tuttuğumuzda bayram ediyoruz” diye konuştu.
  Milliyet


  Resimler netten alıntıdır


  ................
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 3. #3
  Hıcaz

  Standart

  Buranaki;paylaşımın ve emeğin için teşekkürler....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Denizin Sırları
  By Levent in forum Deniz Balıkları
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 31.01.10, 01:33
 2. Bilinmesi gereken: Denizin Sırları
  By kenane in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.08.09, 23:22
 3. Balon Balığı
  By YakoMoZ in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15.04.09, 13:09
 4. Balon balığı kabusu
  By F I R T I N A in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 28.03.09, 14:41
 5. balon balığı ekmeğimizi kesiyor
  By YakoMoZ in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 07.03.09, 16:05

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM