Dünyanın sualtında en fazla kalan insanı ünvanını 2009 yılında 135 saat 2 dakika 19 saniye ile elde ederek Guinnes Rekorlar Kitabı'na giren Cem Karabay, rekorunu 193 saate çıkarmak için 6 gündür akvaryumda yaşıyor.

Dünyanın sualtında en fazla kalan insanı ünvanını 2009 yılında 135 saat 2 dakika 19 saniye ile elde ederek Guinnes Rekorlar Kitabı'na giren Cem Karabay, rekorunu 193 saate çıkarmak için 6 gündür akvaryumda yaşıyor. 80 tonluk akvaryumda şimdiden 130 saat kalan Karabay’a, el ve ayaklarının uyuşmaması için 36 bebek bakım kremi ve losyonunun karışımından yapılan bir merhem sürülüyor. Özel bir sistem ile sualtından internete bile girerek sosyal mesajlar veren Karabay’a muhabirimiz Gökhan Karakaş 94. Saatinde eşlik etti.
Soluduğumuz hava ile doldurulan tüpleri kullanarak sualtında 193 saat kalmak için 21 Ekim akşamı akvaryuma giren Cem Karabay rekora çok yaklaştı. Aynı şekilde 2009’da elde ettiği 135 saat ile Guinnes Rekorlar Kitabı'na giren Karabay, halen tüm ihtiyaçlarını sualtında giderirken düzenli şekilde uyumaya da devam ediyor. Caddebostan Sahili'nde kurulan 8 metre uzunluğunda, 3 metre derinliğindeki 80 tonluk akvaryumda 130 saati aşan Karabay, normal bir insanın yiyebildiği her şeyi kolaylıkla yiyebiliyor. Yemek sırasında nefes almasını sağlayan ağzındaki cihazı(regülatörü) çıkartan Karabay çiğnedikten sonra tekrar hava cihazını alıyor. Vücut fonksiyonlarının bozulmaması için gün içinde mutlaka belirli egzersizler yapmak zorunda olan sporcu, kendisi için indirilen bisiklete biniyor. Günde 8-12 saate kadar uyuyan Karabay’a mutlaka nöbetleşe akvaryuma giren 2 dalgıç eşlik ediyor. Dalgıçlar 3-4 saatlik süreler içinde akvaryumda Karabay’la birlikte kaldıktan sonra nöbeti sonrakilere teslim ediyor. Böylece Karabay, yalnızlık hissinden tamamen uzaklaşırken güvenliği de sağlanmış oluyor.
Bebek krem ve losyonları hasarı azaltıyor
Eylül 2009’da ABD’li Jerry Hall'a ait 120 saat 1 dakika 9 saniyelik rekoru 135 saat 2 dakika 19 saniyeye çıkartan Karabay’ın el ve ayaklarında doku kayıpları ve bozulmalar meydana gelmişti. Sudan çıktıktan sonra uzun süre el ve ayaklarındaki hasarların giderilmesi için tedavi olan Karabay bu kez, çok daha iyi durumda. Çünkü, el ve ayaklarına 36 çeşit bebek bakım ürününden (krem, losyon ve tahriş önleyici jel) oluşan bir karışım sunuluyor.Bebek ciltleri losyonu ve kremleri karıştırılarak Karabay’ın özellikle parmaklarına ve avuç içlerine sürülüyor. Eldiveninin ve ayağındaki patiğin içine de sürülen karışım Karabay’ın suyun oluşturduğu hasarı en azla atlatmasını sağlıyor.
Muhabirimiz 94. Saatte eşlik etti
Rekor denemesi Güneydoğu’da şehit olan asker ve polislere armağan edeceğini söyleyen Karabay, Van’da yaşanan depremin ardından da sosyal mesajlar veriyor. Facebook ve sponsoru yenicarsim.com üzerinden herkesi Van’da yardıma ihtiyacı olanlara yardım yapmaya çağırıyor. Akvaryumunda kendisini izleyenleri Türk bayrağının arkasından selamlayan Karabay, yazdığı yazılarla birlik mesajları veriyor. Rekor denemesini yarıladığı 94. Saatte yanına inen muhabirimiz Gökhan Karakaş’la tam yüz maske ve telsiz bağlantısı ile konuşan Karabay, kendisini çok iyi hissettiğini ve hiçbir sorunla karşılaşmadığını söyledi. Karabay, 4. Günün beklediğinden daha hızlı geçtiğini bir önceki denemesine göre vücudunda büyük hasarların meydana gelmeyeceğini vurguladı. Karabay, “Şehitlerimizin acısıyla sarsılırken yaşanan deprem felaketi bizi derinden yaraladı. Gelişmeleri internetten takip ediyorum. Van’da insanlarımızın yardıma ihtiyacı var. Birlik beraberlik olursa bugünleri daha kolay atlatırız” dedi.Karabay, muhabirimize 193-194 saate çıkartacağı rekoru Cumhuriyetimizin 88. Yılının kutlandığı 29 Ekim akşamı elde edeceğini de vurguladı. Yenicarsim.com’un genel koordinatörü Elif Bakiler’de, ülkemizin cesur ve yetenekli pek çok sporcu barındırdığını söyleyerek Karabay’a destek vermeye devam edeceklerini vurguladı.
Rakamlarla rekor denemesi:
Karabay, 21 Ekim 18.30’da girdiği akvaryumdan 8 gün sonra 29 Ekim Akşamı çıkmayı planlıyor. 135 saat ile Karabay’ın elinde bulunan rekor 193-194 saati ile kırılması zor bir seviyeye ilerleyecek. Karabay’a sürekli 1 sualtı hekimi, 1 uzman hekim ve bir acil durum ekibi eşlik ediyor. Karabay’ın akvaryumunda suyun sıcaklığı 30 dereceye kadar çıkıyor. 8 tonluk su her gün temizlenerek yenileniyor. Akvaryuma 4 kamera ile 24 saat yapılan canlı yayın yapılıyor. Karabay’a 8 kişiden oluşan dalgıç ekibi 24 saat eşlik ediyor. Karabay 15 litrelik sıkıştırılmış hava barındıran 65-70 tüp kullanacak. Sualtı ekibi ise rekor boyunca 250 kez tüp değiştirecek. Kullanılan akvaryum ise rekor denemesi için mimar Bengiz Özdereli tarafından özel olarak tasarlandı. Guinnes kurallarına göre rekorun 4 kamera ile 24 saat görüntülenmesi ve her açıdan Karabay’ın gözlemlenmesi gerekiyor. Sualtı film yapım tarafından yerleştirilen sabit 4 kameranın yanında 2 sualtı kameramanı da rekortmeni görüntülüyor.
GÖKHAN KARAKAŞ/Milliyet Gazetesi