Derin deniz akıntısı ...

Dünyanın dörtte üçü suyla kaplı ve bu devasa kütlenin dibinde kocaman bir "tatlı su" akıntısı dolaşır. Akıntı, bir sarmaşık gibi dünyayı sarar ve tüm yerküreyi turlar. Sabırla bezeli aheste dünya turu tam 2000 yıl sürer.
İnsanoğlunun münasip bulduğu şekliyle adı, "derin deniz akıntısı".
Denizlere ve okyanuslara akan ırmak suları, yeraltı suları ve deniz yüzeyine yağan yağmurlar, tuzlu suyun emilimi sağlama yeteneği sayesinde süzülerek dibe iner ve derin deniz akıntısı içine katılır. Dibe inen bu tatlı suların oluşturduğu dev akıntı dünyayı turlarken bir yandan da iklimleri düzenler. (Takdir ve şükranlarımızı fazlasıyla hak ediyor, aksi takdirde dünya yüzeyindeki gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı belki de yüzlerle ifade edilebilecekti.)
Nispeten daha ünlü olsalar da, büyüklük itibarıyla kıyaslanamayacak olan Labrador ve Golfstrim akıntılarının çevrelerinde yarattığı iklimsel etki düşünüldüğünde, muazzam büyüklükteki derin deniz akıntısının yerküreye etkisi daha iyi anlaşılacaktır.
Nitekim, 14 bin yıl önce Amerika kıtasında bulunan çok büyük bir gölü çevreleyen çeper, büyük bir deprem sonucu yıkılınca göldeki tatlı su büyük okyanusa karışmış, okyanustaki tuzluluk azaldığı için Akıntıya tatlı su karışamamış ve derin deniz akıntısının durması nedeniyle dünyadaki son buzul çağı yaşanmış. Canlı türlerin son büyük yokoluşları bu tarihe isabet ediyor.
Bugün itibarıyla ise akıntı yüzde 40 oranında azalmış durumda. Son yıllarda yaşadığımız hava dengesizliklerinin sebebi de bu. Bu şekilde devam ederse 2020'de yüzde 60'ı, 2050'de yüzde 75'i azalacak, 2070'te de tamamen duracakmış. Kutuplardaki buzullar eridiğinde okyanusa karışan tatlı su, tuz oranını düşüreceğinden ve derin deniz akıntısına katılacak tatlı suyun emilimi için gereken yollar tıkanacağından buzulların önemini ve küresel ısınmanın muhtemel sonuçlarını haykırıp duruyorlar bilim adamları.
Mutlaka dikkatinizi çekiyordur, son yıllardaki haberlerde şöyle bir anons geçiyor sıklıkla: "... son 40 yılın en sıcak yazı, son 50 yılın en soğuk kışı..".


Kaynak: Radikal.