Dünyanın en büyük sondaj platformu "Leiv Eiriksson", Çanakkale Boğaz geçişine başladı.

Çanakkale ve İstanbul boğazlarından geçiş yapıp, Karadeniz’de Sinop açıklarında Türkiye Petrolleri Arama Ortaklığı (TPAO) ile Brezilya şirketi Petrobras işbirliği ile petrol araması yapacak dünyanın en büyük sondaj platformu “Leiv Eiriksson, Çanakkale boğaz geçişine başladı.

Platformun geçişi için Boğaz çift yönlü olarak deniz trafiğine kapatıldı.

İstanbul Boğazı geçişi için, bir dizi rötuş yapılan platformun Kule boyu kısaltılan dev platform, bu sabah saat 07.00’de Ege denizinden, Çanakkale boğazına girdi. Geçiş için boğaz saat 04.00’de çift yönlü olarak deniz trafiğine kapatıldı. Kıyı Emniyetine ait 3 römorkör “Kurtarma-1ö, “Kurtarma-2ö ve “Nazım Turöile, Norveçten gelen bir özel römorkörün refakatında boğazdaki geçiş yolculuğunu sürdüren dev platforma bir de Sahil Güvenlik gemisi eşlik etti.

Discoverey Chanel’ın helikopteri , dev platformun Çanakkale boğaz geçişini havadan görüntüledi.Çanakkale boğaz geçişi için Kıyı Emniyeti Müdürlüğü tarafından, platformun, Türk boğazları geçiş planı iki günde hazırlandı.

Sinop açıklarında 2 bin 500 metre derinlikte sondaj yapma kapasitesine sahip olan Leiv Eiriksson platformunun İstanbul Boğazı geçişinde, denizden yüksekliği 64 metre olan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinin altından geçmesi için, kulesinin bir bölümü Akdeniz yolculuğu sırasında sökülüp, 122 metrelik güvertesine yatırıldı.

Kendi imkanlarıyla uzun bir yolculuk yapan dev platforma, Çanakkale boğaz geçişinde refakat eden römorkörlere bağlanan çeki halatı ile, toplum uzunluğu 500 metre oldu. Çanakkale önlerine saat 08.50 de ulaşan dev platformun, 36 mil uzunulğundaki Çankakale boğaz geçişini bugün saat 11.20’de tamamlayarak, Marmara denizine açılacağı öğrenildi.

Dev platforma Marmara denizinde ize, “Sıem Danisö ve Kıyı Emniyeti Müdürlüğüne ait “Nazım Turö isimli römorkörler yedekleyerek, İstanbul’a dek eşlik edecek.

Dün İstanbul boğazını da geçerek Karadeniz de yoluna devam ediyor.

DHA