3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Dikkat!..Dünyamız Cehenneme dönebilir..

 1. #1
  Çevre Dostu muratsadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  656
  Tecrübe Puanı
  177

  Dikkat!..Dünyamız Cehenneme dönebilir..

  Selam Arkadaşlar..
  Dikkat ediyorum:Sitemizde ve bir çok Site'de Forum'da ÇEVRECİLİK ve KÜRESEL ISINMA dendi mi,herkes çevreci,herkes duyarlı..Ben dahil.
  Sağolsunlar..Aman devam edelim...:)
  Öte yandan,her gün Evrenimizin bir başka kesiminin aziz Yurdumuzun bir başka yöresinin harap olduğunu duyar,okuruz.:(
  Demek ki,birşeyler eksik..Demek ki çalışma ve çabalar yetersiz..Demek ki,iddia ettiğimiz kadar duyarlı değiliz.
  Bu gün,sohbet köşemize Sayın Prof.Dr.Muammer KAYA hocamızın bir makalesini sunuyorum..
  Şöyle bir okuyun lütfen..Okumak yetmez!..Uygulamaya da gayret edelim..
  Böylece gerçek Çevreci olduğumuzu gösterelim.
  Sevgilerim ve mutlu günler dileklerimle..  Küresel lsınmayı Azaltmada Herkesin Yapabileceği ilk 10 Şey

  Prof.Dr. Muammer Kaya -mkaya @ogu.edu.tr 25-07-2008
  ( Bu yazı turk.internet.com adresinden yazdırılmıştır.)


  Doğalgaz, kömür, petrol, mazot gibi fosil yakıtların yakılması atmosferdeki karbon dioksit (C02) seviyesini yükseltir. C02 sera gazı ve küresel ısınmanın en önemli sebebidir.
  Enerjinin daha akıllı/verimli kullanılmasıyla küreselısınma ve fosil yakıtlara talep azalmaktadır. Küresel ısınmayı azaltmada herkesin yapması gereken ilk 10 şey şunlar olmalıdır.

  1-Azalt, Tekrar Kullan, Geri Dönüştür: Bir kere kullanılıp atılabilen ürünler yerine tekrar kullanılabilen ürünler seçerek atık miktarı azaltılabilir. Ürünleri minimum ambalajda alınız böylece en az atık çıkarmış olursunuz. Kağıt, plastik, cam ve metallerin geri dönüşümünü sağlayınız Çevrenizde (işyeri, okul, mahalle vs) geri dönüşüm programı yoksa idarecilerinizden hemen talep ediniz. Bir ailenin ev atıklarının yarısının geri dönüşümü yılda 1200 kg C02 tasarrufu sağlar.

  2-Daha Düşük Sıcaklık ve Havalandırma/Klima Kullanınız: Duvar, ve çatı izalas-yonu, kapı ve pençere sızdırmazlığı ısıtma/soğutma maliyetini %25 azaltabilir. Uyurken ve ev dışındayken sıcaklığın azaltın. Termostatı kışın 20C düşük ve yazın 20C yüksek tutmak yılda 1000 kg C02 tasarrufu sağlar.

  3-Elektrik Ampülünüzü Tasarruflu Ampülle Değiştiriniz: Normal elektrik ampüııerini kampakt floresan lambalar ile değiştirin 60 W ampul floresan lambayla değiştirildiğinde ampül ömrü boyunca 30 $'dan fazla tasarruf sağlanır. Floresan lambaların ömrü normal ampüllerden 10 kat daha uzundur aynı zamanda 2/3 daha az enerji harcadığı gibi %70 daha az ısı üretir. ABD'de her ailenin bir normal ampülü floresan lamba ile değiştirdiğinde yılda 45 milyar kg sera gazı elimine edilmektedir. Bu da 7.5 milyon aracın trafikten alınmasına bedeldir.

  4-Daha Az ve Daha Akıllı Araba Kullanınız: Daha az araba kullanma daha az gaz emisyonu demektir. Hem benzin tasarrufu sağlanır hem de yürüyen ve bisiklete binen kişiler daha sağlıklı olur. Toplu taşımayı kuııanmayı ve araç paylaşmayı işe ve okula giderken araştırmalıyız. Araba kullanırken arabanızın bakımiı olmasına dikkat ediniz. Araç lastiklerinizin havasının yeterli olması size aynı yakıtla %3 daha fazla yol yapmanıza neden olur. Her tasarruf edilen bir galon benzin hem bütçenize katkı yapar hem de atmosfere 10 kg daha az C02 verilmesine neden olur.

  5-Enerji Verimliliği Yüksek Ürünler Alınız: Araba ve elektrikli ev eşyası alırken enerji verimliliği yüksek (A sınıfı) olan ürünler alınız. Kompakt floresan lambalar daha doğal ışık verdikleri gibi daha az enerji tüketirler. Ev atıklarımızın %10 azaltılması yılda 600 kg C02 tasarrufu sağlar.

  6-Daha Az Sıcak Su Kullanınız: Su ısıtıcınızın sıcaklığını azaltınız. 5 yıldan daha eski ısıtıcıların izolasyonunu kontrol ediniz. Düşük-akış duş kafaları yılda 175 kg C02 tasarrufu sağlar. Çamaşırlarınızı daha düşük sıcaklıktaki suyla yıkayınız. Bir aile bu yolla yılda 250 kg C02 tasarruf edebilir. Bulaşık makinanızı ene~i-tasarruflu ayarda yıkayınız ve bulaşıkları havada kurutunuz, buharla kurutmayınız.

  7-Gereksiz lşıkları/lambaları Kapatınız: Elektriği gereksiz lambaları/ışıkları kapatarak tasarruf ediniz. lamba düğmeleri üzerine "GEREKSIZ ISE KAPATINızlı ibaresi içeren etiketleryapıştırınız. Kuııanmadlğınız cihazları prize takıh veya standby'da tutmayınız. Kullanmadığınız zaman suyu kapatınız. Diş fırçalarken, traş olurken araba yıkarken suyu boşuna harcamayınız. Böylece su faturanızı azaltır ve hayati kaynaklarımızı korumamıza yardımcı olursunuz.

  8-Ağaç Dikiniz: Mümkün olan her zaman ağaç dikiniz. Fotosentez esnasında ağaçlar ve diğer bitkiler C02 absorp eder ve 02 verirler. Otomobiller, fabrikalar ve insan faaliyetlerinden kaynaklanan C02 ağaçlar tarafından azaltılabileceğini unutmayalım. Bir ağaç ömrü boyunca 1 t C02 absorp eder.
  9-Enerji Kayıplarını Belirleyiniz: Ev/işyerinizin enerji kayıplarını ene~i yöneticilerine belirletiniz. LJaha az enerji faturası ödemek için kaçakları önleyiniz.

  10-Diğer Kişileri Eneji Tasarrufuna Ozendiriniz: Geri Dönüşüm ve enerji tasarrufu konusunda bilgilerinizi arkadaşlar, komşular ve meslektaşlarınızia paylaşınız. Çevre programları için belediye/kamu kurumlarından taleplerde bulununuz.
  Bu 10 adım enerji ihtiyacınızı azaltır ve bütçenize katkı sağlar. Daha az enerji ihtiyacı daha az fosil yakıt ve daha az küresel ısınma anlamına gelir.[/COLOR
  ]

  En son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde,en son balık tutulduğunda,
  Beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak.
  Kızılderili Şef Seattle

 2. #2
  Çevre Dostu muratsadioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  656
  Tecrübe Puanı
  177

  Söylemedi demeyin..

  Halk olarak bu çevre tahribatını ve küresel ısınmayı pek ciddiye almadık bir türlü..
  Hala ''adaaam sen de,kim öle kim kala...'',''Tehlikede olan yalnız ben miyim,neme lazım..ya da ''Kardeşim o iş bana mı kaldı..Devlet bi çare bulur'' gibi,ipe sapa gelmez laflar ederiz..
  Bu gamsızlığın temelinde cehalet ve gelecek kuşaklara karşı sorumsuzluk yatar.
  El alem,binlece kilometre uzağındaki buzul erimesini,''Kıyametin alameti'' olarak çoktan ilan etti.
  Bizse,gaflet ve dalalet içinde hala uyuyoruz:Hem de mışıl mışıl..
  Buyrun iki kıyamet habercisi:Buzlar eriyor..Buzdağları gümbür gümbür geliyor..
  En son nehir kuruduğunda, en son ağaç kesildiğinde,en son balık tutulduğunda,
  Beyaz adam paranın yenecek birşey olmadığını anlayacak.
  Kızılderili Şef Seattle

 3. #3
  Balıkçı Adayı TAKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  44
  Mesajlar
  225
  Tecrübe Puanı
  38

  Standart

  paylasımın için teşekkurler cok duyarlısınız 2 senedır her yerde kuresel ısınmadan bahsedılıyor ama onlem hıç alınmıyor bence....
  istanbul-ADALAR

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM