9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Dto Toplantısı "1/11/2011"

 1. #1
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart Dto Toplantısı "1/11/2011"

  1/11/2011/Salı Dto Toplantısı Toplantı Saati 12.00

  Katılımcılar gördüğüm kadarıyla kıyı ve geleneksel balıkçılık (sayıları az) Trol, gırgır, su ürünleri mühendisi (1)

  Masada bulunanlar Erdoğan Kartal, Ramazan Özkaya, yeni seçilen Dto'dan galiba Kul Balıkçılıktan efendi görünüşlü gençten bir arkadaş. Aklımda kaldığı kadar aktarayım.

  Gene gece bilgisayardan ayrılamadık. Toplantı işinide gece bir arkadaşımdan 00.30'da öğrendim. 04.30'da yattım sabah 09.00'da kalktım 09.30'da tel.'la teyit aldım. Acele hafif kahvaltı yola koyuldum. Kadıköy Salı pazarından dolayı trafik felç. 11.37'de vapur iskelesindeyim vapurun kalkış saati 11.50 Karaköy'e ayak bastık tırıs yürüyüş nefes nefese merdiven çık ve toplantı başlamış salon ful saat kaç 12.30 yarım saat rötarlı yetiştim. Koltuğa oturduk. Kürsüdeki konuşmacı kim "İstinye"den bir arkadaş liman barınak v.s sorunlarını anlatıyordu. Çinakop kürtajcıları, bırak şimdi onu biz çinakop için geldik. Her biri bir taraftan herzamanki gibi sabote edecekler ya. Bandırma maile ful kadro tiplere konuşmalara bakılırsa hep trolcü. Yüzüne konuşmalara bakınca şıp diye %90 anlıyorsun. Arka sıradan biri ya arkadaş biz topluca çinakop için geldik avaz avaz (nerdeyse) az sonra aklıma geldi kürsüye diyorumki arkadaşa sorun kendini tanıtsın nerden gelmiş neci!!?*


  Arada dışarı çıkan A.G'e sordum nerden Bandırma peki ne iş yapar trolcü. Hem Marmara'da olacaksın, hem Trolcü olacaksın, hemde arkadan çinakop diye .ıçını yırtacaksın. Hemde balıkçılığın sorunlarının tartışılacağı toplantı salonunda yuh olsun. Marmara'da trol serbest olduda bizimmi haberimiz yok. Kimse orda çekmiyor demeye kalkmasın. Eee 2011'de Marmara'da lamba yakılırda !!??

  Samsun'dan orta su trolü yapan Mr. aman Allah'ım, Allah bir çene vermiş, kapıp koyuvermiş, (benim adım çıkmış, yalnız aramızdaki fark, o sadece kendi kumbarasını düşünüyor ben küpeşte kemiren tüm esnafım adına, gelecek nesil, ekosistem adına) civataları gevşemiş, salondaki herkese illallah dedirtti. Gırgırlar orta su tolünü şikayet etmişlermişmişde (iyi yapmışlar, vardır bir bildikleri) banane kardeşim denizin esnafın o kadar sorunu bumu. Üretim yapıyormuş yahu tohummu ektinde üretim yapıyorsun 75 milyonun hakkı olan denizdeki doğadaki balığı tutuyorsun. Sanki balık çiftliği işletiyor zannedersin ekti, çapaladı, ya da besledi büyüttü yemini suyunu o verdi, olgunlaşıncada topluyor süphanallah. O Kadar adamı enayi yerine koyuyor. Biraz sus da dinlemeyide öğren. Adam kimseye yoğurt dedirtmedi. Tamam gelmişsin elbette konuşursun ama her lafa maydanoz bu kadar sene toplantıya giderim bu kadar saygısızına hiç denk gelmedim. Bu arada Ramazan, Erdoğan habire uyarıyor. Özür dilerim deyip deyip kaseti başa sarıyor. Herkesin vaktinden çalıyor sabote ediyor. Millet yaka silkti. Diğerlerini söyliyemicem.
  Ona uymayıp bunu keseyim.

  Sonra "Şeker" Kardeşim çıktı. Daha önce defalarca anlattığı "Lüfer Markalama" işini anlatmaya başladı. Yasakta Filodaki büyük kayıkların yolcu taşıma işinden bahsetti. Markalama işinde kimlerin destek kimlerin ilgilenmediğinden bahsetti. Adama bir huzur vermediler çinakopta çinakop napayım yolcu falan. Şeker kardeşiminde tası attı tabi konuşmayı bıraktı yada kısa kesti diyelim. Bu konuda bilim adamlarımız katılsın dedi.
  Tamam ancak naçizane tavsiyem olacak sadece fikir. Taramalı Sonar konusunda 3 üniversite 8-10 sene önceki duyduklarımız) biri bu forumda yazılmıştı. Ülkemize balıkçılığa nasıl sunulduğu. Yasak zamanda nostaljik durumlar. Bazı durumlardan dolayı. Hani AB'yede çok meraklıyız ya ikide bir "AB Muktesebatı" Bu konuda Avustralya'danda bilim adamı gelmeli, biliyorsunuz galiba orda Lüferin boyu 30 cm.'di etrafı Okyanusken. Orda etrafları Okyanusken ne tedbir almışlar. 40-50 mt. teknelerle 5-6mt. derinliğe başı kara ağ sarıyorlarmı, okyanusta öyleyse burda durum nasıl olmalı. Boğazlarda, bizim adalarda 50-60 tanesi birden hucum edip heryere kürtaj yapmaları normalmi, taramalı sonar durumları. Hangi sebeplerden Lüferin boyunu 30 cm. olarak belirlemişler. Sadece Lüfer değil iç deniz statüsünde olan denizlerimizde hangi avcılık nerelerde, nelerle yapılmalı. Hangi önlemler alınmalı hepsi bir araya gelmeli. İki gurupta yerliler ve yabancılar ayrı ayrı gözlemlerini ve yapılması gerekenleri açıklamalı. "Avustralya" lılarla birlikte "Tercüman" " Şeker" birde "Ben" birlikte görüş teatisinde bulunalım. Ne kaybederiz Tabi böyle bir olanak varsa. Vvuuuvvvv çinakopta çinakop diyenlere nasıl bir manifesto çıkar acayip merak ediyorum. Ve şimdi stand up zamanı kim geliyor huzurlarınızda Mr. Kokoş bu adam yakında tv. reklamlarınada çıkar. Saka kuşu gibi ders yapmaya başladı.

  Arkadaşlar yanlış anlamayın benim kayığım yok (İplerin kimin elinde, başkasının elinde olduğunu anlamıştım zaten) ama bu işin peşindeyiz uğraşıyoruz. Bakanla kaç kere görüştüm bağıra bağıra anlatıyor (fırçaladım demeye getiriyor) Bakana madem yasak getirdiniz balık çiftliklerine 550 trilyon veriyorsunuz, bizede 100 trilyon verin.

  Bak şu münasebetsize hangi hakla, sana kimin parasını verecek halktan topladığı vergilerle seni köşe yapıcak öylemi. Bu güne kadar götürdüğünüze sayacaksınız. Sana kim dedi tekneyi büyüt diye, öyle ya sizler halk ucuz balık yesin diye borca girip dev tekneler yaptınız gölde, köşe dönmek için değil tabii. Kumar oynayıp kaybeden sonucunada katlanmak zorunda, her alanda olduğu gibi. Ayrıca çiftlikler üretim yapıyor hiç bir şey yapmasa yavruyu bir müddet besleyip yeterli olgunluğa getirip pazara sunuyor. Ya sizler 50 yıldır ne yaptınız düşünün bakalım doğada ne varsa kazımadınızmı!!?**

  Bir tek hakkın var. O da tekne ve teçhizatıma değer tespiti yapın ederi kadarda plakama verin bari geride kalanlara yol açalım stoklardaki av baskısı kalksın. Bu denizler bu filoyu kaldırmıyor deyin uyar.

  Sayın Durali Koçak Bey'lede görüşmüş, balıkları ayıramıyoruz. Denizemi dökelim, deprezedeleremi gönderelim diye sormuş. Aldığı cevap denize dökün.


  İlk defa bir kamu görevlisi zokaya lüfer balığı gibi atlamamış zokayı yutmamış, sadakanıza kimsenin ihtiyacı yok, demeye getirmiş, yani sizden gelecek Allah'tan gelsin demiş.

  Hepinizin huzurunda Sayın Durali Koçak Beyi vakur duruşundan dolayı kutluyor alnından öpüyorum.

  Şöylede diyebilirdi. Siz bağış yapmakmı istiyorsanız. Hani 100 trilyon verin bizde motorları bağlayıp çinakop tutmayalım diyordunuz ya siz gene motorları bağlayın (100 triyonu almış varsayın) madem bağış yapacaksınız. Türk balıkçılıklarından size armağan deyip ordaki halkın ihtiyaçlarına göre biz sizin yerinize ulaştırırız. Halkada nerden geldiğini söyleriz merak etmeyin. Efendim ne dediniz biz sadece çinakopları verelim demiştik, bize ne halktan, onları sadece tüketici olarak isteriz, çiftlik ve ithalatçılarada kızma sebebimiz tuttuğumuz balıkları yüksek fiyattan halka çakamadığımız içindir. Haaa anladım.

  Bir taraftan habire çinakop için eylem yapalım sesleri falan. Arkadan her çinakop lüfer olmaz. 2 cins falan. Arkaya döndük arkadaşlar kafanızmı iyi kalabalıkta her kesin içinde söylemeyin Reislik karizmanız sıfıra iner bordoyu fena halde çizdirirsiniz yapmayın lütfen. Bir tanesi der balığı nasıl seçelim. Ufağını büyüğünü. Kabahat sende değil o boyu belirleyende. Aşağıya trole kamera koysunmuş küçük balıklar hep giriyormuş. Kıraça, mezgit, tekirde de hep irisi ufağıda giriyormuş kimisi denize atıyoruz, kimisi denizemi atalım.

  Ne oldu ağların seçiciliği. Kibrit çöpü tekirler, sümük gibi ufacık pelte olmuş mezgitler, kıraçalar tezgahlar ful çinakoplar defne yaprağı. Konuşmalar kayda alındı silmezlerse asrın itirafı sinemamızda "Balık Soykırımının" itirafı.

  2 cins varmış biri büyümezmiş, senin canına okuycam şimdi. Hadi bakalım. Sen balığın ufağını, nasıl seçeyim küçükleride ağa giriyor diyorsun dimi. Peki bunu seçemezken 2 cins çinakopu nasıl ayırıyorsun hani sizin yeni tür büyümüyorya. Aletmi okuyor, malummu oluyor, ağa kamerayla beraber trafik polisimi koydun sen gir sen çık diye. Tıpta çareniz yok.

  Kürsüdende Ram. ve Erd. defalarca olay mahkemeye intikal etmiş durumda olduğunu beklenmesi gerektiğini defalarca söylemelerine rağmen nato kafalar car car car. Ram. balık çoğalmıyor azalıyor. eski yeni mazot farkınız yanılmıyorsam 21 trilyon dedi (yanılıyorsam düzeltin) Bu güne kadar nerdeydiniz bak sizlerin yapamadığını 2 kadın yaptı. Arkadaşlar mahkeme sonuçlanana kadar sonuçlarına uymak zorundasınız. Böyle yaparsanız seneye 24 cm.'i karşınızda bulursunuz, yani akıllı olun.

  Arada gırgırın biri makbuz getirdi elinde sallayarak 4 kasa çinakopa 9 milyar ceza kesilmiş. Kokoş bir yere başvurup cezaların hepsini iptal ettirecekmiş tam anlayamadım orasını.
  100 tekne 200 tekne boğazı kapatalım hemen yapalım şak şuk.
  Kokoş coştukça coştu Büyükdere koyunda toplanalım basının önünde çinakopları denize dökelim, (daha önce yapacaklarmışta, terör, deprem ilgi olmaz diye ertelemişler) Büyükdere'yi kapatalım, yaşa varol başkası boğazı kapatalım, şak şuk.


  Para cezasının bu işi önlemiyeceği çok açık. Tek ceza olmadan işlemez. Bu arada bizlerdende biri konuştu bizlerin çoluk çocuğu gıda barınma, elektrik su doğalgaz faturası yokmu bir tek bunlarmı var. Başkaları küçük esnaf taşmı yesin demeye getirdi. Sonra trol gırgır olayına girince, asker traşlı hakaret ediyorsun diye hemen traşa başladı yok hakaret ediyormuşta. Sonrada sen konuşursun Arkadaşım adam söz aldı kimseye laf atmadı. 5 Dakika sabret bitirsin. Sabote edicekya.

  Ben de derimki ben devletim sana plakanı verdim, bu bebek yüzüm,

  Ötv'siz mazot verdim bu güler yüzüm,

  Fırıldak yaptınız 18'di 20'ydi çinakoptu lüferdi dalga geçtiniz göz yumdum. İstediğiniz her yere ağ koydunuz, taramalıları soktunuz
  gücünü 3 kat artırdınız 60 khz'den 20 Khz'ye düşürdünüz, uskumruyu lambayla yok ettiniz, kofanayı lüferi yok ettiniz, ihracat var dediniz orkinosu yok ettiniz. 50 yıl Marmara'da trolle kürtaj yaptınız önler gibi yapıp göz yumdum. Denizde "Fitoplankton"ları yiyecek balık bırakmadınız kay kay , lez diye ağladınız gene akıllanmadınız yerli ve yabancı bilim adamları boğazı "Endüstriyel"e kapatın dedi, ağladınız sızladınız tekrar açtım size merkez bankasının kasasını. Yasağı delmek istediniz göz yumdum. Kör gözlü ağlarınıza göz yumdum. Dalyan dediniz havyar zamanı tamam nostaljik olsun dedik turistik takılın diye göz yumdum. Havyar zamanı geri dönüşe uluslararası su adı altıda karşılamanıza izin verdim. İstavritin köküne darı ektiniz şimdi kıraçayı kazıyorsunuz. Cm.nize ses etmedim, %5 ufağı dediniz ses etmedim. Utanmadan daha hala %25 ufağı olsun diyorsunuz. Be Allah'tan korkmazlar, kuldan utanmazlar ne yapsam bir türlü gözünüz doymadı tüm balıkların köküne darı ektiğiniz yetmediği gibi birde utanmadan üste para istiyorsunuz bu ne biçim iştah aç gözlülük. Lüfer canavarmış. Kimmiş asıl canavar. Neye el atsanız dibine darı ektiniz. Buraya kadarkiler devleti gülen yüzü, bebek yüzüydü bundan sonra devletin demir yumruğu kafanızda olacak haberiniz olsun.

  Kafamı bozarsan mahkemeymiş, yok boğazı kapatacakmış bak hele sen kime göz dağı veriyorsun bana postamı koyuyorsun haa der hele bir çıkın bana stand up yapın. Oraya gelecek olanın ötv'siz mazot almasını iptal ederim. Perde arkasında akıl veren elebaşıların, veren benim alanda benim der plakalarını iptal ederim. Yada 1.2. ci Biyolojik Koridoru söylendiği haliyle olta dışında ava kapatır, Marmara'da trol namına kuş uçurtturmam. Lamba işinde Tüm karasularımızda 1 ay içinde biletinizi keserim.
  Tüm Marmara'yı endüstriyele kapatırım. Sakın kafamı bozmaya kalkma. Bende "Demir Yumruk" çok. Ahtapot gibi.

  Arkadaşlar balıkhaneyi 3 gün kapatıcaz" İçimizdeki Yunanlıları İthalatçıları" çiftlikçileri görücez o zaman. Yaşa varol bravo şak şuk. Oh denizler 3 gün kafa dinliyecekler desene. Başbakandan 2 defa randevu almış birinde terör, diğerinde deprem olmuş. 3.cü randevuyu almaya korkuyormuş İstanbulda deprem olmasından. Kendi uğursuzluğunu ilan ettin yani. Gülüşmeler şak şuk. O sırada "Nursu" gırgır reisi çıktı Marmara'da lambaya değinilmişti. O da yanlış anlamayın ben yakmıyorum, arkadaşlar şurda gemi ışıkları şöyle, burda böyle ışıklar var v.s

  İyide reisim madem öyle bu örnekleri niye verdin. Söyleminden 2 sonuç çıkar. Işıkları kapatın hepsine engel olun, karartma yapın iyide kardeşim savaşmı çıktı. Öyle karartma ancak savaş durumunda olur. Ya da madem bu kadar her yerde ışık niye bunu ortaya sürüyorsunuz. Önce o ışıkları kapatın. Ya da bırakın onlarda yaksın. İyide kardeşim onlar ışığı yakıp sabaha kadar balığı toplayıp. Sabağa karşı ışığı söndürüp ne var ne yok topunu kepçeyle alır gibi denizden her şeyi toplayıp kanını emmiyormu.

  Arkasından o da şöyle yapalım böyle yapalım. Sonra o da uyarıda bulundu. Arkadaşlar devletin 3 yüzü var. 1.ci yüzü güleryüz, 2.ci yüzü bebek yüzü 3.cü yüzü demir yumruğudur. Akıllı olun zıtlaşmayın yani. Galiba ulaştırma bakanlığımı (Bandırma'lılara) bazı düzenlemelermi evrak v.s maliyeti yüksek sebebi boğuntuya geldi ama galiba inatlaşmadanmı bilmiyorum.
  Eee mahkeme ne oluyor. S...n O....ndan yüzlü hem denizi katledeceksin, hem geleceği düşünmeyeceksin. Hem bacak gibi kofanalardan (5-6kg.'lık önce 3-4Kg.'lığa, sonra 1-2Kg.lığa inecek hala akıllanmadınız. Sinsile kademe kademe nereye inmiş tür çöküşe gidiyor, birde balık yiyen zeki olurmuş. Derken Lüferi yok ettiniz gene akıllanmadınız daha hala çinakopta çinakop. Yahu tür çöküşün eşiğinde Allah yakın zamanda cezanızı size kendi elinizle verdirtecek bunlar nasıl kafalar. Orkinosu, uskumru, kolyosu, palamutu, toriği, kalkanı kırlangıcı, izmariti bilumum pas geçtim. Yahu istavritin durumuna bakın, apt.'nda bedava dağıttığımız istavrit yuh olsun o bile sakata girdi.

  Su ürünleri mühendisi çıktı çiftlikçimi, ağ fabrikasındamı. Denizlere değil patronlar minvalinde konuşuyor. Çiftliklerin kirliliği %3'müş.

  Buna girip kafa ütülemeye bile değmez. Ama ömrübillah müebbeten diploması iptal. Biriside şu denizleri ne yaparsak 40-50 yıl önceki bolluk günlerine dönülür demiyor arkadaş. Yeni yetme ne gördüki, neler yapıldıda bu durumdayız ne bilsinki.

  Gene arka sıralardan bağırış Trolcü Ege'den Çiiinaakoooppp Erd. Kıpkırmızı oldu yeter arkadaşlar şimdi hatırlamıyorum ama traşı kestirdi. Toplantı çıkışında kapı önünde çıkışta yanaklarından öptüm kendisini niye beni öptün dedi. Kurban Bayramı geliyor da ondan dedim. Öyle bakıyor. Ramazan Başkanda merak etmeyin dedi. Yanlış bir şey olmaz dedi. Senide diğer bayrama öperim dedim önce seyredeyim karneye bakıcaz duruma göre dedim ama herkes bir taraftan bir şey söylüyor tam anladılarmı bilmem.

  Onların durumuda zor 2 bölüm ee oylar var. Aşağı yukarı sakal bıyık durumu.

  Bu arada "Nursu" Gırgır Reisi konuşuyoruz altında son modellerden "Mersedes Metalik" içimden acaba kaç çinakopa maloldu diye düşünmedimde değil, ben kaç sene daha yaşarım bu gidişle ne sen ne senin çocukların torunların dahil hiç bir şey göremiyecek dedim, varmısın yazalımmı şu "Mavi Anayasa"yı 3 gün 3 gece kapanalım konuşalım bir yerde dedim istersen 4 gün 4 gece konuşalım dedi, size 5 numara büyük gelir sizin işinize gelmez ama dedim kartını verdi. İşlerini ayarla gel konuşalım denize çıkarız dedi. Tamam geleyim 20-30 tayfayla denizemi atarsınız artık dedim gülüştük.

  Toplantıdaki çehresi başka, çıkıştaki çehresi başka o da efendi yüzlü biri öyle geldi.

  Birde gene bir trolcüymüş içerde ve çıkışta biraz konuştuk. Trol mevzuunda biraz konuştuk prof.'da olsan kendini boşuna hiç yorma sen başka yapılan iş başka seninle alakalı değil dedim. Biraz bozuldu ama yüzünden efendilik akıyor. Bak dedim senin yüzüne baktımmı yazar kasaya nasıl düğmeye basıyorsun cızır cızır yazıp fişi eline veriyor bende öyle Allah vergisi herhalde baktımmı %90-95 anlarım sen çok efendi bir arkadaşsın gözümle görmeden senin yasadışı bir iş yapacağına inanmam dedim, Marmara'da trol çekmek gibi. O zaman gülümsedi genç yakışıklı bir arkadaşımız Rumeli Kavağı'ndan. N.K.G'e selam söyleyimmi dedi söyle dedim. Balıkçılıkla ilgili tüm söylediklerimiz için "Gerçekleri Okyanusların 250 mt. derinine bağlasan bir gün açığa çıkar" diye balıkçı camiasına atasözü kazandıran evvelce sirküler yazdıran trolcü 5'i biryerdenin biri. O arkadaşlara onuda anlattım bak senin ustaların bile kabul etti hiç yorulma dedim. Konuşuruz diye kart falan
  istedi ama boğuntuya geldi bak şimdi aklıma geldi. Kendileri ne yaptığını bilmezmi. Şimdilik aklımdakiler bu kadar. Birde balık tazgahı listesinide söyliyeyim son defa. Dönüşte

  Karaköy 42 Tabla, leğen karışık, yarı yarıya diyelim. Hepsi ful dolu. Hepsi Defne yaprağı.1 leğen palamut vonosu.

  Galata köprüsünde 15 palamut vonosu, kaba çinakop, incesi, kıraça, ilarya var.

  Mısır çarşısı 4 Tabla defne yaprağı.

  Kadıköy 25 tabla, kasa, karışık aşağı yukarı yarı yarıya. 5 tabla palamut vonosu.

  Bostancı sahil 8 tabla çinakop
  --------------------------------------------------------
  2/11/2011/Çrş.

  Bostancı sahil 10 tabla çinakop. 1 tabla palamut vonosu.

  Sabit Tezgah 2 tabla, 2 kasa çinakop

  Arkadaşlar şimdilik bu kadar. Saygılar.
  Baba Yalçın

 2. #2
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  ha m.ali erbil ha soowcu başkan ne farkı var?bir kadın çorap reklamı vardı hatırlarsınız"atın atın eskimiş çoraplarınızı atı,jil geliyor"bunlarda alın mikrofonu elinize atın atın kalede sumayer var.

 3. #3
  TUNCAY ŞEKER

  Standart

  bugün dto da çinekop ve diğer konular hakkında bir toplantı yapıldı,ben davet edilmediğim halde gittim bakıyorum da hala herkez aynı otlakta otlamaya devam ediyor ot bitmiş toprak kalmış hala kemiriyor.
  çinekop yüzünden bir çok kişi ceza yemiş,bazılarıda denize döküyormuş burda söylemiştim geçmiş yıllara göre daha çok zai edilecek diye sürkop başkanı yakın zamanda tutanla birlikte bunun satışına müsade eden hallerdeki su ür.görevlileri,satanlar hakkında da cezai işlem yapılacak diye,bende çıkıp 8 mart 2011 de turmepa,sevinç,erdal inönü vakfı ve dto nun birlikte hazırladığı bakanlığında desteklediği çinekop projesine neden destek vermediklerini sordum,bir kaç kişi bizim haberimiz yoktu neden bize söylemedin dedi,sanki dto bireylere haber varecekti,kime haber verildi,koop birliklerinize ve sürkopa onlar size dağıtım yaptımı diye onlara sorun,derken yılın süpriz adamı tv lerin en şoowmen adamı mikrofonu aldı eline hani küçük yaşta aldım sazı elime şarkısı gibi,bakanı aramış,başbakanla konuşmuş,balıkçılardan çinekop istemiş sahile döküp basını çaığarcakmış,valiyle konuşmuş boğazı kapatacaklarmış ama deprem dolayısı ile ses getirmez düşüncesiyle ertelenmiş ama yakın bir tarihte boğazı kapatacaklarmışşşşşşşşşşş,bogaz derken söyledikleri yer büyükdere koyunun içi,basın gelecekmiş eğlem yapılacakmış.salonda alkış yeri gözü yıktı maşallah ben hayatımda bukadar alkış aldığımı hatırlamıyorum.
  hani bazı yazilarımda arabeskten bahsettim,meyhanecilerin müşterilerine arabesk müzik çalıp efkarlaştırıp daha fazla alkol satması gibi,işte aynen öyle tv kanallarında bıy gösterebilmek ve bol alkış alabilmek için arabesk müzik yapmak gerekirken bizde aptal gibi gittik türk sanat veya halk müziği yaptık (espiri)siyasetciler gibi halkın duymak istediklerini söylemek gerek ama doğru ama yalan fark etmez,olmayıncada ya bizi şunlar bunlar engelledi vs.vs. şikayete şikayetle cevap vererek olayı geçiştirmek.işte bunları yapamayanda benim gibi istifa eder ederde istifa namesini okuyan asıl gerçekleri görür görür de evet diyemez.
  hadi hayırlı olsun kapatın sizin boğaz diye adlandırdığınız boğazın kıyıcığını,çağırın basını çözün şu çinekop meselesini bizde utanalım sizlerden özür dileyelim.
  aslında bu şakşakçılığa verilecek güzel bir örnek var var olmasına da yakışık alırmı bilmiyorum ama söylemedende rahat edemeyeceğim,doğru olanları tenzih ederek,şakşak turizimin yolcuları binmişler bir otobüse çıkmışlar yola,her nekadar şöferin ehliyeti olmasada fark etmez,iyi sipritler atıyor yolunuz açık ola....!

 4. #4
  Banned
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Mesajlar
  352
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Bu arada "Nursu" Gırgır Reisi konuşuyoruz altında son modellerden "Mersedes Metalik" içimden acaba kaç çinakopa maloldu diye düşünmedimde değil, ben kaç sene daha yaşarım bu gidişle ne sen ne senin çocukların torunların dahil hiç bir şey göremiyecek dedim, varmısın yazalımmı şu "Mavi Anayasa"yı 3 gün 3 gece kapanalım konuşalım bir yerde dedim istersen 4 gün 4 gece konuşalım dedi, size 5 numara büyük gelir sizin işinize gelmez ama dedim kartını verdi. İşlerini ayarla gel konuşalım denize çıkarız dedi. Tamam geleyim 20-30 tayfayla denizemi atarsınız artık dedim gülüştük.

  Toplantıdaki çehresi başka, çıkıştaki çehresi başka o da efendi yüzlü biri öyle geldi.


  aahhaahaha...baba senin bu ''adamı görünce %90-95 ne mal olduğunu anlarım'' tezin çürük galiba..ya da %5 lik dilime denk gelmiş diyelim..nursu mustafa dan bahsediyoruz burda..şeytanın önde gideni..''ne kraçasıymış,bizim tuttuğumuz genç istavrit'' in mucidi..içinden 10 kasa iri alacağını bilsin 1000 kasa süt kraçayı katleder..gırgır camiasında bile anket yapılsın en sevilmeyenlerin başında çıkar..fena faka basmışsın..fazla yakın dolaşma adam edeyim dersin seni bozar valla :))

  öteki taraftan tahminin isabetli..rumeli kavaklı genç trolcü dediğin ya merttir ya erdem..ikiside iyidir..dediğin gibi..illegal işleri olmaz..

  yazı süper eline sağlık..uzun yazıları bıraktın artık..alıştırmıştın bizi..bırak şu video-resim işlerinide bişeyler yaz okuyalım be adam..öpüyorum seni..

 5. #5
  Balıkçı snapper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Yaş
  45
  Mesajlar
  1.116
  Tecrübe Puanı
  179

  Standart

  Aman yalcin abi burdan birisini getirmesinler promlemleri cozmeye toplu intihar eder balikcilar kota uygulamasi ile max kazanabilcegi miktari hesaplarlar mal varliginin hesabinida kadar sorarlar uzerine ingiliz sistemi boyle bedava mama yidirmezler

 6. #6
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  113
  Tecrübe Puanı
  21

  Standart

  Alıntı serdar425 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu arada "Nursu" Gırgır Reisi konuşuyoruz altında son modellerden "Mersedes Metalik" içimden acaba kaç çinakopa maloldu diye düşünmedimde değil, ben kaç sene daha yaşarım bu gidişle ne sen ne senin çocukların torunların dahil hiç bir şey göremiyecek dedim, varmısın yazalımmı şu "Mavi Anayasa"yı 3 gün 3 gece kapanalım konuşalım bir yerde dedim istersen 4 gün 4 gece konuşalım dedi, size 5 numara büyük gelir sizin işinize gelmez ama dedim kartını verdi. İşlerini ayarla gel konuşalım denize çıkarız dedi. Tamam geleyim 20-30 tayfayla denizemi atarsınız artık dedim gülüştük.

  Toplantıdaki çehresi başka, çıkıştaki çehresi başka o da efendi yüzlü biri öyle geldi.


  aahhaahaha...baba senin bu ''adamı görünce %90-95 ne mal olduğunu anlarım'' tezin çürük galiba..ya da %5 lik dilime denk gelmiş diyelim..nursu mustafa dan bahsediyoruz burda..şeytanın önde gideni..''ne kraçasıymış,bizim tuttuğumuz genç istavrit'' in mucidi..içinden 10 kasa iri alacağını bilsin 1000 kasa süt kraçayı katleder..gırgır camiasında bile anket yapılsın en sevilmeyenlerin başında çıkar..fena faka basmışsın..fazla yakın dolaşma adam edeyim dersin seni bozar valla :))

  öteki taraftan tahminin isabetli..rumeli kavaklı genç trolcü dediğin ya merttir ya erdem..ikiside iyidir..dediğin gibi..illegal işleri olmaz..

  yazı süper eline sağlık..uzun yazıları bıraktın artık..alıştırmıştın bizi..bırak şu video-resim işlerinide bişeyler yaz okuyalım be adam..öpüyorum seni..

  abıcım gercekten dogru soylemıssın nursu mustafa aman aman yaa ;) bogazdakı reıslerın hepsını tanıyorum tek tanıdıgıma lanet ettıgım adam o,vallahı abı ona kımse yakın gezmesın,o adama turk sularını versen gozu doymaz dahada verın der oyle bı zıhnıyette

 7. #7
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Alıntı serdar425 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu arada "Nursu" Gırgır Reisi konuşuyoruz altında son modellerden "Mersedes Metalik" içimden acaba kaç çinakopa maloldu diye düşünmedimde değil, ben kaç sene daha yaşarım bu gidişle ne sen ne senin çocukların torunların dahil hiç bir şey göremiyecek dedim, varmısın yazalımmı şu "Mavi Anayasa"yı 3 gün 3 gece kapanalım konuşalım bir yerde dedim istersen 4 gün 4 gece konuşalım dedi, size 5 numara büyük gelir sizin işinize gelmez ama dedim kartını verdi. İşlerini ayarla gel konuşalım denize çıkarız dedi. Tamam geleyim 20-30 tayfayla denizemi atarsınız artık dedim gülüştük.
  Toplantıdaki çehresi başka, çıkıştaki çehresi başka o da efendi yüzlü biri öyle geldi.

  aahhaahaha...baba senin bu ''adamı görünce %90-95 ne mal olduğunu anlarım'' tezin çürük galiba..ya da %5 lik dilime denk gelmiş diyelim..nursu mustafa dan bahsediyoruz burda..şeytanın önde gideni..''ne kraçasıymış,bizim tuttuğumuz genç istavrit'' in mucidi..içinden 10 kasa iri alacağını bilsin 1000 kasa süt kraçayı katleder..gırgır camiasında bile anket yapılsın en sevilmeyenlerin başında çıkar..fena faka basmışsın..fazla yakın dolaşma adam edeyim dersin seni bozar valla :))öteki taraftan tahminin isabetli..rumeli kavaklı genç trolcü dediğin ya merttir ya erdem..ikiside iyidir..dediğin gibi..illegal işleri olmaz..
  yazı süper eline sağlık..uzun yazıları bıraktın artık..alıştırmıştın bizi..bırak şu video-resim işlerinide bişeyler yaz okuyalım be adam..öpüyorum seni..

  Serdar'cım Yağmurlu havada herzaman imdadıma yetişirsin a su sızdırmaz şemsiyem benim. İlişkenci olduğunu bizimkilerden, foruma girip mahsus 2 tür çinakop var diye dalga geçtiğini kendinden öğrendim, toplantıdada 2 tür çinakop, yada büyümez diyenlere benim müdahalemden sonra, kafayı yemiş bunlar diye kendi söyledi olurmu öyle şey dedi, niyeti sureti haktan yana görünmek değilse. Serdar'cım için rahat olsun. Bukalemunda (2 yüzü vardır) renk değiştirir ama dilini uzattımı gene kelebeğini yakalar. O onun özelliğini genetiğini değiştirmiş olmaz. Aslına döner. Aynısından 1 milyar tane daha olsa bozma şansı katrilyonda/1 bile olma şansı yok, konuya (Fransız değilsen) şansı SIFIR. Tabi biz kişilikler, şahıslarla ilgilenmiyoruz o olayı anlatmakla ilgili. Mühim olan "Zihinler" ve "Yöntem" neye göre denizlerimizin özelliğine, kapasitesine bir çok veriye göre.
  Faka basmaya gelince yazı amacına ulaştı canlı zarganaya lüfer gibi atladın. Bak oturduğum yerden istihbarati bilgi verileri gelmeye başladı. Ayrıca bilgi için teşekkür ettim.
  Sakın kızma bana yazılarına hastayım bir kaç gün önceki yazına ne gülmüştüm. Hatta ev halkına bile okudum. Galiba İtalyan vadandaşına yazdığın yazıydı. Kısa yazın enfes oskarlıktı anlayana.
  Endüstriyeller kolay benim için en büyük engel içimizdekiler.
  Saat sabah 05.00'de yattım. Yakınımızda inşaat yıkılıyor. Üstümüzde tadilat, sabah 09.30'da taarrr tırr hilti sesiyle uyandım,toplantı günlük hayat gailesi, herkesin derdi beni gerdi evden çıkıp mekana 5 dakikalık yolu 1 saatte gidiyorum bazen. Geç yattım kaç gündür uykusuzum, uyuklayarak yazdım. Millet o konu hakkında bilgi sahibi olsun diye.
  Devletin 3 yüzü olayını (Nursu'nun söylemini, önce yazacağıma sonraya bırakmışım, dedim ya uyku sersemi bilgisayar kucağımda resmen gözlerim kapanarak yazdım) okuyanlar beni bağışlasın. Aralarada sokuşturmasam kızamık çıkartırdım.
  Şimdi cenazeden geldim. 40-50 yaşında gibi görünüp (75) yaşını hiç belli etmeyen, sessiz sakin kendi halinde bir arkadaşımızdı. "Selahattin Özyaşar" arkadaşımız için tüm lüfer umutları bir anda bitti. Onu defnettik. Allah rahmet eylesin, Allah günahlarını bağışlasın. Allah geride kalanlara sabır versin. Balıkçılık konusunda sonuna kadar beni destekler helal olsun der açık çek yazanlardandı. Olta dışında ava kapalı alan 1. Biyolojik Koridoru göremeden gidersem gözlerim açık gider. Ahirette iki ellerim yakalarında derdi. Hesap öbür tarafa kaldı. Daha niceleri var öyle. Kaç yaşında olursan ol geriye bakın 1 sn. bile değil. Şimde gelip baktım Prş. pazarına alış verişe gidecektim (aynı zamanda tezgah teftiş) bakayım ne veri gelmiş, seni görüncede dayanamadım gene yazıp pazara çıkıcam. Akşama gene bakarız alet bende kalırsa. Resim ve videolara gelince sence onları laf olsun diyemi koyuyorum. Mesela "Geçmiş Zaman Olurki" serisi
  anladın sen onu. Vidolara gelince bir kaçının dışında 40-50 yıl belgesel izlersin hala görmediğin renk ve cinste balıklar ve yapı görürsün bazılarında kamera zoom yapmasa kamuflajı bile farkedemezsin. Herbirini en az 2-3 kere seyredip elemeden koymam. Mutlaka her birinin bir sebebi vardır. Düşünceye sevketmek için. Berraklıkta en ön sırada. Arasıra görüş bozuksa mutlaka arkasından gelecek bir şey vardır. Uzatmayım boşuna değil yani. Baktın vaha boş ama dip yapısı enfes. Ada arkasının 30-40 yıl önceki bozulmamış hali gibi mercanlar süngerler. Bizimkiler şangır şungur bu takımları buraya dökerse böyle bir yer ne hale gelir, bizim eşsiz vahaları Taklamakan çölüne çevirdikleri gibi. Düşünceye sevketmek gibi suyun üstünde balık tutarsında altından bihaber olur ahkam kesmeye kalkar bilmeyen varsa görsel olarakta kendini geliştirip bilgi sahibi olsun Fransız kalmasın diyedir. Frene basıyorum. Pazara geç kalıcam. Saygılar.
  Baba Yalçın

 8. #8
  dökülük

  Standart

  o adama turk sularını versen gozu doymaz dahada verın der

  Haklısın, geçen sene bulgar denizinde yakalanmıştı :)

 9. #9
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Dediğimim gibi Prş. pazarına gittim. Tezgahları kolaçan ettim. 6 tezgah var bildiğim.
  1'i küçük, 2si orta, 3.'sü zengin menü. Büyük olan 3 tanesi mandalina gibi yıkmış tezgaha.
  Uzun pazar tezgahını gözönüne getirin boydan boya E5 karayolu gibi çamurunu çıkarmışlar, çinakop defne yaprağı karışık. Fiyatlar 8-7tl. balıklar aynı. Diğerinde 6tl. ufak daha fazla. Orta olanlardada 7-8tl. 1.'i de nerde ezik trol balığı onların denize dökülecek türde balıklarını satar hep. Palamut mekikten hallice 7-8 tl. 17-18tl. olanlar güzel balıklar. Sırtları yemyeşil, karnının beyazında güneşin 7 rengi cam gibi balıklar, ama az. Pazarda gördüğüm kadınlar balık almak için birbirini ezecek nerdeyse.

  Kardeşim bu balığın BOYUNU KİMLER ÖLÇTÜ!!!???**

  Bir normal çinakopu, birde minnacık olanı ölçtüm gözlerime inanamadım.
  Resmen alay etmişler.
  Baba Yalçın

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Sinop'ta Su Ürünleri Avcılığı ve Kontrolü Toplantısı
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 28.10.11, 14:08
 2. Kaş-Kekova'da 2. Yerel Komite Toplantısı Yapıldı
  By Burhan Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29.09.11, 12:26
 3. Türk Boğazları ve "Gönüllü İlkeler" Toplantısı.
  By Burhan Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14.07.10, 22:52
 4. Sahil Güvenlik'ten Bilgilendirme Toplantısı
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj: 10.06.10, 08:36
 5. ab mayıs bülten
  By TUNCAY ŞEKER in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.05.10, 17:55

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM