7 sonuçtan 1 ile 7 arası

Konu: Dünyanın ilk ve tek kurbağa çiftliği : Sagun Group

 1. #1
  __BALIKCI FORuM__ kenane - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Mesajlar
  2.419
  Tecrübe Puanı
  352

  Standart Dünyanın ilk ve tek kurbağa çiftliği : Sagun Group  Türkiye'nin en büyük su ürünleri ihracatçılarından olan Group Sagun, Avrupa ve Uzakdoğu'dan sonra şimdi de Arap pazarına yöneldi. Grup, 20 milyon dolara Libya'da balık çiftliği kurmaya hazırlanıyor.  Dünyanın ilk ve tek kurbağa çiftliğini kuran, başta Fransa olmak üzere Avrupa'dan Japonya'ya, Çin'den Arap dünyasına kadar birçok ülkeye su ürünleri ihraç ederek 135 milyon dolarlık ciroya ulaşan Group Sagun, dünya pazarında yerini sağlamlaştırıyor. 110 milyon dolarlık ihracat geliriyle aynı zamanda Türkiye'nin en büyük su ürünleri ihracatçısı olan Sagun Ailesi, Yunanistan ve Mısır'ın ardından Libya'da da balık çiftliği kurmaya hazırlanıyor. 20 milyon dolara mal olacak çiftlik, 2009'da ilk olarak orkinos üretimi yapacak.


  Group Sagun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sagun, "Arap dünyası balıkçılık konusunda çok bakir. Avlanma teknikleri çok geri. Teknolojimizle bu pazarı değerlendireceğiz" dedi. İhraç pazarlarında Sagun markasını kullanan grup, son 3 yıldır ağırlık verdiği iç pazarda ise, Marines markasını kullanıyor. İç pazarda ahtapot salatası, balık köfte, karides güveç ve fileto gibi paketli ve tüketime hazır ürün çeşitleriyle yer alan grup, kısa bir süre sonra taze balık satış noktalarıyla da tüketiciyle buluşacak.  Dede hamsi avladı, baba kurbağa ihraç etti


  Dede Hüseyin Sagun'un Samsun'da hamsi avlayarak başladığı balıkçılığı, uluslararası boyuta taşıdıklarını anlatan Tuncay Sagun, "Dedem ilkel koşullarda hamsi avlayarak bu işe başladı. Babam Kemal Sagun ise, bir adım daha ileri giderek, 1960'lı yıllarda daha Samsun'dayken Fransa'ya kurbağa, İspanya'ya hamsi ihracatına başladı. Ailenin üçüncü kuşağı olarak ben de, Sagun'u dünyaca tanınan bir marka yapmak istiyorum" diye konuştu. Yunanistan ve Mısır'ın ardından Libya'ya balık üretim çiftliği kurma kararı aldıklarını ifade eden Sagun, 20 milyon dolara mal olacak çiftlikte, ilk önce orkinos üretimine başlayacaklarını, daha sonra çupra, uskumru, levrek gibi diğer su ürünleri ile devam edeceklerini söyledi.  Toplam 8 havuzu olacak çiftliğin üretim kapasitesi bin 200 ton olarak planlanıyor. Şirket Mısır'daki yatırım kapsamında ise toplam 4 havuzda 600 ton civarında üretim gerçekleştiriliyor.  Tuncay Sagun  Babası Kemal Sagun'un 1960'lı yıllarda Fransa'ya ihracata başladıktan sonra şirketi İstanbul'a taşıdığını ve o günden bu yana Fransa ile ihracat bağlantılarının kopmadığını ifade eden Tuncay Sagun, "Fransa'da önemli bir etkinliğimiz var. Balık fiyatları konusunda borsayız. Bu başarıyı süreklilik, kalite ve güven ilişkisi ile sağladık. Kurbağa ihracatını da ilk kez Fransa'ya yaptık. Halen en fazla kurbağa gönderdiğimiz ülke konumunda. İhracattaki süreklilik bizi İpsala'da dünyanın ilk kurbağa çiftliğini kurmaya yönlendirdi. Bu çiftlik halen dünyanın tek örneği" dedi.
  Sagun, 230 adet ürün çeşidi ile dünyanın hemen her bölgesine ihracat gerçekleştirdiklerini belirtti.

  Taze balık satış noktaları kuracak


  Kuruluşundan bu yana özellikle ithal ürünlerle iç pazarda sınırlı bir etkinliği olan grup, 3 yıl önce aldığı kararla Marines markasıyla iç pazara giriş yaptı. 230 çeşit paketli ve hazır ürünü piyasaya sunan Marines'in perakendedeki pazar payının 3 yılda yüzde 75'e ulaştığını belirten Marines Genel Müdürü Zafer Erel, "Ciroda da önemli başarılar elde ettik. Geçen yıl 18 milyon dolar ciroya ulaştık. Bu yılı 25 milyon dolar ciroyla kapatmayı hedefliyorduk. Kriz nedeniyle yüzde 20'lik bir sapma olabilir" dedi.
  Tüketiciye bundan sonra daha da yakın olmak istediklerini ve bu amaçla taze balık satış noktaları kuracaklarını anlatan Erel, projeye ilişkin şu bilgileri verdi: "Pilot bölgeler belirledik. En kısa sürede bu noktaları açacağız. Toptan pazara yönelik karides pane, mezgit köfte, balık burger ve şiş gibi yeni ürünleri 20 gün içinde pazara sunacağız."  Okullara balık dağıtılacak


  Üyesi olduğu Balık Tanıtım Grubu'nun balık tüketimini artırmak için harekete geçtiğini anlatan Group Sagun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sagun, "Bütçemizi 1 milyon dolara çıkardık. İstanbul Ticaret Odası ile görüşüyoruz. İstanbul'da belli bilboardlarda balık tüketimine ilişkin afişler hazırlanacak. Bu konuda radyo, TV ve gazete gibi diğer mecralar da kullanılacak. En önemli projemiz de okullara balık dağıtılması. Önümüzdeki dönem için hazırlık yapıyoruz" dedi.


  Avrupalı kriz dinlemiyor 30 euroya kurbağa yiyor  Avrupa sofralarında 15-30 euroya yer bulan işlenmiş kurbağa, krize meydan okudu. İpsala`da dünyanın ilk kurbağa çiftliğini kuran Tuncay Sagun, satışlarında geçen yıla göre yüzde 50 artış olduğunu, 2008 sonuna kadar 600 ton işlenmiş, 600 ton işlenmemiş kurbağa satacaklarını söyledi. Ağırlıklı olarak Fransa`ya kurbağa ihraç ettiklerini anlatan Sagun, özellikle Noel döneminde ülkenin tüketiminin arttığını ifade etti.


  KRİZDE BALIK İHRACATI %40 ARTTI


  Su ürünleri ihracatından da yılda 80 milyon dolar ciro elde ettiklerini söyleyen Sagun Group Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Sagun, son 3 ayda Türkiye`nin balık ihracatının yüzde 40 arttığı bilgisini verdi. Sagun Group, Avrupa`dan Çin`e 23 ülkeye 230 çeşit su ürünleri ihraç ediyor. Sagun markasının Fransa`da Türkiye`den daha çok bilinir konumda olduğunu anlatan Sagun, `Fransa pazarında birçok üründe borsayız. İstersem bir ürüne bugün 10, yarın 20 lira diyebilirim. Fiyat kontrolümüzde` diye konuşuyor. Balıkçılığın yanı sıra lojistik ve turizm sektörlerinde de faaliyet gösteren grup, yıl sonunda 135 milyon dolar ciroya ulaşmayı hedefliyor.
  Libya`da balık çiftliği YUNANİSTAN ve Mısır`da balık çiftlikleri bulunun Sagun

  Group, önümüzdeki günlerde Libya`da da bir çiftlik kurmayı planlıyor. Arap ülkelerinin balıkçılık konusunda çok geri olduğunu, bu nedenle bakir buldukları bu pazarı değerlendirmeyi düşündüklerini vurgulayan Sagun, 20 milyon dolara mal olacak 200 bin ton kapasiteli çiftliğin ilk etapta orkinos üretimi yapacağını açıkladı.


  Paket balık tüketimi arttı

  SAGUN Group, 3 yıldır iç piyasada Marines markalı ürünleriyle faaliyet gösteriyor. Dondurulmuş deniz ürünleri pazarında yüzde 38`lik payla pazar lideri konumunda olduklarını vurgulayan Tuncay Sagun, Türk tüketicinin paketli balığa yavaş yavaş alışmaya başladığını, Marines markalı ürünlerde geçen yıla oranla yüzde 20-25`lik bir satış artışı olduğunu ifade etti. Sagun, özellikle çalışan kadınların paket balığı tercih ettiğini sözlerine ekledi.


  Şenay BÜYÜKKÖŞDERE  Samsun’dan Dünyaya Açılan, 3 Kuşaklık Başarı Öyküsü  A.Tuncay SAGUN Hayatta şans herkesin önünden mutlaka geçer. Aslolan, kimlerin onu gördüğü ve değerlendirdiğidir… Sagun Group’un 3 kuşağa yayılan başarı öyküsü, insana bu sözün ne kadar doğru olduğunu hatırlatıyor. Grubun yönetim kurulu başkanı A.Tuncay Sagun, babası Kemal Sagun’dan devraldığı Kemal Balıkçılık’ı, bugün bünyesinde 5 şirketin yanı sıra Türkiye’de 7 ayrı bölgede, 10 ayrı tesiste; yurtdışında ise 3 ayrı ülkede üretim tesisine sahip dev bir yapıya ulaştırdı… Bugün, alanında dünyanın sayılı şirketleri arasında gösterilen Sagun Group, 386 çeşit ürünle alanında bir rekora da imza atmış durumda. 1.500 kişilik insan kaynağı ile üretiminin yüzde 70’ini, 23 ülkeye ihraç ediyor. Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşları arasına giren grup, en çok ihracat yapan ilk 500 şirket içerisinde yer alarak kendi sektöründe de liderliği elinde tutuyor.
  Türkiye’de balıkçılığın, bir sanayi dalı haline gelmesini sağlayan Sagun, sektörde avlanmadan yetiştiriciliğe, ürün işlenmesinden depolamaya, ithalat ve ihracattan lojistiğe kadar, her aşamada faaliyet gösteriyor. Bu doğrultuda dış pazarda “Sagun” markasıyla güçlü bir tanınırlığa sahip. İç pazarda ise yakın geçmişte hayata geçen “Marines” markası ile hazır deniz ürünleri alanın da girmiş durumda. Marines, dondurulmuş deniz ürünlerinde yüzde 38’lik payla pazar lideri.
  Kemal Balıkçılığı 20 yılda alanında Türkiye’nin en büyük grubu haline getiren Tuncay Sagun’un, en büyük hayali ise “Sagun’u” dünyaca tanınan bir marka yapmak…
  Kurbağa İhracatıyla Başlayan Büyüme
  Buradan, öykünün başlangıcına dönecek olursak, 1940’lı yıllardan başlamamız gerekiyor… O yıllarda, Samsun'da, kendi yağı ile kavrulan Balıkçı Hüseyin (Sagun), günün sonunda ailesinin geçimini sağlayacak kadar kazanan, mütevazi, dürüst bir adam… Oğlu Kemal (Sagun) ise, küçük yaşlarda onunla birlikte balığa çıkan, ancak vizyonu Samsun’dan çok daha uzaklara, dünyaya açılan genç bir girişimci… Kemal Sagun, babasından devraldığı işi, önce İstanbul Kumkapı’da Kemal Balıkçılık adlı bir dükkana, oradan Fransa’ya ve derken tüm dünyaya taşımış. Fransa’ya, bir ilki gerçekleştirerek ihracat yaptığı en önemli ürün ise kurbağa olmuş… Ülkeye orkinos ihracatı yaparken, “Balık tamam, bize kurbağa da yolla” demesi üzerine işin önü açılmış. Bu talebi aldığı konuşmanın ardından, hemen Türkiye'ye dönen ve araştırmaya başlayan Sagun, Adana ve Trakya bölgelerinin bu iş için çok uygun olduğunu görüyor ve bölgede küçük çaplı yatırımlara başlıyor… Ama balıkçılıktan ve balık ihracatından da hiç vazgeçmiyor. Küçük dükkan, kısa sürede orta büyüklükte bir işletmeye dönüşüyor. Ve bayrağı, küçük yaşlardan beri yanında yetiştirdiği oğlu Tuncay Sagun’a devrederek, emekliye ayrılıyor.

  Bayrak Teslimi
  Çocukluk yaşlarında, babasının yanında, yıllarca yaz tatili bilmeden çalışan Ahmet Sagun ise 25 yaşında devraldığı yönetime, büyük ve önemli yatırımlar yaparak devam ediyor… Şirket bugün ABD'den Japonya'ya, Kanada'dan Güney Kore'ye ve Çin'e kadar pek çok ülkeye ürün satıyor. Yurtdışından getirdiği malzeme ve yine yurt dışında eğitim gören çalışanları ile Antalya'da Türkiye'nin ilk orkinos çiftliğini kuran Sagun, sanki babasının kişiliğinden önemli izler taşıyor… “Ben ise küçüklüğümden beri işin içindeyim, okul tatil olduğunda, ertesi gün işbaşı yapardım. Gezmek, tatil yapmak gibi bir şansım olmazdı. Ama bu iş böyle, pratik yapılarak öğreniliyor. Sektöre çok büyük gruplar da girdi ama başarılı olamadılar. Temel nedeni budur.”

  Japonya Nasıl Kazanılır?
  Genç bir yaşta olmasına rağmen, çalışma azminin ve başarma hırsının, erken devraldığı yönetimde kendisi için avantaj yarattığına dikkat çeken Sagun, Türkiye’deki ilk orkinos çiftliğini kuruyor… Bugün, orkinos çiftliklerinin ulaştığı ihracat 150 milyon dolar seviyesinde. Bu yatırımın temelinde de yine girişimcilik ruhu yatıyor. Grup, daha önce orkinosları alıp işledikten sonra uçakla Japonya’ya gönderirken, İspanya ve Malta’daki orkinos çiftliklerini görünce, Sagun, “Ben de yapacağım” diyerek, İspanya’dan dalgıçlardan ve teknik elemanlardan oluşan 12 kişilik bir ekibi Türkiye’ye getiriyor, onları bulundukları ülkeden daha iyi şartlar tanıyarak ikna ediyor. İzmir’de ve Yunanistan’ın Girit adasında, Mısır’da çiftlikler kuruluyor… Sagun, yurtdışı ile yaptıkları çalışmalarda hızlı bir şekilde başarıyı yakalamalarının sırrını ise şöyle anlatıyor: “Hamsi bizim için nasıl bir kıymete sahipse, orkinos da Japonlar için aynı ölçüde kıymetli. Biz bugün, Japonya’da orkinos pazarının büyük bir kısmına hakimiz. Orkinostaki iş ortağımız ise otomotivci olarak bilinen ama kökeni balıkçılık olan Mitsubishi. Dünya devi Mitsubishi Japon pazarının yüzde 46’sına sahip… Japonlarla çalışmak zordur. Kararlı ve ne istediğini bilen insanlardır, kaliteye çok önem verirler. Örneğin, sezonun başından sonuna kadar, çiftlikleri gözetim altında tutarlar. Eğer siz de aynı yaklaşımla hizmet vermeyi başarırsanız, özenli ve sözüne sadık olursanız, uzun soluklu bir iş ortaklığı kurabilirsiniz.”

  Avrupa Pazarında Lider
  Japonya ile iş yapmalarının, diğer ülkelerle olan işlerinin artması için de önemli bir kaynak olduğunu söyleyen Sagun, işi babasından devraldığında 4 kalem ürünle ihracat yapan, 40 çalışana ve yaklaşık 6 milyon dolar ciroya sahip bir grupken, bugün, sektörde en fazla ihracat yapan, dünyanın dört bir yanına ulaşan, ürün çeşitlerini ve pazarlarını genişleten, sektöründe dünyadaki dev oyunculardan biri haline geldi. Grup bugün, 386 çeşit ürün üretiyor, 165 milyon dolar ciroya sahip ve 1.500 çalışana sahip. Ürünlerin yüzde 70’ini, 23 ülkeye ihraç ediliyor.

  En büyük pazar Fransa. Bu pazara kerevit, salyangoz gibi birçok ürün ihraç ediliyor. Ülkedeki pazarlama konusu ise orada kurdukları özel bir pazarlama şirketi ile çözülmüş. En büyük alıcılar, Carrefour gibi Fransa’nın en büyük süpermarketleri. Grup, Fransa pazarında birçok üründe lider, sektör yapıcı ve aranılan bir marka. Öyle ki fiyat kontrolü de kendi elinde… Avrupa’da ise ihracata hakim durumda. Fransa, İtalya ve Yunanistan’da güçlü. Karadeniz ve Marmara orkinosu Japonya’da çok popüler, Güney Kore de ihracat yapılan önemli ülkelerden.

  Grubun büyüme hedefi ise yıllık yüzde 30. Bu hedef doğrultusunda, dış pazarlarda daha aktif büyümeyi planlayan grup, Mısır’da daha fazla güçlenmeyi, Libya’da aktif olarak çalışmayı planlıyor. Yunanistan pazarında da genişleme sürüyor. Yeni hedeflerden biri ise Tunus: “Yeni pazarlar, yeni ürünler getirecek. Büyümek için, yeni bir pazarda yeni ürün bulup onun Ar-Ge’sini yapmak, o pazarın damak zevkini oluşturmak çok önemlidir. Örneğin, İspanya’nın farklı, İtalya’nın farklı damak zevki vardır. Önümüzdeki dönemde yeni bölgesel ürünlerin üretimine başlayacağız. Bu nedenle, gelecek 5 yılda bugünkünün 2 katı ülkeye ihracat yaparız diye düşünüyorum. Üretimde çok iyiyiz. Lokal üretim ve dağıtım çok önemli. Sahip olduğumuz bilgi birikimini dışarıda da kullanacağız.”

  Sagun, konu rekabet olunca da iddialı konuşuyor: “Bizim meslek patron işidir. Babadan oğla geçer. Dışarıdan gelen yapamaz. Bunlar bir günde yatırım yaparak başarıya ulaşılacak işler değildir, deneyim gerekir. Bu durum Türkiye’ye özgü değil, yurtdışında da böyledir.”

  Dünyanın İlk Kurbağa Çiftliği
  Sagun Group, uluslararası pazarda güçlü olduğu kurbağa eti için, çalışmalarını şu anda doğadan toplama yöntemi ile yapıyor. Ancak bunun yanında üretim de yapıyor. Grup, Türkiye’de ve dünyadaki kurbağa çiftliğini İpsala’da 80 dönüm üzerine kurdu. 30 tonla başlayan üretim, gün geçtikçe artıyor. Satışlar ise tamamen yurtdışına yapılıyor.

  Öte yandan, Sagun, sektörün tanıtımı için de aktif olarak çalışıyor. Bu amaçla, bir balık tanıtım grubu kuruldu. İhracatçılar Birliği, fona 1 milyon dolar aktardı. Bu fon kullanarak balık tüketimi konusunda halk bilinçlendirilecek. Örneğin, okullarda balık dağıtılacak. Ticaret odaları ücretsiz olarak billboard’ları kullandıracak. Öte yandan, sektör yeni ürünlerin çıkarılması için de çalışmalar yapacak. Örneğin balık kokusu ortadan kaldırılacak, tüketim arttırılacak.

 2. #2
  S- Moderators Ali41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  2.353
  Tecrübe Puanı
  333
  paylaşım için teşekkürler. maşallah demekten başka diyecek söz yok. su ürünlerinden dünya devi olmuşlar. ALLAH c.c. ziyade etsin.

  Ali TEZER

  KOCAELİ / İZMİT


 3. #3
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart

  Paylaşim için teşekkürler sagun firması büyük bir firma
  BüleNt
  İSTANBUL


 4. #4
  Dostlar
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  1
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Başarılar dilerim

 5. #5
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Kenan bey teşekkürler

 6. #6
  BALIKÇI REİSİ
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  478
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  ahh tuncay sagun ahhh bu milletin kolunu dibinden kesiceğine ufak ufak yaralar açsaydın şimdi ne bu kadar orkinos teknesi nede bu kadar orkinos çiftliği olurdu..

 7. #7
  Reİs ilkay_cinar81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2009
  Yaş
  37
  Mesajlar
  386
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Evet gerçekten büyük bir şirket. İhracat açısından bu kadar güçlü bir Türk şirketi olması ise ayrı bir gurur verici.

  Ancak pek çok balıkçı teknesinin büyük gırgırların bu şirkete ciddi borçları bulunmakta.
  Bu grubun ayrıca Tuncay Sagun isimli bir gırgır tekneside bulunmakta. Genelde Sarıyer \ Büyükderede bağlı duruyor.

  Paylaşım için teşekkürler.
  Saygılarımla,
  İlkay ÇINAR
  Rumeli Kavağı/Sarıyer
  İSTANBUL

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Trabzon'lu Ayşe Kara'nın çiftliği
  By kenane in forum Alabalık
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 11.09.09, 08:07

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM