5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Ege Denizi'nde akıl tutulması

 1. #1
  dökülük

  Standart Ege Denizi'nde akıl tutulması

  ERDEM SÜREK


  ÇANAKKALE - Türkiye’nin batı ucundaki Babakale Limanı’nda toplanan Çanakkaleli balıkçılar bir kez daha uyardı: Tarım Bakanlığı’nın bu yıl verdiği çok riskli bir karar sonrası, sınırsız av gücüne sahip tekneler, Ege’deki uluslararası sulara doldu. Projektörlerle avlanan tekneler, 5 bin-10 bin kasa balıkla limana dönüyor, en hazin tarafı bu balıkların tümü havyarlı yani yumurtalı!
  Türkiye’nin karasularında büyük teknelerle av yasağı 15 Nisan’da başlamıştı. Ancak balıkçılık konusunda Türkiye’de tek karar mercii konumundaki Tarım Bakanlığı bu yıl sürpriz bir karar aldı ve uluslararası sularda av iznini 15 Haziran’a uzattı. Ayrıca büyük gırgır teknelerine de Ege’nin uluslararası sularına çıkış izni verdi. Tarım Bakanlığı’nın uygulamasına, Çanakkaleli balıkçılardan sert tepki var.
  Babakale Limanı’nda toplanan balıkçılar, bu dönemin balıkların yumurtalı dönemi olduğunu vurguladı. Balıkçılar denize kuvvetli ışık tutarak avlanan gırgırların sardalya, istavrit, lüfer, palamut, hamsi, kolyoz ve uskumru neslini yani tüm besin zincirini tehdit ettiğini söyleyerek uyardı.

  Çevreciler nerede?
  Ayvacıklı balıkçı İlhan Dermencioğlu: Türkiye sahillerinde en az 1 milyon kişi balıkçılık yapıyor, böyle ekmek yiyor. Yunanistan’ın uyguladığı caydırıcı yasalar olmasa, Ege’de bir tek balık kalmayacak! Komşunun yasağı bizim de bereketli bir denizde avlanmamızı sağlıyor. Ne var ki, Türk balıkçısı şu an Ege’de havyarlı balığı bilinçsiz şekilde avladığından bir katliama imza atıyor. Tarım Bakanlığı Ege’nin uluslararası sularında av mevsimini 15 Haziran’a uzattı. Gırgır teknelerine de uluslararası sulara çıkış verdi. Balık neslini kendi elimizle kurutuyoruz. Çevreciler bir yerde insan eliyle, kuş, köpek ölse dünyayı ayağa kaldırırlar. Bu katliama sessiz kalmasınlar.

  Bakanlık uzmanlara kulak vermeli
  ÇOMÜ Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Ayaz: Balık türlerinin üreme sezonlarını balıkçılar kadar tüm otoriteler de biliyor. Bu konuda bilimsel çalışmalar herkesin ulaşabileceği şekilde yayımlanıyor. Yasak dönemde ava açılan sahalar, yumurta atma döneminde serbest kalan avcılık, birçok türün yok olmasına neden olacak. Bu bölgeyi ava açma yetkisine sahip olan bakanlık, yetkisini kullanıyor. Ancak uzman görüşünün alınmamasından rahatsızız. Bilim insanları olarak, hangi dönemde avlanılabileceği konusunda bize görüş sorulsa, balıkçılarımızın şu an eleştirdiği dönemde avlanma yapılmamasını ısrarla isterdik. Sardalya, istavrit, lüfer, palamut, hamsi, kolyoz ve uskumru için tehlike çanları çaldı. Örneğin sardalyanın yıllık stoku 27 bin tondan, 5 bin tona düştü. Bilim olarak düşündüğümüzde şu an yapılan avcılık yanlış.

  Balığı artık belgeselde görürsünüz
  Babakale Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Memduh Kaçmaz: Ege’de avlanan gırgır tekneleri deniz dibini 150 metre derine kadar tarayan ağlarla donatılmış durumda. Gece yapılan av sırasında dibe sarkıtılan dev projektörlerle karınları havyar yüklü balıklar ışığa çekilerek adeta katledilircesine avlanıyor. Sınırsız av gücüne sahip teknelerle avlanma devam ederse, gelecek nesiller balığı belgesellerde, dergilerde görür.
  Devlet bir şekilde, sınırsız av gücüne sahip avlanma yöntemini sınırlamalı. Gırgır tekneleri şu anda Ege Denizi’nde avlanıyor ve bu durum haziran ayına kadar da devam edecek. Bu teknelerin bir seferde limana
  5 bin-10 bin kasa balık tutarak dönmelerinin en hazin tarafı ise balıkların tamamının havyar döneminde olması... Gelecek nesillere ‘bereketli’ bir deniz bırakmak için av yasağı getirilmeli.

  Radikal

  Bu haber geçen yıl 20 Mayıs tarihli

 2. #2
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Gelde Baba Yalçına hak verme,birileri hem kör hem sağır ama onay veren mevkiide.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 3. #3
  __Balıkçı Reisi__ byeebyee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  345
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  tarihi değiştir,bugunun tarihini koy yayımla.. pek fark yok..biraz varsa farkı, o da daha kötü durumda oldugudur...
  dedelerim de bu sularda avlandı. babam da bu sularda avlanırdı. şimdi ben de bu sularda avlanıyorum. acaba benim çocuklarım da bu sularda avlanabilecek mi?

  Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen birşey olduğunu anlayacak.

 4. #4
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Alıntı özgürdeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Gelde Baba Yalçına hak verme,birileri hem kör hem sağır ama onay veren mevkiide.
  -------------------------------------------------------------------------
  Müfit'çim teşekkürler. Hani güncel özel yetkili Savcılık yada mahkeme gibi herneyse al sana her türlü tam yetkilisin bu balıkçılık işini hallet diyecekler.

  Hani eski reisler diyordu ya, ha bu kıç üstünde gördüğünüz ağları 7 kamyon palamut balığından aşağı mola edersem ha bu bıyıklar evin damında bitsin durumu. Önce anayasayı yazarım, imzaya açarım. Herkesi dinlerim, bazı konularda elemeler yaparım. Çok az konuda bazılarının fikrini alır, sıfır hatasız, mutlak sonuç alacak şekilde, denizlerimizin özelliğini göz önünde bulundururak 50-100 yıllık politikalar belirlerim. Dürüst temiz insanlar için balık cenneti, tatlı su kurnazları için cehenneme çeviririm. İşin özü bu günkü durumu tersine çeviririm yani. Sonrada kanuna döker cezayı müeyyideleri açıklar. Sahil Güvenliğin bazı bölümünün eğitim almasını sağlar. Balıkçılığın kontrolü için gücünü en az 5 katına çıkartır. El koyma, ateş açma dahil her şeye yetkili kılarım. Kuş uçmayacak. İki seçenek var. Ya balıkların nesli tükenecek yada bu soykırım yapan dinazorların nesli tükenecek. 3.cü şık yok. Sağlamayı nasıl yapıcaz Avustralya'daki Bahri kardeşim buraya gelip burda avlanacak. Bunların tümünü Tarım Bakanlığının kapısından değil bahçe duvarından bile içeri sokmam. Onunlada yetinmem. Duyuru yaparım önceden. Endüstriyellerin dikkatine diye duyuru yaparım önceden, ne mektup, ne telgraf, ne telefon, nede mail hiç bir şekilde bu yaptıklarını teklif etmeyi bile yasaklarım. Aklından bile geçiremezler. Dünya'nın bütün hazinesini bile bağışlasalar, havalarını alırlar. Onları benim kadar iyi hiç kimse tanıyamaz. Bunlar Çernobil'deki, Japonya'daki radyasyon gibi her yere sızar. Yaptığın anayasada toplu iğnenin ucu kadar boşluk bırakılmayacak. Radikal karar alınacak/2 kere rafine radikal karar alınacak. Haberin çıktığı gazetenin adı gibi. Hadi dinazorları anladık diyelim onlar belli, peki buna onay verenlere, siyasilere ne demeli. Ahireti düşününce siyasiler adına tüylerim diken diken.

  Şimdi DENİZ BİTTİYİ (OKYANUSLARDA ) seyredenleriniz, sadece orkinos paraketelerinin misinaları Dünya'nın etrafını kaç kere dönüp kadayıf olduğunu gördü. Bir de,,,,,

  İç deniz statüsünde bulunan bizim denizlerimizde, okyanus filolarıyla, hunharca yapılan balık soykırımını yan yana koyun, alt alta, üst üste koyun.


  Birşeyler yazıcam bilgisayar kısa devre yapacak. Ya-za-mı-yo-rum.


  Başlık akıl tutulması ama beni bu yazıya atılacak hiç bir başlık kesmez.
  Baba Yalçın

 5. #5
  Reİs Kuzeyden - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  548
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Sözün bittigi yer, bunun adi soykirimdir.

  Baligin cok tutulmasiyla denizdeki balik bitmez ama böyle bir avcilik denizde canli birakmaz.

  Seneye havyarli balikta bulamyacaksiniz. Sezon sonunda habercilere balik sezonu umdugumuz gibi gecmedi Devlet kredileri ertelesin dediklerinde girlaklarina yapisacaksin.,

  >yaziklar olsun buna müsade edenlere vede gururla o havyarli baliklari tutanlara:(((
  Yunus Arslan
  1974

  Yok

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. marmara denizinde bilim adamlarının sonuç raporu
  By ramazan özkaya in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 05.05.15, 14:17
 2. 2/1 numaralı tebliğin deişmiş son şekli
  By ramazan özkaya in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03.09.10, 21:54
 3. Boyun Tutulması Nedir
  By Hıcaz in forum Sağlık Bölümü
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 19.05.10, 09:51
 4. Marmara Denizi'nde Balıkçılar Araştırılacak
  By ilkay_cinar81 in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 15
  Son Mesaj: 20.01.10, 04:35
 5. Marmara Denizi'nde kirlilik alarmı!!!!
  By Hıcaz in forum Deniz Kirliliği Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 19.03.09, 12:14

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM