Ege'nin cennet adaları
Bozcaada ve Gökçeada acht Türkiye Dergisi tarafından belirlenen Ege'nin 50 Cenneti arasında yerini almayı başardı.ÇANAKKALE’de, Türkiye’nin en büyük adası unvanına sahip Gökçeada ve yine Türkiye’nin köyü bulunmayan tek ilçesi unvanına sahip Bozcaada turizmin gözdesi haline geldi. İki ada, en son Yacht Türkiye Dergisi tarafından belirlenen Ege’nin 50 Cenneti arasında yerini almayı başardı.

Bozcaada ve Gökçeada yalnızca cennet koyları ve temiz deniziyle değil, tarih ve kültürel yapılarıyla da turizmin gözde merkezleri olmaya devam ediyor. Son yıllarda çeşitli turizm acenteleri ve dergiler tarafından tatilin gözde merkezleri arasında gösterilen Bozcaada ve Gökçeada son olarak ise Yacht Türkiye Dergisi tarafından belirlenen Ege’nin 50 cenneti arasında yerini aldı. Assos Antik Kenti’nin kalıntılarının bulunduğu Behramkale’yi de Ege’nin 50 cenneti arasında gösteren dergi, Bozcaada’yı, bağları, şarabı, Ayazma Plajı ve Akvaryum Koyu gibi öne çıkan güzellikleriyle tanıttı. “İstanbul çıkışlı güney rotalarında sadece soluklanmak için değil, havası, suyu, toprağı, insanıyla iç açan bir limandır” ifadesine yer verdi.Dergi, Gökçeada için ise, “146 çeşit balık türüne rastlandığı belirtilen ve sakinlerinin büyük bölümü balıkçılıkla geçinen Gökçeada’da özellikle zıpkın ve oltayla yakalanan kefal, kolyoz, sinarit, mercan, melanur, istavrit, uskumru, mezgit, kalamar, zargana, kupa, mırmır, karagöz, cingöz ve sardalyayı gönül rahatlığıyla sipariş edebilirsiniz. Gökçeada’da zeytini, zeytinyağlarını, balı ve çeşitli meyvelerle sebzeleri taze taze bulmak mümkündür. Zeytinli köyünde dibek kahvesi için. Adanın en gözde sahili Aydıncık’tan olduğu gibi Uğurlu Köyü’nün bakir sahilinden, Laz Koyu’ndan, Kuzu Limanı’ndan da denize girin. Yıldızkoy’daki Türkiye’nin ilk ve tek sualtı ulusal parkını ziyaret edin” ifadelerini kullandı.


YILLAR SONRA ULAŞILIR OLDU

Ulaşım yetersizliği nedeniyle uzun yıllar gizli kalan Bozcaada ve Gökçeada’nın güzellikleri, son yıllarda keşfedilmeye başladı. Son birkaç yılda GESTAŞ Deniz Ulaşım A.Ş.’nin Gökçeada ve Bozcaada’ya ulaşımı kolaylaştıran hamleleri Adalara olan ilgiyi arttırmaya yetti. Turizm sezonunda hem Bozcaada’ya, hem de Gökçeada’ya Çanakkale’den direk Deniz Otobüsü seferi başlatılması Adalarda günübirlik tatili çok daha cazip hale getirdi. 1 Haziran’da başlayan yaz tarifesiyle birlikte haftanın 3 günü Bozcaada’ya, 4 günü ise Gökçeada’ya Çanakkale’den direk yapılan seferler, Adanın güzelliklerini keşfetmek isteyenlere günü birlik tatil seçeneği sunuyor. Bunun yanında Bozcaada’ya Geyikli’den, Gökçeada’ya ise Kabatepe’den feribot ve arabalı vapurlar ile gün boyu ulaşım sağlanıyor.Kaynak