Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
27 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Elektirikli makara çıkrık

 1. #11
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Yaş
  54
  Mesajlar
  225
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Değerli arkadaşım biz bunu ticari amaçla üretmedik benzeri sistemleri yurtdışında da gördüm gücüm olmasına rağmen almadım çünkü çok basit bir sistem yabancıya neden para kazandırayım http://www.virhydro.com/index.htm buradan fiyat sorduğumda 4000 avro gibi garip fiyatlar çıktı bakın sizde arz ettiniz Kristal marka kullanıyorum diye kaç lira para verdiniz aldınız bilemiyorum ama ülkemizin dövizleri yurtdışına kaçıyor bu şekilde bu tamamen kendim için geliştirdiğimiz bir sistemdir.Ayrıca Makine Mühendisi desteklidir.Sizin avlanma bölgeniz bizlerden farklı olabilir biz bazen 800 metre derinliklere ulaşan yerlerde Bako,Kocagöz,Laos gibi balıkları yakalıyoruz.Kullandığımız takımların en azı 40 iğnedir.En ufak ağırlığımız 2 kğ civarıdır takımın bu derinliğe inmesi en az 5 dakika sürer.Sizi üzdüysem özür dilerim yanlış anlaşılmasın her kesin kendisine göre bir bilgisi vardır her kesin bilgisine saygı duyarım yani 24 voltta çok güçlü ve hızlı dönen bir makara 12 voltta daha ağır devirde ve daha güçlü döner arıza yönünden ömür boyu sorunsuz çalışır çok güzel kristalin en üst modelini kullanıyorsunuz demek ki mali gücünüz gayet iyi bu sisteme ulaşmışsınız ancak ülkemizde ekonomik sıkıntı içinde teknelerini 2 sene karaya çekip zehirli dahi atamayan arkadaşlarımız var bu kardeşlerimiz elle bu derinliklere inip nafaka çıkartıyor bazen elleri yarılmak pahasına bazende hurda arabaların silecek motorlarından veya bisikletlerden garip sistemler kullanmak zorunda kalıyor amacımız buna bir son vermek her kesin bu tür cihazlara ulaşmasını sağlamak cihazda mevcut vinç kolu krom saçtır balık vurduğunda yaptığı esneme ile gerekli kalamayı vermektedir..Saygı ve sevgi sunarım değerli meslektaşım.

 2. #12
  dökülük

  Standart

  Bak bu konuda son defa yazacam ne yazarsanız yazın cevapta vermeyeceğim.
  Önce bu ürünü yapıyor oluşunuza sevinerek yazmaya başladığımın altını çizeyim.
  Mesajınızda bazı teknik yanlışlıklar var.
  Belli bilmeden yazıyorsunuz.
  1) 24V motor 12 voltta daha güçlü dönmez. 24 volt motoru 12 voltta güç kaybetmeden sürebilirisiniz ama bunun için pwm sürücü gerekir. Yani darbe modülasyonlu devir kontrolü. Böyle bir sürücü kullanmadan sürerseniz kaybettiğiniz devir kadar güçte kaybedersiniz.
  2:) Çıkrığınız motor, redüktör, makara ve şaseden oluşuyor bununları bir araya getirmek için bir mühendise ihtiyacınız olmaz. Malzemelerinizle herhangi bir tornacıya gidip yaptırabilirsiniz.

  Dediğim gibi ben ürünü karalamak değil eksiklerini tamamlamanız konusunda yönlendirmek amacı ile yazmıştım.

 3. #13
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Yaş
  54
  Mesajlar
  225
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Çok teşekkür ederim iyi niyetiniz için ben sizin kadar teknik bilgi sahibi değilim yıllardır balıkçılıkla geçinen birisiyim teknik bilginiz çok iyi bu güne kadar kendiniz böyle bir sistemi keşke yapsaydınız bizlerde faydalanma imkanı bulsaydık boşuna elle hammalık yapmışız bunca yıldır hem ülke ekonomisine faydanız olurdu hem de gariban balıkçılar dua ederdi size malum her kes kristalin en yüksek modelini alamıyor saygılarımla.

 4. #14
  dökülük

  Standart

  Yamıyacam dedim ama dayanamadım.
  Tabiki balıkçı için lux dediğim çıkrıklar.
  Ben size artı 30-40 tl masrafla çıkrığınızı geliştirmeyi önerdim.
  Kendim neden yapmadıma gelinçe, nereden biliyorsunuzki yapmadıpımı :)
  Ben hidrolik sürücülü olanını yaptım. Sadece pareketada kullanmak için. Yaklaşık 1000 metre derinliklere kadar kullandım.
  Neyse saygıyla

  Not bir küçük bilgi daha,
  Eğer bir makinacınız varsa debriyaj maalitei 50 tl civarı olur.

 5. #15
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Yaş
  54
  Mesajlar
  225
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Ben dediğim gibi detaylı teknik bilgi sahibi değilim yanlız imal eden arkadaş az önce aradı sanırım dediğiniz sistemi yapmış ayrıca devir ayar butonuda ilave edecek teşekkür ederim.

 6. #16
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Yaş
  54
  Mesajlar
  225
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Kenan bey öncelikle geliştirme konusunda verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim şimdi bu aleti üreten arkadaş İzmir ilinde ben Çanakkaledeyim burası bir taşra şehri ve dilediğiniz ürüne ulaşmak vs.konularda imkanları kısıtlı bir şehir belki kızıyorum sandınız asla böyle şey yok ben teknik detayla ilgili çok bilgili değilim sizin mailiniz üzerine arkadaşla az önce görüştüm.Zaten bu arkadaşın işide bu değil ben sadece fikir verdim ürünü foruma yazma nedenim sizlerin değerli görüşlerini almaktır.Bana verdiği bilgi şu debriyaj sistemi yoktur.Motor rediktörlü DC motor olduğundan
  sistemde bulunan bir mekanizma ile kilitlenebilir kilit açılabilir ve manuel çalışabilir.400 metre derinlikte üzerinde 40-60 arası iğne bulunan bir takımda balık vuruşunu hissetmek büyük bir sanat sanırım bir kaç iğneli bir takımda sizin dediğiniz mümkün olabilir ancak biz üzerinde bunca iğne olan takımı mümkün olduğunca dibe yatırmaya çalışıyoruz ayrıca çalıştığımız sularda çok güçlü dip akıntıları mevcut bazen 5 kğ ağırlığa kadar çıkabiliyoruz takımın uçmaması için 400 metreden 2 kilo kurşunla saldığınız takımı bazı günler 180 metrelerden alıyorsunuz düşünün artık balıklar kendileri takılıyor.Bu spektra misinayı biz kullanamayız misinaya göre hem pahallı hemde takımı dibe yatırma mantığı ile çalıştığımızdan kopma durumunda bizi üzer maddi yönden sanırım 80lik 100 yd spektra misinanın en ucuzu 385 tl civarında .Dip yapısı taşlık bir mera olduğundan zaman zaman takımlarımızda kopmaktadır bazende takıma hayli büyük laos veya köpek balığı bazen 300 kğ ağırlığı geçen orkinoslar üzerinde bulunan balıklarla beraber alıp götürmektedir.Bu nedenlerle bize uymaz bizim ticari çalıştığımız tekrar hatırlatmak isterim biz 120 mm lik parakat misinası çile olarak alıp kullanırız maliyetide spektraya göre çok uygun geliyor çalışma sistemimizi kısaca anlattım yani bizim kullanımızda debriyaja filan gerek olmamaktadır saygılarımla.

 7. #17
  dökülük

  Standart

  80lik 100 yd spektra misinanın en ucuzu 385 tl

  Burada çok ciddi bir hata var.
  2 senedir fiyatları takip etmiyorum ama bu kadar yükselmesi imkansız.
  Benim en son katırladığım 900m makara 160 euro idi.
  Kanuyu öğrenir sizi bilgilendiririm.
  Ben sizin oralardaki balıkçılığı biliyorum.
  Siz aslen dikey pareketa gibi çalışıyorsunuz.
  Sizi buna yönelten ise vuruşları hissetmemeniz.
  Spectra ile bir deneseniz konuya bakışınız tamamen değişir.

  Bir diğer konu debriyaj ile frenin karışması.
  Benim kast ettiğim dbriyajda (yaylı) kaçırmayı ayarladıktan sonra balığın ani yüklenmelerinde makara boşa döner. Balık kafa atmayı bıraktığında tekrar sarmaya devam eder. Tabiki bu dediğim kafa atan ve aşırı yüklenen balıklar için.
  Örneğin 670 metrede olta ile yakalan bir 2 metrelik bir köpek balığı ilk 100-150 metreyi yukarı doğru yüzdükten sonra cok ciddi direnç göstermeye başlar.
  Son 100 metrlerde isi gücünü son damlasına kadar tüketir ve mücadele eder.
  Bunlar sizin çoğunlukla tuttuğunuz yüzme keseleri ters döndüğü için yukarı kendiliğinden gelen balıklarda gerkmiyebilir. Bir ürün yapıyorsanız her ayrıntıyı hesaplamaya çalışmakta fayda var.

 8. #18
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Yaş
  54
  Mesajlar
  225
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Ben ne anlatmak istediysem aynen yazmışsınız üstadım teşekkür ederim.Aynen dediğiniz gibi şimdi bizim sistemde motor 400 waat gibi bir güce sahip 3 kişi iki kolu ile makaraya tam güçle asılsa üçünüde yere kapaklar zaten o derinliklerden hızla takım çekildiğinden balıklar keseleri şişmiş ve baygın olarak yukarı çıkıyor aynen sizin yazdığınız gibi.

 9. #19
  dökülük

  Standart

  Motor ve redüktörü ne marka kullanıyorsunuz?

 10. #20
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Yaş
  54
  Mesajlar
  225
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  İmalatı gerçekleştiren arkadaşım patent ensitüsünden bu gün için patent alıyor.Aslında işide bu değil daha çok iş makineleri yangın sistemleri hortum sarma makineleri gibi şeyler üzerine fabrikası var.Elektirik motorunu Almanyadan ithal ediyor yanlış yönlendirmek yanlış bilgi vermek istemem ama sanırım Bühler olması gerek.

Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. sakarya da hidrolik makara imalatı
  By adasandokum in forum Balıkçı Borsası
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 26.10.12, 21:01
 2. ağ atma ve toplama hidrolik makara sistemi
  By adasandokum in forum Balıkçı Borsası
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 31.08.11, 19:54
 3. çıkrık makara
  By Lazoğli in forum Balıkçı Borsası
  Cevap: 10
  Son Mesaj: 08.03.10, 23:02

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM