Vira bismillah" diyerek Çanakkale taraflarına doğru balık avlamaya çıkan balıkçıların ağlarına 1.5 metre uzunluğunda ve 26 kilo ağırlığında bir fener balığı takıldı.

Balıkçılar, ağlarına takılan balığı Bursa'ya getirdi. Yüzgeçleri eli andıran balığın teşhir edildiği tezgah vatandaşların akınına uğradı. İlginç balığı gören bazı vatandaşlar cep telefonları ile fotoğraf çekti.

Fener balığının önceleri rağbet görmediğini, şimdiyse lüks restoranların vazgeçilmezi olduğunu belirten balık market işletmecisi Süleyman Yurtdaş, "Derin ve dip sularda yaşayan fener balığını diğer balıklardan ayıran en bariz özellik, tıpkı bir balıkçının oltayla balık yakalaması gibi avlanmasıdır.

Özellikle Çanakkale Saros Körfezi ve Edremit Körfezi'nde yaşayan fener balığı, bir dip balığı olup, hayli büyük olan kafasında geniş yayvan ağzı ve keskin dişler bulunuyor.

İri kafanın üst kısmında otomobil farına benzeyen iki patlak göz yer alıyor. Her iki yanı kontrol edebilecek açıya sahip gözlerin önünde ise biri kısa, diğeri uzun iki anten bulunuyor.

Balık, avlanmak için kullandığı 40 santimlik antenin ucunda beyaz renkli, ışık saçan bir deri parçası taşıyor" dedi.

Alıntıdır.