Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: En Büyük Sızıntı Felaketleri

 1. #1
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart En Büyük Sızıntı Felaketleri

  Dünya’nın en önde gelen petrol şirketlerinden British Petroleum’un (BP) Meksika Körfezi’nde bulunan sondaj kulesi 'Deepwater Horizon'ın yanarak batması, tarihin en büyük petrol sızıntısı felaketlerinden birinin yaşanmasına yol açtı. Yetkililer su yüzeyindeki petrolün karaya vurmaya ve bölgedeki canlıları tehdit etmeye başladığını duyurdu.

  Meksika Körfezi’nde yaşanan felaket, aynı bölgede yaşanan ilk petrol sızıntısı faciası değil. Son 40 yılda, ABD kıyılarından Basra Körfez'ine, Batı Avrupa’dan Rusya’ya kadar dünyanın birçok yerinde benzer felaketler yaşandı.

  1)Liberya’ya ait Torrey Canyon adlı dev petrol tankeri, İngiltere’nin Scilly Adaları açıklarında battı. 120 bin ton ham petrol taşıma kapasitesi olan tankerden denize akan petrol, Fransa kıyılarına kadar ulaştı.

  2)Liberya’ya ait bir başka dev petrol gemisi Amaco Cadiz, Fransa’nın Brittany bölgesinin batı ucunda battı. Tanker, denize 230 bin ton petrol sızdırdı. Sızan petrol tam 400 kilometrelik bir alanın kirlenmesine neden oldu.

  3)Ixtoc Uno petrol kuyusunda yaşanan patlamanın ardından yaklaşık 1 milyon ton petrol denize aktı. Ortaya tahmin edileceği gibi korkunç bir çevre felaketi çıktı.

  4)Exxon nakliyat şirketine ait Exxon Valdez petrol tankeri, ABD’nin Alaska eyaletindeki Prens William Koyu’nda kayalıklara çarptı. ABD tarihine en büyük petrol sızıntısı felaketi olarak geçen olayda, denize sızan 38 bin ton petrol Alaska’nın 1,300 kilometrelik kıyı şeridinin kirlenmesine neden oldu. Alaska Üniversitesi, bölgedeki deniz canlılarının sadece dörtte birinin hayatta kalabildiğini açıkladı.

  5)Körfez Savaşı’nda mağlup olarak geri çekilen Irak kuvvetleri, yolları üzerinde bulunan Kuveyt'e ait petrol kuyularını ateşe verince, yaklaşık 1 milyon tonluk petrol sızıntısına neden oldu. Sonuçta, Suudi Arabistan’ın kuzeybatı kıyılarında 500 kilometrelik bir alan kirlendi.

  6)Yunan petrol tankeri “Ege Denizi” İspanya’nın La Coruna limanı yakınlarında yakalandığı fırtına nedeniyle kayalık bölgede karaya oturdu. İkiye bölünen tankerden denize 70 bin ton petrol sızdı. Sonuç olarak, İspanya’nın Galiçya kıyılarında 200 kilometrelik bir alan kirlendi.

  7)Rusya’nın en kuzeyinde bulunan Komi Cumhuriyeti’ndeki petrol boru hattında meydana gelen sızıntı, ABD ve çevre örgütü Greenpeace’e göre denize 280 bin ton petrolün sızmasına neden oldu. Rus yetkililer, bu açıklamanın aksine denize 14 ile 60 bin ton arasında petrol sızdığını ileri sürdü.

  8)Liberya’ya ait “Deniz İmparatoriçesi” petrol tankeri Galler açıklarında battı. Denize akan 147 bin ton ham petrol, göç yolları denizlerden geçen 25 bin göçmen kuşun ölümüne neden oldu.

  9)İtalya’nın Malta Adası’na kaydettirdiği ve Fransız petrol şirketi TotalFina tarafından kiralanan Erika adlı petrol tankeri, Fransa’nın kuzeybatı kıyılarında 20 bin ton kalın fuel oil sızdırdı. 400 kilometrelik kıyı şeridi kirlendi.

  10)Liberya adına kayıtlı Prestige gemisi İspanya’nın kuzeybatı kıyılarında ikiye bölünerek battı. Denize 50 bin tondan fazla ağır fuel oil yayılması Fransa, Portekiz ve İspanya’nın Atlantik kıyılarında binlerce kilometrelik çevre kirliliğine neden oldu.

  11)İsrail ve Hizbullah arasında yaşanan bir aylık savaşta, İsrail savaş uçakları Lübnan’ın Jiyeh kentindeki kıyı elektrik santralini vurdu. Yaklaşık 15 bin ton petrol, 150 kilometrelik kıyı şeridinin kirlenmesine neden oldu.

  12) Kargo gemisi Cosco Busan San Francisco Körfezi köprüsüne çarptı. Yaşanan büyük petrol sızıntısında 2 binden fazla kuş öldü. Körfeze akan 220 bin litre (53 bin galon) petrol yüzlerce kilometrelik kıyı şeridinin kirlenmesine yol açtı.

  Kaynak: Hurriyet
  BüleNt
  İSTANBUL


 2. #2
  Reİs Haşim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  1.907
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Tek kelimeyle rezalet bütün dünya denizleri bu petrol tankerlerinin yapmış olduğu kazalar nedeniyle büyük tehdit altındadır.
  Haşim
  Yalova 1966

 3. #3
  Hıcaz

  Standart

  İşte Dünyamızı yok edecek uzaylılar değil elbet....yine biz insan oglu...yok etmek için elimizden geleni yapıyoruz.....

 4. #4
  __kaptan nazan__ kaptan nazan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  1.056
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  İSTANBUL VE BOĞAZ'DA YAŞANAN ÖNEMLİ KAZALAR !!!!


  1960 - W. Harmony- P. Zarovi tankerleri çarpıştı. Biri battı ve yandı, 20 ölü. Petrol kirliliği.


  1966 - Lusk - K-Oktiabr çarpıştı. Denize dökülen petrol Karaköy'de iskele ve vapuru yaktı.


  1972 - Emeksiz-Sönmezler çarpıştı. Birçok yolcu öldü.


  1976 - Lok-Prabba-Mecsta Hint gemisi battı.


  1979 - Kefeli-Karpat Beşiktaş açıklarında battı.


  1979 - Evriali-İndependanta'da patlama. 43 kişi öldü. Romen tankeri yandı, binlerce ton petrol yayıldı. Boğaz günlerce kapalı kaldı.


  1985 - Meltem hücum botu battı.


  1990 - D.T. Shan-Lanbur battı, iki bin ton petrol denize aktı.


  1991 - Denizaltı-Leoni battı.


  1994 - Nassia-Shipbroker. Dört gün yangın, 29 ölü. Boğaz yedi gün kapalı kaldı.


  1995 - G.Y.Hai-B.Oktay. Karaya oturdu.  ANTİK çağda Yunan Tanrısı çapkın Zeus, efsaneye göre karısı Hera'nın cariyesi İo'yu sever. Sevgilisini, karısının gazabından kurtarmak için onu beyaz ineğe dönüştürür. Ancak Hera, İo'nun peşini bırakmaz, hayatı boyunca ona acı çektirecek at sineğini peşine takar. İo da kurtuluşu, Boğaz'ın sularına atlamakta bulur. İo, buradan Anadolu kıyısına geçtiği için boğaza, Bosporos anlamına gelen, inek ya da öküz geçiti denir (Yunanca'da inek anlamına gelen 'bous‘ ve geçit anlamındaki ’phorus'tan türemiştir). Adını iki kadının arasındaki kıskançlık ve egemenlik mücadelesinden alan Boğazlar, tarih boyunca stratejik öneminden ötürü, devletlerarası egemenlik mücadelelerinin de odak noktası haline gelir.
  ANTİK çağda Yunan Tanrısı çapkın Zeus, efsaneye göre karısı Hera'nın cariyesi İo'yu sever. Sevgilisini, karısının gazabından kurtarmak için onu beyaz ineğe dönüştürür. Ancak Hera, İo'nun peşini bırakmaz, hayatı boyunca ona acı çektirecek at sineğini peşine takar. İo da kurtuluşu, Boğaz'ın sularına atlamakta bulur. İo, buradan Anadolu kıyısına geçtiği için boğaza, Bosporos anlamına gelen, inek ya da öküz geçiti denir (Yunanca'da inek anlamına gelen 'bous‘ ve geçit anlamındaki ’phorus'tan türemiştir). Adını iki kadının arasındaki kıskançlık ve egemenlik mücadelesinden alan Boğazlar, tarih boyunca stratejik öneminden ötürü, devletlerarası egemenlik mücadelelerinin de odak noktası haline gelir.


  Geçmişte egemenliği tartışılamadığı için, birçok kez Türkiye'yi yok olmaktan kurtaran Boğazlar, 2000 yılına doğru stratejik önemini korumaya devam ediyor. Napolyon'un, ‘‘Rusları bu dar Boğazların arkasına hapsedebilmek için dünyanın yarısını verirdim’’, Stalin'in ‘‘Türkiye gibi küçük bir devletin, Rusya gibi bir devletin boğazında olmasını kabul edemeyiz’’ sözleri, Orta Asya petrolleriyle ilgili çetin pazarlıkların sürdüğü günümüzde hâlâ geçerliliğini koruyor.


  TÜRKİYE'NİN KAZANCI


  İndependenta, Nassia ve diğerleri. Bunlar, neden oldukları korkunç deniz kazaları yüzünden İstanbullulara korkulu anlar yaşatan dev tankerlerin sadece birkaçı. Boğaz'dan geçen tanker sayısının yıldan yıla artması sadece Boğaz kıyılarındaki yalılarda oturanların değil İstanbul'a tutkun herkesin uykusunu kaçırmaya devam ederken, bugünlerde Türk Boğazları Londra'da masaya yatırıldı.


  Birleşmiş Milletler'e bağlı Uluslararası Denizcilik Örgütü, kısa adıyla İMO toplantısının ilk günü Boğazlarla ilgili önemli gelişmelere sahne oldu. Türkiye'nin 1994 yılında Boğazlar'da seyir güvenliğini sağlamak için uygulamaya koyduğu düzenlemelere, uluslararası hukuka aykırı oldukları gerekçesiyle karşı çıkan Rusya'nın girişimi Türk heyeti tarafından başarıyla engellendi. İlk raundu Türkiye kazandı.


  Peki Rusya'nın girişimi neydi? Rusya, İMO'nun ilk gününde sunduğu raporda hem '94 Tüzüğü'ndeki bazı maddelerin değiştirilmesini, hem de uluslararası bir komitenin Boğazlar'da incelemelerde bulunmasını talep ediyordu. Bir anlamda Türkiye'nin Boğazlar üzerindeki egemenliğine meydan okuyan bir rapordu bu.


  Emekli Oramiral Güven Erkaya'nın başında bulunduğu Türk heyeti, Rusya'nın raporunun rafa kaldırılması için başarılı bir çalışma sergiledi. Güven Erkaya, Boğazlarla ilgili Türk tezlerini İMO'ya ayrıntılı bir şekilde sunarken, altı aydan beri Londra toplantısına hazırlanan Türk heyetindeki üyelerin, diğer ülke delegeleri nezdindeki girişimleri meyvelerini verdi.
  PANDORA'NIN KUTUSU


  Türk Boğazları'ndan ve İstanbul Boğazı'ndan geçiş rejimini düzenleyen Montrö Sözleşmesi, bundan 62 yıl önce dokuz devlet arasında (Türkiye, Bulgaristan, Fransa, Yunanistan, Japonya, Romanya, Sovyetler Birliği, Yugoslavya, İngiltere) imzalandı. O tarihde, 36 bağımsız devlet varken şimdi 200'e yakın bağımsız devlet var. Bu geçen süre içersinde teknolojik değişiklikler oldu. Bütün bunlar da göz önüne alındığında Montrö Sözleşmesi'nin halen güncelliğini devam ettirdiğini söyleyebilir miyiz?


  - Montrö Sözleşmesi'ne imza koyan devletlerle, sözleşmede olmayan devletlere ayrı bakmak gerekir. Ülkelerin sayısı, ister 36 olsun, ister 200 olsun, rejimin getirdiği imkanlardan istifade ederler. Ancak, Montrö'ye imza koymamış ülkelerin, Montrö ile ilgili tasarrufları olamaz. Haklardan istifade edebilir, söz sahibi olamazlar. İmza koyan ülkeler, hem haklardan istifade ederler, hem de uygulanmasında söz sahibidirler.


  Boğazlarda güvenlik ve barışın devamı için yeni bir uluslarası sözleşme söz konusu olabilir mi?


  - Şu anda Montrö'den daha iyi bir durum elde edemeyiz. Montrö Sözleşmesi ile Boğazlarda Türkiye'nin egemenliği tartışılmıyor. Ticaret gemilerine serbest geçiş hakkını kabul ediyor. Harp gemilerinin her iki tarafına geçişi mümkün ancak belirli sınırlamalar dahilinde yapılıyor. Yeni bir sözleşme ile aynı statüyü muhafaza etmemiz mümkün olmayabilir. Bazı noktaları kaybetmeniz mümkün. Bizim Montrö'den bir sıkıntımız yok. Yeni bir sözleşme gemilerin Boğazlar'dan serbest geçiş rejimini kaldıramaz. Montrö'nün 28. maddesinde, sözleşme bozulsa da serbest geçiş rejimi devam edecektir, şartı var. Üstelik, Montrö'nün değişmesi ile Türkiye'nin kazançları ne olacak? Bu, Pandora Kutusu'nun açılmasına benzer, içinden ne çıkacağı belli olmaz
  KAZA RİSKİ ARTTI


  Boğazlar'daki yoğun deniz trafiği İstanbulları sürekli tehdit ediyor.


  - Boğazlar'da trafik artmıştır, İstanbul Boğazı'ndan yılda ortalama 50 bin gemi geçiyor. Gemilerin taşıdığı yük ve malzeme değişti, tehlikeli madde taşıyan tankerlerin tonajları attı. İstanbul'un iki yakası arasındaki mahalli trafik de yoğunlaştı. Bunun sonucu kaza riski arttığı gibi kazaların neticesinde çevreye olan etkiler de çoğaldı. Geçişlerin düzenlenmesi şarttır, Boğazların güvenli, emniyetli ve etkin olabilmesi sağlanmalıdır. Kaza riskini asgariye indirmemiz gerekiyor. Bugüne kadar teknolojinin getirdiği imkanlardan ne yazık ki faydalanılmadı. İstanbul Boğazı, kendi doğasında da emniyetli seyre müsait değil. 12 tane kıvrımı var. Akıntı 6-7 mile kadar çıkabiliyor. İstanbul'a gelişmiş radar sistemleriyle trafik kontrol sistemlerinin çok önceden yerleştirilmesi gerekiyordu. Bu sistemlerin kurulmasına 1980'li yıllarda başlamalıydık.


  Yani Türkiye bugüne kadar üstüne düşeni yapsaydı Boğazlar'ın durumu bugün bu denli tartışılmazdı diyorsunuz.


  - Evet, biz, üzerimize düşeni tam anlamıyla yapamadık. Örneğin Rotterdam, New-York, Hamburg, Oslo'da deniz yollarındaki güvenlik sistemlerini inceledik. Bizden çok farklı hepsi. Yangın söndürme aletlerimiz yeterli değil, deniz temizleme aracı ise hiç yok.


  1998 yılı sonunda ana petrol için güzergah seçimi yapıldığında, kazanan taraf Bakü -Ceyhan olursa, Rusya Boğazlar konusunda bugünkü tutumunu sürderibilir mi? Rusya Federasyonu'nun bugünkü tutumunun nedeninin, kısmen de olsa Bakü -Novorossisk hattına daha çok şans tanımak amacına yönelik olduğu söylenebilir mi?


  - Boğazlardan geçişle ilgili Türkiye, ‘‘Bakü'nün ve Orta Asya'nın petrolü Karadeniz'e gelip, İstanbul ve Çanakkale boğazlarını kullanarak serbest denizlere çıkarsa, boğazların bunu kaldıramayacak’’ diyor. Bu yüzden alternatif yola ihtiyaç var. Bu da Bakü-Ceyhan olmalıdır. Rusya ise ‘‘Boğazlar, buradan geçecek yükü kaldırabilir. Siz bunu Bakü-Ceyhan'ı alabilmek için söylüyorsunuz’’ diyor. İşte asıl uzlaşmazlık buradan odaklanıyor. Bakü-Ceyhan kabul edilse bile yine Boğazlar'dan geçen petrol artacak. Türkiye'nin buna hazırlıklı olması gerekir. Zaten şu anda bu hazırlıkları da tamamlıyor.
  YA SEV ,YA TERKET !!!!

  Benim yaradılışımda fevkalade olan bir şey varsa ;TÜRK olarak dünyaya gelmemdir !!!

 5. #5
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Salt yukarıda yazılanlardan ötürü "ETKİNLİK" adı altında açtığımız başlık önem taşıyor.Düşünemiyorum bir lpg yüklü tankerde oluşabilecek sızıntı ve patlamanın yaratbileceklerini,İstanbul tarihi değerleriyle bir dünya şehri ve metropol olası beklenen depremden daha kötü bir faciaya yol açacağıysa kesin.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 6. #6
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  Olabilir.?İnsanoğlunun gözü doymazlığı.Bu dünyayı silip yok edecek.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 7. #7
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Yeşil barışçılar varmı burada?

 8. #8
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  Gerçek doğa severler herzaman her yerde olacaktır.Sende.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 9. #9
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Alıntı buranaki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Gerçek doğa severler herzaman her yerde olacaktır.Sende.
  Ben herzaman varım tabiki reis.Greenpeace i sordum sesleri çıktımı diye?

 10. #10
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart

  Bilememmmmmmmmmmmm???????????
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Amatör balıkçılık raporu.!!! (M.Zengin)
  By yeşil in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 19.05.10, 17:23
 2. Atatürk'ün sözleri
  By Hıcaz in forum Atatürk Köşesi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26.04.10, 00:04
 3. yakanan en büyük deniz canlıları
  By Ali41 in forum Av Raporlarımız.
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 03.01.10, 21:47
 4. 1 Kasım Tarihte Bugün
  By kenane in forum Atatürk Köşesi
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01.11.09, 01:05
 5. 29 Ekim Tarihte Türkiye Cumhuriyeti Günü
  By kenane in forum Atatürk Köşesi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 29.10.09, 23:27

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM