AVUSTRALYA'nın kuzey sahilleri, kargo gemilerinin yağ atıkları nedeni ile ‘felaket sahası' ilan edildi. Queensland Sahil Güvenlik yetkilileri 100 ton petrolün doğal hayata karıştığını açıkladı.


Geçen çarşamba günü Hong-Kong bandıralı ‘Pacific Adventurer' adlı gemi, açıktaki fırtına nedeni ile zarar görürken gübre yüklü 31 konteynır gemiden denize düştü. Bu nedenle Sunshine sahillerinin bir kısmı, Moreton, Bribie Adası ve Brisbane'in Kuzeyi ‘felaket alanı' ilan edildi. 130 kişiden oluşan özel ekip bölgenin temizliği için çalışıyor. Radarlar bölgeyi tarayarak kayıp 31 gübre konteynırını arıyor. Konteynırların denize karışımı halinde toplu balık ölümleri ve doğanın tahribatı söz konusu olacak.


Hong-Kong bandıralı gemi sahipleri doğayı kirlettikleri için Avustralya mahkemelerince suçlu bulunurlarsa 977.000 Dolar ceza ile cezalandırılacak.
Avustralya’nın en popüler sahillerinden biri olan Sunhine sahilleri, denize düşen konteynırların olduğu bölgeye oldukça yakın. Bölge aynı zamanda bazı kuş türleri, kaplumbağalar, yunuslar ve pelikanlar için yaşam bölgesi sayılıyor.