Fethiye’de Su Samuru Gürhan’ın Kıyı Keyfi - MuğlaFethiye’de kordona yakın mesafede ortaya çıkan su samuru vatandaşlara ve turistlere neşeli dakikalar yaşattı.17 Haziran 2010 Perşembe
MUĞLA (İHA) - Fethiye’de kordona yakın mesafede ortaya çıkan su samuru vatandaşlara ve turistlere neşeli dakikalar yaşattı.
Fethiye Körfezi’nde daha önce caretta caretta görmeye alışmış olan turistlerin bu defa farklı bir konuğu vardı. Öğle saatlerinde Fethiye Körfezi’nde tur teknelerinin arasında balık peşinde koşarken görülen su samuru izleyenleri neşelendirdi. Fethiye Körfezi’nin Fethiye evi önündeki kısmında yaşanan hareketlilik su samuru ile balıkların birbirini takibinden başka bir şey değildi. Daha önce kordon’daki balıkçılara alışan bir deniz kablumbağası insanlara seyir zevki sunarken, şu günlerde aynı yerde 3 büyük caretta caretta yaşamaya başlamıştı. Turistlerinde alıştığı ve beslediği bu kaplumbağalara katılan su samuru ise türünün kıyıya gelen ilk örneği olması nedeniyle ilgi çekti. Kordon’da yürüyüşe çıkan turistler ve vatandaşlar çok hızlı hareket eden bu ilginç misafiri görünce resim çekmeye ve bu anı ölümsüzleştirmeye çalıştılar. Çok hızlı hareket eden ve arada teknelerin dip kısımlarından başını çıkararak dinlenen su samuru, geçtiği her yerde balık hareketliliğine neden oldu. Turistlerin fotoğraf makineleri ve kameraları ile görüntülemek için uğraş verdiği su samurunun bir tekne ismi altında verdiği poz sayesinde ismi de konulmuş oldu.

Su samuru ‘Gürhan’ adını alırken, insanlar merakla sevimli hareketlerini izlediler.

Kaynak
...............