Fethiye'de Caretta Caretta operasyonu
Muğla’nın Fethiye ilçesinde boğazına olta kancası saplanan Caretta Caretta kaplumbağa, düzenlenen operasyonla kurtarıldı. Denizden alınarak sürat motoru ile kıyıya taşınan kaplumbağa, daha sonra kara yolu ile Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER)’ne götürüldü.
Fethiye Körfezi'nde yaralı bir Caretta Caretta kaplumbağa olduğu ihbarını alan DEKAMER yetkilileri, Dalyan’dan çıkarak Fethiye’ye geldi. Balıkçıların oltalarındaki iğnelerle boğazından yaralanan yaralı Caretta Caretta’ya ulaşan ekipler, kaplumbağayı kurtarmak için kolları sıvadı. İlk olarak yaralı kaplumbağayı denizden çıkarmaya çalışan ekipler, ellerinde balıklarla yaklaşık yarım saat Caretta Caretta’yı yakalamaya çalıştı. Karnını doyurmak için balıklara gelen ve file yardımı ile yakalanan kaplumbağa, önce balıkçı teknesine ardından da sürat motoruna alınarak kıyıya çıkarıldı. Bu esnada kaplumbağanın hayatta kalması için yoğun çaba sarf eden ekipler, Caretta Caretta’yı ıslak tutmak için sık sık deniz suyu ile yıkayıp, üzerini ıslak havlu ile sardı.
Yaklaşık 10 dakikalık sürat motoru yolculuğu Caretta Caretta, kıyıda bekleyen diğer ekip tarafından karaya alındı. Islak battaniyeye sarılan kaplumbağa, ekiplerin kucağında otomobile alınarak gerekli tedavisinin yapılması için DEKAMER’in Dalyan’daki istasyonuna götürüldü.

DEKAMER’de biyolog olarak görev yapan Çiğdem Fark, yaralı Caretta Caretta’nın tedavisinin ardından yeniden Fethiye Körfezi’ne getirileceğini açıkladı.
Kaplumbağanın boğazına olta iğnesinin saplandığını belirten Fark, “Gelen ihbar üzerine Dalyan’dan bir ekip Fethiye’ye geldi. İlk olarak yaralı kaplumbağayı bulup tekne yardımı ile kıyıya çıkardık. TURMEPA’ya ait sürat motoru ile tekneye alınan kaplumbağayı dikkatli bir şekilde karaya çıkardık. Buradan da karayolu ile Dalyan’a götürüp tedavisini yapacağız.” dedi.

mynet.com