3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: FSD Kampanyaları HK.

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart FSD Kampanyaları HK.

  FSD Kampanyaları HK.


  Sayın Defne Koryürek geçmiş günlerde İstanbul belediyeleriyle birlikte başlatmış olduğunuz avlanma boyutu altında tutulan yavru balıkların satılmaması ve alınmaması yönünde kampanyalarınız vardı bu gün için son durumu nedir ve bu güne kadar neler elde edilmiştir.

  Son zamanlarda bazı kesimlerde sizin kampanyanızı örnek alıp bazı kampanyalar başlatmıştır .Bu kesimlerin sizlerin başlattığı bu kampanyaya destek vermek yerine yeni kampanya başlatmış olması hakıkında düşünceleriniz nelerdir.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  dkoryurek dkoryurek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2010
  Mesajlar
  2.399
  Tecrübe Puanı
  548

  Standart

  Burhan abi,

  doğrudur, biz belediyeleri konuya dahil etmek, denetimlerin parçası haline getirebilmek için 2011 yılından bu yana bir gayret içerisindeyiz.

  aslında iş, iş değil. kampanya yapmaya gerek de yok. zira 1380 sayılı su ürünleri kanun, balıkların denetlenmesi işini hemen herkese vermiş, bir bize vermemiş :) bununla birlikte bu yetkiyi "sahici" hale getiren bazı detayları eksik bırakmış! kampanya yapmayı gerektiren kısmı bu: eksikleri şeffaflaştırmak! eksikleri gidermeye sistemi zorlamak!

  bu gayretimiz meyvelerini vermeye başladı: iki ay kadar önce Kadıköy belediyesi ve son günlerde de Ataşehir belediyesi yasanın onlara verdiği sorumluluğu idrakıyla harekete geçen belediyeler. Beşiktaş, Fatih, Beyoğlu ve Şişli'de bir uyanış başladı. zaman alıyor malesef. bizim için önemli olan kamuoyunun talebinin yerel yönetime yansıması. zira meseleye sadece "yasada yeri var niye yapmıyorlar" diye bakmak olmuyor. yasa binbir boşlukla dolu. açmazlar belediye başkanının iradesiyle ve belediyenin vilayetten alacağı bazı izinlerle aşılabiliyorsa da, kamuoyunun meseleye duyarlılığından öte bir sebep de pek yok belediyeleri bu gayreti göstermeye sevk edecek.

  "ne yiyorsak o'yuz" programında bir bölümü bu konuya ayırmıştık, belki seyrettin. yayınlamadığımız fevkalade tecrübeler yaşadık İBB ile. oradan da çok yakında bir takım yeni gelişmeler paylaşacağımı umuyorum :)

  Kadıköy'ün kampanyası ile ne elde ettik... bu soruya çok net bir cevap vermem kabil değil. tabi zabıta eğitim aldı, zabıta yanına veteriner olmaksızın denetime çıkabilir hale getirildi, zabıta vilayetten aldığı yazılı bir belge ile ceza kesme hakkı kazandı... diye listeleyebilirim ama günün sonunda Kadıköy'de hala boy altı balık satılıyor! dolayısıyla ne yasa çıkartmak ne de yetkililerin desteğini kazanmak arzu ettiğimiz sonucu vermiyor bize. ancak, en önemli olan billboard'larda belediyenin kampanyasını gören Kadıköylüler'in, her hafta Kadıköy gazetesinde kampanyanın ilanını gören esnafın hemen her gün konuya dair taraf seçme durumunda kalması... balık almak almamaktan öte her gün bir şekilde konu üzerine konuşuluyor Kadıköy'de, konu üzerinden duruş belirleniyor.

  biz bunu çok önemsiyoruz.

  ayrıca, elbette, Kadıköy belediyesine bir de esnaf derneğinin desteği olması, konuyu daha yerel ve daha gerçek kılıyor.

  başkalarının kampanyalarına gelince...

  doğru, GELBALDER'in de bir kampanyası var, yeni. hatta geçen gün Tan Morgül yazmış kampanyayı (adını atlamış GELBALDER'in ama destek verenleri sıralamış) iyi ediyorlar tabi. biz GELBALDER'e genel manada mesafeliyiz. kampanyalarını uzaktan izlemek ve "hayırlısı inşallah" demek taraftarıyız. ama deniz nihayetinde hepimizin sorumluluğu. balık dersen, o da çocuklarımızın emaneti bir bereket. bu uğurda çaba gösteren kimseye "sen dur şimdi" denilemez! bir de bu kampanyalar ayrı gayrı hareket ederek, birinin senden önce gösterdiği gayreti hiç anmayarak, onun hakkını vermeyerek yapılmasa!

  ya da biz öyle yapmıyoruz, dolayısıyla yapanı yadırgıyoruz...

  örnek vereyim: 2010 Nisan'ında, hatırlarsın, İstanbul Lüfere Hasret Kalmasın kampanyasını başlatma toplantımıza Greenpeace'den Uygar Özesmi'yi de sunum yapmak üzere davet etmiştik zira bizden çok önce, 2007 yılında bir "yavru balık" kampanyaları vardı. onların hakkını vermeden, onları bu kampanyanın başlangıcına davet etmeden yola çıkmayı adil bulmadık. ardından (galiba 2010'un Kasım ayıydı) Greenpeace "seninki kaç santim" kampanyası başlattı. biz Greenpeace'e "ama, ama.. biz kampanya yapıyorduk" demedik :) stk'lar arası işler hep böyle mi ilerler bilemiyorum, belki benim Fikir Sahibi Damaklar lideri olarak, Uygar Özesmi'nin de Greenpeace Akdeniz direktörü olarak işbirliğine yatkın, el ele vermeye gönüllü olmamız sebebiyle daha kolay oldu bu yakın çalışma ama çok işe yaradı ve neticesinde her iki kampanya da başarıyla yol aldı, denizimizin, balığımızın sürdürülebilirliğine fevkalade pozitif katkıları olan bir süreci başlattı.

  beraberlik, başarıyı bambaşka boyuta yükseltiyor. kimsenin de kendi adından, varlığından vazgeçmesi anlamına da gelmiyor üstelik!

  GELBALDER FSD'ye hakkını verse, çağrılarını yaparken içinden çıktığı forumu da ansa... eminim çok daha başarılı olur. ama, yapmak kadar yapmamak da bir seçenek ve nihayetinde GELBALDER'in seçimi. deniz ise hepimizin geleceği..

  dilerim cevap olmuştur sorularına..

  muhabbetle,
  D.
  Konu dkoryurek tarafından (01.02.13 Saat 17:50 ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.989
  Tecrübe Puanı
  2448

  Standart

  Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünce Ümraniye Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğündeki Zabıta Ekiplerine 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu yönünden eğitim verildi. 04.02.2013 tarihinde Ümraniye Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü toplantı salonunda Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğünce yapılan eğitime 45 Zabıta personeli katılmıştır.

  Yapılan eğitimde 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu hakkında bilgi verilerek su ürünleri kanunu kapsamında Belediye Zabıta ekiplerinin yetki ve sorumlulukları, denetimlerde dikkat edilecek hususlar konusunda ayrıntılı bilgilendirilmelerde bulunulmuştur.

  Yapılan eğitim toplantısına Ümraniye Belediye Başkanı Hasan CAN, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdür Yardımcısı Ahmet Hamdi SUMRA, Ümraniye İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ahmet Yavuz KARACA, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa KÜÇÜKKAPDAN, Ümraniye Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürü Süleyman Emin KAPLAN, Ümraniye Belediyesi Zabıta Müdürü Mustafa KILINÇ, Ümraniye Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Faysal ŞANSİ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ve Ümraniye İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personelleri katılmışlardır.

  Yapılan eğitim çalışmasından sonra Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü, Ümraniye İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Ümraniye Belediye Başkanlığı Zabıta Müdürlüğü personellerinden oluşturulan ekiplerce Ümraniye ilçesindeki perakende balık satış noktalarında denetimler yapılmıştır. Yapılan denetimlerde 3 işletmeye toplam 2.769 TL. İdari Para Ceza Uygulaması yapılmış olup boy yasaklarına aykırı olan 30 Kg küçük boyda lüfere el konulmuştur. El konulan küçük boyda lüfer balıkları 1380 sayılı Su Ürünleri Kanununa doğrultusunda işlem yapılarak sosyal yardım kuruluşlarına bağışlanmıştır.

  "İstanbul İl Balıkçılık ve Su Ürünleri Komisyonu"nun 2011/1 nolu toplantısında alınan " İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunu uygulamaları konusunda, denetim görevlendirilen ve ihtiyaç duyan kurumlara gerekli eğitimin verilmesi" kararı ve Müdürlüğümüz çalışma programları doğrultusunda 2013 yılında da Belediye Başkanlıklarına yönelik eğitim çalışmalarına hız verilerek Belediye Başkanlıkları Bünyelerindeki Zabıta ekiplerinin 1380 sayılı Su Ürünleri Kanunun 33. Maddesinin belediye zabıtası amir ve mensuplarına verdiği yetki doğrultusunda kendi sorumluluk alanlarındaki, sabit, seyyar ve semt pazarlarında bulunan su ürünleri satış yerlerinde denetimler yaparak, yasa dışı su ürünleri satışına engel olunması amaçlanmaktadır.

  Madde 33 - (Değişik madde: 22/07/2003 - 4950 S.K./5. md.)
  Tarım ve Köyişleri Bakanlığı teşkilatında ve Bakanlığa bağlı su ürünleri ile ilgili teşekküllerde su ürünlerinin, deniz ve içsuların koruma ve kontrolü ile görevlendirilen personel ile emniyet, jandarma, sahil güvenlik, gümrük ve orman muhafaza teşkilatları mensupları, belediye zabıtası amir ve mensupları, kamu tüzel kişilerine bağlı muhafız, bekçi ve korucular ile emniyet ve jandarma teşkilatının bulunmadığı yerlerde köy muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri bu Kanunla ve bu Kanuna istinaden konulan yasaklardan dolayı, bu Kanun kapsamına giren suçlar hakkında zabıt varakası tutmak, suçta kullanılan istihsal vasıtalarını ve elde edilen su ürünlerini zapt etmek ve bunları 34 üncü madde hükmü saklı kalmak şartı ile adli mercilere teslim etmek; ek madde 3'te yer alan hükümler çerçevesinde idari para cezalarını kesmekle vazifeli ve yetkilidirler.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM