Deniz ulaşımına kazandırdığı kalite, hız ve konfor ile sektörün parlayan yıldızı haline gelen GESTAŞ, ulaşımın ardından çevre ve sualtı canlılarına da hizmet etmek için faaliyet alanı olan denizlerin altına inmeye hazırlanıyor.
Önümüzde ki aylarda dört yeni gemiyi filosuna katmasıyla birlikte emekliye ayrılan iki araba vapurunu yapay resif olarak kullanılmak üzere Çanakkale Boğazı'na batırmayı planlayan GESTAŞ, bu projesi ile deniz canlılılarının korunup, çoğalmalarını, dalış turizminin canlanmasını ve küçük ölçekli amatör balıkçılığın desteklenmesini amaçlıyor. Deniz ulaşımının başarılı ismi GESTAŞ A.Ş. ana faaliyet alanı olan araç ve yolcu taşımacılığının yanında Çanakkale’nin sosyal, kültürel ve çevre faaliyetlerine de katkı sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda geliştirilen yapay resif projesinin hayata geçirilmesi halinde Çanakkale bölgesinde ki en büyük çevre projesi olması bekleniyor.
GESTAŞ’ın geliştirdiği yapay resif projesi, emekliye ayrılacak olan iki araba vapurunun Çanakkale Boğazında batırılarak deniz canlılarına barınak oluşturmasını ön görüyor. Bilindiği üzere özelleştirme kapsamında 2006 yılında TDİ’den devralınan araba vapurlar 40’a ulaşan yaşları ile yaklaşık olarak yarım asırdır deniz ulaşımına hizmet etmeye devam ediyor. Ancak, tamir ve bakım gibi işletim masraflarının artması, Euro Egzoz Emisyonlarının üzerinde değerlere sahip olmaları gibi nedenlerle ekonomik ömürlerini tamamlamış olan bu gemilerin, önümüzdeki gün ve aylarda GESTAŞ filosuna katılacak olan 4 yeni gemi ile birlikte Uluslararası Gemi Sicilinden terkin edilerek emekliye ayrılmaları planlanıyor. Ulaşım faaliyetinden çekilen söz konusu gemilerin nasıl değerlendirileceği konusunda araştırmalar yapan GESTAŞ, gemilerin hurda olarak değerlendirilmesi halinde ciddi bir ekonomik geri dönüşüm sağlanacak olmasına karşın bu defa denizin üzerinde değil denizin altında hizmetine devam etmesine karar verdi.
Gerçekleştirilen araştırmalar neticesinde oluşturulan projeye göre emekliye ayrılan Cemalettin Erem ve Eceabat isimli araba vapurlarının Çanakkale Boğazında belirlenecek olan iki ayrı noktada batırılması planlanıyor. Batırılacak olan bu gemiler yapay resif görevi görerek bulundukları bölgelerde ki deniz canlılarına barınak oluşturarak çoğalmalarını ve korunmalarını sağlayacak. Böylece profesyonel dalış turizmine hizmet edeceği gibi küçük ölçekli amatör balıkçılığında desteklenmesini sağlayacak.
Batırılan gemilerden çıkacak olan ana makine, jeneratör, seyir cihazları, pompalar vs. donanımlar ise GESTAŞ filosundaki diğer araba vapurlarında kullanılmak üzere değerlendirilecek ve ekonomiye geri kazanım sağlayacak. Gemiden çıkacak olan tüm atıklar ise ilgili çevre mevzuattı kapsamında çevreyi kirletmeyecek şekilde bertaraf edilecek. Yapay resif, hassas ekosistemlerin korunması ve balıkçılığın geliştirilmesi amacıyla kaynakların üretimini artırmak ve desteklemek için tasarlanıp zemine yerleştirilen sucul canlılara özel yapay barınaklardır. Yapay resif oluşumunun başlıca amaçları ise; önemli denizel habitatları (deniz çayırları gibi) korumak, yavru balıkların beslenmesi ve barınması için uygun alanlar yaratmak, istakoz, böcek ve ahtapot gibi habitat bağımlı türlere habitat sağlamak, sportif balıkçılık ve dalış turizmini geliştirmek, küçük balıkçı takımlarının (uzatma ağı, pareketa gibi) verimini artırmak ve yasadışı balıkçılık faaliyetlerini engellemek.
2001 yılından buyana Türkiye’de yapay resiflerin planlanarak hayata geçirilmesi Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın iznine tabi. GESTAŞ, akademisyenler ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca oluşturulan master planlara destek olmak amacıyla ÇOMÜ Su Ürünleri Fakültesi işbirliğiyle batırma yoluyla yapay resif projesini oluşturdu. Bu kapsamda GESTAŞ tarafından ÇÖMÜ işbirliği ile bir proje tanıtım ve bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. 50 dolayında ki katılımcılar arasında ÇOMÜ’den Su Ürünleri Fakültesi ve Tıp Fakültesine bağlı akademisyenler, Tarım İl Müdürlüğü ve Denizcilik Müsteşarlığı Çanakkale Bölge Müdürlüğünden yetkililer, liman başkanı, Balıkçılık kooperatifleri yönetici ve üyeleri, dalış okulları mensupları ile Marmara Kalkınma Ajansı görevlileri yer aldı. Sunumun ardından soru-cevap şeklinde devam eden toplantı, projenin hayata geçirilmesi konusunda tüm çevrelerin desteğini aldığını gözler önüne serdi.

KAYNAK:BURASI ANAKKALE -