Rusya’da yine büyük yangınlar. Greenpeace Rusya önlem alınmaması durumunda bir hafta içinde çevre bölgede çıkan yangınlar sebebiyle başkent Moskova'nın duman altında kalabileceği uyarısı yaptı. Greenpeace Rusya Yangınlarla Mücadele Yöneticisi Grigori Kuksin, ülke genelinde yangınların geçen yıla göre daha erken başladığını ve durumun daha da zorlaşabileceğini kaydetti. Kuksin, "Maalesef, Olağanüstü Hâl Bakanlığı yangınlara karşı etkili ve ciddi bir mücadele yapmıyor. Bu durumun değişebileceğini düşünmüyorum. Zaman hızla geçerken, problemi çözmek yerine, üzerini örtüyorlar." eleştirisi getirdi. Halen Rusya'nın Ural bölgesinden Uzakdoğu bölgesine kadar uzanan alanda 150'nin üzerinde yangın devam ediyor. Yılbaşından bu yana da dörtbin yediyüzseksen yangın çıktı ve Yüzüçbin hektarın üzerinde alan yandı.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği'ne (TMMOB) bağlı Türkiye'nin dört bir yanından mühendis, mimar ve şehir plancıları pazar günü Ankara’da yaklaşık 20 bin kişiyle bir miting düzenledi. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, mitingde yaptığı konuşmada derelerin özgür akmasına engel olanları, HES’lere umarsızca verilen izinleri, nükleer santrali ülkeye dayatan iktidarı eleştirdi. Ekoloji Kolektifi, Nükleer Karşıtı Platform gibi platformlar mitinge destek verdi.

Ankara’dan gelelim yerele... Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu, Ordu‘da ırmaklar üzerinde kurulacak HES‘lerin iptaline yönelik çalışmaları genişletme kararı aldı. Ordu Kent Konseyi‘nden ayrılarak bağımsız hareket etme kararı alan platform, 5 Haziran‘da bir miting düzenleyecek. Açıklamada, baskılara rağmen suyun ticarileşmesini önleme çalışmaları yapılmasına devam edileceği belirtilerek, yaşam için gerekli olan suyun, güneş ve rüzgar gibi seçenekler varken enerji için kullanılmasına tepki gösterildi.

İstanbul- Sabancı Üniversitesi İletişim Merkezi'nde düzenlenen bir toplantı ile ''Uluslararası Sosyal Saha Çalışmaları Programı'' kapsamında hazırlanan ''Türkiye'de Çevre'' başlıklı rapor açıklandı. Rapora göre çevre kirliliği, iklim değişikliği gibi konular, halkın gündeminde üst sıralarda ancak dernekleşme yani örgütlenme halen düşük bir seviyede. Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, insanların çevre sorunları konusunda endişeli olduğunu belirterek, ''Vatandaş, devletin çevre konusunda birtakım yasalar çıkartarak düzenlemelere gitmesini ve hatta cezalar koymak suretiyle, özellikle sanayi işletmelerinden başlayarak, çevre kirliliğini engellemesini istiyor'' dedi. Çevre kirliliği, çevre koruma, iklim değişikliği gibi konuların, Türkiye'nin temel sorunları içinde halkın gündeminde ön sıralarda olması tabii ki çok sevindirici.

Siyasilerde bu duyarlılık nedeniyle anlaşılan politikalarını değiştirmek zorunda kalıyor. Amasra köylerinde seçim çalışmalarını sürdüren Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın'a yapılması düşünülen termik santral konusunun siyasi malzeme yapıldığını iddia etti. Tunç, köylülerin soruları üzerine, “Biz 'Amasra'ya termik santral kurulmayacak' dedikçe birileri çıkıp kurulacakmış gibi yaygara koparıyor. Bakanlarımız Bartın'ı ziyaret ettiklerinde Amasra'ya Termik Santral kurulmayacağını söyledi. Şirketin Gömü ve Tarlaağzı köyleri hakkındaki ÇED süreci biliyorsunuz ki iptal edildi. Kömür çıkaran özel firmanın santral kurma talebine karşılık Delikliburun'da şu anda ÇED süreci devam ediyor. ÇED süreci demek 'buraya Termik Santral kurulacak' anlamına gelmiyor. ÇED süreci santral kurulması için çevrenin uygunluğu ve doğaya zarar verip vermeyeceği konusundaki hususların her yönü ile teknik ekiple incelenip rapor hazırlanmasıdır. Bu süreçte son kararı yine Bakanlık verecektir. Bu noktada biz Amasra'ya zarar vereceğini düşündüğümüz her şeyin karşısındayız" demiş. Termik santral kurulabilir yani, o zaman halk endişe etmekte haklı galiba.

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye’nin Siemens sponsorluğunda 2008’den bu yana Eğirdir Gölü havzasında sürdürdüğü "Yedi Renkli Göle Yedi Renkli Hayat Projesi" ile tarımsal kirlilik yüzde 50 oranında azaldı. Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su kaynağı olan Eğirdir Gölü’nde yürütülen projenin sonuçları açıklandı. WWF Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, Eğirdir Gölü’nün temel sorununun tarımsal kirlilik olduğunu vurguladı. Proje kapsamında, gölde ekonomik değeri yüksek kerevit başta olmak üzere tükenme noktasına gelen su ürünlerini korumak için getirilen av yasağı boyunca sürdürülebilir balıkçılık eğitimleri veriliyor.
Yeşil ve barış dolu bir gelecek için esen kalın.

kaynak: Dr. Uygar Özesmi - Greenpeace Akdeniz Genel Direktörü