Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Gırgırlar denize açıldı, balık kayboldu.

 1. #1
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart Gırgırlar denize açıldı, balık kayboldu.

  Dostlar,

  Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, iki üç senedir, Ağustos 15'den sonra çapari ile ve (kaçak olarak) voli ağlarıyla palamut tutuluyor, aman bu sene balık bol olacak diye sevinirken 1 Eylül geliyor ve gırgırlar denize açılıyor, tabii onlar da bol balık ümidiyle mola ediyor, bir gün, iki gün iyi balık alıyorlar, hemen, bu sene vatandaşa bol balık yedireceğiz, palamut beş liraya inecek masalları başlıyor.

  Sonra, aaa, yahu üç gün mü idi, balık yok, balıkhanede çifti 20-30 lira, al sana ucuz balık.

  Neyse, birkaç yıldır benim gördüğüm bu, acaba diyorum, balıklar da gırgırın nasıl bir yok etme gücü olduğuna uyandı da neslini korumak için tedbir mi alıyor, öyle ya dört-beş ay rahat rahat dolaşıyor, sonra birdenbire harrr, hurrr, etraflarında bir kıyamet kopuyor, onlar da dağılın marş marş diyerek araziye uyuyorlar.

  Ne dersiniz, böyle mi oluyor acaba?
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 2. #2
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Mesajlar
  403
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  mahir abi bilimsel bir veri olmayınca bu söz havada kalır..havalar çok sıcak geçti hala tohum atıyor hayvanlar hamsiler de havyarlı çok palamut oynağı var deniyor fakat nerde hayır etmiyor sular biraz soğuyunca belli olur.  Nurettin METİN

  İSTANBUL 3. #3
  Balıkçı Adayı
  Üyelik tarihi
  Mar 2013
  Mesajlar
  125
  Tecrübe Puanı
  43

  Standart

  Ne dersiniz, böyle mi oluyor acaba?
  Anlattığın kadarıylan aynen öyle oluyor.Tabi başka sebepleride var.
  Geçen sene buzamanlar çinekop bu sene bol olucak diyebiliyoduk.Bu sene maalesef hiç bir tür için bol olucak emaresi yok.

 4. #4
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Ben gördüğümü söyledim, elbette bilimsel bir açıklama değil ama hayır böyle olmuyor diyeniniz var mı?

  Allah yardımcımız olsun.

  Boğazda gırgır avcılığı yasaklanmalıdır. Bunu unutmayalım.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 5. #5
  Meraklı
  Üyelik tarihi
  Sep 2012
  Mesajlar
  16
  Tecrübe Puanı
  10

  Standart

  Kestane karasi hangi tarihte bekleniyor bilgisi olan varmi

 6. #6
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  958

  Standart

  Kestane Karası 28 eylül
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 7. #7
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  263
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart

  ağaçların altında kafa dinlemelik bir kafeye oturdunuz sessiz sakin. huzurlusunuz bir yandan çayınızı kahvenizi yudumluyorsunuz bir yandan da dinleniyorsunuz derken yanda birden hilti ile kazı çalışmaları başlıyor. orada durmaya ne kadar dayanırsınız? hiç bir şey yokmuş gibi oturmaya devam eder misiniz? ayrıca balık bu sene, önceki seneler gibi sanıldığı kadar bol değil. umursamayacak kadar bol bir balık yok.

 8. #8
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  66
  Tecrübe Puanı
  38

  Standart

  Aşağıda özetini verdiğim araştırma faaliyetleri derinliğine her sene mevsimsel olarak, balıkçılıktan sorumlu kurum ve kuruluşlarca güdümlü olarak yapılırsa yapılırsa, balıkçımızın acaba diye başlıyan kuşkularına sağlıklı yanıt verebilir.

  Balık bu sene bol olacak mı acaba ? sualinin bilimsel yanıtına en önemli kaynaklar, Ülke denizlerinde, hedef tür ekonomik değeri yüksek olan balıklar üzerine ihtiyoplankton (balık yumurta sıklığının araştırılması) çalışmaları varsa yani metre kare veya mil karedeki yumurta dağılım miktar ölçümü yapılırsa, buradan bu yumurta dökümünü yapan hedef tür balıkların anaçlarının stok miktarı tahmin edilebilir. Gelecek senenin stokunu oluşturacak yavru balıkların hayatta kalma şartları, denizin fiziksel ve kimyasal özelliklerinde yıl içindeki değişikliklerin yavru balıkların yaşamının lehinde olan şartlara, (sıcaklık, tuzluluk, kirlenme v.b) yavru balığın yumurtadan çıktıktan sonra ortamda bulunan besin zenginliğine bağlıdır.

  Yüksek su sıcaklıklarında, balıklar kendilerine yem bulmak için, hızlı hareket ederler, yani aktiftirler. Dağınık gezerler, sürü oluşturmazlar. Şayet besinlerini oluşturan balıklar ortamda varsa, onu avlamak için, lokal, ve hızlı hareket eden küçük sürüler izlenebilir. Balıkla beslenen kuşların sürüler üzerine dalış yapmasıyla sürülerin yerleri çıplak gözle de görülebilir. Balıkçılar arasında “balık yığıntı yaptı veya oynak yaptı” değimi buradan gelir. Hızlı ve dağınık hareket eden ve avının peşinde koşarak lokal sürü oluşturan balığın, gırgırlar tarafından avlanması genelde ekonomik değildir. (birkaç yüz kiloluk balık için gırgır operasyonu ekonomik olmaz). Bu süreçte ekonomik balıkçılık geleneksel kıyı balıkçılığı dır. Burada çapari, sırtı ve yemli olta balığı cezbettiği için başarılı av verir. Yine, balık sürüsünün önüne dökülen yüzey galsama ağları da bu süreçte başarılı av verebilir.

  Bir diğer husus “denizde balık var mı, yok mu?" Sualinin sağlıklı yanıtını, balık av mevsiminde ticari balıkçılığa paralel olarak yürütülen balık stok ölçümü yapan araştırma gemisinin araştırma bulgularının kesin olmayan tahmini değerlendirmelerini ay be ay, balıkçıya ve ilgili kuruluşlara bildirmesi verebilir.Yine bu araştırmalar sürecinde, araştırma timi denizde rastladığı yoğun balık sürülerini en yakındaki balıkçı limanlarına iletip, ne yoğunlukta av yapmasının yararlı olacağı bilgisini vererek bir ölçüde balıkçıya kılavuzluk görevi yapabilir.

  Ülkemiz balıkçılığında gırgır av gücünün ekonomik balık üretimi, deniz suyu sıcaklığının ekonomik önemi olan hedef tür balıklarımızın aktif hareketine elvermediği, su sıcaklığının 15-16 derecelere düştüğü süreçte başarılı olur. Bu tarih genelde Karadeniz de hamsinin av verdiği tarihtir. (Kasım) Palamut, Lüfer gibi balıklar deniz suyu sıcaklığı 15 derecenin altına düştüğünde o ortamı terk etmek zorundadır. Bu sırada sürü oluşturan balıkların sürü kompozisyonu iki balığın adeta bir birine temas ettiği durumdur.

 9. #9
  Balıkçı Adayı
  Üyelik tarihi
  Mar 2013
  Mesajlar
  125
  Tecrübe Puanı
  43

  Standart

  [B]Boğazda gırgır avcılığı yasaklanmalıdır.

  24mt yasağından sonra gırgıırların ağ atmadığı yerde (maltepe civarları) inanın 3 sene içinde mercanlar oluşmaya başladı.Senelerdir gözÅ«kmeyen mercan balıkları ufak ama bolca gözüktÅ«.Eskiler 30 sene evvelleri tutardık diyorlar. Gırgırın avlandığı yerde taş,taş Å«stÅ«nde kalmıyo. Ama nasıl olucak? Bu işleri düzeltmekle sorumlu olan kişi bile balığı amatörler-oltacılar bitiriyor diye hedef saptırıyor.

 10. #10
  Vip Üye
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  66
  Tecrübe Puanı
  38

  Standart

  "BOĞAZDA GIRGIR AVCILIĞI YASAKLANMALIDIR"
  İsteğinizi yaklaşık 3-4 sene önce gerek www.balikcilar.net ve gerekse "Geleneksel Kıyı Balıkçılığı Sitesinde aşağıda "metin başlıkları" verilen yazılarımın bazılarında dile getirdim. Bu metin başlıklarını taşıyan yazıları derinliğine okuyup özümlersek "YAKIN GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRKİYE DENİZ BALIKÇILIĞI SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ" içerikli özet bilgi notu hafızamızda yer alabilir.

  Esasında gırgır balıkçılığı için 24m. derinlik av yasağı küçük balıkçının vaveylaları (haykırışları) karşısında, balıkçının gazını almak için, BSÜGM' lüğünün aldığı bilimsel dayanaktan yoksun gerekcesiz bir karardır. Bu yasak en az 50m derinliği içermelidir. Karadeniz de yapılan gırgır balıkçılığında bu derinlik bazı coğrafi alanlar için, tartışılabilir.


  "BALIKÇILIĞIMIZIN YENİDEN YAPILANMASINA IŞIK TUTACAK RADİKAL ÖNERİLER "
  "LÜFER’İN GELECEĞİ ÜZERİNE"
  "MARMARA DENİZİ BALIKÇILIĞININ YENİ YOL HARİTASIYLA EKONOMİYE KAZANDIRILMASI (07.11.2010)"
  "BALIKÇIYI BALIKÇIDAN BAŞKA KİMSE KURTARAMAZ"
  "TÜRKİYE BALIKÇILIK YÖNETİM YAPISININ GÜNCELLENMESİ"
  "BALIKÇILIK AV SEZONUNUN AÇILIŞA İKİ AY KALA DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ"

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Balıkçılar denize açıldı : Denizlerimizde balık kalmadı
  By cumhur gezen in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 12.09.13, 15:36
 2. Ereğlili balıkçılar dün akşam denize açıldı
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 04.09.12, 12:06
 3. Balıkçılar denize açıldı
  By aFaLa in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 02.09.12, 10:57
 4. Balık Tutmak İçin Zıpkınla Denize Dalan Şahıs Kayboldu
  By Burhan Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 29.05.12, 11:08
 5. Son süngerci’ denize açıldı
  By Burhan Reis in forum Forum genel konuları ile alaklı olmayan konular
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 09.06.10, 00:24

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM