Gönüllüler Deniz Kaplumbağaları İçin Biraraya Geldi


Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) tarafından Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Hareketlilik Çalıştayı yapıldı.

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan beldesinde, Deniz Kaplumbağaları Araştırma Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) tarafından Avrupa Birliği Leonardo da Vinci Hareketlilik Çalıştayı yapıldı. Çalıştaya özellikle Aydın, Muğla, Antalya, Mersin, Adana ve Hatay illerinde bulunan, başta yaralı deniz kaplumbağaları olmak üzere önemli deniz canlılarının DEKAMER'e getirilmesini sağlayan ve yaralı hayvanlara bulundukları bölgede ilk yardım yapacak çok sayıda gönüllü, DEKAMER'e taraf kurum temsilcileri, bakanlık taşra teşkilatı temsilcileri, Sahil Güvenlik Komutanlığı temsilcileri ve Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı katıldı.

Proje çerçevesinde katılımcılara, Dalyan'da ve İztuzu Plajı'nda tanıtım toplantıları düzenlendi. Proje ortağı ülkelerden İtalya, İspanya ve Hırvatistan'dan gelen yetkililerin de hazır bulunduğu çalıştayda gönüllüler, DEKAMER hakkında bilgi aldı. İztuzu Plajı'nda bulunan merkezi ziyaret ederek, yaralı kaplumbağa ihbarı, taşınması, ilk yardımı ve bakımı, deniz kaplumbağalarının yuvalama, kafesleme ve markalama işlemlerinin yapılışlarını seyretti. Dalyan kanallarında teknelerle kaplumbağa gözleyen katılımcılar, bilinçsiz balıkçılık ve turizm faaliyetlerinin deniz canlıları üzerindeki etkilerini de yerinde görme imkanı buldu.

DEKAMER yetkilileri, toplantı sonunda gönüllülere işbirliği için teşekkür ederek, ihtiyacın devamlı olacağını ifade etti. Hedeflerinin deniz canlılarının korunması konusunda halkı bilgilendirmek ve bilinçsizce hayvanlara verilen zararların önüne geçebilmek olduğunu belirten yetkililer, bu konuda hazırlanacak bilgilendirme amaçlı yazı ve belgelerin katılımcılarla ilgili kurumlar arasında paylaşılmasını, gerek Akdeniz ölçeğinde faaliyet gösteren rehabilitasyon merkezleri gerekse Türkiye'de mevcut ilk yardım ve kurtarma merkezleri arasında işbirliklerinin geliştirilmesini kararlaştırıldı.

Mersin'de yapılacak 13. Akdeniz Olimpiyat Oyunları'nın logosunun deniz kaplumbağası olarak belirlendiğini hatırlatan katılımcılar ise Akdeniz'deki kaplumbağa ve diğer deniz canlılarının korunmasına yönelik benzer çalıştayların tekrarlanması gerektiğine dikkat çekti.