Görme Engelliler Balık Adam Oldu

Çanakkale'de Görme Engelli 6 Kişi, Engelleri Derinliklerde de Aşabileceklerini Göstermek İçin Dalış Eğitimi Almaya Başladı. Teorik Derslerin Ardından 2 Metre Derinlikteki Havuzda Uygulamalı Eğitime Başlayan Görme Engellilerin Hedefi, Metin Şentürk'ün Karadaki Rekoruna Sualtında Bir Rekor Eklemek.
Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Batdal ve beraberindeki 5 görme engelli, Çanakkale Sualtı Cankurtarma Spor Kulübü'nün üç yıldız eğitmeni Ercan Zeybek nezaretinde, Nisan ayı başında dalış kursuna başladı. Önce teorik dersler alan görme engelliler, ardından da Olimpik Yüzme Havuzu'nda uygulamalı eğitimlere başladı. Tüplerini takan görme engelliler, eğitmen Ercan Zeybek eşliğinde Olimpik Yüzme Havuzu'nda suyun altına indi. Havuz eğitimlerini başarıyla tamamlayan görme engellilerin bundan sonraki durağı ise deniz olacak. Denizde 5 metre derinliğe tüple dalarak eğitimlerini tamamlayacak olan görme engellilere özendirici dalış sertifikası olarak bilinen 'Discovery Belgesi' verilecek.

Olimpik Yüzme Havuzu'nda tüple 2 metreye dalarak sualtında gezintiye çıkan Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Batdal, "Suyun altında kaldırımlardaki direkler ve park etmiş arabalar gibi engeller yok. Bir görme engelli rahatlıkla dolaşabiliyor. Hedefim, Guinness Rekorlar Kitabı'na ikinci görme engelli Türk ismini yazdırmak. Şarkıcı Metin Şentürk otomobille asfaltta rekor kırdı. Ben de tüp ile en derine dalış yapan görme engelli olarak, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeye çalışacağım. Bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Bilindiği gibi dalış eğitimi alanlar sualtında işaretlerle anlaşıyor. Ama biz de hocamız ile görme engellilere özgü bir işaret dili geliştirdik. Dalış sırasında hocamızı 'body' olarak kullanıyoruz. Su altında el ele tutuşuyoruz. Bir birimize dokunma yöntemiyle anlaşıyoruz. Böylece karadaki tüm engellerden sonra sualtındaki engelleri de aşmış olduk. çoğu engelliye yolda yürümek zor geliyor. Bu dalış onlara örnek olsun. Engelliler fırsat verildiğinde her şeyi yapabiliyor. Bunu gösterdik" dedi.

Çanakkale Sualtı Cankurtarma Spor Kulübü'nün üç yıldız eğitmeni Ercan Zeybek ise, görme engellilerin suyun altını merak ettiklerini ve kendilerinin de dalış yapıp yapamayacağını sorduklarını belirterek, "Biz de bunun mümkün olduğunu söyledik. Teorik eğitimler sonunda havuzda uygulamalı eğitime geçtik. Bu eğitim sırasında zorluk yaşamadık. Tüm dalıp ekipmanlarını takıp montaj yapabiliyorlar. Bu aşamadan sonra son durağımız deniz olacak. Orada da 5 metreye tüple dalacaklar" dedi.

(Doğan Haber Ajansı) 10.05.2010 22:37