Sayfa 1/4 1234 SonSon
40 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: = Görüşümüz =

 1. #1
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Icon18 = Görüşümüz =

  = GÖRÜŞÜMÜZ =

  Takribi 1983 yılı ile BALIKÇILIK DESTEKLEME faliyeti plansız/hesapsız başlaması ileri görüşlü BİLİM İNSANI VE BALIKÇILAR tarafından ilk şikayet ve öneriler 1989 çalıştayında başlaması ve sonrasında yapılan her türlü BALIKÇILIK toplantılarında dile getirilmesi SİYASİ PARTİ yöneticileri tarafından görmezden gelmesi ve tek yönlü oluşuma ENDÜSTRİYEL – ÇİFLİK BALIKÇILIĞINA desteklemesi sonucu BALIK AVCILARIN GELDİĞİ DURUM :
  Türk balıkçısı Luna parkta, çarpışan oto pistindeki gibi, tek fark piste TIR-KAMYON-ARABA hatta el arabaları çarpıştırılıp duruyor = KAOS içerisinde herkes kendini kurtarma çabasıyla birşeyler yapıyor.
  Üstünde TROL - GIRGIR (korsanları) = Altında AMATÖR - ZIPKINCI (korsanları) = Ortada olan kıyı balıkcısı !?
  Bilim insanlarının ve balık avcılığı görüşlerinin dışlanması ENDÜSTRİYEL için 1. Derece yapılması gerekendi vede başarılıda olunmuştur, üzücü olanı ise bu durumu siyasetcilere kabul ettirip destek almaları için YANDAŞ BİLİM ADAMI edinerek Kurum görüşüdür havası ile STK ve Resmi Kurumların işlevsiz kalarak kendi istekleri yönünde yaptırmlar getirmesi 2012 yılı tebliğine kadar sürmüştür. 2012 yılı KIYIBALIKÇISI için miladi bir yıl gibidir, ilk defa söz alabildi kendini savunabildi vede tebliğide yetersiz ama evet denecek olumlu gelişmeler oldu, ileryen zamanda ENDÜSTRİYEL + SİYASİ ÇALIŞMASI ilk yaptırımını %15 tebliği ile tüm balık avcılığını KÖKTEN YOK EDİCİ konuma getirmiştir vede ENDÜSTRİYEL + KORSAN BALIK AVCILIĞI 2015 te zirve yapmıştır.
  Gerçekler Kendi Doğrularımızın Her Zaman Üstündedir!!
  Kendi Doğrularımızın Yolunda Gerçekleri Görebildiğimiz Zaman
  Doğru Yolda Olduğumuzu Anlarız.
  Balık avcılığı Üretim değil TÜKETİMDİR
  Her balık TÜRÜ 1 KERE DÖL BIRAKMALI
  Balıkçıların Doğayı +Balığı+Haklarını savunması için
  KIYIBALIKÇISI-SÜRKOOP = ENDÜSTRİYEL BALIKÇI-DEMBİR
  çatısı altında yapılaşmalıdır.

  Türk Balık Avcılığındaki Sorunlar.
  1. Yeni 1380 yasası acilen çıkarılmalı siyasi sebeplerle olmuyorsa İPTAL edilerek var olan 1380 yasasında köklü değişimlerle günümüz şartlarına uyarlanmalıdır.

  2. BALIKÇILK MESLEK olrak devlet tarafından kabulü ve özlük hakların kazanımı ile KIYI BALIKÇISI AFET FONU oluşturulup Kıyıbalıkçısının şahsına afetde yardım imkanı sağlanmalıdır.


  3. İstanbul ve Çanakkale boğazları ENDÜSTRİYEL BALIK AVCILIĞINA KAPATILMALI, Balık göçünde tüm bölgelere eşit balık dağılımı sağlanmalıdır.

  4. Dalyanların çalışma zamanları ENDÜSTRİYEL AV ZAMANI ile beraber uygulanmalı.

  5. AMATÖR BALIKÇI. Amatör balık avcılığı günümüz şartlarında maksadını aşmış yasal balık satışı gibi rahat ortamı nedeniyle cazip hale gelmiştir. Herşeyden önce KARA TÜFEK AVI gibi haftanın belli günleri balık avı yapsınlar – Çarşamba-Cumartesi-Pazar şeklinde. Boy-limit aşımı ve balık satışında yakalanan amatöre verilen cezalar PROF BALIKÇIDAN FAZLA OLMALI. Özellikle zıpkınla balık avı satışları patlama yapmış artık2-5 kişilik guruplar halinde çalışıp ZIPKINladıkları balıklar rahatlıkla satış ortamı bulmuştur, KORSAN ZIPKINCI yakalandığında para+techizat el koyma yanında HAPİS CEZASI maddesi hemen yürülüğe girmeli – zıpkınlı balığı satın alan herkimse 5YIL HAPİS şeklinde ceza olmadıkça önlenemez. Amatör balık avcıları WEB SİTE/FORUM + FACEBOOK GURUP ve sayfaları sıkı takip edilerek alenen yayınlanan illegal avlar nedeniyle BÜYÜK CEZALAR yapılmalıdır, aşikarca yayınlanan bu avlar birçok kişi tarafından illegal av yapmaya teşvik etmektedir.


  6. TROL AVCILIĞI 680’i ruhsatlı sayısı hergün çoğalan ruhsatsız ŞEBEKE trol avı en büyük kanayan yaramızdır, cezaların mükafat gibi olması ve yasak saha içerisindeki limanlarda Ruhsatlı kayık olması ile Algarna-manyat avı izni alarak kendilerini kamufle ederek aşikare trol çekmek moda oldu, kurum ve kuruluşlar ile Sivil STK+Balıkçı STK yaptırımsız çabaları trol çekmenin cazibesi oldu. Bu durumu yok etmenin yolu : 1. Trole yasak saha içerisindeki Liman/barınaklardaki trol ruhsatlı tekne bulunmayacak. 2. Kaçak yakalanan Trol teknesine el konacak + tayfa dahil hapis cezası + ömür boyu hertür denizci evrağından MEN ( tonilato-gemici-sarı ruhsat vs). 3. Trol tekneleri tek renk boyanacak TROL TEKNESİ :KIRMIZI 4. AIS Sistemi kapalı olana büyük ceza getirilecek( av sezonunda 3 ay men) 5. Algarna ve manyat izni alamayacak. 6. Orta su trolü kontrolü en zor sistem – dipten çekim yapılıyor 2 tekne ile yapılınca kaç metre kapı açıyor !!! Ayrıca karadenize yumurtlamaya giden anaç balıkların yemi olan ÇAÇA avı 15 nisanda durdurulmalıdır. Not: kontrolü takibi çıkaracağı balık kontrolü yapılabilse palejik balık avında en iyi sistemdir; malesef türk balıkçısı bunuda kötülemiştir. 680ad trol teknesine yetecek denizimiz ve balığımız yok filo küçültülsün.

  7. GIRGIR BALIK AVI : Teknolojik gelişimi en iyi uygulayan ve sınırsız büyüklüklere ulaşan 236’sı 30 mt üstü tekne ile 640 ad gırgır tekne filosu acımasız avlanması ile BALIK +KIYIBALIKCISI bitirme noktasına getirmiştir. Herşeyden önce GIRIGIR TEKNE SINIFI oluşturulmalı. Tekne rengi SARI GIRGIR olmalıdır.
  12 – 20 mt arası GIRGIR
  20 – 30 mt arası GIRGIR
  30 mt ve üstü tam ENDÜSTRİYEL GIRGIR
  Marmara denizinde 12 – 25 mt arası gırgır teknesi 30 mt üstü sularda avlanmalı. BOÇİLİKTE HAMSİNOZ AĞ KALKMALI – DERİNLİK 90 KLÇ OLMALI- 5 BOY AĞDAN FAZLA OLMAMALI.
  Marmara denizinde yakılan LAMBA ile günümüzde derin comdaki kışlık İSTAVRİT + Kanal geçişindeki TORİK avı 30mt üstü gırlarla 160-180 kulacı bulan derinlik ve 10-12 boy uzunluk ağlarla YAKALANAN BALIK ELEKTİRİKLİ ELEKLERLE BOYLANARAK (1000 kasada 150-200 kasa )BALIK KATLİAMI YAPILMAKTADIR.

  25 mt üstü gırgır tekneleri MARMARA DENİZİNDEN ÇIKARILMALI = ORKİNOS – HAMSİ gibi tek yönlü balık avı yapmalı vede KOTALI SİSTEME GEÇİLMELİ.
  Gırgır korsan balık avı cezalarında AĞA EL KOYMA GETİRİLMELİ + AV MEN CEZASI SEZON İÇERİSİNDE VERİLMELİ + KORUMA ALANLARI İHLALİNDE TEK SEFERDE RUHSAT İPTAL EDİLMELİ(1.2.3. yakalama ibaresi kalkmalı- 3 kere adam öldürüncemi ceza alıyoruz ) + AIS KAPALI CEZASI TÜM TAYFALARADA YAZILMALI + YASAK DÖNEMDE ALTTAN AĞ BÜZME SİSTEMİ KULLANANLARA TAYFA DAHİL HAPİS CEZASI denizcilik evraklarından men VERİLMELİ.

  Türk balık avı tonajının %85ini yaparken KAYIT YOK – DENETİM AZ- KOTA YOK – BALIĞI HERYERDEN ÇIKAR rahatlığı Özellikle GIRGIR REİSLERİnin yaşamak için öldürmeliyim anlayışını kamufle etmek adına BEN YAKALAMAZSAM YUNAN YAKALAR – ÇİNEKOP 2 TÜRDÜR – ADAM ÇALIŞTIRIYORUM İSTİHTAM YARATIYORUM – HALK UCUZ BALIK YİYOR – VERGİ VERİYORUM – BİLİM ADAMI NE ANLAR SUYU BARDAKTA GÖRÜR (yandaşıda kolunda gezdirir) –BU DENİZİN BALIĞI BİTMEZ AZALSADA KENDİNİ YENİLER söylemleri siyasi erk tarafından olumlu karşılanmış olup sistemin eskisi gibi devamı cabalarıdır. 640 ad GIRGIR'a yetecek balığımız yok filo küçültülsün.

  8. BALIK HALLERİ.Hallerde balık satışında düzenleme getirilmelidir !!! Öncelikle boy limitlerin altı balık satışları kesinlikle durdurulmalıdır, heleki ÇİNEKOP SATIŞI için DÖKME LÜFER ibaresi yok edilmelidir: nasıl oluyorsa oradaki denetlemelerde %15 kısıtlaması tam bir fiyaskodur: istanbul balık hal satışı 2014 yılı verileri
  4,700 +402 = 5100 tonla zirve yapmıştır. LÜFER = 199 + 24 = 223 ton ters orantısında bile %15 değildir !!?
  Yakın zamana kadar listede KRAÇA tabiri kaldırılmış ama satışı devam etmektedir, bir diğer tekir-bako-hamsi-sardalya vs.. kısaca hal satışlarında boy + %15 denetimi yapılmamaktadır- Pazar tezgahları görülüyor. Haller üzerindeki hakimiyeti olan KABZIMAL sistemin üstüne gidebilecek irade yaratılmalıdır.

  9. KOOPERATİFLER: Çoğunluğu Kıyıbalıkçısı üyelerinin oluşturduğu 365 koop 16 birlik ile SÜRKOOP _ KIYIBALIKÇISI işlevselliği gerekli oluşumların yapılamaması sancısı çekmektedir.
  Tüm kooperatiflere SU ÜRÜNLERİ MÜHENDİSİ MEMURU getirilerek menşei+kayıt sistemi memurlar üzerinden yapılmak zorundadır. KAYIT DIŞI – İLLEGAL AV ÖNLEMENİN TEK YOLU. Balığın havyara girip girmediği – cinsi miktarı gibi STOK TESPİTİ verileri günlük sisteme işleneceğinden NE – NASIL – NE KADAR bilmenin imkanı olacaktır, özelliklede BÖLGESEL BALIKÇILIK DÜZENLEMESİ(tebliği) için verilerin sağlıklı ve net olması ancak bu sistemle mümkündür.
  Su ürünleri kooperatiflerin en büyük sorunu liman/barınak kiracısı olan kooplardan BÜRÜT GELİRİN %10 vergi alınması NET GELİRİN%10 vergidir olmalıdır. Üst yapılar eksiklikleri öncelikle TOPTAN-PERAKENDE BALIK SATIŞ YERİ desteklenmeli, üye balığını koop üzerinden satarak %4 koop + %4 rüsum vergisini ödeyerek katkı sağlarken koop bu satıştan %8 KDV yaratarak devlete katkısı ile DESTEKELEME imkanlarından faydalanmalıdır. ENDÜSTRİYEL BALIĞINI liman/barınaktan çıkartıp yolluyor RÜSUM VERGİSİ gittiği ilin hali alıyor !!? bu sistem haller yasasında atıfta bulunarak Kooplara rüsum keserek kendi belediyesine aktarıp sağlayacağı getiri nedeniyle birçok sorununu kendi belediyesi tarafından yapılmış olacaktır. + Memur tarafından MENŞEİ verilmesi kayda girmesi TEKNE AV KOTA SİSTEMİ sağlıklı takip edilecektir.Kooplara üye olunmada YEŞİL RUHSAT sahibi mecburi alınacaktır düzenlemesi yapılmalıdr.

  10. KÜRTAJCI ALGARNA + BULDOZER MANYAT ile KARİDES AVI MARMARADAN YASAKLANMALIDIR. Bu sistemle karides avı amacını aşmış daha çok balık avlamaya yönelik korsanlıklar doğurmuş, trolcü kendini kamufle etmek için kullanmış, herşeyden önemlisi MARMARA DENİZİ DOĞUMHANE-iç deniz olması ve dip yapısının geri dönülmez yıpratılması şimdiye kadar nasıl görmezden gelindi anlamak mümkün değildir. KARİDES – BAKALYAROS – FENER – KIRLANGIÇ – DÜLGER – DİL marmaradaki tonajları araştırılsın !!! Amaç KARİDES AVCILIĞI ise SEPET – AĞ sistemleri DESTEKLEME sistemiyle balıkçıya yaptırılmalıdır. Diğer açık denizlerimizde YASAK OLAN KÜRTAJCI ALGARNA + BULDOZER MANYAT MARMARA DENİZİNDEN SONSUZA KADAR YOK EDİLMELİDİR.

  11. MİSİNA AĞI. Misina ağı yasağı en büyük etkeni , İP AĞ fab sahiplerinin siyasi baskısı ile gündeme alınması ile İPAĞ kg/fiatı 4-5 katı artarak balıkcıya büyük zararlara sebep vermiştir, misina ağı kullanımı İP AĞ fiatını dengeleyecek olması nedeniyle 25 – 28 mm üstü göz açıklığı olmak kaydıyla tekrardan izni açılmalıdır, 225-28mm altı misina ağı PARAKENDE SATIŞI YASAK – LİMAN/BARINAK ve KAYIKLARDA BULUNDURULMASI YASAK = RUHSAT İPTALİ ŞEKLİYLE GÜNDEME ALINMALIDIR. Hedef avı MARYA BALIĞI olmalıdır.

  12. ORKİNOS. Orkinos avında KIYIBALIKÇISI kotası muhakkak uygulanmalı ve eşit dağılım içinde GÜNDE 1 BALIK AVI izni ile verilmeli, ilk etapta her ilde çıkış limanı konulmalı uzun vadede koopta olacak su ürünleri memuru sistem kaydı +menşei verip BCD aranmaksızın rahat satışı yapılmalı. ORKİNOS GIRGIRı ayrılmalı AĞI ile avlandığı limanlarda olmalı, ülke orkinos kotası 2 ye bölünerek yarısı kıyıbalıkçısı ve az miktar arizi kota yapılmalı. 3-5 tonluk kota KIYIBALIKÇISI AFET FONU yapısına aktarılmalıdır.

  13. EVRAKLAR. 12mt altı tekneli KIYIBALIKÇISI evrakları tek tip düzenleme getirilmeli. AÇLIK SINIRI ALTI geliri ile yaşam savaşı veren kıyı balıkçısı için heryıl SÖRVEY izni yaptırımı, 5 yılda bir ehliyet yenilemede kurs+imtahan gibi birsürü bürokratik yaptırımlar balıkçıyı yıldırmış ruhsatını satarak KORSAN ÇALIŞMA yapmaya mecbur bırakmıştır. 1 ad TEK TİP TONİLATO 5 yılda bir muaynesi(şaft raporu istenmesin)+ EHLİYET : Balıkçı teknesi güverte tayfası ehliyetindeki yeterlikte özel tekne kullanımı + cüzdan değişiminde İptal yerine askıya alınma + değişimde kursa gitme kaldırılmalıdır.

  14. BİLİM . Endüstriyel balıkçılar için engelleyeici unsurların başında BİLİM İNSANLARI ve STK lar gelmektedir, siyasi kaygısı olmayan çıkarı olmayan doğruları olduğu gibi anlatacak bu kesim DÜŞMANDIR mantığı ile büyük karalama kampanyaları ile BALIKÇILK hakkında görüş vermeleri engelenmeye çalışılmış vede başarıya da ulaşılmıştır. Endüstriyel kendilerine yandaş bilim adamları edinerek Siyasiler üzerinde Kurum görüşüdür havası ile kendi istekleri doğrultusunda Tebliği çıkmasını sağlamıştırlar. İşin üzücü tarafıysa bu söylem doğrudur algısı KIYIBALIKÇISINDA oluşmasıdır, şimdilerde yavaş yavaş gerçekleri gören kıyı balıkçısı BİLİM İNSANININDAN BEKLENTİSİ VAR. Su ürünleri üniversitelerimizin dağılımına baktığımızda ülkemizin tüm deniz kıyısında olduklarını görüyoruz, BALIK + BALIKÇI gelecekte var olmak için BİLİME ihtiyacı vardır. Özellikle TEBLİĞİ çalışmalarda merkezi bölgelerdeki üniversitelerimizin kuracağı kurul ile bölgesi BALIK+BALIKÇI hakkında rapor verip yaptırımların/oluşumların bilimsel daynağı ortaya konulmalıdır. TRABZON – SAMSUN – İSTANBUL – ÇANAKKALE – İZMİR – ANTALYA – MERSİN illerindeki su ürünleri fakültelerimiz de merkezi Balık+balıkçılık Kurulu oluşturup yakın ilerdeki üniversitelerin desteklemeleri ile yöredeki BALIKÇI EĞİTİM = DOĞA+ÇEVRE+BALIK = SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK eğitimleri verilmelidir, bu sistemle bilim insanı ve balıkçı barışı sağlanmalıdır. NOT: Türk balıkçısı eğitim seviyesi %83 ilk/orta okul düzeyindedir dersler bu algıya göre balıkçı ağzı tabir ettiğimiz düzeyde olmalıdır, Balıkçıya ATLANTİK KÖKENLİ balık dediğinizde çuvallarsınız, akademik lisandan kaçınılmalıdır. Yandaş bilim adamları ENDÜSTRİYEL BALIKÇININ en büyük kozudur, çeşitli toplantılarda konuşturarak POPÜLEL olması sağlanarak görüşleri KURUM RAPORU dur havası ile yaptırımları kendi çıkarlarına olmasını sağlamışlardır, keza DALYANLAR NOSTALJİKTİR YAŞAMALIDIR – PALAMUT MARKALIYORUM vede LÜFER 18 CM AVLANABİLİR diyen bilim adamının sözleri SİYASİ ve RESMİ KURUMLARDA olumlu karşılanmıştır. BU ÖRNEĞİ TÜRK BALIKÇISI UNUTMAYCAKTIR.

  15. STK ?? Endüstriyel balıkçının korkulu rüyasıJ) Siyasi kaygısı yok, rant mevki derdi yok, Halkın içinden desteklediği, söylemleri ile kitlelere ulaşabilen STK DÜŞMANDIR YOK EDİLMELİDİR. Bu düşünce ile birçok stk kuruluşuna karalama kampanyaları çeşitli yollarla susturma girişimleri birçok STK da başarıya ulaşmıştır, Greenpeace Akdeniz SİZİNKİ KAÇ CM kampanyası ile büyük bir çıkış yaptıktan sonra akdenizde Orkinos kampanyası ile zirve yaptıktan sonra, çalışan ekip bir şekilde dağıtılmış gelen ekip ise BALIK-BALIKÇI eylemlerinden tamamen çekilmiştir ? neden acaba ? rivayetler çok!!! ---- FSD/SLOWFOOD Başlatmış olduğu LÜFER YAŞASIN kampanyası bir çok kesim tarafından destek görmüş vede emin adımlarla yoluna devam etmektedir, keza boğazlar endüstriyel avcılığa kapatılsın imza kampanyası ile 15,000 kişiye ulaşmış olan bu ufak STK endüstriyelin baş düşmanı konumundadır neden !? diğer ülkelerdeki Şb leri iletişimi ordaki BALIK+BALIKÇILK hakkındaki uygulamaları anlatması vede KIYIBALIKÇISI DESTEĞİNİ alması yetmez ama evet şekliyle yoluna devam etmektedir. Ülkemizdeki diğer STK lardan yazılı açıklama dışında EYLEMSEL hiçbir katkıyı BALIK+BALIKÇI adına görmüyoruz !!! Bazı yerel STK larda ise yurtdışı bağlantıları ile fonları hortumlama cabasıyla hareket edip çıkarcılar destekli yer edinme cabalarıda RESMİ Kurumlarıda bilmden yervererek desteklediği görülmektedir. BALIKÇILIK ÇALIŞTAYLARI gibi toplantılarda desteklenecek STK lar ve onların konuşmacı olarak dışımızdan gören gözlerin ifadelerine BALIKÇININ ihtiyacı vardır. ENDÜSTRİYEL BALIKÇI için bir başka engelleyici unsurda FORUM+ BALIKÇI STK’sı kooplardır, koopları susturma başarısı olsada çeşitli forumlarda başaramamıştır, halen daha çeşitli baskılar devam etmektedir.

  16. KORUMA ALANLARI + RESİF. Endüstriyel balıkçının baş belası olarak gördüğü ve tüm gücüyle karşı çıktığı KORUMA ALANLARI askeri bölgeler dahil %4 civarında kalması ile balık+balıkçılığımız yok olma düzeyine gelerek KAOS ortamını tetiklemiştir. Dünya ülkelerine baktığımızda %22-25 civarı koruma alanları ile JAPONYA-AMERİKA-CANADA-AVUSTRALYA görmekteyiz, bu bölge balıkçısı dönem yasakları yerine 12 ay avlanmaktadır !!! bilimsel destekli yumurtalamada olan balık avı/satışı yasağı ile bölgesel avlanmasını KORUMA ALANLARI ile başarmaktadırlar. Ülkemizde KORUMA ALANLARInı 2 türde MUTLAK KORUMA ALANI(yumurtlama alanı hertür balıkçıya yasak alan) + KORUMA ALANI(endüstriyel balık avına yasak) şeklinde olmalıdır. Özellikle MARMARA DENİZİ DOĞUMHANE tüm bilim insanımızın ortak görüşüyse %10 MKA + %10 KA şeklinde düzenleme getirilmesi şarttır. Koruma alanlarının yerlerinin anlaşılması açısından 4 köşasinden markalanıp şamandılanmalıdır, içeriğine dip yapay resif+yüzey yapay resif çalışması uygulanmalıdır= japonyaya bakılması fikir verecektir. MUTLAK KORUMA ALANI içerisinde olan bölge kıyı balıkçısına BEKÇİLİK/GÖZCÜLÜK adına destekleme maaşı verilmelidir. KORUMA ALANI İHLALİ yapan balıkçı TEKNE EL KOYMA – DENİZ EVRAK ALIMI ÖMÜR BOYU MEN cezası verilmeli.

  17. DESTEKLEME. Ülkemiz balık avı tonajının %5 düzeylerine inmiş olan KIYIBALIKÇISI bir çok konuda desteleme ihtiyacındadır. Özellikle 100lt mazottankı olma mecburiyeti ufak balıkçı kayıkların yapamadığı vede indirimli mazot alamıyor. Mecburiyetten dolayı çifçi bağkuru olan kıyı balıkçısına AYLIK PİRİM DESTEĞİ VERİLMELİ. Yunus balıklarının yaptığı tahribat nedeniyle AĞ DESTEKLEME PİRİMİ OLMALIDIR. TECHİZAT-TAKIM desteklemesi, yavru vatan KIBRISın balıkçısına destekleme uygulaması en güzel örnek teşkil etmektedir.

  18. SÜRKOOP İlk kuruluş amacı Tüm balıkçımızın sesi olma iradesiyle yola çıkılmış fakat ENDÜSTRİYEL BALIKÇI birlikte olunmayacağını görünce ÜRETİCİBİRLİKLERİ – DEMBİR adıyla 2. Üst birliği kurunca kıyıcı – endüstriyel ayrışması kaçınılmaz olmuştur vede doğrusuda budur. Sürkoopun işlevini yapabilmesi adına Bakanlığın ORKİNOS kotasından belli bir payı avlattırıp gelirini sürkoopa aktarması çok güzel bir oluşum olması yanında ilerleyen zamanda yanlış uygulama olduğunu görmekteyiz !!! Parasını bakanlıktan alan bir kuruluş 1. Derece muhatap ve balıkçı sorunlarını düzelttirme makamına karşı yaptırım / hak arama gibi isteklerini yüksek sesle söyliyemiyor dahada kötüsü üyelerine bazı şeyleri neden yapamadığını açıkça anlatamıyor, buda balıkçılar tarafından SÜRKOOP ÇALIŞMIYOR kanısı balıkçı tarafından algılanıyor. Sürkoop tam bağımsızlığına kavuşamalıdır. ORKİNOS KOTASI hakkı direkt kuruma verilerek ava gidecek olan teknelere avlatılması SÜRKOOP tarafından yaptırılıp gelirini almalıdır. İlerleyen zamanlarda koop üzerinden satışlarla oluşacak %4 lük gelirin bir kısmı sürkoopa aktarılarak kendi getirisi ile desteklenen sürkoop daha iyi işler yapacaktır. Böyle bir sistem yapıldığında ilk olarak SÜRKOOP BÜNYESİNDE – DENİZ HUKUKU AVUKATI oluşturularak KIYIBALIKÇISI hakların ediniminde oluşan pürüzleri MAHKEMELER yoluyla aramalıdır, Resmi kurum kuruluşları mahkemeye vererek hak aramada tereddüt etmemelidir. Sürkoop ve birlik yapısındaki başkanların tamamı balıkçılardan oluşmaktadır fakat bünyelerde başka personellerede ihtiyaç duyulmaktadır bunlarda ancak geliri bağımsız ve sağlıklı bir kuruluşta olabilir, SU ÜRÜNLERİ BALIK AVCILIĞI bölümü akademisyenin olması yurtdışındaki balıkçılk sistemleri araştırılması ülkemizde denemesi gibi unsurlar ancak içimizden birisinin olmasıyla yapılabilir buda maddi destek gerekmektedir. SÜRKOOP belli bilim insanı değil tüm yurtaki bilim insanları ve STK larla işbirliği yaparak ENDÜSTRİYEL BALIKÇILIK karşısında KIYIBALIKÇISI hakkını savunmak adına elini güçlendirmelidir. WEB SİTESİ – DERGİ oluşumlarını daha etkin kullanarak balıkçısını bilgilendirip yönlendirici olmalıdır. Sürkoop bünyesinde üyesi olan 25mt üstü ENDÜSTRİYEL balıkçılar 18 maddelik SORUN/ÇÖZÜM önerilerini kabul etmiş olmalıdırlar yoksa oluşumu engelleyici söylemlerini DEM-BİRe geçerek yapmaları şarttır, KIYIBALIKCISI = SÜRKOOP & ENDÜSTRİYEL BALIKÇI = DEM-BİR yapılaşmasıyla : DOĞA+BALIK+BALIKÇILIK sorunlarını karşılıklı olarak söyleyerek çözüme ulaştırmanın başka yolu yoktur.
  Balıkçılığımızın sorunlarını/çözümünü 18 maddede açıklamaya çalıştık, maddelerin gerçekleşmesi için Siyasi erkin Tarafsız/etkisiz olarak yaptırımları uygulayalım demesi geleceğimiz için kaçınılmazdır.
  Saygılarımızla – Rastgele.
  Balıkçılar.net/Forum
  02/04/2015  Bu yazımızı yapma gerekçemiz 3 nedenledir.

  1.si Son 2 yıldır Balıkçılığımız kötü gidiyor söylemleri artınca buda Balıkçılık ortamın da Ben/Biz bunları düzelteceğiz diyerek ortaya çıkanlar sorunlar hakkında hiçbir görüş ortaya koyamadıkları gibi LİDER + KURMAYLARI budur dememişlerdir !!! Buda ister istemez akla şimdiki durumu kullanarak kendilerine Rant mı yaratmak isteniyor sorusunu getiriyor, iyi niyetlede yapılacak işler/destekler görmezden geliniyor.

  2.si Balıkçılar arasında oluşan ''40 yıldır gelip soruyorlar boşver bunları KİMSE BİRŞEY YAPAMAZ '' algısı ile Gemisini kurtaran kaptandır anlayışı hakimiyetini kurmuştur, NEDEN !!! Balıkçı yanına giden herkes Sorununuz ne diye soruyor !!! ama SORUNLAR BUDUR / ÇÖZÜMÜ BUDUR = EYLEM YAPMAM İÇİN DESTEK VER DEMİYOR !!!?

  SORUNLARINIZ NEDİR sorusu belge olarak
  İSTANBUL TİCARET ODASI - TÜRKİYE SU ÜRÜNLERİ KÜÇÜK KURULTAYI 20/22-Eylül-1989
  1989-2015= 26 Yıl Sonra Neredeyiz ? 1. blm - http://www.balikcilar.net/showthread.php?t=32675

  1989-2015= 26 Yıl Sonra Neredeyiz ? 2. blm- http://www.balikcilar.net/showthread.php?t=32687

  26 yıl önceki çalıştay konuşmasındakileri okuyunca halen aynı sorular, aynı sorunlar DURUYOR görüyoruz, son dönemlerde yılda 2-3 kere yapılan ( çalıştaylar kurultaylar seminerler paneller ) anlatılıp yazıldı çizildi vede halen aynı anlayış devam ettirilmek isteniyor, BALIKÇI = EYLEM İSTİYOR.!!!

  3.sü Ülkemiz Siyasi İktidar seçimine girmiştir, iktidar partisi yönetimi kalabilir/değişebilir önemli değil, Balıkçı STK ları bu tür bir GÖRÜŞÜMÜZ vs adlı yazısını deklare edip BASIN AÇIKLAMASI ile sesini duyurup 2016 TEBLİĞİ çalışmasına İSTEDİĞİMİZ BUDUR tavrını net ortaya koymalıdır !!!

  Böyle bir TAVIR KOYMA istemi yapılmadıkça
  BALIKÇILIK SORUNLARI ÇÖZÜMÜ olmayacaktır.  NOT: görüş yazımız bazı KURUMLARA @POSTA YOLUYLA GÖNDERİLMİŞTİR.


  Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi: 10402954_1425189757778631_806164575803204655_n.jpg
Görüntüleme: 90
Büyüklüğü: 31.6 KB (Kilobyte)
ID:	15122
  Konu cumhur gezen tarafından (06.04.15 Saat 23:55 ) değiştirilmiştir.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 2. #2
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  263
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart

  7.gırgır maddesinde bazı düzenlemelere ihtiyaç var gibi.daha geniş açıklamak gerek. karadenizdeki durumla akdenizdeki durum farklı olabilir. mesela en basitinden karadenizde hamsi avı sırasında bocilikte tava bölgesinde 9mm den kalın ag kullanırsanız 100 kasalık balıktan 10 kasa balık alırsanız iyidir. gibi...

  yapılması gerekenlere,
  karadenizde sezon eylül 15 -nisan 1 e çekilmelidir. hamsi ağıyla avcılık ekim 15ten sonda başlamalıdır. tutulan palamut istavrit ölçüleri kesinlikle takip edilmelidir. derinlikler 6 boy 80-90 kulaç (145-160mt) olmalıdır. yani ortalama 20-22mt bir teknenin rahatlıkla alabileceği miktartda olmalıdır. isteyen 30mt tekneye koyar isteyen 18mt tekne ile sıkış tıkış iş yapar. ve ağ derinlikleri her sene sezon başı sezon içi ve sezon sonu olmak üzere en az 3 kez ölçülmeli. kesinlikle ağlar donam üzerinden değil, donanmamış tor üzerinden ölçülmeli. uymayanların fazla ağlarına el konulmalı.

  eğer elekler kullanılacaksa bu teknelere verilmiş olan su ürünleri muhendislerce denetimli ve mühürlü elekler olmalı. eğer bocideki tam sıkıştırılmamış hamsi istavrit çinekop, % arızı %50 veya daha düşük değerlerde ince içerikli den düşükse kullandırılmalı. su ürünleri mühendislerine yetki verilmeli. bence kullanılmamalı bile.

  kota sistemi denizden bir numune bile alacak herkese uygulanmalıdır.

  sonarlar konusunda tam olarak kotüdür diyemem çünkü yakıt sarfiyatı ve kaliteli av için gerekli olduğu kanısındayım. eğer adil bir kota getirecekseniz teknolojiyle uğraşmak gericilikten ibarettir.
  karadenizdeki karasularımız dışındaki avcılık katti şartla yasaklanmalıdır, korsan kaçak gidenlerin kaçakçılık muamelesine tabii olması ve hiç bir şartla araya bakanmış başbakanmış kimi soksa da geri alamayacagı halde olmalıdır.
  24mt kesin şartlarda denetlenmeli, 15 kulaçta sabitlenmelidir. ve takibi önemle yapılmalıdır. gerekirse balığın geçmişteki dalyan olarak tabir ettiğimiz yerlerde resif amaçlı 15 kulaç bölgelerine batıklar bırakılmalıdır.
  resifler kıyı şeridindeki her ilde ilçede belediye başkanlarına kesinlikle yapması gereken, yol su elektirik meselesine eklenen bir madde olduğu sağlanmalı.

  gırgırların ağlarındaki kurşun ağırlıkları denetlenmeli, açık ağların 17-18mm den (açılacağı için) küçük olmamalı. tıpkı kıyıcılardaki gibi.

  her gırgır teknelerine şart olmak kaydıyla buzhane, buz makinası ve uygun jeneratörü alabilmeleri için destek verilmelidir. kaliteli balığı esnafa ulaştırabilmelidir. kooperatifler de kıyıcı balıkçılara da bu konuda kendi ürettikleri buzlardan pay etmelidir.

  yem fabrikaları kesinlikle kapatılmalı, konserve fabrikalarına dönüştürülmeleri için destek verilmelidir.

  filo küçültme konusunda herhangi bir uygulamaya gerek kalacağını sanmam ve eğer ki isteyen varsa devlete belirlenen tonaj/fiyat paritesine göre bedelinin verilmesi gerektiği..

  boğazlar kesinlikle olta dışında kuş uçmamalı. oltada çıkan balıklar boy ölçüleri kıssas alınmalı.

  orkinosun marmara ve karadenizde avlanması yasaklanmalı, ağır para ve hapis cezası olmalıdır. önce karadenizde ardından marmarada olmak üzere belli bir popülasyon seviyesine ulaştıktan sonra avlanılmalıdır.

  ışıkla avcılık katti yasak,

  daha önce de dillendirdiğimiz gibi balık indirme limanı, barkotlu kasa satış sistemi oluşturulmalıdır ve balık satışının tek elden bakanlık tarafından kurulan bir birimce yani koop ce kotaları alınıp taban fiyat üzerinden eşit dağıtılmalıdır.

  mazot destekeği her balıkçıya olmalıdır. anlaşmalı hangi petrol şirketi 100lt için size mazot getiremeyiz derse yaptırım uygulanmalıdır.

  cezalar kesinlikle ağır olmalıdır. ÇÜNKÜ DENİZLERİMİZDEKİ BALIĞIN TOHUMUNU BİZ EKMEDİK VE KONTROL ALTINDA DOĞURTUP ÇOĞALTMAK ELİMİZDE DEĞİL. bu sebepten ucuz balık yedirmek, ekmek kapısı, iş sahası gibi söylemlere aldanmadan usulsuz yapılan avın en ağır şartlardan cezalandırılması gerekmektedir. aklıma şimdilik bunlar geldi..belki eklemek istenilebilir.saygılarımla.

 3. #3
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  sonarlar konusunda tam olarak kotüdür diyemem çünkü yakıt sarfiyatı ve kaliteli av için gerekli olduğu kanısındayım. eğer adil bir kota getirecekseniz teknolojiyle uğraşmak gericilikten ibarettir.
  Çok doğru sözler,teknolojiyi daha çok kullanmalıyız.Zaten kotan varsa o kadarını en kısa sürede en az yakıt tüketimiyle yakalayabilmelisinki rekabet edebilesin

  yem fabrikaları kesinlikle kapatılmalı, konserve fabrikalarına dönüştürülmeleri için destek verilmelidir.
  Olması gereken lakin oldukça zor,şu kadar ihracat şu kadar istihdam yaratıyoruz diyenlere bir Allahın kulu NE BAHASINA diye sormuyor ...
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 4. #4
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Aug 2012
  Mesajlar
  263
  Tecrübe Puanı
  100

  Standart

  Yem yapacaklarsa gollerde barajlarda japon sazani yetistirsinler. köylü halk ta para kazanır. Hamsiyle olmaz o.

 5. #5
  Reİs bangocu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2011
  Yaş
  56
  Mesajlar
  2.466
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart  Geçici: destek şart

  Erdek Çakıl Su Ürünleri Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Geçici, gazetecilere yaptığı açıklamada, balıkçılık sektörünün gelişmesi için destek ve teşviklere ihtiyaç bulunduğunu söyledi.
  Geçici “Kaynakların rasyonel kullanılabilmesi için Su Ürünleri Eğitim Merkezleri kurularak eğitimler yapılmalı ve Ar-Ge çalışmaları desteklenmelidir. Balıkçılıkta arz-talep dengesi oluşturularak, sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması gereklidir. Sınırsız ve kuralsız avcılık kontrol altına alınmalı ve her geçen gün artan mali ve biyolojik yok oluş engellenmelidir. Avcılıkta gerekli denetimler mutlak suretle yapılmalı ve kota sistemi uygulanmalıdır” dedi.
  Ülkemiz kültür balıkçılığı alanında büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen üretim istenen seviyeye ulaşamadığının altını çizen Geçici “Sektörün gelişimi için desteğe ihtiyaç vardır. Kaliteli yumurta ve yavru üretimi amacıyla uzmanlaşmış damızlık işletmelerinin kurulması ve mevcut işletmelerin geliştirilmesi teşvik edilmelidir. Üretim bölgelerinde yol, su, elektrik gibi altyapı çalışmaları eksiksiz olarak tamamlanmalıdır. Balık hastalıklarıyla ilgili laboratuvar ve yetişmiş eleman eksikliği giderilmelidir. Balıkçılıkla ilgili olarak yaşanan sorunların çözümüne katkı sağlamak için üretici örgütleri güçlendirilmeli ve desteklenmelidir.” şeklinde konuştu.

  ​http://ilkhabergazetesi.tv/gecici-destek-sart/
  https://scontent-frx5-1.xx.fbcdn.net...f3&oe=5C00E32D
  Körler Ülkesinde Görmek Suçtur.!

 6. #6
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  53
  Mesajlar
  2.690
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  7.gırgır maddesinde bazı düzenlemelere ihtiyaç var gibi.daha geniş açıklamak gerek.
  Reisim bir konuyu açıklayalım, Maddeleri yazarken özellikle çok detaydan kaçındık ana hatlarda neleri olmalı ifade ettik !!? bunu da sizin gibi özeleştirisini yapabilen reislerin Branşı dahilinde yapmasını uygun gördük, verdiğin katkı içinde teşekkür ederim.

  Keşke TROLCÜ - ORTASU TROLCÜ - ALGARNACI - MANYATCI - ALAMANACI - MİDYECİ - OLTACI Reisleri bu duruma katkı görüşleri verseler, sadece bunlarmı !!! KABZIMAL - BİLİM İNSANLARI - STK - GENEL MÜDÜRLÜK - SGK -AMATÖRÜ- ZIPKINCISI Vs... balık ve balıkçılık paydaşı olan herkes bu taşın altına elini sokmalıdır ama herşeyden önce bu taşın ne olduğunu ortaya koyacak olan 2 birliğimizdir, SÜRKOOP - DEMBİR.
  Konu cumhur gezen tarafından (07.04.15 Saat 12:04 ) değiştirilmiştir.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 7. #7
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Feb 2014
  Mesajlar
  165
  Tecrübe Puanı
  68

  Standart

  neden bizleri temsil eden birliklerin görüşünü ben volici uzatmacı trolcu oltacı gırgırcı midyeci genelde balıkçı olarak bilemiyorum nedir görüşleri ortada bir görüş var varda net bir görüş varmı acaba sorun çok çözüm planı nedir balıkçıya benim çözüm planım bu demek çokmu zor geliyor başkanlara

 8. #8
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Feb 2014
  Mesajlar
  165
  Tecrübe Puanı
  68

  Standart

  bu sitede yayınlanan görüşümüz ü destekledigimi ifade ediyorum beyendim bu güne kadar balıkçılık camisına sunulan en akla yatkın anlaşılır çözüm planı teşekkürler emeklerinize saglık aklınıza saglık

 9. #9
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Mesajlar
  403
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Nasıl caddelere kavşaklara kamera sistemi döşetilip hız sınırını aşanlara ve kırmızı ışıkta geçenlere ceza yazılıyor ise boğazlara ve gereken yerlere kamera sistemi koyulup kaçak avcılar görülüp 7-24 gereken önlem alınabilinir..  Nurettin METİN

  İSTANBUL 10. #10
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Mesajlar
  1.708
  Tecrübe Puanı
  237

  Standart

  Alıntı Nuri REİS Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Nasıl caddelere kavşaklara kamera sistemi döşetilip hız sınırını aşanlara ve kırmızı ışıkta geçenlere ceza yazılıyor ise boğazlara ve gereken yerlere kamera sistemi koyulup kaçak avcılar görülüp 7-24 gereken önlem alınabilinir..
  Kameraya gerek yok , yanlışı yapanlar belli aslında , hukuğuda mevcut , tek sorun hukuğu işletecek "irade eksikliği.

Sayfa 1/4 1234 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM