Sayfa 1/3 123 SonSon
27 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Greenpeace, kırmızı telefonla eylem yaptı

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.695
  Tecrübe Puanı
  933

  Standart Greenpeace, kırmızı telefonla eylem yaptı

  Greenpeace, kırmızı telefonla eylem yaptı

  03 Şubat 2011 / 00:04  Greenpeace, kırmızı telefonla eylem yaptı

  Greenpeace, yavru balık avının durdurulması için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nın oluşturduğu ihbar hattına dikkat çekmek amacıyla Galatasaray Meydanı'na yerleştirdiği sembolik kulübe ve balon telefonla eylem yaptı.

  Greenpeace'e destek olmak için bazı kişiler bakanlığın vermiş olduğu telefon numaralarını arayarak şikayetlerini dile getirdiler. Galatasaray Meydanı'nda toplanan grup adına Greenpeace Akdeniz Denizler Kampanyası Sorumlusu Banu Dökmecibaşı bir basın açıklaması yaptı. Henüz bir kez bile yumurtlamamış boydaki balıkların avlanmasının önüne geçilmesi için ilk adım olarak, yasal avlanma boylarının bilimsel olarak bilinen ilk üreme boylarına uygun olarak düzenlenmesi olduğuna dikkat çeken Dökmecibaşı, aşırı avlanma, yasadışı avlanma gibi stokları tehlikeye atan tehditlerin önüne geçilmesi için Bakanlığın acil eylem planları yapması gerektiğini dile getirdi.

  Banu Dökmecibaşı, “Bakan ile yaptığımız görüşmemizde su ürünleri tebliğindeki yasal avlanma boylarının bilimsel gerçeklere uygun olarak değiştirilmesi konusunda nasıl bir çalışma yapılacağına dair net bir cevap alamadık. Destekçilerimizden gelen sorular üzerine, bu konuda asıl yetkili olan kuruma yönlendirmeyi ve kamuoyunun sesini duyurmasına yardımcı olmayı uygun bulduk. Denizlerin ve balık stoklarının geleceği için endişe eden, yavru balık avının durdurulması için imza veren 254 bin kişi şimdi bir cevap almak için doğrudan Bakanlığı arıyor. Denizlerimizin ve balıkçılarımızın geleceği için, Bakan Eker'den, yasadışı ve aşırı avlanmanın engellenmesini, sürdürülebilir ve sorumlu balıkçılık ilkelerine dayalı bir balıkçılık politikası oluşturulması için ilk adımı atmasını bekliyoruz. Denizlerimizin ve balıkçılığın geleceği için kaybedilecek zaman yok" dedi.

  Açıklamanın ardından, etkinliğe destek vermek için bakanlığı arayan bir kadın biraz bekletildikten sonra “Greenpeace'yi destekliyorum, yavru balıkların avlanmasını istemiyorum bir insan olarak. Yasal boylarının düzenlenmesini rica ediyorum" dedi. Greenpeace gönüllüsü olduğunu söyleyen Sarp İzgi de yavru balıkların avlanılmaması ve yasal boylarının düzenlenmesinden yana olduğunu belirtmek için Bakanlığın vermiş olduğu numarayı aradı. Bakanlık görevlileri, Sarp İzgi'nin şikayetini almadan önce üç değişik kişiye bağladı. İzgi de şikayetini görevliye anlattı.
  www.DenizHaber.Com.tr
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  957

  Standart

  Allah, konuya ilgi gösterip takip edenlerden razı olsun.

  Bakanlığın telefon numarasını buraya da yazmalı ki daha sonra görenler de arayabilsin.
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

 3. #3
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  merhaba,

  Dün itibari ile 3 gün içinde 1660 kişi aramış Bakanlığı!! Kamuoyu yalnzı balıklara değil, balıkçıya da sahip çıkıyor!
  Verilen cevapları internet sayfasında arayanların yazdıkları yorumlardan izleyebilirsiniz;
  http://www.greenpeace.org/turkey/tr/...irmizitelefon/


  İlk gün biraz şaşırdıklarından herhalde ilginç cevaplar verildi ama iki gündür konuyla ilgili cevap veriliyor. Yalnız avlanma boylarının bir kez üremeye izin verdiğini, bu konuda bir sıkıntı olmadığını sadece bir iki tür için risk olduğunu söylemeleri sunmuş olduğumuz verileri ya incelemediklerini ya da önemsemediklerini gösteriyor. Amna buna en iyi cevabı, hazirandaki toplantıda bağımsız akademisyenlerin ve balıkçı birliklerinin vereceğini umuyorum.

  Bizimle görüşmesinde ''Yanına profesor alan geliyor, her zaman da bilime güvenilmez'' diyen Bakan Mehdi Eker, ile suürünleri daire başkanlığının verdiği cevaplarda üstüne basa basa iştiare kurulunda akademisyenlerin olduğunu söylemeleri arasında çelişki yok mu sizce de?
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

 4. #4
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Banu'cum kolay gelsin koca koca reisler dururken, senin ve sizler adına gurur verici, diğerleri adına utanç verici bir durum, burda bahsetmek istemiyorum ancak her seferinde Endüstriyel olgusunu vurgulaman gerekir. Hanımdan şifayı kaptım onun için seni (Defne Hanımla birlikte) arayamadım, neyse şimdi atlattım gibi birde vize işlemi arkadaşların onunla uğraşıyorum, dışarı çıkmadan belgeselden bahsetmiştim ne oldu onu bulabildinmi, ayarlıyamadıysanda ben tv'den yazabildiğim kadarıyla burda (dışardan gelince) yazarım. Ayrıca Denizcilik Müsteşarlığınada bir dosya verdim, onuda açıcam daha sonra. Bakanlığa gelince bu konulara Dünya'ya en uzak galaksilerden daha uzak, sadece şimdikiler değil 50 yıldır aynı değil gittikçe daha kötü. Tarım bakanlığının bahçe kapısından (ilk 50-100 girdiği sürecede değişmez) Sen galiba Rh-Pova Virüsünü tanımıyorsun.
  Şu vize işlemleride bitsin sizleri arıyacağım. Saygılarımla, kolay gelsin, gribe dikkat et..,,
  Baba Yalçın

 5. #5
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  Çok geçmiş olsun! Bilmem mi, benim de eşim hastanelik oldu. Çok dikkat herkese gerçekten, hava soğumadı ki tabi.

  Tavsiyene teşekkürler Baba Yalçın, doğru diyorsun endüstriyel vurgusunu unutmamak lazım, ama bir yandan da biliyoruz ki aynı zamanda küçük çaplı da olsa yöntem yanlışsa yine de ekosistem açısından risklidir, mesela akıntı ağları gibi.

  Bu arada belgeselin tam adını bilmediğim icin kanaldaki arkadaşlar da pek yardımcı olamadı. Aslında bende de çok güzel belgeseller var, bir fırsat olsa da herkese izletebilsek.

  tekrar geçmiş olsun!
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

 6. #6
  __Baba Yalçın__ Baba Yalçın - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  912
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Teşekkür ederim Banu hanımcım, sadece olta ile avcılığı ayırdedebilirsin, sadece canlı olanları alabilirsin gibi belirli boyda, satışta alan onun belgesini sorar v.s. İst.Lim.Hud. olta ile avcılık dışında ava kapatıldımı, (farkındaysan ağ yok) 1.ci Biyolojik Koridor, 2.ciside Çanakkale Boğ.darpaneyi emniyete aldın demektir, konu çok uzun nasıl anlatayım, akıntı ağları gene belgeselde seyretmiştim okyanusun bile başına bela, diye anlatıyordu, (ağları biraz daha kalın farklı, yunus köpek, orkinos, kılıç hatta balinaların bile canına okuyor, hatta bir tanesini hem dalarak, hem zodyaklarla yukardan kesip kurtarmışlardı) ama öncelikli konulardan içimizdeki yunanlı itiraf etmişya balıkların merkez bankası diye Marmara'da çinakopçuluk, konusunda işgal edilen yer, ve AIS cihazları sayesinde durum kabak gibi meydanda..,,o resimleri koyanlara tekrar teşekkür ederim bu bir kanıttır. Bizim zaten içinde olduğumuz durumda, bilmeyenler için. Dosyası hazır, tekmili birden maliyeti 37.5 tl. tamamı renkli..,2 koridoru tam çerçevesini çizdiğimiz gibi hayata geçirdinmi, diğer şıklarla işi % 50 kurtardın demektir. O zaman o kırmızı ampüllerin hepsi söner. Endüstriyel dememdeki sebep bedeli ödetenler bu bedeli mutlaka ödeyecek. İşte bedel ödetenler, denizi nasıl diskoteğe çevirmiş (fat fat) gördün bu daha hiç birşey değil. Acil yapılacak çok iş var bazıları bazı konularımı anlamıyor kafasımı karışık bizmi anlatamıyoruz bilmiyorum hep trolden bahsediyorsun gırgırı niye söylemiyorlar, diyorlarya bende diyorumki, ben konuşmadan hallediyorum bu iki biyolojik koridoru hallettinmi ( söylediğimiz şekilde en ufak gedik yok, radyasyon gibi her yere sızar herkezi uyuturlar, bizlerin dışında) iş biter, trolü söyleme sebebi Marmara'da yasak olması hasebiyle, (yasalada girerizde sonra, önce burası) eee yumurta zamanı dalyanın labirentte elense çekmesininde önüne geçtinmi, sonra tüm karsularımızda gırgırın ışıkla avına, söylenen şekilde son verdinmi, dalyanda nostalji değilde filoda nostaljiye dönülecek..,,yani TEK HAREKETTE EN ÇOK SONUÇ NASIL SAĞLANIR..,, önemli olan bu, çünkü vakit yok..,,

  Eyvah adaçayı ıhlamur kokuları geliyor yazıya başlamadan ocağa koymuştum gene daldık. Madem girdim bilen kaale almasında ilaca destekleyici, bir tutam adaçayı, bir tutam ıhlamur çiçeği, bir tutam kuru nane, azcık kuşburnu, çay kaşığının yarısı kadar, yarı yarıya tarçın ve kekik,) kaynayınca alıyorsun, ağız tadına göre tatlı kaşığı kadar limon, 2-3 çay kaşığıda bal koyup karıştırıyorsun yemekten 2-3 saat sonra büyükçe bardakta soğutmadan yudumluyorsun. Aslında ayvayı yemeden önce boğazın batar batmaz (sigara içmeyende çok etkili) 2 limon suyu, 3 çay kaşığı bal, üzerinede biraz karabiber ( karabiber yüksek tansiyona dokunurmu öğrenmeden ekmesin olan varsa) adamakıllı karıştırıyorsun, yemeğini yiyip suyunu içtikten sonra yatarken içiyorsun ama yudum yudum boğazının her tarafına dağıtarak, yalnız bunu yaptıktan sonrada, 4-5 saat boğazından bir şey geçmeyecek, boğazda batma yanma olduğunda hemen yaparsan hasta olup ilaç içmeye gerek kalmıyor sigara içmeyende çok etkili. Sonuncusu, bilhassa öksürükte, taze zencefil, şekli yer elması gibi ama rengi patates gibi, ucundan azıcık kesiyorsun ne kadar bütün kabuklu cevizin yarısı kadar yeter, kabuğunu patates gibi soy, bıçakla ince ince epeyce sarımsak gibi doğra iyice ufaltıyorsun, yakışıklı bir çay tabağına koyup üstüne azıcık limon suyu ile göllendir 2 çay kaşığıda bal eze eze iyice karıştır, önce yanına bir bardak su al, azar azar yiyorsun, bu nebe diyor suratını buruştura buruştura bitirdikten sonra suyuda aralıklı fasılalı yudumluyorsun koridoru açıyorsun. Yemeklerden 2-3 saat sonra yapıyorsun, günde 2-3 sefer dediğim büyüklükte yaparsınız, en etkilisi yatmadan önceki çünkü yattımı öksürük başlar, yastığıda biraz yükseltirsiniz, sırtüstü değil yan ve bilhassa sağa dönük yatılması tercih edilmelidir. Eşinin nezdinde aktarada girmiş olduk, sizede geçmiş olsun, olan kim varsada geçmiş olsun diyelim. Akademisyen ve siyasilere 15 puanlık uzmanlık sorusu sorsaydın, 50 yıldır ne yapılmış..,, Siyasilere, Akademisyenlere güvenen denizlere , esnafa kar yağmışta hiç değilse gelecek nesile kar yağmasın diye uğraşıyoruz. Ben burdayım diyorumki, bütün siyasileri, bütün akademisyenlerin hepsini bir araya topla, ben tek başına bu denizi et yaparım bu iş bu kadar basit lamı cimi yok, vakitde yok ha ne olur, bazıları zıplar, zıplamazsa hatırım kalır. Milyonlarca yılda oluşan oluşumun 50 yılda kökünü kazıdılar bari yalan konuşmasalar. Fren tutmadı gene saygılarımı sunup şu belgesel için Namibya'ya gideyim.
  Baba Yalçın

 7. #7
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart

  Bakanlıktan gelen cevaplar zaten belli kasım ayında biz bu cevapları aldık .
  subat ayında yapılacak dendi sonra seçimler olmadan yapamayız dendi haziran ayında nasıl yapacaklar seçimler olacak gene oyalama taktiyindeler ..
  Bizler bu NİSAN AYINDA sezon uzatmasınlar hatta uluslar arası suları tekrardan acılması diyorum buna dikkat etmeliyiz ...
  BüleNt
  İSTANBUL


 8. #8
  Balıkçı
  Üyelik tarihi
  Jan 2011
  Mesajlar
  26
  Tecrübe Puanı
  14

  Standart

  Açlık ,para hırsı,cahillik,oy kaygısı,menfaat . ATATÜRKÜN gençliğe hitabesini okuyun.100 sene evvelinden bizleri uyarmış .iyi düşünün alamadığınız tüm cevapları bulacaksınız . RA VOS
  S.S.KINALIADA SU ÜRÜNLERİ

 9. #9
  greenpeace
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesajlar
  183
  Tecrübe Puanı
  29

  Standart

  bu yıl da sezon uzatma ya da uluslararası suları acma gibi son dakika golü atmaya kalkarlarsa artık forumlarda vs sikayet etmekle kalmaz kimse herhalde! Biz elden geldiğince peşine düşmeye, takip etmeye çalışıyoruz ama 'balıkcı istedi yaptık' bahanesini kullanmalarına da sizler izin vermemelisiniz.
  Banu Dökmecibaşı

  www.greenpeace.org

 10. #10
  dökülük

  Standart

  Öyle yaptık zaten, "forumlarda şikayet etmekle" kalmadık.
  Geçen yıl sezon uzatılması talebine karşı mücadele ettik ve kazandık.
  Hemen sonrasında gelen uluslararası suyun kontolsüz bir şekilde avcılığa açılmasına karşı tüm gücümüzü harekete geçiremediğimiz için başarılı olamadık.

Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. greenpeace gece baskını
  By mercan in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 20.01.11, 00:29
 2. Balıkçılar toplantıda tekneyle eylem yaptı
  By kenane in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 30.07.10, 20:07
 3. Çevreciler, İstanbul Boğazı'nda eylem yaptı
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 15.06.10, 21:04
 4. Afrika Arowanaları
  By kenane in forum Akvaryum Balıkları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28.11.09, 14:23
 5. Fransız balıkçılar eylem yaptı
  By BEYAZ MARTI in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 06.04.09, 21:51

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM