Gri su, banyolar, duşlar, çamaşır makineleri ve lavabolarca oluşturulan atık su olarak tanımlanabilir. Tuvaletler, mutfak lavabosu, bulaşık makineleri tarafından üretilen atık suya ise siyah su adı verilmektedir.. Ana gri su sulaması yöntemi olarak yer altı dağıtımı bilinmektedir.

Sulama için gri su kullanımı, yapıda ayrı siyah ve gri su tesisatlarının bulunmasını gerektirmektedir. Bu sistem yeni bir yapı için sorun çıkartmamakta fakat eski yapılar için problem olmaktadır.

Yeraltı dağıtım sistemleri, çim alanlar için yerüstü sprey sistemler kadar iyi sonuç vermemekle birlikte, kök bölgesi sulaması için etkili ve çok tasarrufludur. Kök bölgesi sulaması, ağaçlar, bitki yatakları ve otlar için kullanılabilir.

Gri su sulaması için en iyi uygulama yerleri, az su gereksinimi olan çevre düzenlemeleri (Xeriscape) ile ortak kullanımdır.

Teknoloji

Gri su sistemleri dünyada uzun bir süredir kullanılmaktadır. Septik sistem teknolojisine yapılan değişikliklerdir ve septik sistemlere uygun standartlardaki parçalar kullanırlar. Ana değişiklik, drenaj noktasının bitki köklerinden alt hizalarda yapılmasıdır. Böylece daha etkili sulama sağlanır.

Gri su sisteminin önemli bir özelliği siyah suyun ayrı bir sistem olarak izole edilmesidir. Böylece gri su tekrar kullanılabilir ki bu genellikle sulamadır. Bazı firmalar tarafından gri suyun sulama yanında daha farklı kullanımlar için de değerlendirilmesine imkan verecek araştırmalar yapılmaktadır.

Maliyet

Bir ev için düşünüldüğünde, yer altı gri su sulama sisteminin maliyeti ufak bir septik sistemin maliyetine eş değerdedir. Gri su sulama sistemleri, konvansiyonel spreyleme sulama sistemlerine oranla daha pahalıdır. Bunun sebebi sistem dahilinde bulunan depolama tankıdır. Özel dağıtıcılar ve filtreler, damlamalı bir gri su sulama sistemi için düşünülmelidir. Yapıda bir kanalizasyon bağlantısı varsa, gri su sisteminin getirdiği artı maliyet daha fazla göze batmaktadır.

GRİ SUYUN EVDE KULLANIMI

Gri su bir anlamda çıkmazda olan su kıtlığının bir çözümüdür. Gri su genellikle çamaşır makineleri, duşlar, banyolar ve mutfak lavabolarından gelen suları kapsar. İçerisinde saç, sabun, ölü deri, deterjan, yağ, yiyecek partikülleri, kozmetikler ve diğer ev kimyasalları bulunur. Evin her kesitindeki pis su değişik kirliliktedir. Mutfak lavabosu en kirli suyu içerir. Duş ve banyo lavabosu (Saç ve sabun ile Deterjan , yağ yiyecek partikülü) en az kirliliktedir.

Siyah su tuvaletten gelen sudur. Bu suyun lağımda veya septik tankta ekolojik çözümlerle biyolojik işlemlerden geçirilmesi gerekir.

Gri suyun dayandığı kaynak çeşitlerini tanımak önemlidir. Uygun bir biçimde yapılan düzenleme, besin dönüşümü, atık su arıtma sistemleri suyun doğada kazanılmasının çeşitli yollarıdır.

Kurak bölgelerdeki ev bahçelerinin sulama ihtiyacı sadece evdeki gri su dönüşümünü kullanarak sağlanabilir. İçeride kullanılan suyun %65'i gri sudur. Her gün yaklaşık 194 galondur. Ancak bu bölgeden bölgeye değişir; bir insan bir günde 31 galon gri su üretiyor, bu 4 kişilik bir aile için yılda yaklaşık 44 000 galon eder. Bir kişi günde 59 galon gri su üretir. Bu 4 kişilik bir aile için haftada 1652 galon, yılda 85 904 galon eder.kureselfelaketcom.

GRİ SUYUN DOĞADA KULLANIMI

Gri su tarım ve doğa için dış sulama sistemiyle birleştirilebilir. Eğer gri su doğada kullanılacaksa; sodyum, yada klor içeren deterjan ve temizleyiciler kullanılmamalıdır. Çünkü bu tür elementler sağlığa ve çevreye zarar verebilirler.