2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: Günün yazısı

 1. #1
  Hıcaz

  Icon2 Günün yazısı

  'Balık yılı'nın sırrı
  Balık yumurtaları, larvalar ve hamsiyle beslenen taraklı denizanası Mnemiopsis leidyi'nin Karadeniz'deki hâkimiyeti, Beroe ovata gelince sona erdi. Ovata, leidyi'yi yeyince balık çoğalmaya başladı. Büyüklüğü 10-12 cm. olan leidyi, bir günde kendi ağırlığının 10 katı kadar beslenebiliyor.
  Bol balığı Beroe ovata adlı deniz canlısına borçluyuz. Beroe, balık yumurtalarıyla beslenen Mnemiopsis leidyi'yi yiyince balık çoğaldı

  AHMET ŞIK
  İSTANBUL - Marmara'da neredeyse 15 yıldır böyle bol balık görülmedi. Marmara ve Boğazlar'dan geçen göçmen balıkların son büyük akınının yaşandığı 1986-87 döneminden sonra bu yıl her çıkışta ilk kez ağzına kadar çinekop, sarıkanat, hamsi ve lüferle dolu döndü tekneler. Teknolojinin tüm imkânlarını kullanan balıkçılar, teknelerdeki
  sonarlar, ekosanderler yardımıyla yerlerini bulduğu balık sürülerini koca koca ağlarına dolduruyor bugünlerde. Peki nasıl oldu da balık bu kadar bollaştı?

  Tamamen tesadüf
  İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Saadet Karakulak, bunun, kimilerinin iddia ettiği gibi av yasağına uyulmasıyla yaşanan bir gelişme olmadığını savunuyor. Türkiye Deniz Araştırmaları Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi de olan Karakulak, aslında tesadüfler üzerine kurulu bir doğal olay sonucu balığın bollaştığını anlatıyor:

  Balık katili leidyi
  "Çeşitli limanlarda demirleyen gemi ya da tankerler denge kurmak için su çeker. Buna balans suyu çekmek denir. Çekilen su sonra, geminin ya da tankerin gittiği limanda boşaltılır. Günde 3 bin deniz canlısının tanker veya gemilerin çektiği bu sular yoluyla başka sulara taşındığı tahmin ediliyor.
  İşte tek besin kaynağı balık yumurtaları ve larvaları olan Mnemiopsis leidyi adı verilen bir deniz canlısı da 15 yıldan uzun bir zaman önce Karadeniz'e bu şekilde girdi. Deniz-anasına benzer bu taraklı medüz, kendisini yok edecek bir canlı türü de Karadeniz'de bulunmadığından yıllarca balık yumurtaları ve larvalarını yedi.

  Hamsi tetikleyici oldu
  Diğer etçil balıkların besinlerine ortak olurken, öldürdükleri canlıların da denizi kirletmesi nedeniyle yaşam alanını daralttı. Bu yüzden balık azaldı. Zaten, kirlilik nedeniyle de ciddi bir azalış vardı. Bu yeni durum karşısında önce hamsi etkilendi. Menmiopsus, hamsi yavrularıyla besleniyordu. Ardından da hamsi ile beslenen diğer türler mezgit, uskumru, kalkan ve palamut azaldı.
  Bu yıl balığın bol olmasının nedeni ise Beroe ovata isimli bir başka deniz canlısının
  yine aynı yöntemle 1997'de Karadeniz'e girmesi. Beroe ovata, Mnemiopsis leidyi'yi yiyerek beslenir. Leidyi'yi yiyerek beslenen bu canlı sayesinde balık yumurtaları ve larvaları da büyük bir tehlikeden kurtuldu. Bunu bir Rus denizbilimcisi yaptığı çalışmayla kanıtladı."
  Balıkçılar da suçlu
  Karakulak'a göre balığı yok eden önemli nedenlerden biri de zararlı avlanma yöntemleri. Türkiye'de artık geleneksel yöntemle görerek balık avcılığı yapılmadığını
  belirten Karakulak, "Balıkçıların elinde teknolojinin tüm imkânları var. Trollerde ekosander denilen bir alet var. Gırgırlarda ise birkaç tane birden sonar bulunuyor. Teknoloji, balıkçılığı bitirdi. Eskiden avcılar balıkların hareketlerini izler ve ona göre avlanırdı. Şimdi ekosander ya da sonarlardan izleyip ona göre ağlarını atıyorlar" dedi.
  Balık avcılığının yüzde 80'inin yapıldığı gırgır teknelerinin bazılarında birden fazla sonar bulunduğunu vurgulayan Karakulak, "Bu aletler sayesinde gece gündüz ava çıkılabiliyor. Günde beş kez ağ atıldığı oluyor. Hem de sürünün tek geçiş noktası Boğaz girişine ağ atılıyor. Yakında Boğaz teknelere yetmeyecek" diye konuştu.
  Denetim yok
  Balık avının göçe dayalı olduğunu ve balık sürülerinin göç yolu olan Boğazlar ve Marmara'da avlanma yasağına uyulmadığı gibi zararlı yöntemler kullanıldığını belirten Karakulak, şunları söyledi:
  "Balıklar beslenme ve ürüme için kıyısal alanlara gelir. Ülkemizde yasak olmasına karşın kıyı balıkçılığı yapılıyor. Sorumlu Tarım Bakanlığı. Ancak denetim olmadığından yasak her zaman deliniyor. Denetim Sahil Güvenliğe bırakılmış.
  Ama onlar da hem yetersiz, hem de gerekli bilgiden yoksun."


 2. #2
  Vıp üye İhtiyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  4.641
  Tecrübe Puanı
  957

  Standart

  Saadet Hanımın yetişmesini biliyorum, balıkçının meselelerine vakıf ve balıkçıdan yana tavır koyuyor, Allah razı olsun.
  Tesadüf dışında bütün dediklerine katılıyorum. Zaten ben de çeşitli vesilelerle bunları söylüyorum.
  Tesadüfe gelince, inancım gereği her şey Allah'ın yüce iradesi ile gerçekleşmekte olup tesadüf diye bir şey yoktur, belki ona tevafuk denir.
  Son cümlenin balıkçılıkla ilgisi yoktur, herkes anlamasa ve katılmasa da olur, bir şey değişmez..
  Herkes, ne yaparsa kendisine yapar.

  M.Mahir Ersin
  İstanbul 1945

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. afala48 Doğum Günün
  By LüFerCi in forum Kutlama, İstek, Öneri, Eleştirileriniz
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 20.04.09, 16:01

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM