Sayfa 1/3 123 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Haliç'in Pisliği Marmara'yı Tehdit Ediyor

 1. #1
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart Haliç'in Pisliği Marmara'yı Tehdit Ediyor

  Kaynak:mudanya.gen.tr

  Yıllar önce “Haliç’i gözlerim gibi masmavi yapacağım” diyerek Haliç’i temizlerken tüm atıklarını Marmara denizine pompalayan zamanın İstanbul Belediye Başkanı Bedrettin Dalan’ın bu çalışması Marmara denizinin yok olmasına ve balık neslinin bitmesine neden olduğunu savunan balıkçılar ayrıca, eğer önlem alınmaz ise Marmara denizinin çorak bir tarladan farksız bir konuma geleceğini vurguluyorlar. 30 yıldan bu yana balıkçılık yaparak yaşamını denizlerde sürdüren Volkanlar 4 balıkçı teknesi sahibi 48 yaşında ki Ali Oktay Kösemen teknesinde 25 personelin çalıştığını kimi zaman 24 kimi zamanda 48 saat denizde kaldıklarını ancak umdukları gibi bol balığa bir türlü ulaşamadıklarını belirtiyor.

  HALİÇ’İN PİS SULARI BALIĞI YOK EDİYOR

  30 yıllık balıkçı Ali Oktay Kösemen olayın küçümsenemeyecek boyutlarda olduğunu vurgularken bu konuda ki endişelerini de dile getiriyor. Kösemen açıklamasında”Eski İstanbul belediye başkanı Dalan’ın Haliç’i temizlemesi çok yerinde bir uygulama ancak Marmara ya o pis suları, kanalizasyon ve diğer atıkları basmasını sağlaması çok yanlış ve tehlikeli bir uygulamadır. Bakınız denizlerimizde balık kalmadı bunun sebebi de denizlerimizde ki atıklardır. Vatandaşlar olarak bizlerde evlerimiz de ki atıkları denizlere bırakınca denizlerimiz adeta bir çöplüğe dönüştü. İşte durum ortada Marmara da balık yok. Kimi zaman 24 kimi zamanda 48 saat boyunca balık peşinde koşuyoruz. Malum kış ayındayız havalar soğudu, denizler soğudu bu ağır şartlarda vatandaşlarımızın balık yemelerini istediğimiz için uğraş veriyoruz ancak kimi zaman elimiz boş olarak avdan dönüyoruz. Onca masraf ve yorgunluk da cabası. Marmara dibini kaplayan zamkımsı haldeki çamurlar ağlara öyle bir yapışıyor ki ağlarımızı çekerken zorlanıyoruz.

  ÖNLEM ALIN FELAKET KAPIDA

  600 kulaçlık ağ 1 saatte tekneye alınırken çamurlar nedeniyle 3 saatte alınıyor ve tonlarca ağırlığa ulaşabiliyor ve temizlemekte saatler alıyor. Haliçten itibaren gelen pis akıntı İmralı adası ve Armutlu bölgesine doğru oradan da Karacabey, Bandırma bölgelerine doğru yayılıyor. Palamut balığına ve diğer balıklara da zarar veriyor. Ağlar çamurla dolduğu için ağların gözenekleri tıkanıyor ve yakalanan balıkların ağlardan kaçmaları kolaylaşıyor yani yakalanan balıkların kaçmalarına neden oluyor. Ağustos ayında Haliçin, Marmaraya pis atıkları basılıyor. Önünün alın yoksa Marmara bir küsecek bir daha da buralarda balık bulmak hayal olacak. Her 100 tekneden en az 80 tanesinin borcu var, ama tekne, ama yakıt ama yanlarında çalıştırdığı personele olsun mutlaka borçları bulunuyor. Balık yakalayamayınca da bu borçlar ileriye öteleniyor. Önlem alın denizlerde son yıllarda peydahlanan bu kay kay denen sümüksü salgı ile Haliçten gelen pis atıkları araştırın Haliç’ e arıtma yapın diye haykırıyoruz, ancak önlem alan yok” diye yakındı..

  Tarık ARSLAN/MUDANYA
  Bünyamin

 2. #2
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.982
  Tecrübe Puanı
  2447

  Standart

  evet ne yazıkkı haliç ve son tünel olayından sonra camur ne yazıkkı karadenizde var artık kilyoslara kadar cıktı diyorlar boğazda 2-3 saatte ağlar camur oluyor düşünün 2-3 mil akan yerde bile camur var marmara nasıldır artık düşünmek bile istemiyorum ada önünde gırgır ağ atmış mapalar gelmış motorun cevresi sanki dereden bir camur akıyor gibi mantarlar olduğu gibi batmış kaykay iyice anadolu yakasında artmış .manyatcılar denize gitmiyor torbalar patlıyor diyorlar allah yardımcımız olsun arkadaşlar

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 3. #3
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Gılgamış destanı gibi oldu,koruyamadıklarımızı dahada üstüne gelerek yok eden tanrı.Sahip çıkamadıklarımıza doğa önlem alıyor desem o da başka dert,neyse felsefeye girmeden ortak bir konu oluşturalım ve derimki zarar verdiğimiz doğa bir şekilde kendini koruma adına önlem almakta ve bu bizim çıkarlarımızla örtüşmüyor,çıkacak sonuç kardeşim doğaya uy,aşırı avlanma,beslen ama ticaret gütme,güdüyorsanda her ticari yatırım gibi ileriye bak sürdür(sürdürülebilir balıkçılık) gibi.

 4. #4
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Dikkatleri çekecek ses getirecek eyleme varım buyrun...Burada sorun yazmakla olmuyor yada çözüm.Çıkalım sokaklara eminim çok ses getiririz.Destekte görürüz.Birileride çıkıp bunların derdi ne diyecektir.Çığırtkan medyamız reyting yapacağı için bizide manşete taşıyacaktır.Varmısınız kıyıdan küçük tekneler eşliğinde bebekten ortaköy meydanına yürümeye.Varmısınız...Politikacılarımızın muhatabı olmak için medya+100 kişilik bir grup çok bile.Varmısınız misinalara balık kılçığı takıp yürümeye....

 5. #5
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Sakin,sakin dostum haklı mücadelede birde anarşist yaftasıyla mahkum olmak var.Acelemiz yok adım adım.

 6. #6
  _Amatör_ Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  46
  Mesajlar
  3.298
  Tecrübe Puanı
  368

  Standart

  Alıntı özgürdeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sakin,sakin dostum haklı mücadelede birde anarşist yaftasıyla mahkum olmak var.Acelemiz yok adım adım.
  İllegal bişey yapalım demiyorum ki.Gerekli izinleri alın mış çevreci bir hareket olacak reis.Zamanı geldiğinde savunacak denizimiz ormanımız olmayacak ki.

 7. #7
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Önce bizler gibi düşünenlerin adedini arttırıp aynı çatıda toplanmalıyız,bir çok çatlak ses çıkacak bunları bile ikna edebilmeliyiz ki yaptılarda ne oldu denilemesin,kaç yıldır bu konuda toplantılar ,yazılı başvurular olsun çalışanlar var.Ali Güney,Necdet Altunbaş abimiz bu bölgenin sıkıntı ve sorunlarını sürekli Ankaraya taşıdı,ama Sürkoop nezdinde ama Bakanlıklarda bu konuda çalışmalar halen sürmekte.Sanıldığı kadar durağan değiliz anlayacağınız,eksiklikleri ise medya ve tanıtım olarak tespit etmiştik bu konuda forum yetişti imdada.Önümüzdeki yıl ise tanıtıma daha fazla yer verecek bir karar aldı yönetim,gerekli sponsorlar ve Tv kanallarıylada çalışmalar devam ediyor.Acele etmemek lafın icabıydı,hataya düşmemek için,malum acele işe başkaları karışıyor.

 8. #8
  abdullah latif

  deniz,kirliligi

  yanlız,haliçin,kirliliği,değil,marmaraya,akan,dere ler,altyapı,kanalizasyon,pis,atık,suları,hiç,bir,ö nlem,alın,mıyor,marmara,bölgesinde,kaç,tane,biyolo jik,arıtma,tesisi,var,bilen,varmıdır,vehalktan,alı nan,atıksu,paraları,nerelere,gidiyor,bilen,varmıdı r,marmara,denizi,biti,bitiyor,

 9. #9
  Vip Üye bnymnblr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1.158
  Tecrübe Puanı
  185

  Standart

  Abdullah Bey forumumuza hoşgeldiniz.
  dilerseniz aşağıdaki linkten bir merhaba diyebilirsiniz.
  http://www.balikcilar.net/forumdisplay.php?f=85
  Bünyamin

 10. #10
  Meraklı f100 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  66
  Mesajlar
  13
  Tecrübe Puanı
  12

  Standart

  Denizle yaşamak bir kültürdür.Biz gerçek istanbullular olarak güzel marmaramızın bu hale gelmesini büyük bir acıyla seyrediyoruz.Bunca yıl göç alan istanbul korunmadıki .Hiç deniz görmemiş hatta istanbullu olmayan yöneticiler marmaranın değerini bilebilirmi.Önce kültür kirliliğini yok etmeliyiz.Eminönünde balığını yedikten sonra elindeki naylon poşeti,ayran ve kola kutularını nimetinden yararlandığı denize atan kişilerlemi bu deniz korunacak.Bu kültürle büyümüş anasını babasını örnek almış denizi bir çöplük gibi görerek yetişmiş bu günün çocukları yarının büyümüş idarecileriylemi bu sorun çözülecek.Mesele gerçekten çok büyük.....Ne diyelim işallah allah doğru yolu gösterirde bir önlem alınır.Çok geç olmadan.....saygılarımla

Sayfa 1/3 123 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. balıkçıyı tehdit ediyor
  By BEYAZ MARTI in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26.04.09, 22:44

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM