Hamsi

Bilimsel sınıflandırmaAlem:Animalia (Hayvanlar)
Şube:Chordata (Kordalılar)
Sınıf:Actinopterygii
(Işınsal yüzgeçliler)
Takım:Clupeiformes
Familya:Engraulidae
Cins:Engraulis
Tür:E. encrasicolus
Binominal adıEngraulis encrasicolus
Hamsi (Engraulis encrasicolus), Engraulidaefamilyasından eti sevilerek yenilen bir balıktürü.


Fiziksel özellikleri

Vücut iğ şeklinde hafif yassılaşmış olup yanlarda yuvarlaktır. Alt dudak mevcut değildir, üst çene ise uzun olup, sırt rengi koyu mavi siyahımsı, alt taraf açık renklidir. Yan tarafları parlaktır.

Yaşam şekli

Karadenizin insan yaşamıyla birleşen balığıdır. Marmara Denizinde de bulunur. Sürüler halinde yaşar ve 20 cm'e kadar büyür. Ocak - Mart arasında beslenmek için sahillere yaklaşır. Gündüzleri 30-40 m. derinlerde, geceleri yüzeye yakınlarda dolaşır. 1 yaşından itibaren olgunluğa erişip 18°-20°C sularda, 25-60 m. derinliklerde ve az tuzlu sularda üreyip yaklaşık 40.000 yumurta döker. Ömürleri 4 yıl kadardır.

Avlanması

Doğu Karadeniz bölgesinde Ekim ayının ikinci haftasında balıkçılar dualar okuyarak ve kurbanlar keserek denize açılmakta gırgır adı verilen çevirme ağlarıyla avlanmaktadır 1970'li yıllara dek Karadeniz'de hamsi balığı öylesine çok bulunmaktaydı ve öylesine ucuzdu ki halk "hapsi" adını verdiği bu balığın fazlasını tenekelerle tarlalara gübre niyetine dökmekteydi. Örneğin hamsinin bol dolduğu 1937 yılında 1 teneke Karadeniz hamsisi 5 kuruşa satılmaktaydı.[2] lşlşişişiişi

Yemekleri

Ülkemizin her bölgesinde tüketilmesine karşın Karadeniz kültürü ve mutfağının değişmez bir parçası olarak en çok yemeği bu coğrafyada yapılmaktadır. Bazı hamsi yemekleri Hamsi buğulama, hamsi tava, hamsi salatası, hamsili piva, pazılı (lamesli) hamsi, hamsili pide, hamsili poğaça hamsikoli (hamsili mısır ekmeği), kiremitte hamsi, hamsi salamurası, hamsi kuşu (hamsi puli), hamsi köftesikyn:vikipediHamsı balıgı ,hamsi agı kullanan gırgır gemileri tarafından Karadenizde ve Marmara'da bolca avlanmaktadır.Sirkülerdeki Minimu uzunluğu: 9cm'dir.Balık haline 10-12 kg'lık tahta kasalarda sevk edilirler.Günlük tüketilmesi en ideal olanıdır.Çünkü Fosforu çok olduğundan Çabuk bozulmaktadır.