Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  Ekran Alıntısı.jpg
Görüntüleme: 3
Büyüklüğü:  62.1 KB (Kilobyte)
ID:	16494

Denizlerde av yasağının 1 Eylül 2018'de sona ermesinin ardındanbaşlayan yeni sezonda Türkiye'den 11 ülkeye hamsi ihraç edildi.
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerine göre Türkiye'den yeni av sezonunun ilkayında 11 ülkeye 177 ton hamsi ihraç edilerek, karşılığında da 928 bin 23 dolar kazanç sağlandı.Türkiye'den geçen sezonun aynı döneminde ise 90 tonluk hamsi ihracatından 495 bin 150 dolargelir elde edilmişti. Bu dönemde yapılan hamsi ihracatı, geçen sezonun aynı dönemine göremiktarda yüzde 96, değerde ise yüzde 87 arttı.Ülkeden yapılan hamsi ihracatında 372 bin 165 dolarla Fransa ilk, 303 bin 211 dolarlık ihracatlaBelçika ikinci ve 138 bin 998 dolarla da Amerika Birleşik Devletleri üçüncü sırada yer aldı.
"Hamsi ihracatında ülke çeşitliliği de arttı"
DKİB Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Kalyoncu, hamsi ihracatının yeni sezona güzel bir başlangıçyaptığını söyledi.Ülkeden yapılan hamsi ihracatının geçen sezonun aynı dönemine göre miktarda yüzde 96,değerde de yüzde 87 arttığını vurgulayan Kalyoncu, hamsi ihracatında ülke çeşitliliğinin de giderekarttığını ifade etti. Kalyoncu, Türkiye'den en fazla hamsi ihracatının Fransa'ya yapıldığını aktararak, geçen sezonunaynı döneminde ihracat yapılmayan ABD, İngiltere, Almanya, İsveç, Hollanda, Yunanistan veİsviçre'nin de ihracat potansiyelini artıran ülkeler arasında yer aldığını kaydetti.
"Hamsi ekonomi için önemli bir ihraç ürünüdür"
İhracattaki artıştan memnun olduklarını işaret eden Kalyoncu, "Avrupa ülkelerindenihracatçılarımıza şimdiden önemli oranda talepler gelmeye başladı. Bu kapsamda hamsiihracatımızın sezon boyunca daha da artmasını bekliyoruz." dedi.Kalyoncu, hamsinin ekonomi için önemli bir ihraç ürünü olduğuna dikkati çekerek, ilerleyen aylardadaha fazla hamsi ihraç edilerek, daha yüksek döviz girdisi sağlanmasının beklendiğini sözlerineekledi.


Kaynak:virahaber.com