5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Hayat Kurtaran" Yunusların Sır Ölümü

 1. #1
  ___BALIKCI FORUM___ aFaLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Yaş
  56
  Mesajlar
  12.963
  Tecrübe Puanı
  2445

  Standart Hayat Kurtaran" Yunusların Sır Ölümü

  Hayat Kurtaran" Yunusların Sır Ölümü
  Marmara Denizi'nde ve İstanbul Boğazı'nda da görülen ancak, türü yok olma tehlike altında olan Tırtak yunuslardan üç tanesi, Kartal ve Pendik sahilinde ölü olarak bulundu. Sahilde temizlik yapan görevliler tarafından kayalıklara yakın bir yerde bulunan yunusların ölüm nedeni tam olarak bilinmiyor.
  Marmara Denizi'nde ve İstanbul Boğazı'nda da görülen ancak, türü yok olma tehlike altında olan Tırtak yunuslardan üç tanesi, Kartal ve Pendik sahilinde ölü olarak bulundu. Sahilde temizlik yapan görevliler tarafından kayalıklara yakın bir yerde bulunan yunusların ölüm nedeni tam olarak bilinmiyor.
  Kartal ve Pendik sahilde temizlik yapan belediye görevlileri, ilginç ölüm olaylarına tanıklık etti. Sahil şeridindeki kayalıklara vurmuş, biri yavru 3 Tırtak Yunus bulundu. Sabah saatlerinde Kartal Sahili'nde temizlik yapan belediye görevlileri, deniz kenarındaki kayalıklara bir yunusun vurduğunu gördü. İstanbul Büyükşehir Belediyesi görevlileri tarafından kontrol edilen yunusun öldüğü anlaşılınca, denizden çıkartmak için yardım istendi. Yaklaşık 2 metre boyunda 150 kg ağırlığında olduğu tahmin edilen yunusun Marmara Denizi'nde de görülen Tırtak Yunus olduğu belirlendi. Üzerinde herhangi bir darbe yada yara izi görülmeyen yunusun ölüm nedeni anlaşılamazken, inceleme için herhangi bir uzman birimin gelmemesi dikkat çekti. Deniz memelileri üzerine araştırma yapan bir kurumun yunus incelemek için gelmemesi üzerine belediye görevlileri, hayvanı Ümraniye Hekimbaşı'nda ki hayvan barınağına götüreceklerini belirterek kamyona yükledi. Belediye görevlileri gerekli görüşmelerin yapıldıktan sonra yunusun parçalanarak yem olarak kullanılacağını vurguladı.

  Belediye görevlileri, akşam saatlerinde yine Kartal ve Pendik'te iki tane daha yunus balığı buldu. Kartal İskele sahilinde bulunarak bir balıkçı dükkanında vatandaşlara sergilenen balığın sağ gözünün çıkarıldığı, kanatlar ve vücudunun bazı bölgelerinde yaraların olduğu, kuyruğunun dip bölümünde ise yırtılma olması dikkat çekti. Balığı sergileyen işyeri sahipleri yunus balıklarının zaman zaman intihar etmek için gemi pervanelerine kendilerini attıkları ileri sürerek sergiledikleri yunus balığının da aynı şekilde hayatına son verdiğini iddia ettiler. Aynı saatlerde ise Pendik sahilde bir yavru yunus balığı bulundu. Alt karın bölümünde yaklaşık 3 cm genişliğinde yara bulunan yavru yunusun gözlerinin de darbeler nedeniyle etkilendiği anlaşıldı. İkisinin de Tıtrak olduğu gözlenen yunusların ölüm nedeni ise tam belirlenemedi. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Arda Tonay, İstanbul'da bu şekilde toplu yunus ölümlerinin görülmediğine dikkat çekerek, "Yunus ölümlerinin incelenmesi gerekir. Bunun için yunusların karaciğer ve pankreaslarından alınacak örnekler sonucu ölüm nedenleri tespit edilebilir" dedi. Ölen yunusları görmediği için ilk izlenimlerini söylemenin mümkün olmadığını belirten Tonay, balıkların ağda boğulmuş olabileceklerini veya bir hastalık nedeniyle ölmüş olabilecekleri tahmininde bulundu.

  Sualtı Araştırma Derneği'ne bağlı Deniz Memelileri Araştırma Grubu üyeleri(SAD-DEMAG) ise ülkemizde bu tür hayvan ölümlerinin ardından detaylı otopsi yapılmasının önemine değindi. Tırtak yunusun beslendiği balıklardan toksik maddeler almış olabileceğini bu nedenle yem olduğu hayvanlara zarar verebileceği öğrenilirken, otopsinin denizlerimizdeki kirlenmeyi de belgeleyeceği vurgulandı. Tüm dünyada bu deniz memelilerinin ölümlerinin detaylı araştırmalarla sonuçlandırıldığı belirtildi. Tırtak türü yunuslar Türkiye'nin hemen her denizinde görülürken, hayat kurtaran yunuslar olarak biliniyor. Açık denizde zor durumda kalan insanlara yardım ettikleri için bu unvanı alan Tırtak Yunuslar, 1960'lı yıllara kadar oldukça fazla çoğalırken günümüzde tehlike altındaki türler arasında yerini aldı. Son yıllarda denizlerimizdeki sayıları hızla azaldığı belirlenen Tırtak yunuslar, gemi pervanelerine çarparak, balık ağlarına takılarak ya da kirli deniz suyu nedeniyle ölebiliyor.

  Büyük balık küçük balıktan uzun yaşar
  Metabolizması yüksek balık düşük olandan uzun yaşar
  Soğuk sudaki balık sıcak sudakinden uzun yaşar


 2. #2
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.691
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  usta verdiğin bilgiler için teşekkürler, bakalım ölüm nedeni araştırılacakmı?
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
 3. #3
  *_*_*polat*_*_*

  Standart

  üzüldüm valla yunusları çok severim birde türleri yok olmak üzeryse çok kötü:')valla üzüldüm bilgiler için saol

 4. #4
  REİS LüFerCi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  32
  Mesajlar
  3.474
  Tecrübe Puanı
  396

  Standart

  Marmara'da Ölen Yunuslar Boğulmuş

  Kartal ve Pendik’te önceki gün bulunan yunuslara İstanbul Üniversitesi’nde otopsi yapılıyor. Veterinerlik Fakültesi’nde incelemeye alınan dişi yunusun yeni doğum yaptığı ve ölümünün bir mide probleminden kaynaklanmış olabileceği bildirildi. Kesin ölüm nedenlerinin yunuslardan alınan örneklerin incelenmesiyle ortaya çıkacağı belirtildi.
  Kartal ve Pendik sahilinde önceki gün temizlik yapan belediye görevlilerinin bulduğu biri yavru, üç yunus ölüsü, İstanbul Üniversitesi’nin Su Ürünleri ile Veterinerlik Fakültesi tarafından inceleniyor. Tırtak cinsi yunusların ölüm nedeninin tespiti için otopsi yapan uzmanlar, ölüm nedeninin mide bağırsak probleminden kaynaklanmış olabileceğini belirledi.
  Veteriner Fakültesi uzmanları, inceleme yaptıkları dişi yunusun yeni doğum yaptığını, midesinden bağırsağına uzanan bölgede daralma olduğunu, parazit örneklerinin de görüldüğünü belirtti.
  Uzmanlar, yunusun yediği istavrit balıklarını henüz sindirememesinin de mide ve bağırsak problemine işaret olduğunu vurguladı. Veteriner Fakültesi uzmanları, akciğer, bağırsak parçacıkları ve kan örneklerinin detaylı şekilde incelenmesiyle ölüm nedeninin tam olarak belirlenebileceğini belirtti.
  İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nden Dr. Arda Togay ise inceledikleri yunusun ölüm nedenini “boğulma” olarak tanımladı. Yunusta parazit tespit ettiklerini fakat bu memelilerde her zaman parazit olabileceğini vurgulayan Togay, üç yunusun ölümünün dışarıdan etki sonucu olduğunu savundu.
  Togay, “İlk belirlemelere göre takıldıkları ağda boğuldukları ortaya çıkıyor. İncelediğimiz hayvan sağlıklı birey. Üç yunusun ölmesinde hastalıktan da şüphe edilir ama toksik etki göremedik. Bu da takıldıkları ağda boğularak öldüklerini gösterir. Kesin neden mide incelemesi sonucu ortaya çıkacaktır” dedi.

  Zehirlenme ihtimali
  Sualtı Araştırma Derneği’ne bağlı Deniz Memelileri Araştırma Grubu üyeleri ise Türkiye’de bu tür hayvan ölümlerinin ardından detaylı otopsi yapılmasının önemine değindi. Grup üyeleri, tırtak yunusun beslendiği balıklardan toksik maddeler almış olabileceğini, otopsinin denizlerdeki kirlenmeyi de belgeleyeceğini vurguladı.

  Milliyet

 5. #5
  Reİs cumhur gezen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  54
  Mesajlar
  2.691
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  usta bilgi için teşekkürler.
  ".. Aptallığın en büyük kaniti aynı şeyi defalarca yapıp" farklı" bir sonuç almayı ummaktır.."

  Albert Einstein
Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM