2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: HELİKOPTER İLE YAPILAN GÖREVLERDE BALIKÇI TEKNELERİNİN HAVADAN TESPİT ve TEŞHİSİNDE KARŞILAŞILAN

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  59
  Mesajlar
  5.697
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart HELİKOPTER İLE YAPILAN GÖREVLERDE BALIKÇI TEKNELERİNİN HAVADAN TESPİT ve TEŞHİSİNDE KARŞILAŞILAN

  HELİKOPTER İLE YAPILAN
  GÖREVLERDE BALIKÇI TEKNELERİNİN
  HAVADAN TESPİT ve TEŞHİSİNDE
  KARŞILAŞILAN ZORLUKLAR
  [ Hazırlayan ] Ali ÖZTÜRK | SG Kd. Yzb

  Eklenti 7902

  Yurdumuz, Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz ile çevrili bir yarımada ülkesidir. Bu görünümüyle aslında bir ada devletinden farklı bir görüntü vermemektedir. Deniz sınırlarının bu kadar uzun ve deniz hayatının bu denli çeşitli olduğu bir ülkede, geçimini engin maviliklerden kazanan insan sayısının da çok fazla olması doğal bir sonuçtur. Gerçekten de ülkemizde milyonlarca kişi hayatını denizden yani denizin onlara sağladığı nimetlerden kazanmaktadır. Balıkçı tekneleri, geçim kaynakları deniz olan insanlarımızın kullandığı en önemli avlanma araçlarıdır.Bir avlanma aracı olarak görülen balıkçı tekneleri aynı zamanda onların çoğu zaman evleri, çoğu zaman arkadaşları ve ne acıdır ki bazen de bu dünyada gördükleri son şeyleri olmaktadır. Her biri farklı amaçlar için yapılmış ve her biri farklı özellikler taşıyan bu balıkçı tekneleri, balıkçılık ile uğraşan insanları tehlikelerden korumayı ve can emniyetlerini arttırmayı hedefleyen, hem uluslararası kurallar hem de ulusal yasalar ile belirli standartlara getirilmiştir.
  Toplum hayatındaki diğer tüm kurallar gibi balıkçılıkla ilgili kurallar da, faaliyetlerini kurallara uygun şekilde yürüten, namuslu insanları korumak; amaçları yasa dışı yollardan haksız kazanç elde etmek isteyen kötü niyetli kişileri de caydırmak ve gerektiğinde haklarında yasal işlem yapmak maksadıyla ortaya konmuş kurallardır.
  Ülkemizde, yakın geçmişe kadar balıkçı teknelerinin kontrolü ve can emniyetleri sadece su üstü unsurları ile sağlanmakta olduğundan yürürlükteki tüm kurallar bu duruma göre belirlenmiş durumdadır. Denizde zor durumda kalan balıkçı teknelerine gerekli yardım elinin uzatılabilmesi veya yasa dışı faaliyetlerde bulunan teknelere gerekli yasal işlemlerin yapılabilmesi için, öncelikle yerlerinin bilinmesi ve tespit edilebilmeleri gerekmektedir.
  Bunun sağlanabilmesi için gerekli olan fiziki gereklilikler sırasıyla şunlardır Plakalar: 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanuna göre tekneler için verilen ruhsat numaraları, plaka olarak görülebilecek bir şekilde tekneye takılmak zorundadır. Tekne ruhsat tezkeresinde belirtilen kodlama işaretleri gemi isminin altına, güverte üzerine ve teknenin sevk ve idare edildiği kapalı bölümün üzerine havadan görülebilecek şekilde yazılmalıdır. Aynı zamanda bu yazılar uzaktan görülebilecek büyüklükte ve hiçbir şekilde su çizgisinin altında olmamalıdır. Yazılarda büyük harf kullanılacak, avcılık esnasında kullanılan av araç ve gereçleri plakaların görülmesini engellemeyecektir. Işıklar ve İşaretler: Boyları 50 metreden kısa olan balıkçı tekneleri her biri iki mil mesafeden görülebilecek silyon, borda, pupa, ve yedekleme fenerleri yakmalıdır. Ayrıca, trol ağları ile avcılık yapmakta olan balıkçı tekneleri üstteki yeşil alttaki beyaz renkte olan dikey bir doğru üzerinde bulunan ve ufkun her tarafından görülür iki fener veya tepelerden bitişik iki koni, boyu yirmi metreden kısa olan tekneler ise bir sepet gösterecektir. Trol çekmek dışında balıkçılık ile uğraşan tekneler ise; üstteki kırmızı, alttaki beyaz renkte olan ve dikey bir doğru üzerinde bulunan, ufkun her tarafından görülür iki fener veya dikey doğrultuda ve tepeleri bitişik iki koni gösterecek, boyu yirmi metreden kısa olan bir tekne bu şekil yerine, bir sepet gösterecektir.


  Sahil Güvenlik Hava Komutanlığı, keşif ve karakol görevleri kapsamında, denizlerimizde havadan helikopterler ile denetleme ve kontrol görevi de icra etmektedir. Yakın bir gelecekte bu denetimler uçaklarımızın da devreye girmesi ile daha da verimli ve geniş alanlara yayılacaktır. Bu durum, balıkçı teknelerinin havadan daha rahat ve kolay bir şekilde tespit ve teşhis edilebilmesi gerekliliğini doğurmaktadır.  Özellikle helikopterler ile yapılan kontrol ve denetimlerde teknelerin tespit ve teşhisinde çeşitli zorluklar ile karşılaşılmaktadır.Bilindiği gibi bir suç tespit edildiğinde en önemli unsur işlenen suçun güvenilir kanıtlar ile ispat edilebilmesidir.
  Avrupa Birliğine entegrasyon sürecinde olan ülkemizde yapılan yasal değişiklikler nedeniyle mahkemeler tarafından, işlenen suçlara işlem yapılabilmesi için özellikle görüntülü kayıtlara çok önem verilmektedir. Helikopterlerimizin en önemli ve faydalı özelliklerinden birisi de gündüz ve gece kayıt yapabilen sistemler ile donatılmış olmasıdır. Yasa dışı bir faaliyette bulunan bir tekneye helikopter tarafından suçüstü yapılması esnasında, ismi ve özellikle plaka numarası tespit edildiğinde, teknenin cezai yaptırımdan kurtulması imkansızdır.


  Bununla birlikte çoğu balıkçı teknesi kanun ve yönetmeliklerde belirtilmesine rağmen plakalarını ve tekne isimlerini standartlara uygun yerlere ve uygun boyutlarda yazmamaktadırlar. İsim ve plakaların teknelerin üst güvertelerine ve havadan görünebilecek bir şekilde yazılması helikopter tarafından tespit edilmesinde en büyük faydayı sağlamaktadır. Teknelerin alabandalarında, baş omuzluklarında veya kıç aynalıklarında yazılı olan isim ve plakaların okunabilmesi için helikopterlerin özellikle gece karanlık şartlarda deniz seviyesine çok yaklaşması gerekmektedir. Çok düşük irtifalarda yapılan bu işlemler hem uçuş harekatını daha riskli hale getirmekte hem de yapılan görüntü çekimlerinin kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle gece yapılan görev uçuşlarında, yasa dışı faaliyette bulunan teknelerin tespit ve teşhisi risk katsayısını daha da arttırmaktadır.Gece yapılan görüntü çekimlerinde isim ve plakaların görülebilmesi için özellikle yukarıdan bakıldığında plaka numarasının, kolayca okunabilecek büyüklükte ve renkte, güverte veya köprüüstüne yazılması, üzerinin herhangi bir donanım veya eşya ile kapatılmaması; okunabilmesi için plaka numarasını gösterir ve aşağıya doğru bakan bir ışık ile aydınlatılması gerekmektedir.
  Bu şekilde yapılacak bir düzenleme ile helikopter uçuş harekatı çok daha emniyetli hale geleceği gibi aynı zamanda teknenin kimlik bilgisi de çok kısa zamanda kayıt esnasında tespit edilebilecektir.
  Bu konuda mevzuatta yapılacak küçük bir düzenleme ve buna uygun hareket etmeyenlere uygulanacak yaptırımların caydırıcı hale getirilmesi ile uçuş harekatı ile ilgili riskler azaltılmış olacağı gibi iş yükü, zaman ve maliyet konularında tasarruf sağlanacağı düşünülmektedir.


  Sahil Güvenlik Helikopter Filo Komutanlığı; halen envanterinde bulunan helikopterler ve uçucu personeli ile Karadeniz’den Akdeniz’e kadar deniz yetki ve ilgi alanlarımızda özveri ile görev icra etmektedir İcra edilen bu görevler esnasında özellikle yasa dışı faaliyetlerde bulunan teknelerin tespit ve teşhisi önemli görevlerinin başında gelmektedir. Ancak bu görevlerin etkili bir şekilde icra edilebilmesi bu yazıda belirttiğim kurallara titizlikle uyulmasına ve takibine bağlıdır. Özellikle teknelerin havadan teşhis ve tespit edilebilmesini kolaylaştıran tedbirlerin alınması her tekne sahibinin sorumluluğu, bu tedbirlerin alınmasının takibi tüm sorumlu birimlerin görevi olmalıdır. Yapılan kontrollerde bu husus her zaman akılda bulundurulmalı ve namusu ve alın teri ile geçimlerini kazanan vatandaşlarımızın aralarına sızan ve aynı zamanda onların ekmek kapılarına en büyük darbeyi vuran kötü niyetli kişilerin yakanlanması ve gerekli cazalara çarptırılmasının ne denli önemli olduğu hiçbir zaman unutulmamalıdır


  Kaynak.
  Ağustos 2007 sayı:2
  SGK Dergisi
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  Reİs
  Üyelik tarihi
  Feb 2012
  Mesajlar
  386
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  iyi de haritalar dogru göstermiyo derinlikleri samsunda trolcular acılan davaları kazandılar

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Türkiye'deki Balıkçı Barınakları
  By kenane in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 7
  Son Mesaj: 27.09.13, 10:27
 2. İst.Deniz Polisi Trol Operasyonları
  By Burhan Reis in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 11.01.11, 03:18
 3. Türkiye Balıkçı Barınakları-TAM LİSTE
  By aFaLa in forum Balıkçı Barınaklarımız & Balıkçı Koop'lar
  Cevap: 6
  Son Mesaj: 08.11.10, 01:24
 4. 2/1 numaralı tebliğin deişmiş son şekli
  By ramazan özkaya in forum SUR - KOOP - SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFİ MERKEZ BİRLİĞİ
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 03.09.10, 21:54
 5. Balıkçı ve Ruhu
  By Levent in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 25.06.10, 02:11

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM