İç Piyasadaki Rekabet İhracatı Geriletti

1 Eylül 2007'de başlayıp, 30 Nisan 2008'de sona eren avlanma sezonunda geçtiğimiz yıllara göre bu sene hamsi bolluğu yaşandı. Ancak bu ihracaata yansımadı. 2007-2008 hamsi avlanma sezonunda 20 ülkeye hamsi ihraç edilirken, en fazla hamsi 586 bin 189 kilogram ile Almanya'ya gönderildi.

Hamsi ihracatından 6 milyon 511 bin 945 dolar gelir elde edilirken, bu rakam bir önceki sezon 7 milyon 407 bin 346 dolar olarak gerçekleşmişti.

Doğu Karadeniz İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hamdi Gürdoğan, hamsinin ihracatının gerilemesinin sebebini; döviz kurlarındaki düşüş, iç piyasada fiyatın tatmin edici olması ve rakip ülkelere göre Türkiye'deki maliyetin yüksekliğine bağladı.

Hamsinin bu sezon Avrupa ülkelerinde de bol miktarda avlandığını belirten Gürdoğan, "Avrupa'da hamsinin bol olması, bizim ihracatımızın azalması anlamına geliyor. İç piyasada fiyatların yüksek olması tüketicinin ilgisinden kaynaklandı. Hal böyle olunca balıkçılar iç pazara yöneldi, ihracat ikinci planda kaldı." dedi.

Kıyak Kardeşler Balıkçılık Şirket Müdürü Davut Kıyak, hamsi ihracatının arz talep işi olduğunu, iç piyasada fiyatın kilo başına 1,5 YTL altına düşmediğini, dışarı gidecek rakamın da 1 EURO civarında olduğunu, bu durumda iç piyasanın balıkçılar için daha cazip olduğunu kaydetti.

Öte yandan Türkiye geçmiş yıllarda en yüksek hamsi ihracaatını Almanya'ya yapmıştı.

sondakika.com