9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: ıccat

 1. #1
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart ıccat

  ICCAT TOPLANTISI


  Değerli Balıkçı Arkadaşlar,  ICCAT’ın 21. Olağan Komisyon Toplantısı, 06-15 Kasım 2009 tarihlerinde Brezilya’nın Recife kentinde yapıldı. Toplantıya Bakanlıktan Vahdettin Kürüm, Hasan Alper Elekon, Yener Yeleğen, Burcu Bilgin Topçu ve SÜRKOOP adına Mustafa Ültanur (Bakanlık Onayı ile) katılmıştır.

  Toplantıda alınan kararlar ve katılımcı Mustafa Ültanur’un kişisel görüşleri aşağıdadır.  Toplantıda ülkemizle ilgili olarak gündeme en çok Uyum (Compliance) ve balıkçılık konuları yönetimi (Panel 2) hususları gündeme getirilmiştir.  Ayrıca Orkinos konusunun CITES’e götürülüp uluslar arası ticaretinin engellenmesi ihtimali toplantının akışını ciddi yönde etkilemiştir. Bu kapsamda ABD, Brezilya, Norveç gibi ülkeler 2010 yılında avcılığın yasaklanmasını gündeme getirmişlerdir. (Libya da toplantı sonunda aynı teklifi daha ziyade politik amaçlı olarak yinelemiştir.)
  UYUM KOMİTESİ


  Buradaki tartışmaların ana kaynağı, 'ICCAT Uluslararası Denetim Programı' kapsamında AB (Fransız) gemilerince yapılan denetlemelerde tespit edilen uygulama hataları olmuştur. Bölümler halinde özetlersek:

  Ø Cezayir de tutulan gemilerimiz; Bu gemilerin avcı değil çekici gemi oldukları ve ICCAT lisanslarının bulunduğu, Balık transferlerine yönelik olarak da gerekli belgelerin bulunduğu ve kaçak hiç bir hususun bulunmadığı, Halen Cezayir de mahkeme de olduğu ve sonucuna kadar ilave bir bilgi verilmesinin uygun olmayacağı belirtilmiştir. Cezayir yetkilileri de mahkeme konusunda aynı paralelde bilgi vermişlerdir.

  Ø Bazı gemilerimizin ICCAT Kayıt Numarası ve ruhsatı olmadığı, Kafeslerdeki balıklar ile birlikte çekici gemilerde bulunması şart olan “Orkinos Yakalama Belgesi (BCD)” ve “Transfer Deklarasyonu” nun çekici gemilerde bulunmadığı ve gemilerde gözlemci bulunmadığı iddia edilmiştir.
  Verilen cevaplarda; 2009 av sezonunda operasyona katılan tüm Türk gemilerinin ICCAT a kayıtlı oldukları ve belgelerinin zamanında ICCAT a gönderilmiş olduğu, diğer belgelerinin (BCD Ve Transfer Deklarasyonları) de zaman içinde tamamlanmış olduğu, ve gruplara konuşlandırılmış milli gözlemciler tarafından kontrol edilerek imzalanmış olduğu ifade edilmiştir.
  Ancak yapılan tartışmalarda maalesef hiç bir ülke Türkiye ye destek vermemiş ve cevaplarımız dikkate alınmamıştır.

  Ø ICCAT’a verilmesi gereken periyodik raporların verilmemesi ya da geç verilmesi. Bu konuda maalesef halen açıklarımız bulunmaktadır, Task 2 raporları, Kafese alma deklarasyonları vs konusunda savunabileceğimiz bir husus yoktur.  Ø KİŞİSEL DEĞERLENDİRME: İşimizin bürokratik yanı artmış ve çok ciddi olarak uygulanması gereken bir konuma gelmiştir. Geçen yıllarda gündeme getirip dikkatinizi çekmeye çalıştığımız hususlar ciddiyetle uygulanabilmiş olsaydı (Denize çıkartılan gemilerin kaptanlarının tam olarak bilgilendirilmesi (örneğin ICCAT kayıt no gibi) BCD lerin av olduğu anda doldurulması ve balıkla birlikte bulundurulması, Transfer deklarasyonlarının zamanında doldurulup balıkla birlikte bulundurulması vs) bu kadar ağır eleştirilere maruz kalmayabilirdik. Önümüzdeki yıl denize çıkmadan önce mutlaka bir eğitim semineri düzenlenmeli ve kaptanlar ile şirketlerin bu gemilerde görevlendirecekleri bürokratik işleri yürütmekten sorumlu kişilere gerekli bilgiler tam olarak verilmelidir. Bu husus Bakanlık ve Sektör tarafından müştereken yerine getirilmelidir. Aksine davranış TİCARİ YASAK kararının çıkmasına dahi neden olabilir.

  PANEL 2  Ø Avcılık Kapasitesinin Azaltılması; Bu konuda Türkiye’nin sunmuş olduğu azaltma planına başta AB ve Japonya olmak üzere önemli üyeler karşı çıkmış, yapılan savunmalara (gemi sayısının 2009 da %40, 2010 da %50 azaltılmasının büyük fedakarlık olduğu gibi) ise hiç bir üyeden destek gelmemiştir. Planı kabul edilmeyen tek ülke olarak kalan Türkiye ICCAT kurallarına tam uyum sağlayan yeni bir plan hazırlamak zorunda kalmış ve bu plan tüm üyelerce kabul edilmiştir.


  Kategori
  Av Oranı (*)
  2010
  2011
  2012
  2013

  PS 40 (**)
  70,66
  12
  11
  9
  9

  PS 24-40 (***)
  49,78
  11
  10
  8
  8

  (*) ICCAT Bilimsel komitesince hesaplanan gemi başına yakalama

  (**) 40 m ve üstü Gırgırlar

  (***) 24-40 m arası gırgırlar

  Ø Orkinos koruma planı kapsamında aşağıdaki öneri komisyonda görüşülerek kabul edilmiştir. (Türkiye iki hususta rezervasyon koymuş, Kota konusundaki itirazının devam ettiğini kayda geçirmiştir), Bu kapsamda;

  · Orkinos kotası 2010 yılından itibaren 13.500 tona düşürülmüş, daha önceki kota tahsis oranları korunmuştur,

  · Av sezonu 15 Mayıs – 15 Haziran arasında bir ay olarak belirlenmiştir,

  · Avcılık kapasitesinin daha da küçültülmesi maksadıyla 2011 yılında en az %50, 2012 yılında %20 ve 2013 yılında %5 oranında ilave azaltma kabul edilmiştir (Rezervasyon konuldu),

  · Müşterek Operasyonların (Joint Fishing Operations) 2009 yılı veya 2007-2008 yıllarında yapılmış olan adetle sınırlandırılması (Rezervasyon konuldu).  Ø Bilindiği gibi 2009 yılından itibaren orkinos çiftliklerinde hasat faaliyetlerinin “ICCAT Bölgesel Gözlemcileri” tarafından izlenerek raporlanması ve belgelerinin imzalanması kararı alınmıştır. Japonya, bu yıl çiftliklerde gözlemci programı uygulayamayan ülkelerden orkinos ithalatı yapmayacağını bildirdiği 18 Eylül 2009 tarihli yazısının geçerli olduğunu bildirmiş ve husus toplantı kayıtlarına geçmiştir. Bu yıl çiftliklerde “ICCAT Bölgesel Gözlemcisi” uygulayan ülkeler sadece Türkiye ve Hırvatistan olmuştur.

  Ø KİŞİSEL DEĞERLENDİRME:

  - Gemi sayılarımızın kendi inisiyatifimizle indirilmesinde çok geç kaldık, şimdi zorla azaltıyorlar, Tabloda 40 m üstü ve bir küçük kategorideki gemilerin yakalama kapasitesi arasındaki farka dikkat ediniz. Gemi adedini arttırmak istiyorsak 40 m’den küçük gemilere yönelmeliyiz.

  - Joint Fishing imkanları da gittikçe daralıyor, Sezon başlamadan önce mutlaka Bakanlıkla koordineli olarak belirlenmeli ve 10 günlük zaman limitinde daha önce ICCAT a bildirilerek onayı alınmalı, bildirimdeki gecikmeler de çok fazla gündeme getiriliyor. Bana göre 2010 yılı için önceden yapılacak anlaşmalarla kotası olanlardan denizde canlı balık alımı daha büyük önem kazanıyor.

  - Japonların yazılı ve sözlü olarak teyit ettikleri ICCAT Gözlemcisi olmayan ülkelerden balık alınmayacağı konusunu yakından takip etmeliyiz. Japonya’nın Gözlemci kullanmayan AB ülkeleri ve Tunus’tan balık aldığını tespit edip belgelememiz bizim için gelecek sene veya daha önce kullanabileceğimiz çok iyi bir araç olabilir. Lütfen dikkatle takip edip elde edebileceğiniz bilgi ve belgeleri bizlere aktarınız.  DAİMİ ÇALIŞMA GURUBU (PWG)  Ø Bu çalışma gurubunda Orkinos Av Belgesi (BCD) üzerinde çok detaylı ve zor geçen çalışmalar yapılmıştır. AB 'BCD Doldurma Talimatı' olarak adlandırılan ancak çok detaylı ve BCD kullanımını gerçekten son derecede sıkıntıya sokacak birçok yenilikleri karar altına aldırma gayreti içinde olmuştur. Bu kapsamda BCD Av bölümünün ve kafese transfer bildiriminin denizde devlet yetkilileri tarafından onaylanması (Validation), ilk ticari bölümün mutlaka denizde her transfer (çekici gemilere) için doldurulması ve onaylanması konularında çok sert tartışmalar yapılmıştır. Çalışma gurubu kurallarından istifade edilerek bu konulardan hiç birisinin yeni getirilen ekte ve düzeltmelerde yer almaması sağlanmıştır.  Ø KİŞİSEL DEĞERLENDİRME: AB konuyu mutlaka tekrar gündeme getirecektir. Gelecek dönemde daha sağlam zeminde mücadele edilebilmesine olanak sağlamak üzere 2010 yılından itibaren BCD uygulamasının zamanında ve doğru olarak yapılması daha da önem kazanmaktadır. Aksi takdirde bürokratik açıdan içinden çıkılamaz uygulamalar ile karşılaşmamız kaçınılmazdır.

  BİLİM VE İSTATİSTİK KOMİTESİ (SCRS)  Ø SCRS yapmış olduğu çalışmalara ilişkin çok detaylı raporlar sundu. Bunların içinde dikkatimizi çeken husus; Orkinos Fileto verimliliği konusunda yaptırmış olduğumuz bilimsel çalışmanın göz önüne alınarak, oranlarda pozitif anlamda bir gelişme sağlanmış olmasıdır. Buna ilave olarak büyüme oranlarında da pozitif olarak değerlendirebileceğimiz gelişme vardır. Ben burada başkalarının sorumluluk sahasına girmemek maksadıyla sayısal bir ifade yazmak istemiyorum, Bakanlık yetkilileri bu konuda gerekli çalışmayı yaparak hesaplamalarına yansıtacaklarını ifade etmişlerdir.  GENEL  Ø ICCAT Bölgesel Gözlemci Programının 2010 yılı uygulaması için bir ihale açıldı ve bu ihaleye 4 firma teklif verdi. İhale inceleme gurubuna Sekretarya, EC, US ve Türkiye katılıyor (M Ültanur). Bu konuda haklarımızın korunması için önemli bir araç olduğunu düşünüyorum. Bayram ertesi Madrid de ICCAT Merkezinde nihai toplantı yapılacak. Sektörümüz katılımımı arzu ederse ben görev için hazırım.

  Ø Uyum Komitesi önerisine uygun olarak ICCAT üyesi ülkelerden birçoğuna Letter of Identification (Uyarı Mektubu) gönderilmesi kararı genel kurulda onaylanmıştır. Türkiye ile birlikte AB de aynı statüde bulunmakta, diğer ülkelerin birçoğu da bu listede yer almaktadır.  Ø Japonya uyum komitesi sonunda yaptığı beyanatta; AB tarafının Malta’da çiftliklere BCD olmaksızın alınan orkinos balıkları haricinde herhangi bir uyumsuzluk durumunun bulunmadığı, ancak Türkiye ve Tunus’un ICCAT kurallarına uyum durumlarında bazı belirsizlikler olduğunu ve toplantı sırasında yapılan açıklamalardan tam tatmin olmadığını ifade etmiştir.  Ø Japon heyet başkanı Miyahara daha sonra heyet başkanımıza sözlü olarak bu belirsizliklerin giderilmesine yönelik olarak, Tokyo’da ilgili ülkelerin (AB, Türkiye, Tunus ve Japonya) katılımıyla görüşmeler yapılmasını planladıklarını, bu toplantıya katılıp katılmayacağımızı öğrenmek istediklerini belirtmiştir. Bu toplantıya önümüzdeki yıl ele alınması beklenen kota paylaşımı konusunun da görüşülmesi kaydıyla iştirak edilebileceği cevabı verilmiştir.  Ø Bildiğiniz gibi son günlerde Japon ithalatçı firmalarından alınan bilgiler doğrultusunda, “Japonya Balıkçılık Ajansı” tarafından kendi firmalarına yönelik bir resmi bildirim yayımlanmamış olmasına rağmen şifahi olarak Türkiye’nin 2009 yılında gerçekleşen orkinos avcılık faaliyetlerinde bazı uyum hususlarının eksik ve şüpheli olduğu gerekçesiyle 2009 yılına ait balıkların Türkiye’den ithalatının askıya alındığı şeklinde duyumlar alınmaktadır. Bu konuda şimdiye kadar Türk tarafına ulaşan yazılı bir doküman yoktur. Bildiğim kadarıyla Bakanlık konuyu yakından takip etmektedir.  Ø KİŞİSEL DEĞERLENDİRME:

  Yürürlükteki ICCAT kurallarına göre; ICCAT tarafından Türkiye’ye gönderilecek “Letter of Identification” a karşı ülkemizin bu mektupta yazılmış olan uyumsuzluklara karşı yapacağı açıklamalar ve almış olduğu tedbirleri içeren resmi yazılı cevabımızın beklenmesi, açıklama ve tedbirlerin yeterli bulunmaması halinde gelecek yıl yapılacak ICCAT Komisyon Toplantısında kota veya ticarete yönelik bazı yaptırımların gündeme getirilmesi söz konusu olabilecektir. Bu nedenle, Japonya’nın Türkiye’den ithalatı askıya alma kararının (gerçekten böyle bir uygulama yaparsa) yasal bir dayanağı yoktur.  SONUÇ

  21nci Olağan ICCAT Genel Kurul Toplantısı bu güne kadar katıldığım, en ağır ve stresli toplantı olmuştur. Hiç durmadan ülkemize karşı mesnetsiz saldırıların yapıldığı, buna karşın masa etrafında oturan üyelerin gerçeklere bu kadar ilgisiz kaldıkları hiçbir toplantı görmedim. Toplantı süresince tüm heyet üyeleri çok ağır baskı, stres ve yorgunluk ile çalışmış ve Türkiye’nin çıkarlarına halel getirmemek için insanüstü bir gayretle çabalamıştır. Lütfen bu ifademi şaka zannetmeyin, orada gerçekten bir Çanakkale Savunması Yapılmıştır.

  Bu ağır baskı altında çok ta faydalı olan bir husus öğrenilmiştir. Heyetimiz AB ve Japonya’nın (bize resmen düşmanca davranan iki büyük) birçok açıklarını bulabileceğimizi ve bunu yeri geldiğinde acımasızca kullanmamız gerektiğini anlamış oldu ve bu imkânını ilk defa olarak kullandı. Gelecek yıllar için daha önceden çalışma yapılarak bu hususun çıkarımız için cesurca kullanımı birçok fayda getirecektir.  Genel olarak bu toplantıda Türkiye’nin hiçbir şey kaybetmemiş olduğunu söylemek hiçte yanlış olmaz. Zira ;

  - Kota dağılım oranımızda bir azalma olmadı,

  - Gemi sayımızdaki düşüş, çok önceden almamız gereken bir tedbirdi, bu sayıdaki gemiyle de firmalarımızın gerekli balığı yakalayabileceklerine kalpten inanıyorum,

  - Canlı Balık Ticaretine bir kısıtlama gelmedi,

  - JFO Müşterek Avcılık konusunda gelen kısıtlama çok etkili olmayacak ve eskiden yapmış olduğunuz sayıda operasyon yapabileceksiniz,

  - BCD uygulamasındaki zorunluluklar eskisi gibi kaldı, yenileri karada yer almadı,

  - ICCAT Bölgesel Gözlemci uygulaması sadece av gemilerinde ve çiftliklerde yapılacak, çekici gemiler gündem dışı,

  - Av sezonu bizim daha fazla balık avlayabileceğimiz limitlere geldi,

  - Kota herkes için aynı oranda azaldı,

  - Fileto Verimlilik oranı ve büyüme oranlarında kazanım var,

  Gelecekte daha da yoğun baskılar altına girebileceğimizin bilincinde olarak kuralların tam olarak ve zamanında uygulanması ile başarıya ulaşabileceğimizi değerlendiriyorum,  Saygılarımla,  Mustafa ÜLTANUR


  Buyurun ICCAT ve talepleri,kotada düşüş,tekne adedinde düşüş ve bir sürü hukuksuz talep.Basiretsiz yöneticiler ve hırsın getirdiği nokta,orkinos bitti orkinosçulukta bitiyor.

 2. #2
  vip
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  353
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart

  butoplantılar balıkçı olmadan yapılmaktadır bakanlık yetkillileri şirketlerin görüşlerini alarak balık avcılarının gıyabında karar vermektedir kooperatifler,birlikler,ve merkezi birliğin görüşleri alınmamaktadır.temsilçileri bu toplantıya cağrılmamaktadır,masa başında balıkçılık kararları verilmekte ,ayrıca AB görüşmelerindede durum aynı balıkçılıktan anlamayanlar herşeyin altına imza koyarak balıkcılığımızı zora sokmakta külfetler yüklemekte AIS , uydu izleme gibi AB ülkelerinde maliyeti devlet ve AB karşılıyor TÜRKİYEDE balıkcı ödüyor çiflikler teşfik alıyor avcılara fatura kesiliyor av sahaları parselleniyor demirleme yerleri,askeri alanlar,dalyanlar,çiflikler ve bunungibi bir sürü yerler de avcılık yasaklanıyor bunlar yapılırken balıkcı örgütlerinin görüşü alınmıyor

 3. #3
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Ah Ali abi bir sökülsen eminim bir çok konu açığa çıkacak,sen ve Necdet abi yıllarınızı verdiniz
  Adanalı Galip Ünver ve Ahmet Mutlu,Mustafa Çiftçi.

 4. #4
  vip
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  353
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart

  Alıntı özgürdeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ah Ali abi bir sökülsen eminim bir çok konu açığa çıkacak,sen ve Necdet abi yıllarınızı verdiniz
  Adanalı Galip Ünver ve Ahmet Mutlu,Mustafa Çiftçi.
  PERDE ARKASI OLAN HERŞEYİ ZAMAN ZAMAN anlataçağım herkezin bilmesi gerektiğini ve yorumlarını ona göre yapmaları için.dostum ancak soruldukça anlatırsam konular tektek anlaşılır doğruya ulaşılır bizim birlik olarak verdiğimiz mücadele kurtuluş savaşı gibi karalamak için büyük balıkçıların maaşlı adamı bile yaptılar bizi tabiri caizse ne isaya ne musaya yaranamadık ancak bu güne kadar birliğimize hiç bir büyük balıkcı maddi yardımda bulunmamıştır.cekemedikleride bu dur nasıl ayakta kaldığımıza bukadar yoğun toplantılara katılıp birçok sorunları inatla çözdüğümüz başarı tablomuz bazılarını ürkütüyor ancak anlamadıkları herşeyin para olmadığı çalışma disiplini,özgüven eleştirilere acık olmak kişisel menfaat değil toplumsa menfat en önemlisi ben değil biz olabilmek bizi hiçbirşey yıldıramaz doğru bir tanedir.bu çalışmalarda doğu karadeniz birlik başkanı AHMET MUTLU eski çanakkale birlik başkanı MUSTAFA ÇİFÇİ,nin çok emeği geçmiştir bizim birliğimizle sorunları tespit eden bizler çözümleri ile raporlar hazırlıyarak çalıştık başarımızın sırı inanmak ve kooperatiflerimizi temsilcilerininde bizlere inanmasıve güvenmesi devam ettikce çok işler başarılır.DOSTUM

 5. #5
  vip
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  353
  Tecrübe Puanı
  50

  Standart

  Alıntı Ali güney Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  PERDE ARKASI OLAN HERŞEYİ ZAMAN ZAMAN anlataçağım herkezin bilmesi gerektiğini ve yorumlarını ona göre yapmaları için.dostum ancak soruldukça anlatırsam konular tektek anlaşılır doğruya ulaşılır bizim birlik olarak verdiğimiz mücadele kurtuluş savaşı gibi karalamak için büyük balıkçıların maaşlı adamı bile yaptılar bizi tabiri caizse ne isaya ne musaya yaranamadık ancak bu güne kadar birliğimize hiç bir büyük balıkcı maddi yardımda bulunmamıştır.cekemedikleride bu dur nasıl ayakta kaldığımıza bukadar yoğun toplantılara katılıp birçok sorunları inatla çözdüğümüz başarı tablomuz bazılarını ürkütüyor ancak anlamadıkları herşeyin para olmadığı çalışma disiplini,özgüven eleştirilere acık olmak kişisel menfaat değil toplumsa menfat en önemlisi ben değil biz olabilmek bizi hiçbirşey yıldıramaz doğru bir tanedir.bu çalışmalarda doğu karadeniz birlik başkanı AHMET MUTLU eski çanakkale birlik başkanı MUSTAFA ÇİFÇİ,nin çok emeği geçmiştir bizim birliğimizle sorunları tespit eden bizler çözümleri ile raporlar hazırlıyarak çalıştık başarımızın sırı inanmak ve kooperatiflerimizi temsilcilerininde bizlere inanmasıve güvenmesi devam ettikce çok işler başarılır.DOSTUM
  bu gün aldığımız habere göre önümüzdeki hafta çarşamba günü ankarada orkinos ile ilgili şirketlerle bakanlık temsilçilerinin toplantı yapaçağı duyumunu sizlerle paylaşıyorum.

 6. #6
  su koop baskanı
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesajlar
  197
  Tecrübe Puanı
  52

  Standart

  ali bey 18 gros ton tekneler için mazot olayınıda yazılarınla duyurmalısınız

 7. #7
  vip
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  353
  Tecrübe Puanı
  50

  dd:kodu

  Alıntı ramazan özkaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ali bey 18 gros ton tekneler için mazot olayınıda yazılarınla duyurmalısınız
  surkoop başkanımız Ramazan ÖZKAYA,ya hoş geldin diyor ve teşekür ediyorum.18 gros ton teknelerin ötv siz mazot almaları tehlikeye girmişti.sebebi denizcilik müşteşarlığının bağlama kütüğü uygulamasının maliye bakanlığının ötv tebliğinde geçmemesi tebliğde siçil kayıtı olması ön görülmekte bu nedenle maliye bakanlığı bu teknelerin ötv,siz mazottan faydalanamıyacağını bildirmiş idi müşteşarlıkla anlaşma sağlanamıyınça merkez birliğine konuyu taşıdık sürkoop başkanımız konuyu takip ederek bu gün bu işlemleri yapan teknelerin mazot alabileçeklerini müjdeledi gerekirse sicil kayıtlarıda yapılacak sorun cözüldü sürkoop başkanı Ramazan ÖZKAYA,ya çalışmalarından dolayı teşekür ederiz birlikde her sorun çözülür.DOSLAR

 8. #8
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Kendilerine kıyı balıkçıları adına teşekkür ederiz.

 9. #9
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Alıntı Ali güney Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu gün aldığımız habere göre önümüzdeki hafta çarşamba günü ankarada orkinos ile ilgili şirketlerle bakanlık temsilçilerinin toplantı yapaçağı duyumunu sizlerle paylaşıyorum.
  Çarşamba günü yapılması düşünülen toplantı ileri bir tarihe ertelenmiştir.

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. ICCAT Mavi Orkinosa Karşı
  By kenane in forum STK Çalışmaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 18.11.09, 02:24
 2. Greenpeace'ten yeni bir 'akdeniz vizyonu'
  By kenane in forum STK Çalışmaları
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 05.11.09, 22:14
 3. Denizin Elmasları Nerede
  By bnymnblr in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 2
  Son Mesaj: 17.08.09, 23:54
 4. son darbe Orkinos balıkçılığına
  By poyrazlı in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15.05.09, 10:13

Bu Konudaki Etiketler

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM