192 ülkenin katılımıyla Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Konferansından bütün ülkelerin üzerinde anlaştığı, hukuksal bağlayıcılığı olan bir anlaşma çıkmadı. Zirveden şu karar çıktı.

Obama: Kopenhag'a iş yapmaya geldik Sarkozy: İklim zirvesinde sorunu Çin çıkardı. İklim zirvesinden anlaşma çıkmadı

Zirvede, görüşmelerin 2010 yılında sürmesi ve mümkün olan en kısa süre içerisinde nihai anlaşmaya varılmasına karar verildi.

İklim zirvesinin son gününde Kopenhag'a gelen 110 kadar devlet başkanının imzasına sunulan 'karar taslağında' zengin ülkelerin gelişmekte olan ülkelere 30 ila 100 milyar dolar yardımda bulunması öngörülüyor.

Pek çok iklim uzmanı tarafından 'tam bir afet' olarak değerlendirilen taslakta, görüşmelerin 2010 yılına kadar devam etmesi ve 2010 yılı sonuna kadar hukuki bağlayıcılığı olan geniş kapsamlı bir anlaşmanın sağlanması isteniyor.

Söz konusu iklim zirvesinden çıkan karar taslağı iki hafta devam eden zorlu görüşmeler sonrasında hazırlandı. Taslakta karbondioksit emisyonunun tedricen azaltılması ve atmosferin iki dereceden fazla ısınmasına izin verilmemesi isteniyor.

Haber7