Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: İlginç...????????

 1. #1
  Reİs Burhan Reis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Yaş
  60
  Mesajlar
  5.698
  Tecrübe Puanı
  934

  Standart İlginç...????????

  ÖYLE BİR GEÇER ZAMANKİ
  Kaç Yıl OLmuş
  Çin’deki balıkçılık yetkililerinin doğal hayatı yeniden canlandırmak için bir nehre 13 kamyon canlı sazan balığı dökmesinin ardından, nehrin yakınındaki şehirde yaşayan halk balıkların büyük çoğunluğunu hemen yakalayalı 4 yıl oldu…


  Ülkemizde

  Sinop-Kastamonu Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, "denize bırakılan yavru kalkanların sürdürülebilir bir balıkçılık için avlanmaması gerekir" dedi.

  Bayrak, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, iki yıl önce Trabzon Su Ürünleri Merkez Araştırma Enstitüsü ile Sinop Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi işbirliğinde üretilen ve denize bırakılan 10 bin yavru kalkan balığının büyük bölümünün olta balıkçıları tarafından yok edildiğini söyledi.

  Tarım ve Köyişleri Bakanlığının avlanma mevzuatına göre 40 santimetreden küçük kalkan balıklarının avlanmasının yasak olduğunu, bu duruma balıkçıların duyarlılık gösterdiğini ancak sahildeki olta balıkçılarının dikkat etmediğini vurgulayan Bayrak, şunları kaydetti:

  "Olta balıkçılarınca avlanan 150-200 gramlık balıkların balıkhanelerde satıldığını gözlemledik. İlgili kurumları defalarca uyarmamıza rağmen bugüne kadar gerekli önlemler alınmadı. Sürdürülebilir bir balıkçılık politikası uygulanabilmesi için olta ile kalkan avcılığına müsaade edilmemesi ve gerekli denetimlerin yapılması gerekmektedir."

  Kalkan balığının Karadeniz'deki dip balıkları içerisinde mezgit ve barbunya ile birlikte en çok avlanan üç türden biri olduğunu da ifade eden Bayrak,

  "Kalkan balığı iç piyasada ekonomik değeri en yüksek balık türlerinin başında yer alıyor. Denize bırakılan yavru kalkanların sürdürülebilir bir balıkçılık için avlanmaması gerekir" ded


  Balıkçı yine avlamaya devam ediyor.


  ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, ,,,,,,,,
  saat 19.20 az önce bir TV ekranında, haber spikeri elinde cetvel, balıkların boylarını ölçüyor: istavrit 10 cm, tekir 10.cm, kalkan 33,5 cm, kılıç balığı yavru! Satan balıkçı: “Yazık ya, günah ya; bunlar daha yavru, hatta yavrunun yavrusu; görevli arkadaşlardan ricamız (!) bunları tutmasınlar bizde satmayalım yaaa!”

  Hadi yaaa…Vah vah vah!

  Oha be kardeşim; sana silah mı dayıyorlar bunları sat diye? Hani şu sokak kapılarımızı, inşaatlarda ki demir iskeleleri, yollardaki mazgalları, saksı altlarındaki kapları, hatta su bidonlarını çalan Çingeneler var ya!

  İşte onların çaldıklarını alan olmasa, o kapıları ve müteakiben bilumum nesneleri kimse çalmaz değil mi?

  Şimdi siz, o balıkları almasanız adamlarda o balıkları “nasılsa almıyorlar, bunlar para yapmaz.” deyip tutmazlar veya tutulanı tekrar denize salmazlar mı? Sen esnaf kardeşim, ne güzel de süslemişsin yavru balıklarla tezgâhını öyle!

  Hiç vicdanın sızlamadı mı?

  Hiç bunun yasak olduğu, aklına gelmedi mi?

  Birde, küçük sosyal amatör gruplarda en yakın arkadaşını gammazlayan, yandaşlarıyla dirsek temasta olan, Kraldan fazla kralcılar var! Münferit olaylardan sansasyon yaratma peşindeki bukalemunlar…

  (Sizin, üç beş kişinin içinde veya özel (!) sosyal aktivitelerde, bu konulara ne kadar duyarlı olduğunuzu, gösterme şovunuz takdire şayan!)

  “Kraldan fazla Kralcılık” oyunlarını bırakın Beyler…

  Öbür tarafta "Deveyi amuduyla götürüyorlar" ama aynı duyarlılıktan bihabersiniz? Hatta gözünüze sokuyorlar ama siz başka kanaldasınız!

  Yasak balıkları yemezsek ölmeyiz, bedava da verseler kimse 13 cm küçük istavriti, 9 cm küçük hamsiyi, 40 cm den küçük kalkanı vs almasın. İstisnaları kenara koyuyorum. Bilerek tezgâhtan yavru balık alanın gırtlağına kılçıkları takılsın, tok karnına iki tane bayat ekmek yesin! :)

  Tutanı, satanı attım kenara; bunların bu aç gözlülüğünün önüne geçilemeyeceğini çok iyi anladım ve bunun farkındayım ama benim sözüm tüketicilere; yasal olmayan balıkları tutanlara ve satanlara bir kuruşunuz nasip olmasın!

  Gerekirse gidip kendi balığınızı kendiniz tutun arkadaşlar…

  Amatör balıkçılığın keyfini çıkarın, mantığınız ve vicdanınız size doğru yolu gösterecektir. Bunun için hiç kimseye ihtiyacınız yok.

  Gerçek balıkçılara selam olsun…

  M.Talip Girgin
  M.Talip Girgin Bey'e Teşekkürler.
  ><((((º>`·.¸¸.·´`·.¸¸.-> BALIKÇI FORUM <-.¸¸.·`´·.¸¸.·`<º))))><

 2. #2
  __Reis__ basli balikcilik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  843
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  valla burhan ebi ben hocaya katılıyorum yavru kalkan konusunda avuç içi kadar balıkları bıle yakalıyorlar keşke herkes talip bey gibi bilinçli oltacı olsa

 3. #3
  Balıkçı oadam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2010
  Yaş
  66
  Mesajlar
  210
  Tecrübe Puanı
  31

  Standart

  Kıyıdan oltayla yakalanan kalkan'ın en babasının 1kg dan fazla olduğuna şahit olmadım. Genelde 500gr ı geçmez. Neden kıyıdan olta ile kakkan avına izin verilir anlamıyorum.
  Bir de amatörler darılacak ama; neden amatörlerin balık satışına izin verilir anlamıyorum.
  Vasiyetimdir,

  Beni
  Denize
  Gömün.

 4. #4
  dökülük

  Standart

  Önce talip Kardeşe teşekkür edeyim sonrada canımı çok yakan bu konu hakkında bir iki laf edeyim.
  Ülkede 2 tür amatör oluştu, Bizim eskiden beri bildiğimiz kendi yada arkadaş teknesi ile giden yada hafta sonları oltacı arkadaşlarımıza katılıp balığa çıkan eski kuşak deniz ve balıkçı dostu amatörler günümüzde giderek azaldılar.
  Bu gurup yeni katılımlarla ama kendi kültürünü yenilere aktaramadan çoğaldı sayısı arttı. Yine tekneyle avlanan bu gurup öğrenmeye ve değişmeye açık. Amatör balıkçı dernekleri ve forumları önemli bir görev yaparak gerçek amatör kültürü hem günümüz koşullarında yeniden üretmeye çalışıyor hem de bu kültürü yeni katılan amatörlere aşılıyorlar.
  Esas sorun kıyılarda 1 kamış 1 kova inanılmaz sayılara ulaşmış olanlar. Kategorik olarak amatör diye adlandırılıyorlar.
  Bunlar genellikle 2 ye ayrılıyor. Hiç bir işi gücü olmayan ve yılın büyük bölümünü sahilde geçirenler ve bir işi gücü olup sadece hafta sonları yada akşamları sahile inenler.
  Bu kalabalık gurup 2 konuda büyük tehlike arzediyor.
  Balık ve balıkçı.
  100 metrelik sahil kuşağı larva yaşamını tamamlamış her türden küçük balığın yaşam alanıdır ve gerçekten korunması gerekir.
  Yüzme kesesi oluşmadığı için su üstünde gezen dip balıkları 3-5 santimlik kıraça ve çinekoplar bu kitlenin avcılığına maruz kalmaktalar.
  Amatörün tuttuğu balıktan ne olabilir dersiniz.
  Size bir şey anlatayım.
  Bir pazar günü caddebostan migrostan içmelerdeki askeri tersaneye kadar kamış saydım, 900 adedin biraz üstündeydiler ve kovalarında 5-6 santimlik defne yaprakları ve istavritler vardı. Siz bir hafta sonundaki kamış miktarını tahmin etmeye çalışın ve sadece 1 haffta sonunda kırılmış yavru miktarını tahmin edin.
  Ne dediği anlayacaksınız.
  Yine bu gurup küçük kıyı balıkçısına kıyıları haram etti ve şidet uygulanan vakalar. Kıyıdan sandallara taş atmalar yoğun ve çirkin küfürler tehtidler vs.
  Bir tane kıyıdan vurularak olmüş balıkçı olayıda var.
  Bu gerçek ve büyük bir sorundur ve ne yazıkki henüz kimse farkında değil.

 5. #5
  __BALIKCI FORUM__ özgürdeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Yaş
  57
  Mesajlar
  5.203
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  Onlar amatör değil tuttuğunu satan güruh,karıştırmamak gerektiğini düşünüyorum.saygılarımla.
  Müfit Çıkrıkçıoğlu
  İstanbul

  KIYI BALIKCISI


 6. #6
  Balıkçı VATOZ28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  279
  Tecrübe Puanı
  40

  Standart

  trabzondan bırakılan numaralı kalknlardan 3 4 tanede ben tuttum bir karış boyunda molozmaya vurmuştu ama su ürünlerine teslim ettim bana tişört vermişlerdi ozman
  Artık Kaçan balık küçük olur çünkü büyükleri öldü...

  Selim/GİRESUN


 7. #7
  dökülük

  Standart

  Eyüp bey'emi götürdün.
  Bu konuda çok dertli, çok konuşton yomrada bu konu üstüne.

 8. #8
  __Reis__ basli balikcilik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2011
  Mesajlar
  843
  Tecrübe Puanı
  0

  Standart

  selim bende tuttum trolle 2 sene önce 3 kiloluk baktım balıkta mühür var canlı livarda getirdim aradım su ürünleri geldi baktılar balığa trabzonu aradılar resım fılan çektıler sonra denıze saldılar yıne

 9. #9
  Balıkçı VATOZ28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  279
  Tecrübe Puanı
  40

  Standart

  hayır Giresun su ürünlerine teslim ettim geçen günde gittim yanlarına küçük mersin balığı tutarsam haber vermemi istediler galiba plaka vuracaklar ve kalkan projesini sordum geri dönüşü olmadı dedi çok bilinçsizlik oldu dediler galiba tekrarlanmayacak
  Artık Kaçan balık küçük olur çünkü büyükleri öldü...

  Selim/GİRESUN


 10. #10
  Balıkçı VATOZ28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Mesajlar
  279
  Tecrübe Puanı
  40

  Standart

  Alıntı basli balikcilik Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  selim bende tuttum trolle 2 sene önce 3 kiloluk baktım balıkta mühür var canlı livarda getirdim aradım su ürünleri geldi baktılar balığa trabzonu aradılar resım fılan çektıler sonra denıze saldılar yıne
  evet üzernde ki numaradan ne kadar yaşamış ne kadar mesafe gitmiş diye bakıyorlar o balık çok şanslıymış yakalanmadan oaraya kadar gelmiş:))
  Artık Kaçan balık küçük olur çünkü büyükleri öldü...

  Selim/GİRESUN


Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Bu balıklar gerçekten ilginç....!
  By greenlight73 in forum Balık Resimleri
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 10.09.10, 20:20
 2. Hayvanlarla ilgili ilginç bilgiler
  By Burhan Reis in forum Magazin
  Cevap: 3
  Son Mesaj: 08.06.10, 21:18
 3. İnsan yüzlü ilginç balık
  By Burhan Reis in forum Balıkçı Kahvesi
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 21.05.10, 10:57
 4. En ilginç canlılar
  By Ali41 in forum İlginç Resimler
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 13.10.09, 23:26
 5. Kazık Üstünde İlginç Balık Avı
  By LüFerCi in forum Güncel Deniz Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 14.04.09, 23:39

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
BALIKCI FORUM