-------------------------------------------------------------------------
Yazının ufak olduğunu okuyamıyanlar için, fotokopiden aktarıyorum. Daha önce okuyanlar pas geçebilir. Önce fotonun altını yazayım.
-----------------------------------------------------------------------------
Kirliliğin yanı sıra bilinçsiz ve kaçak avlanma, her geçen gün balık neslini tüketirken, GÖCEK KOYLARINDA tam bir KATLİAM sergileniyor. Işıkla avlanma nedeniyle projektörlerden kaçan binlerce küçük balık sahillere vuruyor.
--------------------------------------------------------------------------
"GÖCEKTE IŞIKLA BALIK KATLİAMI"

İsmail Kızılbay/ (Muğla) (hha)

*Göcek'te günlerdir yetkililerin gözü önünde içler acısı bir katliam yaşandığını
vurgulayan yöre sakinleri, gece güçlü projektörlerle sabah kadar kaçak olarak avlandığını, ışıktan kaçan yavru balıkların ise, kıyıya vurarak öldüğünü gözleri dolarak anlattılar.

* Yaşlı Balıkçı Mehmet Çoban, "Koylara Yumurta Bırakan Balıkları Yakalıyorlar." Bunun dışında güçlü ışıktan kaçan yavru balıklar, kendilerini kıyıya atıyor. Yalnızca "Kurşunlu Koyu'nda milyonlarca ölü balık yavrusu var." Yetkililere defalarca durumu ilettik ancak sonuç alamadık dedi.

*DALAMAN Su Ürünleri Yetkilileri ise, Işıkla ve Koy içinde avlanmanın yasak olduğunu belirterek kaçak avlananların savcılığa,,,,,,,,,,,
---------------------------------------------------------------------------
Dosyadan çıkarttığım fotokopi bukadar, devamıda olması lazım ama, şayet bulursam, devamını ve tarihini (takribi 10-15 sene önce olabilir) bu yazının arkasına devam ederim. Savcılığa; bildirildimi, verildimi diyecekti herhalde.
----------------------------------------------------------------------------
Yazının yanına o tarihte elle düşülen notuda yazayım.
----------------------------------------------------------------------------
Gırgırın Işıkla Balık Soykırımı!

Tıpkı: 1965- İstanbul Adaları'nda Uskumru'ya, Kolyoza uyguladığı, soykırım gibi. Bu deryada damla misali ya 50 yıldır görülmeyenler!!!??

"Gırgırın Işıkla Avına müsamaha gösteren prof. varsa, ünvanını iptal edeceksin."

Her yerde; 1965'te İst. Adaları uskumruyu yok ettiler. Avşa, Tekirdağ, Saroz Körfezi, Bozcaada, Gümüşlük (Kiremit Adası) Çandarlı Körfezi, Bademli, Didim Akbük Körfezi, Akdeniz'de her yeri kuruttu bu gırgırlar+ troller.
----------------------------------------------------------------------------
Akdeniz'i toplantılara o yörelerden gelen esnaftan öğreniyoruz, trolleride, gırgırlarıda. Buna Gökçeada'yı da ekliyebilirsiniz. Gidince öğrendik.
---------------------------------------------------------------------------
Not: Yazıda ışıktan kaçan balık denmiş, balık ışıktan kaçmaz ışığa toplanır, yakma amacıda ışığa toplamaktır zaten. Ancak yaktıkları ışık o kadar güçlüdürki bir müddet sonra hayvanın gözleri kör olur, böylece serseri mayın gibi (dinamit yemiş kefal balığı gibi) dolaşır kıyıya yakın olduğu içinde karaya vurur. Mesela Temmuz Ayında saat 11.00-13.00 arası hiç gözünüzü ayırmadan 2 saat Güneşe bakın sonra etrafa bakın, ne oldu, gözler kör oldu, aynı durum.
Bu konu 1965 İstanbul Adaları'nda Uskumru, Kolyoz katliamı konusu bazı profesörlerle birlikte bazı reislerle medyada bu örnekle işlenmişti. Birde ışığı yakıp balığı topladıktan sonra ışığı söndürüp balığı güverteye balığı aldın, ne çıktı, ışık balığı seçmezki aklına ne gelirse toplandı. İşine yarayanı aldın işine yaramayanı kürekle denize döktün. Karaya vurdu dediklerinin bir kısmıda o balıklardır. Bunların; 1965'ten beri bu denizlere verdikleri zararı bir düşünün. Gelecek hafta "Trolle Kalkan Avcılığında Son Nokta" Bu günlük paydos. Hepinize Saygılar.