İSOPOD
(Balık Kenesi)
Ceratothoa Oestroides

Arkadaşlar, balıkçılardan aldığım bazı balıkların ağız kısmından bazen bu deniz canlısı çıkıyordu. Denizden tuttuğum bazı balıklarında ağızlarının içinden bu canlının çıktığı oluyor.
Bende merak ettim ve biraz araştırdım, Ve sizlerle paylaşmak istedim. Sevgilerimle...Olgun dişi bir isopod bir batımda, yaklaşık 400 - 550 larva yumurtlayabilir. Ceratothoa oestroidesler yıl boyunca döl verebilmektedirler fakat su sıcaklığındaki değişimlerin üremede neden olduğu dalgalanma hakkında yeterli bilgi yoktur.Lakin suların ısınmaya başladığı dönemde döl verme ve yumurtlama kabiliyetlerinin arttığı bilinmektedir.Yaklaşık olarak optimum üreme periyotları temmuz ayında başlamaktadır.Ceratothoa oestroides, larva aşamasında, suda serbest bir şekilde yüzebilir ve yaklaşık 22 °c de 7 gün konakçıyı enfekte edebilme yeteneklerini korurlar.Bu periyot sonunda - üzerinde barındığı konakçı öldükten sonra - ölü balığı hemen terk eder ve yeni konakçıya göç ederler.Konakçının ağız kavitesine yerleşirler ve bu bölgede kan emmeye başlarlar.Çipura, ısparoz, karagöz ve özellikle levrek balıklarına çok sık musallat olurlar.Ceratothoa oestroides yetişkinleri, balık üzerinde çift olarak bulunurlar.Larva aşamasındaki parazitler, balığın ağız kavitesinde, genç formları ise; genelde ağız kavitesinde, ayrıca balığın başında, gözlerin ve operculumun arkasında, solungaçlarda, lateral çizginin sınırında, caudal yüzgecin üstünde veya caudal pendükülde bulanabilirler ve balık üzerinde yerleştiği bölgelerde şiddetli doku yıkımları meydana getirirler.Parazitler, balığın baş, göz ve solungaç dokusuna çengelleri ile tutunurlar ve sürekli buradan kan emerek beslenirler.Bu beslenme sırasında tutunduğu dokuya çengelleriyle, büyük zararlar verirler.

Hepimiz balık tutarken mutlaka bu canlılarla karşılaşmışızdır. Özellikle ölen isparozların ağzından çıkmaya çalışırken göze çarparlar.
Ayrıca çok kaliteli bir yemdir.Oltanın ucuna takıp geri sallarsanız balıklar hemen oltaya atlayacaktır.