Boğaz'daki seyir, can, mal ve çevre emniyetini artırmak, kaza riskini minimize etmek ve deniz trafiğini daha etkin düzenlemek amacıyla yerel deniz trafiği anlık izlemeye alınıyor.
Denizcilik Müsteşarlığının yerel trafiği izlemek üzere Karaköy iskelesinde kurduğu Yerel Trafik Kontrol Merkezi ile kontrol ve denetim görevi yapacak son teknoloji ürünleriyle donatılan 3 liman kontrol teknesi hafta sonu hizmete veriliyor.
AA muhabirinin Denizcilik Müsteşarlığı yetkililerinden aldığı bilgiye göre, dünya deniz ticaretine yön veren en büyük faktörlerden birisi ve Karadeniz'i Ege ve Akdeniz'e bağlayan tek su yolu olan Türk Boğazlarından yılda 10 bini tehlikeli yük taşıyan olmak üzere toplam 55 bin gemi geçiş yapıyor.
Türk Boğazları Bölgesinde seyir, can, mal ve çevre emniyetini artı rmak, kaza riskini minimize etmek ve deniz trafiğini daha etkin düzenlemek amacıyla, gelişen teknoloji imkanlarından faydalanılarak Denizcilik Müsteşarlığınca Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (TBGTH) kurularak 2003 yılında faaliyete geçirildi.
TBGTH kontrolünde geçiş yapan uluslararası deniz trafiğinin yanı s ıra İstanbul Boğazı'nda yolcu ve yük taşımacılığı yapan feribotlar, şehir hatları gemileri, deniz otobüsleri, düzenli sefer yapan yolcu tekneleri, gemilere yakıt, yağ ve su ikmali yapan tankerler, gezi tekneleri, balıkçı tekneleri, acente motorları, kamuya ait botlar, römorkörler, sivil toplum örgütlerine ait tekneler, su altı ve sörvey çalışması yapan tekneler önemli bir yerel deniz trafiğine neden oluyor.
Günlük ortalama 2 bin 500'ün üzerinde hareket gerçekleştiren yerel deniz trafiği, boğazdan geçen gemilerin emniyetli seyrini zaman zaman olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle giderek artan yerel deniz trafiğinin de kontrol altına alınması ihtiyacı doğdu.
Denizcilik Müsteşarlığı, İstanbul Liman Başkanlığı İdari sınırları içerisinde seyir emniyetini ve deniz güvenliğini artırmak amacıyla, bölgedeki yerel deniz trafiğinin düzenlenmesi, deniz araçlarının ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat çerçevesinde; manevra, seyir, can, mal ve çevre emniyetine ilişkin uyacakları kuralların belirlenmesi, bu araçları kullananların bilgilendirilmeleri ve eğitilmelerinin sağlanması amacıyla İstanbul Liman Başkanlığı Yerel Deniz Trafiği Rehberi hazırladı.
Geçen yıl yürürlüğe giren bu rehberle kısıtlı görüş ş artlarında seyir ve deniz trafiğinin durdurulması, yerel trafiğin bölgeler bazında incelenmesi, yerel trafik için önerilen rotalar, yerel trafik kapsamındaki deniz araçlarının boğaz geçişi yapan gemilere yaklaşım mesafeleri, yerel trafikteki gemi kaptanlarının eğitimi ve sertifikalandırılmaları ile haberleşme ve daha birçok konuya ilişkin kurallar detaylı olarak belirlendi.
Buna ilave olarak, yerel deniz trafiğinin anlık olarak izlenebilmesi amacıyla Otomatik Tanımlama Sistemi (AIS) Klas-B CS cihazının deniz araçlarında bulundurulması yönetmelikle zorunlu hale getirildi.
Denizcilik Müsteşarlığı, İstanbul Liman Başkanlığı idari sınırları içerisinde yerel deniz trafiğinin rehberde belirtilen kurallara uygunluklarını denetlemek, seyir emniyetini ve deniz güvenliğini artırmak, yerel deniz trafiği kapsamına giren deniz araçlarını anlık izleyerek kontrol altına almak üzere Yerel Trafik Kontrol Merkezi kurdu.
İstanbul Karaköy iskelesinde ve tamamen Türk mühendislerince yapılan Yerel Trafik Kontrol Merkezi'nin açılışı 26 Nisan Cumartesi günü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından yapılacak.
Merkez sayesinde artık yerel trafikteki gemiler Türk mühendislerinin geliştirdiği AIS Klas-B CS cihazı ve AIS baz istasyonları üzerinden anlık olarak izlenebilecek. Yerel Trafik Kontrol Merkezi, AIS sistemine ilave olarak radar, kamera, meteorolojik ve oşinografik sensörlerin yanı sıra gemilerle haberleşmek amacıyla VHF sistemleri ile de donatıldı.
Kurulumu tamamlanan Bakırköy, Beykoz, Karaköy ve Büyükada baz istasyonları vasıtasıyla İstanbul Boğazı'ndaki yerel deniz trafiği 7 gün 24 saat izlenebilecek.
Sistemle yerel trafiğe ilişkin detaylı istatistik oluşturulabilecek, gemilere trafik düzenleme mesajları gönderilecek ve bu mesajların ihlali durumunda merkezin otomatik olarak bilgilendirilmesi sağlanabilecek. Sensörler aracılığıyla elde edilen bilgiler kayıt altına alınacak ve gerektiğinde sorgulama yapılabilecek. Sistem sayesinde İstanbul halkına daha emniyetli bir deniz ulaşımı sunulacak.
Bu arada, Denizcilik Müsteşarlığı, denizde kontrol ve denetimin yanı sıra gemi ve deniz araçları ile birlikte kıyı yapıları ve deniz tesislerinin kurallara uygunluklarının denetiminde kullanılmak üzere 3 adet liman kontrol teknesi yaptırdı.
Teknelerden ikisi İstanbul Liman Başkanlığına, biri de Bodrum Liman Başkanlığına tahsis edildi.
Denizde emniyeti yerinde kontrol edebilen bir devriye sistemi kurulmasına da yarayacak tekneler, 26 Nisan Cumartesi günü bayrak çekilerek hizmete verilecek.